Okuláry Optisan

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Okuláry Optisan

#1

Příspěvek od SKLP »

Čaute všeci....
Dnes jsem po delší době navštívil optiku v Ostravě a koukal jsem hlavně na okuláry.
Měli tam typ Plossl a potom nějaké jednodušší H a SR.
Ty Plossly měli upínací průměr 1.25 palce a byly od firem Soligor a Optisan.
Soligorovské byly většinou v cenách 890 Kč, kdežto od Optisanu byly v ceně 590 Kč.
A proto bych chtěl vědět, jestli nemáte nějaké zkušenosti, nebo jestli něco nevíte o těch Optisanských okulárech.
Když jsem se tak na ně díval, tak vypadaly poměrně dobře. Měli gumové očnice atd.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Okuláry Optisan

#2

Příspěvek od SKLP »

...jo a můžete také něco povědět i o těch Soligorovských...
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
madmac
Příspěvky: 10
Registrován: 12. 05. 2004, 19:57

Okuláry Optisan

#3

Příspěvek od madmac »

Mám Soligor Plossl 4mm a kupodivu se s tím dá docela koukat(k mému velkému překvapení jsem za 2*barlow Tal zkusil dát tento okulár a při zvětšení 250 se dalo na saturn docela dívat :o). U takhle laciných okuláru ale neočekám žádný zázrak.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Okuláry Optisan

#4

Příspěvek od Pepek »

Vzhledem k tomu, že mám dalekohled Optisan, mám i tyto okuláry. Společně s dalekohledem jsem dostal 6,5mm a 25mm. Nyní jsem si koupil ještě 10mm.

Srovnával jsem obraz v nich s těmi Huygensy, které mám k refraktoru. Nedá se to srovnat, ale to asi každý očekává. S jiným okulárem jsem bohužel ještě srovnat nemohl. Ale doufám, že se brzy zúčastním nějakého setkání a budu moci porovnat a taky zapůjčit někoho dalšího, aby tyto okuláry zhodnotil. Koukat se s nimi dá v pohodě, i když zkušenějším a náročnějším by asi nestačily. Ale za tu cenu myslím, že se (alespoň pro začátečníky) nejedná o zase tak špatnou koupi.

Bohužel však musím konstatovat, že onu optiku zrušili. V Ostravě tak podle mých informací není žádný obchod s astrovybavením. Asi je tady tak málo astronomů, že se tady nikomu nic takového prodávat nevyplatí.
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

Okuláry Optisan

#5

Příspěvek od koca »

Pepek napsal: Bohužel však musím konstatovat, že onu optiku zrušili. V Ostravě tak podle mých informací není žádný obchod s astrovybavením. Asi je tady tak málo astronomů, že se tady nikomu nic takového prodávat nevyplatí.
No o dvou skoroobchodech s astrovybavením vím. Jeden je na tzv.Kuřím rynku v Ostravě-centru, bývalý Porst, teď se to jmenuje ..........hmm...... ???, sorry nemůžu si vzpomenout, no a ten druhý obchod (foto) relativně lépe zásobený je v Tescu v Ostravě-Třebovicích. Ale nic než běžné věci (asijské provenience) + dobsony z Krkonoš tam nelze čekat.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Okuláry Optisan

#6

Příspěvek od Pepek »

koca napsal:

No o dvou skoroobchodech s astrovybavením vím. Jeden je na tzv.Kuřím rynku v Ostravě-centru, bývalý Porst, teď se to jmenuje ..........hmm...... ???, sorry nemůžu si vzpomenout, no a ten druhý obchod (foto) relativně lépe zásobený je v Tescu v Ostravě-Třebovicích. Ale nic než běžné věci (asijské provenience) + dobsony z Krkonoš tam nelze čekat.
Na Kuřím rynku mají jenom nějaké dalekohledy a ještě o tom houby ví. To už bych to mohl prodávat můj pes. A ten obchod v Tescu právě zrušili - to je to, o čem jsem mluvil. Tam už se cosi koupit dalo.

Kdyby tady bylo aspoň obchodní zastoupení nějaké firmy (Supra, Matoušek). Kolikrát se tu diskutuje o možnosti různé vybavení vyzkoušet, ale všechno jen v Praze. Kdyby tady někdo udělal obchodní zastoupení, tak by to dotyčný prodejce mohl poslat na vyzkoušení (třeba 5 okulárů), zákazní by si to vyzkoušel v Ostravě a pak by si vybral. Kdyby nic nekoupil, tak by zaplatil za vyzkoušení poštovné. I to by vyšlo levněji než výlet do Prahy na otočku. A nemuselo by se jednat o kamennou prodejnu.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Okuláry Optisan

#7

Příspěvek od Pavuk_ »

Pepek napsal: Vzhledem k tomu, že mám dalekohled Optisan, mám i tyto okuláry. Společně s dalekohledem jsem dostal 6,5mm a 25mm. Nyní jsem si koupil ještě 10mm.
Ten 6.5 mm musi mat šílene maly ocny reliaf vsak ?
Kamarat si kupil Super Plosl TAL 7mm a oko musis mat uplne narvate na cocke aby si nieco videl :mad:
ale zato 25mm je super pohodlny :nod:
Keby som si mal kupovat taky kratoohniskovy okural urcite by som pod 10 mm (ocny rel.) nesiel
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Okuláry Optisan

#8

Příspěvek od Pepek »

Pavuk_ napsal:
Ten 6.5 mm musi mat šílene maly ocny reliaf vsak ?
Kamarat si kupil Super Plosl TAL 7mm a oko musis mat uplne narvate na cocke aby si nieco videl  :mad:
ale zato 25mm je super pohodlny  :nod:
Keby som si mal kupovat taky kratoohniskovy okural urcite by som pod 10 mm (ocny rel.) nesiel

Máš pravdu - 25mm je pohodlný, má dobrý oční reliér. A co se týká 6,5mm - opravdu musím mít oko narvané na okuláru. Ale tento okulár byl dodán k dalekohledu, nekupoval jsem jej zvlášť. Tu desítku jo, ale tam je to o něco lepší. Jsem však rád, že ten 6,5m mám, protože krátkoohniskový okulár poskytující větší zvětšení je zapotřebí.
Odpovědět