Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 630
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Re: SKY-WATCHER NEWTON 130/650mm OTA

#3766

Příspěvek od Jacquess »

Ohledně focení deepsky objektů si projdi tady forum - ono to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá - u astrofotografie deepsky objektů lze použít několik různých postupů, ale budeš vždy potřebovat lepší montáž a minimálně nějaký dalekohled pro pointaci - focení lze pak dělat přes zrcadlovku s objektivem nebo za dalekohledem, nebo použít CCD kameru opět za objektivem nebo dalekohledem - ale vždycky je potřeba mít montáž a pointaci pro zajištění dlouhých expozic bez rozmazání objektů. Dalekohledem na základní montáži se zrcadlovkou se dají dělat jenom velmi krátké expozice a je to spíše na hraní. ostatní z fora ti poradí podrobněji, ode mě je to jenom tak na okraj...
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3767

Příspěvek od Karel1 »

Zdravím.
Včera jsem se věnoval pozorování Jup. a Sat. a obraz byl na obou planetách řekl bych suprový. A tak jsem vytáhl přípravky na afokální fotografii,
dig.kompakt a chytrý telefon. Potom začla zkoužka nervů, i když mám oba foto v přípravcích napevno, po vložení do okul. výtahu byla vždy tma.
To musím ještě upozornit, že dalekohled stál na pantovém stolku s pohonem(bez regulace).
Ten pohon udrží objekt ve středu okuláru snad minutu, na vizuál super ale najít ho na obrazovce no horor.
Okulár jsem měl SF 11mm 82°. Při focení Měsíce docela slušné fotky, ale na tyto dvě planety se prostě nedaří.
Nemá někdo nějaký fígl?
Díky.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
dex
Příspěvky: 336
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3768

Příspěvek od dex »

V tom telefonu byla orignální aplikace s automatikou, nebo nějaký speciál (co doporučuje NASA v té své knížce o astrofocení mobilem, s možností nastavovat vlastní časy)?
Mám zkušenost, že ta jejich automatika (mobil, foťák, webkamera) prostě slabší zdroje nezkusí nasnímat dostatečně dlouhým časem, aby se ukázaly.
Webkamera mi vzala ještě Jupiter, ale už ne přes Barlow, a Saturn nebrala ani napřímo - jen tma, i když v zorném poli musel být.
Uživatelský avatar
josr
Příspěvky: 33
Registrován: 12. 07. 2016, 01:58
Věk: 65

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3769

Příspěvek od josr »

Při foceni planet webkamerou s dobsonem byl docela problém dostat planety do zorného pole kamery. Ani hledaček moc nepomohl. A barlow to ještě zhoršuje, protože zmenší zorné pole.
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3770

Příspěvek od Karel1 »

Tak jak na to? Jaký je např. vhodný okulár?
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
dex
Příspěvky: 336
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3771

Příspěvek od dex »

Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 630
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3772

Příspěvek od Jacquess »

Karel1 píše: 27. 10. 2022, 11:10 Zdravím.
Včera jsem se věnoval pozorování Jup. a Sat. a obraz byl na obou planetách řekl bych suprový. A tak jsem vytáhl přípravky na afokální fotografii,
dig.kompakt a chytrý telefon. Potom začla zkoužka nervů, i když mám oba foto v přípravcích napevno, po vložení do okul. výtahu byla vždy tma.
To musím ještě upozornit, že dalekohled stál na pantovém stolku s pohonem(bez regulace).
Ten pohon udrží objekt ve středu okuláru snad minutu, na vizuál super ale najít ho na obrazovce no horor.
Okulár jsem měl SF 11mm 82°. Při focení Měsíce docela slušné fotky, ale na tyto dvě planety se prostě nedaří.
Nemá někdo nějaký fígl?
Díky.
afokáně - foták, webkamera, mobil za okulárem - je souboj se světlem, je potřeba mít třeba ten telefon naprosto v ose, aby byla planeta v mobilu dobře videt - aplikace musí mít manuální režim pro nastavení všech parametrů natáčení, navíc jak mají telefony vetší rozlišení, nemusí být planeta videt nebo bude hodne malinká, vyplatí se mít držák na telefon k dalekohledu. - při projít astrofora je tu i vlákno astrofotografie mobilem...

v primárním ohnisku lepší z hlediska optiky je mít kamerku na planety a tu připojit do dalekohledu místo okuláru - kamera je bez objektivu - dalekohled je vlastním objektivem, přes počítač se nahrává a jde tam nastavit všechno potřebné, neměl by být problém planetu takto natočit.
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3773

Příspěvek od MilAN »

To jak píšeš je pravda, takto lze planetu vyfotit, Ale problém je , že bude velmi malá s minimálním rozlišením.
Takže pokud se tazatel píše, že je planeta malá malá, tak jsou v afokálním focení jen 2 možnosti . a obojí mají stejný cíl=zvětšit původní ohnisko dalekohledu. Takže buď okulár kratším ohniskem nebo mu předřadit Barlow. Ale samozřejmě to vede k tomu, že se úměrně s prodloužením ohniska zmenšuje velikost zorného pole. A na pantovém stolku bude asi velký problém, trefit se a hlavně udržet planetu v zorném poli. Asi bude vhodné přejít buď na Poncetovu plošinu v případě Dobsona, nebo na EQmontáž v případě dalekohledu bez montáže.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3774

Příspěvek od Karel1 »

Díky za rady. Já jsem si dnes odpoledne poměrně dlouho hrál s vystředěním okuláru a mobilu a výsledek se dostavil. Obě planety se mi
dařilo držet v rozsahu obrazovky, dokonce se mi podařilo natočit i video. Horší už je to z kvalitou výsledných obrázků.
Okulár jsem dal SP 25mm a ačkoliv v něm byl obraz brilantní z výsledných asi 80ti fotek jsem nechal 4 videa.
Kruté jsou začátky.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 630
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3775

Příspěvek od Jacquess »

[Kvalita záznamu záleží na všem -od pozorovacích podmínek, přes mobil, okulár v jedné ose optiky až po hranice možností natáčení tím mobilem - u planet platí že místo jednoho snímku a používá nahrávání videa a zpracování v počítači - z jednoho vida vylezou stovky snímků a po zpracování napříkald Registaxem je pak výsledek mnohem a mnohem lepší
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
rusher
Příspěvky: 89
Registrován: 02. 05. 2007, 18:32

Sv205 koupě?

#3776

Příspěvek od rusher »

Dobrý den, chci si koupít první kameru : mam dobsna 200/1200....

CZK 2,374.03 41%OFF | SVBONY Telescope Planetary Camera 1.25'' CMOS Astronomy Planetary Camera 8MP USB3.0 for Photography SV205
https://a.aliexpress.com/_mNGWKCM

Vyplatí se tato za 2k? nebo raději sv105 pak něco drahého ? případně jiný typ kamery do 3k ?

děkuji za rady 🙃
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Sv205 koupě?

#3777

Příspěvek od hades »

Na focení objektů sluneční soustavy na začátek asi dobrá volba. Předpokládám že sis zjistil, že dobsonem nejde dost dobře fotit DSO, pokud nemáš Poncetovu plošinu.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
dex
Příspěvky: 336
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Sv205 koupě?

#3778

Příspěvek od dex »

Mám ji a špatná není, příjemně malý pixel.
Jen doporučuji co nejrychleji vyzkoušet a v případě problému reklamovat - moje má špatnou Bayerovu masku a v centru obrazu barví zeleně.
(Náhled zmenšený na 640x480)
Přílohy
SV205_sml.png
SV205_sml.png (332.2 KiB) Zobrazeno 1975 x
Uživatelský avatar
rusher
Příspěvky: 89
Registrován: 02. 05. 2007, 18:32

Re: Sv205 koupě?

#3779

Příspěvek od rusher »

děkuji vyzkouším ji Teda 👍
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3780

Příspěvek od mnauprsk »

Ahoj, mám ED100 na vizuální pozorování, a současně bezzrcadlovku Canon M50. Pokud bych chtěl připojit fotoaparát na dalekohled, chápu to dobře, že k tomu potřebuji https://www.fotoskoda.cz/kipon-adapter- ... non-eos-m/ což bych zacvaknul do fotoaparátu a pak http://www.supra-dalekohledy.cz/t2-baad ... -4971.html nebo http://www.supra-dalekohledy.cz/t2-baad ... -4974.html což dám do výtahu dalekohledu místo okuláru, a pak tyto 2 adaptéry zašroubuji do sebe?
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Odpovědět