H-alfa filtr

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

H-alfa filtr

#1

Příspěvek od pesvo »

Zdravím všechny

a měl bych následující dotaz. Používáte někdo na vizuální pozorování H-alfa filtr (např. od Astronomku s pološířkou 15 nm) ? Nejde mi o vysvětlování, k čemu jsou filtry dobré, jaké jsou druhy a pod. neb jsem si tím už prošel..., jen mě zajímá tento konkrétní. Během posledních novů jsem dost usilovně testoval filry od pana Zahajského-SUPRA Praha (CLS, Moon&Skyglow, OIII, UHC-S atd.), ale ještě to nemám srovnané s UHC od Astronomiku. Až to budu mít komplet, tak sem hodím pár postřehů.

Ještě k tomu H-alfa: občas se toho někdo dotkne, že je to i pro vizuály, občas mám pocit, že to použíjí jen fotografové, protože oko v této oblasti není už citlivé (např. na rozdíl od digiťáků), ale když si chci vybrat objekty pro OIII/UHC/H-beta, tak vždy něco najdu (zvláště pro první dva), ale s tou H-alfou nevím. Pokud o tom něco víte, budu rád za každé info, příp. aspoň odkaz. Díky
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

H-alfa filtr

#2

Příspěvek od MMys »

Tenhle filtr je na vizuální pozorování nanic, jak správně píšeš, citlivost oka je tam mizivá. Takže jen pro foto.

H-alfa filtr lze také použít na vizuální pozorování sluneční fotosféry, ovšem tam je třeba filtrů s výrazně menší šířkou pásma, a tomu odpovídá i jejich cena.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

H-alfa filtr

#3

Příspěvek od pesvo »

Já jsem si to taky myslel vzhledem k tomu všeobecnému přístupu, jen mě zmátl popis na www.celestron.cz - cituji:

H-alfa filtr (PROPUSTNOST)
97% propustnost okolí čáry H-alfa, šířka pásma propustnosti 15nm jej určuje pro pozorování a CCD fotografii objektů na noční obloze. Blokuje přirozené záření oblohy, čáry Na a Hg.
2458360 1.25" 4.090 Kč
2458365 2" 9.500 Kč

A to mě právě zarazilo !?
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

H-alfa filtr

#4

Příspěvek od pesvo »

Ještě mě napadl jeden postřech:

Kdesi tady na fóru se diskutovalo o tom, že UHC od Lumiconu nepropouští H-alfu, kdežto UHC od Astronomiku ano. Vzhledem ale k tomu, že oko není na H-alfu citlivé, tak z toho teoreticky vyvozuji (za předpokladu, že v okolí OIII a H-beta mají oba dva filtry stejnou pološířku), že pro vizuální pozorování je jedno, jestli použiji filtr od Lumiconu nebo od Astronomiku, ale pro fotografování je výhodnější od Astronomiku vzhledem k té propustnosti H-alfa ?

A to mě právě zmátlo, myslel jsem si, že UHC od Astronomiku uvídím i mlhoviny vyzařující na H-alfa, což bych s filtrem od Lumiconu měl smůlu...
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

H-alfa filtr

#5

Příspěvek od MP »

Jde opravdu hlavne o fotografovani. A pokud neco vyzaruje v H-alfa, najde se tam take H-beta, coz bere oko i UHC od Lumiconu.

Jeste jeden postreh k UHC od Astronomiku i Baaderu - ta H-alfa tam neni moc uzkopasmova, takze kontrast CCD fotek by se asi dal zvysit soucasnym pouzitim IR-cut filtru.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

H-alfa filtr

#6

Příspěvek od MilAN »

pesvo napsal: Ještě mě napadl jeden postřech:

Vzhledem ale k tomu, že oko není na H-alfu citlivé, tak z toho teoreticky vyvozuji (za předpokladu, že v okolí OIII a H-beta mají oba dva filtry stejnou pološířku), že pro vizuální pozorování je jedno, jestli použiji filtr od Lumiconu nebo od Astronomiku, ale pro fotografování je výhodnější od Astronomiku vzhledem k té propustnosti H-alfa ?

A to mě právě zmátlo, myslel jsem si, že UHC od Astronomiku uvídím i mlhoviny vyzařující na H-alfa, což bych s filtrem od Lumiconu měl smůlu...
Tady si trochu odporuješ. Jak uvádíš, oko na H-alfa opravdu není skoro citlivé, takže ani filtrem od Astronomiku přeci nemůžeš žádnou H -alfu očekávat-
Navíc, Tvůj předpoklad, že jak Lumicon, tak Astronomik mají stejnou pološířku propustnosti, není správný, protože Astronomik ji má skoro o 50% širší (ale o tom se již zde také psalo) a najdeš to ve všech firemních materiálech V tom je hlavní rozdíl, a podíváš-li se na cizí ceníky, zjistíž že cena Astronomiku je max 60% ceny Lumiconu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: H-alfa filtr

#7

Příspěvek od MilAN »

pro vizuální pozorování je jedno, jestli použiji filtr od Lumiconu nebo od Astronomiku, ale pro fotografování je výhodnější od Astronomiku vzhledem k té propustnosti H-alfa ?
Vše je dáno tím , cio od těch filtrů požaduješ.
Obecně je pro foto filtr Deep Sky (pološířka přes 80nm a propustnost v H-alfa). UHC od Astronomiku sice propoučší H-alfu, ale má pološířku do 40 nm -je tedy účinnější k odstranění rušivých světel, ale již velmi výrazně ořeže světlo hvězd a galaxií.
Pro  foto v H-alfa jsou potom určeny pásmové H -alfa filtry -ty jsou ale vhodné pouze pro objekty, vyzařující převážně v H-alfa. Vše ostatní je velmi silně potlačeno - samozřejmě i rušivá světla.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

H-alfa filtr

#8

Příspěvek od pesvo »

Díky za odpovědi,

takže, když to shrnu, tak pro vizuální pozorování mlhovinových deep sky má význam uvažovat pouze o UHC/OIII/H-beta ? Souhlas ? Samozřejmě závisí na konkrétním výrobci apod., ale principiálně to tak platí, ne ?

A o H-alfa nemá smysl vůbec uvažovat (opakuji pouze pro vizuály !) !
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: H-alfa filtr

#9

Příspěvek od MilAN »

takže, když to shrnu, tak pro vizuální pozorování mlhovinových deep sky má význam uvažovat pouze o UHC/OIII/H-beta ?
Přidej tam ještě Deep Sky od Lumiconu nebo obdoby od jiných výrobců.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Re: H-alfa filtr

#10

Příspěvek od pesvo »

Jasně, já to teď nechci moc rozebírat, jak jsem psal na začátku, ale když už jsem to nakousl - když jsem testoval ty tzv. Deep Sky filtry (konkrétně CLS od Astronomiku a Moon&Skyglow a UHC-S od Baaderu, i když ten UHC-S je spíš deklarovaný jako mlhovinový, ale dle mě se spíš chová jako lepší CLS), tak jsem z jejich přínosu moc nadšený nebyl, na rozdíl od např. OIII od Astronomiku, který dokázal Řasy vytáhnout v mé 20-tce tak, že jsem "lapal po dechu". Možná nemám tak dobré oči, abych dokázal rozlišit jemné rozdíly mezi zobrazením jednotlivými filtry (i když rozdíly tam samozřejmě byly...), ale např. k těm Řasám s OIII si žádný další filtr nemohl ani čichnout !!! Proto mě právě zajímá, jak se bude chovat UHC od Astronomiku, abych si to mohl v klidu porovnat. No a když už budu v tom zkoušení, tak jsem chtěl vědět jak je to s tou H-alfa, abych to srovnání měl komplet (o H-betě vzhledem k poměrně malému průměru zrcadla a počtu pozorovatelných objektů zatím neuvažuju).

PS: Lumicon jsem zatím žádný nezkoušel.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

H-alfa filtr

#11

Příspěvek od MilAN »

Já mám zkušenosti s Deep Sky filtrem od Lumiconu a myslím, že je to dobrý pomocník tam, kde není třeba  ( nebo naopak nelze ) použít úzkopásmové filtry. Má pološířku 60 nm a tak , když prohlížím grafy propustnosti CLS -(pološířka  ~100 nm)věřím, že  dovede  ztmavit pozadí a zvýšit kontrast  ještě  použitelným způsobem. Ty ostatní křivky  na mě však zrovna dojem zázraku nedělají, naštěstí to dobře koresponduje i s cenou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Re: H-alfa filtr

#12

Příspěvek od pesvo »

Tak jsem si to všechno pěkně srovnal a došel jsem k následujícícm zjištěním. V následující tabulce jsou uvedeny filtry, které jsem měl možnost buď přímo testovat nebo se alespoň dostat k jejich grafům propustnosti s jejich pološířkami. Jen pro kontrolu: pod pojmem pološířka myslím interval vlnových délek, ve kterých daný filtr propouští 50% procházejícího záření. Berte v uváhu, že jsem to odečítal z publikovaných grafů, takže se to může lehce lišit od reality udávané výrobcem:

   Označení           od-do     pološířka propouští
                           (nm)
1. CLS Astronomik  445-545  93 nm    H-beta, OIII
2. UHC-S Baader    460-520   60 nm   H-beta, OIII
3. UHC Astronomik 475-510  32 nm    H-beta, OIII
4. UHC Lumicon     480-510  28 nm     H-beta, OIII
5. OIII Astronomik 495-510  15 nm    OIII
6. OIII Lumicon     498-510   11 nm   OIII
7. OIII Baader       498-505   7 nm     OIII
8. H-beta Lumicon  480-500  11 nm    H-beta

Pozn.1: Nebral jsem v úvahu propustnost od 580 nm dál (červená oblast), protože mě to zajímá jen pro vizuální pozorování.

Pozn.2: Ty vlnové délky od-do jsou jen odhadem z grafu (nešlo to přesně odečíst), spíš slouží jen pro orientaci (hlavně pro deepsky a UHC filtry), ale ty pološířky jsou sice odečtené z grafů, ale +- sedí i s oficiálními firemními údaji (jinak řečeno: na tu uváděnou pološířku se lze spolehnout, ale ta hodnota od-do je jen orientační). Mimochodem, některé grafy vypadají dost realisticky, ale např. takový OIII Baader s pološířkou 6 nm nepůsobí moc důvěryhodně, takže těžko říct, jestli se tomu dá věřit.

Pozn.3: Jen pro orientaci uvádím vlnové délky spektrálních čar (převzato od pana Matouška z www.dalekohledy.cz):

H-beta jedna čára 486.5 nm
OIII    dvě čáry 496 a 501 nm

Pozn.4: Snad jsem neudělal chybu v těch odečtech a budu vděčný za upozornění, kdybych se někde sekl. Pokud někdo máte údaje od jiných výrobců, tak by nebylo špatné to doplnit...
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

H-alfa filtr

#13

Příspěvek od MilAN »

Jen pro zpřenění vlnových délek :
- H-beta :      486,1 nm
- O III  :  N1  500,7 nm
 .......    N2  495,9 nm

Lumicon  uvádí v materiálech , zveřejňovaných např. Sky & Tel. trochu odchylné parametry   :

- DS filtr  > 460 - 523 nm      > 63 nm
- UHC     > 482 - 506 nm      > 24 nm
- O III    > 493 - 504 nm      > 11 nm

Navíc, u každého filtru je přiložena skutečná transmise v důležitých vlnových délkách ( např. OIII pro obě čáry 96 % ).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
marzel
Příspěvky: 105
Registrován: 20. 02. 2004, 02:50

H-alfa filtr

#14

Příspěvek od marzel »

Chtěl bych využít toto již založené téma a zeptat se na následující. Mám postarší dederón IR filtr Panchromar (černá verze) a napadlo mne, že když jde spojit v 70nm širokou H-alfu červený filtr 610nm s FRINGE KILLER od BAADERu, tak půjde spojit ten můj IR s FRINGE KILLERem taky. Mohla by tak vzniknout docela úzká H-alfa, kterou bych rád vyzkoušel i na tu fotosféru u Slunce. Bohužel neznám přesnou propustnost toho IR filtru (na netu jsem to nikde nenašel) a tak jsem to jenom odhadoval na spektrální mřížce. Tak co Vy na to? Půjde to nebo ne?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

H-alfa filtr

#15

Příspěvek od MilAN »

Pospojovat ty filtry určitě můžeš, ale na detaily fotosféry potřebuješ  propustnost maximálně kolem 0,1 nm při co nejvyšší propustnosti, Tak jednoduše  a lacino se k H-alfě asi nedostaneš
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět