Kdy začít uvažovat o nutnosti kolimace

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
baranka
Příspěvky: 541
Registrován: 02. 02. 2008, 23:49

Kdy začít uvažovat o nutnosti kolimace

#1

Příspěvek od baranka »

Vzhledem k tomu,že v tématu o kolimaci se pár těch zkušených podivuje,proč někdo vůbec začal s kolimací nového dalekohledu,chci se zeptat,jsou nějké příznaky kdy by se mohlo uvažovat o odstraněním problému kolimací(kromě toho když není skutečně nic vidět)?Děkuji
Newton 114/900
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Kdy začít uvažovat o nutnosti kolimace

#2

Příspěvek od michal.b »

Kolimovat by se melo tehdy, kdyz je dalekohled viditelne rozkolimovany :)
V praxi: najdu si stredne jasnou hvezdu, umistim ji dostredu zorneho pole (to je dulezite!), nasadim velke zvetseni (alespon 1D) a podivam se, jak ta hvezda vypada. Muzu si ji i lehoulince rozostrit. Pokud je symetricka, se soustrednymi krouzky, pak je vsechno v poradku a nemusim se tim dale zabyvat. Pokud je ovsem obraz hvezdy nejak nesymetricky, krouzky jsou hnute, nejsou soustredne, pak by bylo vhodne dalekohled zkolimovat.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Kdy začít uvažovat o nutnosti kolimace

#3

Příspěvek od ladis »

Ja mel po koupi dobsona SW rozhozeny pouze sekundar, tak jsem jej zkolimoval a od te doby na kolimaci nesahl. Obraz mam stale skvely a to jezdim na stanoviste casto po hruznych silnicich plnych der...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
baranka
Příspěvky: 541
Registrován: 02. 02. 2008, 23:49

Kdy začít uvažovat o nutnosti kolimace

#4

Příspěvek od baranka »

Ja mel po koupi dobsona SW rozhozeny pouze sekundarjak se to"rozhození" projevovalo?
Newton 114/900
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Kdy začít uvažovat o nutnosti kolimace

#5

Příspěvek od ladis »

V kolimatoru jsem videl rozhozene drzaky primaru. Presne podle navodu jsem sekundar zkolimoval a od te doby leta drzi...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
TomasSVK
Příspěvky: 288
Registrován: 10. 11. 2008, 16:13

Kdy začít uvažovat o nutnosti kolimace

#6

Příspěvek od TomasSVK »

Kolimator mas laserovy alebo iba opticky?
SkyWatcher 254/1200
26mm setovy SkyWatcher 52°, 13mm Hyperion 68°, 6mm SkyWatcher Planetary WA 58°, Polarizacny filter, Farebne filtre #12,21, BAADER AstroSolar™ folia
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Kdy začít uvažovat o nutnosti kolimace

#7

Příspěvek od ladis »

Pouze opticky, ale myslim, ze plni ucel 100%. Koupil jsem jej u pana Zahajskeho v Supre spolu s dobsonem.

P.S. Pokud kolimace bude drzet i po posledni navsteve Rozdroze Izerskie (poslednich 6km "silnice" k pozorovacimu stanovisti), nehne s ni jiz nic a nikdy ;D
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
TomasSVK
Příspěvky: 288
Registrován: 10. 11. 2008, 16:13

Kdy začít uvažovat o nutnosti kolimace

#8

Příspěvek od TomasSVK »

Ja som uz tubus 3 ci 4krat prenasal po roznych cestach vzdy po 250km a neviem. Preto by som to potreboval zmerat. Aj ked si rozostrim jasnu hviezdu mojim neodbornym okom nevidim ci je to rozhodene alebo nie.... ::)

Asi si vyrobim ten z obalu na kinfilm :D
SkyWatcher 254/1200
26mm setovy SkyWatcher 52°, 13mm Hyperion 68°, 6mm SkyWatcher Planetary WA 58°, Polarizacny filter, Farebne filtre #12,21, BAADER AstroSolar™ folia
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Kdy začít uvažovat o nutnosti kolimace

#9

Příspěvek od stana »

Jestli se hvězda rozostřuje symetricky a při větším rozostření máš stín sekundáru uprostřed, tak zatím je to good..
Navíc to poznáš na planetách, při větším zvětšení...Rozkolimovaný dalekohled už planetu ani pořádně nezaostří..
Já se aspoň laicky kouknu za denního světla do výtahu s odstupem a vidím na primáru tu značku uprostřed i sekundáru a vypadá to prostě symetricky v jedné lajně...
Ofset či poloha sekundáru je svojí plochou trochu bokem/doprava/ víc k zrcadlu...
Takže kolimace zdá se drží i po roce.. :)
P.S. Jsem opivněn a kecá mi to..Tak jestli melu blbosti, tak to vymažte.. :-/
P.S. Na sekundáru značka není, jen že vidím odraz značky primáru uprostřed sekundáru..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
TomasSVK
Příspěvky: 288
Registrován: 10. 11. 2008, 16:13

Kdy začít uvažovat o nutnosti kolimace

#10

Příspěvek od TomasSVK »

Nie Stana hovoris pravdu, ja to tiez tak robim, aj saturn som pozeral pred par dnami a bol ostry ako britva.

Myslim, ze je to OK ale bude ma to zrat kym si to nepotvrdim ;D

Nasiel som super navod ako si spravit laserovy kolimator po domacku na stranke http://www.astrostranka.com/ takze ked ho budem mat zmeram a az potom sa pustim do pripadnej kolimacie ;)
SkyWatcher 254/1200
26mm setovy SkyWatcher 52°, 13mm Hyperion 68°, 6mm SkyWatcher Planetary WA 58°, Polarizacny filter, Farebne filtre #12,21, BAADER AstroSolar™ folia
Uživatelský avatar
Aladin
Příspěvky: 136
Registrován: 02. 02. 2009, 17:57

Kdy začít uvažovat o nutnosti kolimace

#11

Příspěvek od Aladin »

Omlouvám se za obehrané téma "kolimace", ale už si nevím rady.
Přečetl jsem co se dalo, o kolimaci kolimátoru, offsetu, vycentrování atd. (některé diskuze jsou na mě moc odborné). Chci pouze nový GSO dobson uvést do provozuschopného stavu - aby se s ním dalo koukat. Snad někdo bude mít ještě trochu trpělivosti.

Pozoroval jsem zatím jen párkrát a nemohu stále zaostřit. Při zaostřování se "prskanec" hvězdy stočí o 90° (jak se tu už někde probíralo). Při větším rozostření jsou kruhy symetrické, žádné zhuštění u kraje, stín pavouka vprostředku (první postřehy - ještě na to nemám oko). Dalekohled byl venku přes dvě hodiny. Kontrola kolimace krabičkou od kinofilmu vypadá v pořádku (i při otáčení střed sedí). Šrouby utaženy lehce rukou.
Otázky:
1. Je při f/5 nutná přesnější kolimace laserem? Podle přiloženého návodu (kinofilm) to vypadá jednoduše, ale výsledek není uspokojivý.
2. Je větší průměr (250 mm) háklivější na seening (v 50/540 byl vidět pěkný disk s kroužkem)? Při zaclonění na 1/2 tubusu hvězdy ztmavly, ale ostřejší to moc nebylo.
3. Jak se dělá doladění "kolimace na hvězdě"? Předpokládám, že na Polárce, jinak by to byla hra na honěnou. Jak poznám, kterým šroubem točit?
Je to moje první seřizování Newtona a mrzí mě, že nejsem schopen nový dalekohled (s novým Hyperionem) zprovoznit. :-[
SW dobson 200/1200. Okuláry: 32mm, 25, 13 (Hyperion), 10, 8 (Hyperion), barlow 2x. Triedr: 7x50.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Kdy začít uvažovat o nutnosti kolimace

#12

Příspěvek od KDan »

Než se do čehokoliv pustíš, ujasněme ještě pár věcí:

Píšeš, že je Tvůj dalekohled nový. Pak je ale divné, že je rozkolimovaný tak, aby s ním vůbec nešlo pozorovat.

Nejprve tedy - jakým zvětšením jsi zkoušel pozorovat - jaký jsi použil okulár (s jakou ohniskovou vzdáleností)?
Uživatelský avatar
Aladin
Příspěvky: 136
Registrován: 02. 02. 2009, 17:57

Kdy začít uvažovat o nutnosti kolimace

#13

Příspěvek od Aladin »

Zkoušel jsem všechno možné: Hyperion 13mm (96x), Super 10mm (125x), Orto 6mm (208x). Pozorovat se dá, nejde doostřit. Např. Epsilon Lyr jsem nerozlišil při 125x. Dříve s 200/1200 Flex-tube ano. Jupiter s Hyperionem (96x) žluté kolečko s mlhavým náznakem dvou pruhů...
SW dobson 200/1200. Okuláry: 32mm, 25, 13 (Hyperion), 10, 8 (Hyperion), barlow 2x. Triedr: 7x50.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Kdy začít uvažovat o nutnosti kolimace

#14

Příspěvek od Roman (Rick) »

Asi trepnem hlúposť, ale nie je príliš krátky okulárový výťah? Skús zaaretovať okulár trochu povysunutý z okulárového výťahu a potom zaostriť, či sa niečo zmení. Za pokus nič nedáš :). A skús čo najmenšie zväčšenie.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Kdy začít uvažovat o nutnosti kolimace

#15

Příspěvek od michal.b »

No zas tak moc moznosti, co muze byt spatne neni.
1) spatny seeing
2) spatna temperace
3) spatna kolimace
4) spatna optika

Jak vypadaji hvezdy pri velkem zvetseni? Jsou to "bublajici chuchvalce"? Pokud ano, tak mas co do cineni s moznostmi 1 nebo 2 (bublaji hodne rychle - seeing, bublaji pomalu - temperace).
Pokud je obraz klidny, tak zbyvaji moznosti 3 a 4. Pravdepodobne si ale narazil na kombinaci nekolika moznosti, takze prvnim krokem bude stejne kontrola kolimace.

Ke tvym otazkam:
1) Kolimace laserem nutna neni. I pomoci krabicky od filmu a nasledneho doladeni na hvezde se da velmi slusne zkolimovat.
2) Spis ne (ackoliv se casto tvrdi opak). To ze v malem refraktoru vidis hezky difrakcni obrazec je dano nizkou rozlisovaci schopnosti maleho prumeru, ktery nedokaze rozlisit jak je obraz hvezdy rozbity seeingem (velky dalekohled to rozlisit dokaze, a proto vidis misto krouzku nevzhledny chuchvalec). Vetsi reflektor je ovsem mnohem citlivejsi na spravnou temperaci.
3) Jednoduse, a ano, Polarka je idealni, protoze nikam neutika. Nasadis velke zvetseni a obraz malinko (tak aby bylo videt 4-5 krouzku) rozostris. No a ted tocis kolimacnimi srouby tak dlouho, dokud neni obrazec soustredny.
Kterym sroubem tocit? Muzes postupovat "metodou postupneho zlepsovani" - jeden proste vezmi a srovnej obrazec co nejlepe to pujde. Pak vem druhy a zase srovnej obrazec co nejlepe. No a pak totez udelej i se tretim, pripadne cele kolecko opakuj dokud to nebude uplne dokonale. Nebo strc pres horni okraj tubusu natazeny prst a jed s nim po obvodu tak dlouho, dokud jeho stin nebude v miste kde je obrazec nejvic roztazeny. Ten spravny sroub je pak na dolnim konci tubusu primo pod tvym prstem (pripadne presne na opacne strane).

Nehazej flintu do zita, kazdy jednou kolimoval poprve Idelani je, pokud mas nekoho kdo dole toci sroubama a ty kontrolujes jak se meni obraz hvezdy.
Odpovědět