Osvětlení kostelů a dalších budov

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Osvětlení kostelů a dalších budov

#31

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Nevedel jsem, kam to dat a zakladat nove tema se mi nechce.
http://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/1 ... -noci.html
:-/
Nektere rady a informace jseou relativne dobre (kdyz uz teda nekdo chce mermomoci svitit), ale vetsina modelu lamp na fotkach je dost hrozna.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Osvětlení kostelů a dalších budov

#32

Příspěvek od stana »

Na schůzce s investorem kde jsem byl taky, si architekt vymyslel jakousi osvětlenou kolonádu v zahradě u RD..Tak jsem mu "politicky" vysvětlil, že stačí polovina světel a nejlíp ty malé kakáče s tím stínítkem, když už to mosí byť..A taky že v pozdní noci zhášet!
;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Osvětlení kostelů a dalších budov

#33

Příspěvek od michal.b »

Na schůzce s investorem kde jsem byl taky, si architekt vymyslel jakousi osvětlenou kolonádu v zahradě u RD..Tak jsem mu "politicky" vysvětlil, že stačí polovina světel a nejlíp ty malé kakáče s tím stínítkem, když už to mosí byť..A taky že v pozdní noci zhášet!
;)
A jak to dopadlo? Dali na tvoje "doporuceni" ?
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Osvětlení kostelů a dalších budov

#34

Příspěvek od michal.b »

V Plzni mame na centralnim namesti kostel s nejvyssi vezi v CR, na ktery jsme patricne hrdi a proto je nezbytne na nej dukladne svitit ::) K tomuto ucelu byly zvolene kvalitni reflektory s optikou a stinitky, na kterych je videt snaha svitit opravdu jen tam, kam maji.

Bohuzel, i pri pouziti techto svitidel dochazi ke svetelnym presahum - budova je proste moc vysoka. Ale o tom jsem nechtel mluvit.
Mnohem zajimavejsi bylo, kdyz o uplynulem vikendu probihaly tradicni mestske slavnosti, "Historicky vikend". V ramci nich bylo nasviceni chramu v sobotu vecer zhasnute a misto toho byly zevnitr prosvicene vitraze v oknech (a jeste probihal vyklad o tom, co je na vitrazich znazorneno). Muzu rict ze to bylo velmi, velmi pusobive a dle meho nazoru hezci nez obycejne venkovni nasviceni (bile svetlo nahore na vezi je ohnostroj).
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Osvětlení kostelů a dalších budov

#35

Příspěvek od Regulus »

Jojo, to "vnitřní" osvětlení je velmi pěkné - u různých ochozů, hodin... vynikne to snad i více než když je kolem hafel světla a celá budova je osvětlena souvisle (navíc s patřičným přesahem)...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Osvětlení kostelů a dalších budov

#36

Příspěvek od stana »



A jak to dopadlo? Dali na tvoje "doporuceni" ?Však jsem mu poradil i ten triedr.. ;D
Investoři taky souhlasili, že netřeba svítit pánu bohu do oken.. ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Osvětlení kostelů a dalších budov

#37

Příspěvek od michal.b »

Videli jste dnesni zpravy na CT? Byla tam kratka reportaz o tom, ze se po 1. hodine ranni bude zhasinat osvetleni Prazskeho hradu. V ramci pripsevku zaznelo nekolik zajimavych cisel - napriklad ze osvetleni Prazskeho hradu stalo 15 milionu a predevsim to, ze jeho vypinanim v pozdnich nocnich hodinach se rocne usetri asi 130 tisic korun (ktere budou moci byt nasledne investovany do oprav objektu samotneho - ze by se konecne nekomu rozsvitilo?).
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Osvětlení kostelů a dalších budov

#38

Příspěvek od Homer »

Tak tuto zprávu je třeba marketingově uchopit a všude ji jako příklad používat. Nota bene když máme uvnitř hradu tak slavného bijce teorie globálních změn počasí v závislosti na civilizačních vlivech :)...To znamená, že je za tím jednoduchý signál o potřebě šetřit...Starostové vyhazují peníze z oken a přitom kvílí nad svými rozpočty...
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Osvětlení kostelů a dalších budov

#39

Příspěvek od Miloš Hroch »

No nebojte, až církvi začnou postupně vyplácet těch 267.000.000.000,- nebo kolik to bylo, to se teprve osvítí zbořenin kostelů v každém zapadákově, on už je to děs dneska.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Osvětlení kostelů a dalších budov

#40

Příspěvek od Homer »

Myslím že tím, kdo svítí na kde co není církev. Alespoň ne z té podstatné části. A že by v dnešní celosvětové a tedy i české ekonomické situaci a predikci budoucích několika let někdo odsouhlasil katolické církví (pro úplnost nejde jen o tuto církev) tyto nepodložené a nespočítané náhrady, to se nebojím. Byl by to jeho politický pohřeb.
OT : V té věci ať je postupováno stejným metrem, jako s občany. Princip restitucí je dán - nejdříve nemovitosti a jejich ekvivalenty, pak až někdy v nedohlednu po ukončení nemovitých náhrad peníze. Ovšem dle přesně spočítaných ocenění. Už se takto postupuje léta, ať se tedy takto postupuje dál ve všech případech spravedlivě...
Uživatelský avatar
Florametis
Příspěvky: 2
Registrován: 23. 11. 2008, 22:26

Osvětlení kostelů a dalších budov

#41

Příspěvek od Florametis »

Ideální by bylo dosažení jakéhosi kompromisu. Tedy aby se kostely a podobné kulturní památky nasvěcovaly pouze po určitou dobu po západu Slunce a před východem Slunce; a mimo tuto dobu by se památky neosvětlovaly.  Ušetřila by se tím spousta energie a emisí CO2, na což by v dneší době, kdy je v módě teorie globálního oteplování, mohlo dost lidí slyšet.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Osvětlení kostelů a dalších budov

#42

Příspěvek od Cztwerec »

podobné kulturní památky nasvěcovaly pouze po určitou dobu po západu Slunce a před východem SlunceJak jsem již psal, Pražský hrad takový režim má. Kostel sv. Martina v Řepích také, bude jich asi víc.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Osvětlení kostelů a dalších budov

#43

Příspěvek od Regulus »

Nedávno proběhlo opět zhasínání osvětlení u některých památek v rámci akce Hodina země, nějaké fota např na stránkách idnes. Škoda že jednou za rok neprobíhá rozsvěcování místo zhasínání  :) V některých případech se mi potemnělé/decentně osvětlené památky líbí více i jak neastronomovi  :)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Osvětlení kostelů a dalších budov

#44

Příspěvek od PetrŠ »

Včera v noci, mne při cestě z pozorování na letišti v Konojedech zaujalo jakési svítící ufo na místě, kde dřív nic takového nebylo. Zvědavost byla silnější než já, tak jsem se vydal na průzkum. Osobně si myslím že do naší krajiny různé kapličky, zvoničky, sochy a kříže neodmyslitelně patří. Ale ač nevěřící, tady si říkám "Bože! Za co?" Kdyby to bylo někde na návsi, ale proč tady?
https://mapy.cz/s/lokadujabe
20220301_215935.jpg
20220301_215935.jpg (1.66 MiB) Zobrazeno 5669 x
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Osvětlení kostelů a dalších budov

#45

Příspěvek od hades »

No tak to je zhovadilost toto. Asi bych to trochu vylepšil nějakým kamenem.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět