Soví mlhovina

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
longstar
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 02. 2009, 18:04

Soví mlhovina

#1

Příspěvek od longstar »

Ahoj.O víkendu bylo krásné počasí,tak jsem vytáhnul dalekohled a chtěl jsem se podívat na soví mlhovinu.Ale marná snaha,tak se chci zeptat,jestli jsem někde dělal chybu nebo ji jenom lidské oko v dalekohledu nedokáže postřehnout??Mám dobsna 250/1200,zkoušel jsem ji hledat s okulárem 25mm a pak 10mm,díky za rady
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4530
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Soví mlhovina

#2

Příspěvek od dvader »

Ahoj, pokud jsi koukal v době, kdy byl Měsíc ještě nad obzorem, tak jsi asi moc šancí neměl. Soví není kdovíjak jasná a na obloze přesvětlené Měsícem je těžké jí pozorovat.
Zkus to až bude bezměsíčná noc. ;)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Soví mlhovina

#3

Příspěvek od stana »

Sova vyleze s UHC filtrem i když svítí Měsíc..Ale tak do první čtvrti, pak už je lepší jiný termín..Vidět ale je i ve městě a i v malokuku, i když dost mizerně..
/Najdeš ji spíš s tou 25-kou okulárem/
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8309
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Soví mlhovina

#4

Příspěvek od Cztwerec »

Možná by se to hodilo do sekce pozorování. Ale na dobré obloze (Ořech) jsem ve 250 - ce viděl oči sovy docela zřetelně. Otázkou zůstává je - li to vidět i v menším průměru.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
longstar
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 02. 2009, 18:04

Soví mlhovina

#5

Příspěvek od longstar »

No,měsíc byl už za lesem,takže mě zase tolik neoslňoval.UHC filtr jsem ještě nepořídil,dalekohled nemám dlouho.Příslušenství dokupuju postupně,je to drahý koníček ;D.Asi nezbývá než být trpělivý a hledat. :)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Soví mlhovina

#6

Příspěvek od michal.b »

S tim Mesicem nejde ani tak o oslneni jako spis o to, ze zasadnim zpusobem zesvetluje oblohu - slabsi objekty jako je Sova se potom na takto svetlem pozadi ztraci. Proto nestaci, aby byl Mesic za lesem - musi byt pod obzorem.
Uživatelský avatar
longstar
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 02. 2009, 18:04

Soví mlhovina

#7

Příspěvek od longstar »

No,tak nezbývá,než si počkat,až na obloze měsíc nebude.Co se týče toho UHC filtru,plánuju ho taky časem koupit.Na hvězdy se dívám na chatě,kde nemám žádné světla nebo město poblíž.Ale přece se s ním nejspíš budou mlhoviny pozorovat lépe.Jaký by jste mi doporučili za nějakou rozumnou cenu?? :)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17658
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Soví mlhovina

#8

Příspěvek od MMys »

Lumicon UHC, Astronomik UHC, nebo Televue BandMate. To je zaručená volba.

Levnější značky mají obvykle menší propustnost v užitečném pásmu vlnových délek a nižší potlačení nežádoucích vlnových délek. Průběh propustnosti mnohdy nesedí s výrobcem inzerovanou křivkou, i takové případy se zde při měření objevily.

Tady doporučuji nešetřit, takovýto interferenční filtr je obvykle věc navždy, a kompromisy zde podle mne nemají význam. Raději si našetři na pořádný filtr.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4530
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Soví mlhovina

#9

Příspěvek od dvader »

Tak tady je otázkou, co je pro koho rozumná cena... Ale nedávno se tu posuzoval nový a levný UHC filtr a stejně z toho vylezlo, že má cenu kupovat jen ty kvalitní osvědčené. A to jsou buď Astronomiky:
http://www.celestron.cz/hledej.html?co=uhc+profi
Nebo Lumicony:
http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... sp?idk=304

Pro tvůj průměr dalekohledu se určitě vyplatí koupit kvalitní. Zatím máš okuláry pouze 1,25", takže by ti měl stačit ten menší. Provedení 2" by bylo perspektivní pouze tehdy, pokud bys uvažoval do budoucna o širokoúhlých okulárech pro malá zvětšení - ohnisková vzdálenost 30 mm a více. Pak by ti stačil pouze jeden filtr v 2" provedení (pokud máš toho dobsona s tím Skywatcher výtahem, tak by sis musel ještě pořídit standardní 1,25/2" redukci do výtahu, do které by šel ten filtr našroubovat).

EDIT: Tak MMys byl rychlejší... A ještě přidal Televue.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Soví mlhovina

#10

Příspěvek od ladis »

Mel jsem ten samy problem, kdyz jsem zacinal. Vim, kde jsem delal chybu. Chce to, jak jiz kluci rekli, bezmesicnou janou noc, temnou oblohu mimo svetlo mest. UHC Lumicon neni pote potreba, na mem dobsonu 200/1200 Sovi mlhovinu v dobrych podminkach nijak nezlepsi.

Mimo mesto je to vypalovacka a nelze ji prehlednout.

V meste muze byt temer neviditelna.

Jinak "oci" jsem detekoval i ve 200mm, samozrejme postrannim videnim.. Primym pohledem nikoliv...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Soví mlhovina

#11

Příspěvek od ladis »

Co se týče toho UHC filtru,plánuju ho taky časem koupit.Jaký by jste mi doporučili za nějakou rozumnou cenu?? :)
Rozhodne kvalitu, to jest napr. UHC Lumicon.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět