IC 4592 - kůň ve štíru

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

IC 4592 - kůň ve štíru

#1

Příspěvek od MaG »

Ačkoli jsem už tuhle oblast fotil, zaujal mně nahoře ten modrý oblak, který narozdíl od těch mlhovin níže vystupuje přeci jen trochu víc nad obzor. Při poslední seanci před letními nocemi jsem jej zkusil nasnímat, ale výsledky jsou žalostné. Vlivem poryvů větru se mi pár snímků znatelně pohlo, takže vybrat i jen těch 18 nejlepších byl kumšt. Původně jsem zjistil, že mám jen 9 výborně upointovaných fotek a to už jsem byl se šumem na stejné mizérii jako při posledním focení štíra.

Nakonec jsem tedy složil i ty špatné a zkusil srovnat pozadí. Snímek není ideální, protože asi nemám dostatek nebo dost dobrý darkframe (pouze 2ks) a tak tam byly dost nepříjemné barevné gradienty. Obávám se, že jejich odstraněním jsem v levém horním rohu odstranil i něco málo z červené mlhoviny, co tam zasahovala. Jinak by to ale mělo odrážet realitu.

Ještě dodám že snímek je výjimečně prezentován se severem dole. Tedy obráceně než na obloze ve skutečnosti.

Canon 30Da+Sigma 5,6/135mm, 18x5min, ISO1600. Rozdroze, SQM 21,3x (nenastala astronomická noc).

Obrázek

edit: Foceno v noci z 25. na 26. května.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

IC 4592 - kůň ve štíru

#2

Příspěvek od Konihlav »

aaa tady nekdo sleduje APOD :D

nicmene to mas Martine moc hezke, i pres tech par snimku a minimum DF. Proste neco na tom snimku je :-)

kdy jsi to fotil?
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

IC 4592 - kůň ve štíru

#3

Příspěvek od MartinV. »

Tak a už zase budu kritizovat. Tentokrát už ne tolik. Moc pěkné Marine, ale je tam ještě celkem dost šumu tedy co vidím na bídném monitoru v práci. Kompozici bych trošku poupravil (natočil cca o 15-30st). aby byla vidět víc ta spodní temná mlhovina. Mňo sem s další imspirací díky.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

IC 4592 - kůň ve štíru

#4

Příspěvek od MaG »

Dík za připomínky.

Se šumem si neumím poradit, tak ho raději beru jako přirozenou součást mých fotek. Chtělo by to časem přejít na jiný objektiv, který by umožnil nižší ISO a stejný počet expozic nebo vyšší.

Kompozici mohu nyní měnit jen v úhlu 90st, musel bych sestrojit něco pro volný pohyb nebo lepší kulovou hlavu, což je ale vždy trochu riziko. Tady o tý temný mlhovině na snímku dole jsem nevěděl, takže to nevadí.

Vždy je co zlepšovat, takže jakkoli to nevypadá zle, beru to jako inspiraci sám pro sebe a věřím, že i pro ostatní, co to umí vyfotit lépe.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

IC 4592 - kůň ve štíru

#5

Příspěvek od Konihlav »

kluci vite jak se pozna profik od amatera? ze se zabyva kompozici a jinyma prkotinama to my zacatecnici jsme za kazdy drobny uspech stastni :-)

inspirace to ale urcite je ;-)

koukam, ze se budu muset do te kratkoohniskove fotografie pustit co nejdrive... stale tapu mezi DSLR a QHY8 apod. ach jo...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

IC 4592 - kůň ve štíru

#6

Příspěvek od MaG »

kluci vite jak se pozna profik od amatera? ze se zabyva kompozici a jinyma prkotinama to my zacatecnici jsme za kazdy drobny uspech stastni :-)

inspirace to ale urcite je ;-)

koukam, ze se budu muset do te kratkoohniskove fotografie pustit co nejdrive... stale tapu mezi DSLR a QHY8 apod. ach jo...Zůstaň u GHY8, vím o čem mluvím :D

Moje technika má jedinou výhodu, je několikanásobně levnější. Prostě mně baví ukázat lidem, že i s málem jde dělat hodně zábavy.
Ať už to jsou fotky digikompaktem ze stativu, nebo "z ruky" filmovou zrcadlovkou nebo neupravenou DSLR za pár tisíc nebo levně získanou DSLR modifikovanou. Jen se modlím, aby mi technika a zdraví a vůbec vše vydrželo.

Když pak na svou cestu stáhnu další lidi s levnou technikou, třeba se taky časem díky nabytým zkušenostem vydají dál a jednou udělají s drahou tehnikou nádherné věci. Když navíc občas majitele drahých kamer a dalekohledů strhnu k focení těchto věcí na jiné úrovni, než umím já, bude to pro mně ta pravá pocta a pocit uspokojení. Nebaví mně prostě fotit podesáté M13 a podvacáté M51. Byť se mezi těmi 20 snímky najde několik neuvěřitelně povedených.

Právě proto vždy dychtivě sleduji snímky neznámých a neobyčejných objektů, jak už tu někteří, MartinaV např. nevyjímaje, ukazujete. Je to nádherné. Bude skvělé, až se přidá většina zdejších aktivních fotografů. A otřískané objekty? Ano - taky si je určitě občas vyfotím, co by mi jinak viselo doma na zdi? Manželka říká, že už by to chtělo vyměnit :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

IC 4592 - kůň ve štíru

#7

Příspěvek od Psion »

Tenhle objekt jsem si nechal jsem na Tenerife. Ty podmínky pro focení, respektive vybrané místo bylo děsné (díky nočnímu pochodu stovek turistů a mraků aut) a chtěl jsem to focení vzdát, ale nakonec jsem dofotil alespoň jednu sérii fotek, abych neodjel s prázdnou.


Objektiv : Canon 200/2.8L@ F2.8
Kamera : Canon 40Da chlazený na 0°C
Expozice:  20 x 240s, ISO 1600
Montáž : Astrotrac
SW: Nebulosity 2, MRAW, PixinSight 1.5, LightRoom


Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

IC 4592 - kůň ve štíru

#8

Příspěvek od Vabra »

Tak to je paradicka!!! Super.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

IC 4592 - kůň ve štíru

#9

Příspěvek od Konihlav »

hezky, tenhle objekt bych si taky nekdy v zivote chtel vyfotit, moc se mi libi...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

IC 4592 - kůň ve štíru

#10

Příspěvek od Psion »

Díky chlapi za komentáře, ani jsem nevěřil, že z tohohle něco nakonec bude.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

IC 4592 - kůň ve štíru

#11

Příspěvek od Slávek »

Ahoj, včera jsem se taky pokoušel o tento objekt ale teda nic moc chtěl jsem se hlavně optat, jestli je tuhle mlhovinu lepší exponovat s, nebo bez CLS filtru? Mám neupravený foťák a CLS CCD filtr. SQM se na místě pohybuje kolem 21,5. 5min, f2,8/800ISO je na displeji v pětině histogramu. Už při focení M45 jsem paradoxně s filtrem dostal z fotky méně mlhovin než bez. U modrých mlhovin se mi použití toho filtru nějak nelíbí, protože pozadí je tady modré a hůře se mi z toho dolují detaily stejné barvy, je na to něco pravdy? jinak můj pokud dopad takto
http://imageshack.us/m/585/2686/ic4592.jpg  
je to trochu humus a je to hooodně vytažený aby tam vůbec něco bylo, čekal jsem teda o dost víc, protože i modrá i temná mlhovina byly na displeji vidět ještě v terénu a čekal jsem, že 15/18 x 5 min f2,8 dá teda víc mám taky trochu podezření na DSS že mi nějak divně upravuje barvy, resp. že je dost potlačuje.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

IC 4592 - kůň ve štíru

#12

Příspěvek od Slávek »

Tak tu mám konečně lepší pokus o tento velmi těžký objekt.
Můj starý pokus z ČR:

A zde nový, tento ale z BG.


ještě to furt není ono, a je trochu brzo na štíra a vlhko po půlnoci kazilo výsledek, ale osobně jsem moc spokojnej, protože si pamatuju jak zoufale jsem se o něco takového pokoušel z ČR. Je neuvěřitelné, co udělá necelých 10st výšky navíc, modrající se mlhovinka byla vidět ihned na displeji a to už po 25s expozice :)
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

IC 4592 - kůň ve štíru

#13

Příspěvek od -karneades- »

no a kde jsi to vlastne cvaknul? Bulgaria ??
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

IC 4592 - kůň ve štíru

#14

Příspěvek od Slávek »

Ano, je to v BG (ono to je napsaný mezi těma fotkama, ale moc to není vidět) Původně jsem si myslel, jak je to tmavý objekt, ale teď je jasný, že to o tom vůbec není. Tady jsem to zkoušel s 5ti min expozicema, skoro nic tam nebylo a nyní byla mlhovina vidět na displeji po 30s.
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

IC 4592 - kůň ve štíru

#15

Příspěvek od Maser »

Pro Slávek:
Moc pěknej modrej kůň, dobrá práce.  ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Odpovědět