Stránka 1 z 1
Finty na zlepšení chodu montáže
Napsal: 12. 04. 2009, 07:34
od Vabra
Co vůle v převodech ? Měl jsi vědomně nevyvážený dalekohled v obou osách ? To je u EQ6 při focení delšími ohnisky prakticky nutnost.
To s tim zamernym nevyvazenim EQ-6 pri delsich ohniscich je vseobecne znamy fakt?
Chvilku jsem to tady zkousel hledat, ale nic jsem k tomu nenasel.
Dalo by se to rozvest (zrejme v jinem vlaknu)?
dekuji.
Finty na zlepšení chodu montáže
Napsal: 12. 04. 2009, 08:25
od MMys
Nevim, jestli je to někde popisované, ale je to logická metoda, jak u mechanicky horší montáže eliminovat vůle a zajistit si okamžitou odezvu na pointační zásahy. Mě to funguje. Kolegovi co se mnou jezdí fotit, taky (na CG5).
Finty na zlepšení chodu montáže
Napsal: 12. 04. 2009, 08:47
od KDan
Navíc, když jsou oba pohony DE a RA permanentně v záběru, je montáž odolnější i například vůči mírným poryvům větru. Pokud je sestava dalekohledů vyvážená přesně, stačí mírné fouknutí a je to v háji.
Finty na zlepšení chodu montáže
Napsal: 12. 04. 2009, 14:13
od Vabra
Navíc, když jsou oba pohony DE a RA permanentně v záběru, je montáž odolnější i například vůči mírným poryvům větru. Pokud je sestava dalekohledů vyvážená přesně, stačí mírné fouknutí a je to v háji.Rozumim tomu spravne, ze "mirna" nevyvazenost v rektascenzi by mela byt v tom smeru, aby motor musel pri sidericke rychlosti prekonavat odpor navic? Z pohledu deklinace je to pak jedno?
Diky.
Finty na zlepšení chodu montáže
Napsal: 12. 04. 2009, 15:35
od MilAN
Při pointování je to daleko důležitější právě v deklinaci - tam dochází ke změně chodu motoru (vpřed/vzdad) a je překonáván mrtvý chod. Tohle u RA nenastává, tam je motor v záběru jedním směrem stále.
Jinak je to ale stará praktika a používá se nejen u astro-montáží
Finty na zlepšení chodu montáže
Napsal: 12. 04. 2009, 15:53
od Sasa3
Občas u mě k těmhle oscilacím dochází taky. Osvědčilo se mi, povolit pohyb v deklinaci pouze jedním směrem (ve směru diftu). Docela to eliminuje občasné přejíždění v deklinaci. Musím to ale hlídat, směr driftu se po několika hodinách snímání může změnit... I tak se ale občas stane, hlavně pokud dalekohled míří do zenitu, že hvězda v deklinaci poskočí tak o 2 pixely opačným směrem, než je směr driftu.
Finty na zlepšení chodu montáže
Napsal: 12. 04. 2009, 20:43
od KDan
Při pointování je to daleko důležitější právě v deklinaci - tam dochází ke změně chodu motoru (vpřed/vzdad) a je překonáván mrtvý chod. Tohle u RA nenastává, tam je motor v záběru jedním směrem stále.
Jinak je to ale stará praktika a používá se nejen u astro-montáží
Já bych sestavu pro focení rozhodně dokonale nevyvažoval ani v RA směru. Mám s tím osobní zkušenost, protože fotím na kopci, kde často aspoň trochu fouká. Když je sestava v RA vyvážená, tak stačí malý větrný poryv ve "vhodném" směru, který překoná mrtvý chod v RA a pointace je v háji, byť před zafoukáním byl RA motor pořád v záběru.
Troufám si hádat, že spousta těch, kteří fotili v mírném větru a měli velké chyby v pointaci, předtím dokonale vyvážili svoji sestavu. Z hlediska prevence proti slabému větru je záhodno mít rozváženou soustavu i v RA směru.