Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2255
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3616

Příspěvek od peta62 »

Psal ze ma EOS 5D Mk II, ocekavam ze k tomu ma i nejaka skla, preci jen 5D malokdo kupuje jen se zakladakem.
Mne slo spise aby se trochu priblizil a osahal si co to bude, proto jsem psal o guidingu. Jasne, muze zakladakem bez nej, ale s nim a delsim sklem je to zase uz o krok dale.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Grga Pitič
Příspěvky: 132
Registrován: 23. 03. 2021, 23:00
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 39

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3617

Příspěvek od Grga Pitič »

Děkuji za další upřesnění. Článků a videí v češtině i angličtině jsem přečetl a viděl už spoustu v posledním půlroce, opravdu to studuji docela dost. Jenom na youtube je spousta videí, kde borci fotí kde čím a i mnohem horší technikou, která je zde obecně zatracována. Proto si to tu raději ověřuju.

Dosud jsem fotil bez pointace ze stativu, afokálně i v přímém ohnisku přes dobsona na zrcadlo a i s pomocí jednoduché kamery od Bresseru zkoušel Jupiter se Saturnem. Z programů používám PIPP, DSS, Registax a Zoner, kde už principy práce s nimi chápu a používám, byť samozřejmě v úsměvných záležitostech.Bohužel když jsem tomu začal přicházet více na kloub, tak se zatáhlo a už druhým měsícem máme neustále zataženo, takže další focení není možné.

K EOSu 5D Mk II používám jako základní objektiv 24-105 mm, f4:
https://www.megapixel.cz/canon-ef-24-10 ... Z1EALw_wcB

Sigmu 70-300 mm, f4-5,6:
https://www.megapixel.cz/sigma-70-300-4 ... acro-canon

a nově i Sigmu 170-500 mm, f5,6-6.3 APO DG, tu jsem ale ještě nestihl použít kvůli počasí na nebe, pouze pozemní focení, kde se mi líbí, jak kreslí:
https://www.fotoradce.cz/sigma-170-500- ... -pro-canon

přemýšlím ještě o nějakém světelném Samyangu.
Foto: SW ED 80 Evostar + HEQ-5pro, ZWO ASI 533MC Pro, ZWO ASI 224MC, Asi Air Pro
Vizual: TS 152/900 RFT refraktor + AZ4, astrobino 20x80 na výlety
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3618

Příspěvek od Psion »

Nestuduj borce co fotí horší technikou, studuj ty, kteří fotí špičkově. Netuším proč řešíš nákup nějakého malého zrcadlového dalekohledu nebo refraktoru (úlet s nákupem achromátu na focení neřešme). Začni s tím, že koupíš guider a foť tím co máš. Drtivá většina objektivů není na hvězdách nic moc, ale zářné výjimky se najdou. Nakonec zjistíš, že zpracování je 80% výsledné fotografie a základ je kvalita optiky, ostření, okolní podmínky a dobrý guiding. Po půl roce studia musíš dokonale vědět, jaká technika je potřeba.
desan476
Příspěvky: 5
Registrován: 03. 01. 2022, 15:10
Bydliště: sered
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Potrebujem pomoc! Zapojenie DSLR

#3619

Příspěvek od desan476 »

Dobry den,
toto je moj prvy post, kludne ku mne pristupujte ako k uplnemu zaciatocnikovi. Mam za sebou zopar desiatok vizualnych pozorovani. Momentalne som sa dostal do stavu, kedy by som si rad vyskusal zaklady astrofotky.

Setup:
Mam Skywatcher 130/650 s parabolickym zrkadlom, 1.25´ okularmi na AZ montazi, barlow 2x a T2-kruzok.
https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... itom/p:468
https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... ruzok/p:11
Cize momentalne zapojenie je Skywatcher >>> Barlow 2x >>> T2-kruzok >>> Cannon 700D

Problem:
Priblizenie je prilis velke, na fotku sa mi nezmesti ani cely mesiac, som obmadzeny na velmi kratke expozicie a objekty sa velmi rychlo dostanu mimo obraz. Rad by som zmensil priblizenie, ktore mi (predpokladam) sposobuje barlow. Skusal som napojit T2 kruzok priamo na okularovy vytah, ale neviem zaostrit, predpokladam, ze potrebujem predlzovaci nastavec pri takomto zapojeni. Upozornujem, nerozumiem sa do toho, je to z mojej strany len domnienka a neviem ci to tak funguje :)
Ak by som pouzil predlzovaci nastavec, tak by zapojenie bolo nasledovne: Skywatcher >>> predlzovaci nastavec >>> T2-kruzok >>> Cannon 700D

Otazka 1
je toto zapojenie validne a ak hej, ktory z tychto nastavcov vlastne potrebujem?
https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... avce/p:854
Otazka 2
dalsi typ zapojenia co mi dava zmysel je pomocou T2 adapteru, teda zapojenie by bolo Skywatcher >>> T2 adapter >>> T2-kruzok >>> Cannon 700D. Je toto zapojenie validne?
Otazka 3
tak, ako mi to dava zmysel budu tieto dve zapojenia bez Barlow a tym padom budu bez 2x zvacsenia. Rozmyslam spravne?
Otazka 4
zistil som, ze existuje nieco ako 0.5x reduktor https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... uktor/p:20 Zapojenie by bolo:
a) Skywatcher >>> 0.5x reduktor >>> T2 adapter >>> T2-kruzok >>> Cannon 700D
b) Skywatcher >>> 0.5x reduktor >>> Barlow bez prednej optiky >>> T2-kruzok >>> Cannon 700D
Su tieto zapojenia validne?
Otazka 5
S pomocou 0.5x reduktora budem mat 2x sirsi obraz ako so zapojenim s T2 adapterom a 4x sirsi obraz ako s pouzitim Barlow. Rozmyslam spravne?

Ak je moje chapanie problematiky a komponentov spravne, tak sa mi najviac paci zapojenie s 0.5x reduktorom kvoli sirsiemu obrazu. Riesilo by mi to problem, ze sa mi "nezmestia" objekty na jednu fotku, budem si moct dovolit o nieco vyssie expozicie a nebude mi vsetko "utekat" z obrazu tak rychlo. Ak pre mna mate nejaku radu alebo odporucenie tak som otvoreny moznostiam. Som si vedomy, ze samotny dalekohlad nie je velmi vykonny a prisposobeny na serioznu astrofotku. Taktiez som si vedomy, ze AZ montaz nie je stastne riesenie a motorizovana EQ by otvorila sirsie moznosti. Nad kupou noveho dalekohladu alebo vymenou montaze neuvazujem, snazim sa zatial "varit s tym, co mam v chladnicke". Momentalne som (bohuzial) ochotny investovat len do zakladneho prislusenstva za prijatelnu cenu, chcem si to viacmenej len vyskusat a "trochu sa s tym skusit pohrat".
Za pripadne rady a odporucania Vam vopred dakujem!
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Potrebujem pomoc! Zapojenie DSLR

#3620

Příspěvek od Psion »

Padla řada otázek, já mám taky jednu. Jaký dává smysl focení pomocí DSLR na AZ montáži, co od toho očekáváš?
desan476
Příspěvky: 5
Registrován: 03. 01. 2022, 15:10
Bydliště: sered
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Potrebujem pomoc! Zapojenie DSLR

#3621

Příspěvek od desan476 »

Popravde viacmenej len test co sa da s takymto setupom z toho vymacknut. Stackovanie fotografii je takto extremne nepohodlne (a asi aj uplne nezmyselne) a je mozne len systemom nasmerovat, odfotit, nasmerovat, odfotit, nasmerovat.... So sirsim zaberom by bolo mozne odfotit 10 foto za sebou, znovu nasmerovat a spravit dalsich 10 foto. Uznavam, tiez relativne otrava ale o nieco mensia, ktoru som uz ochotny vyskusat a absolvovat. Pri sirsom zabere by som mohol aspon par peknych fotiek mesiaca porobit, lebo by sa zmestil na fotku. Navyse sa mi tam na ostrosti (mesiaca) prejavuje 2x Barlow, takze aspon to by som chcel odstranit ked by som aj nahodou zistil ze nic ine s tym neviem spravit. Ale je to validna otazka. Neocakavam toho vela a nerobim si iluzie, ze porobim fotky ako s 2hodinovymi expoziciami. Vysledok a pracu si viem relativne aproximovat. Len potrebujem vediet ktore komponenty treba dokupit, lebo fakt netusim ci to funguje tak ako myslim a ci tam je kompatibilita jednotlivych clenov
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3622

Příspěvek od Karel1 »

Zdravím.
Postavil jsem si při tomhle bídném počasí pantový(paralaktický) stolek na ruční pohon závitovou tyčí M8. Při expozici 30s se z hvězd stávají oválky.
Zajímalo by mě o kolik bych měl pootočit závitovou tyč M8x1,25 při 30ti sekundové expozici. Tyč je cca.290mm od pantu. foťák bude uprostřed.
Fotil jsem zatím jen souhvězdí, nejlépe dopadly Plejády i když s oválky (první fotky). Příště bych rád právě se stolkem a dále pak s dalekohledem.
Díky za odpověď.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Potrebujem pomoc! Zapojenie DSLR

#3623

Příspěvek od Psion »

Předpokládám, že dalekohledem má jen výtah o průměru 1.25" , tedy čip DSLR se nevejde celý do zorného pole dalekohledu a proto není vidět celý Měsíc, protože v ohnisku 650 mm bude v jiném dalekohledu vidět celý Měsíc na čipu DSLR. Zmenšením získáš sice fotografii celého Měsíce, na kterém toho ale moc vidět nebude a skládáním fotografií na ruční AZ montáži s velmi krátkými expozicemi v podstatě nic zajímavého nezískáš. Asi by se dalo pomocí kamery nasnímat video a z něho následně udělat nějaký snímek Měsíce či pomocí filtru Slunce. Na focení jiných objektů, např. DSO, je taková sestava prakticky nepoužitelná, když vynechám nějaké sekundové obrázky nejjasnějších mlhovin.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3624

Příspěvek od MilAN »

Snad stačí , že znáš rameno. na kterém je ta závitová tyč. Spočítáš obvod kruhu a při znalosti, že 1°odpovádá expoziční době 240s zjistíš , jaké době odpovídá při stoupání tyče 1 závit =zjistíš tím dobu na 1 otočku.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 03. 01. 2022, 22:10, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3625

Příspěvek od Karel1 »

Díky za radu, ale je to pro mě nějaké složité, obvod kruhu je 910mm a dál je to tam nějak divné, 1l = 240s, prostě jsem asi méně chápavý.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Potrebujem pomoc! Zapojenie DSLR

#3626

Příspěvek od hades »

desan476: Necituj prosím předcházející příspěvek, pokud na něj odpovídáš nebo reaguješ jako na celek. Upravil jsem tvůj příspěvek. Děkuji
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3627

Příspěvek od MilAN »

Obvod je 1822mm, na 1°tak připadá 5,061mm a to při stoupání šroubu M8 =1,25mm odpovídá 4,01otočkám za 240s = 4 minuty. Takže přibližně 1 otáčka za minutu - (tak ta míra 290 mm byla určitě zamýšlena )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3628

Příspěvek od hades »

Co to zkusit takto: Vem si úhloměr a změř si velikost úhlu, o který se změní úhel svíraný pantem při otočení o jednu otáčku závitové tyče. Pokud to bude neměřitelné, udělej těch otáček víc a pak tu změnu úhlu poděl jejich počtem.
No a pak už jenom použij trojčlenku abys zjistil, kolik sekund má jedna otáčka trvat, když potřebuješ, aby jsi jeden stupeň točil 240 sekund. Je to takto srozumitelné?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3629

Příspěvek od Karel1 »

Chlapi díky, teď už to dohromady dám. :oops:
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3630

Příspěvek od MilAN »

to hades : no pokud zjistíš úhloměrem úhel 1/4 °, tak je to použitelné :)
Bohužel to nepůjde a trojčlenka je složitější než obyčejné dělení.
2*(pí) *290 /360/1,25 = počet otáček za 4 minuty a to je 4. Za 1 minutu tedy 1otáčka :). A to přesně , bez filozofie a nepovedených experimentů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět