STAR POINTER

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

STAR POINTER

#1

Příspěvek od vla »

Zakoupil jsem za necelé 400 kč hledáček STAR POINTER, zobrazuje světelný bod na obloze kam míří dalekohled /samozřejmě po seřízení optických os obou přístrojů/. Pokud víte kde na obloze mezi hvězdami je hledaný objekt je jeho nalezení otázkou okamžiku. Doposud jsem neustále řešil problémy s obrazem v optickém hledáčku, který byl obrácený oproti vyhledávacím mapkám a hledáním která hvězda je která. Zkusil jsem ho s newtonem 355/1600 se zorným polem asi 50' a všechny pozorované objekty /samozřejmě neviditelné pouhým okem/ jsem nacházel v podstatě okamžitě. Perfektní věc, jsem nadšen, jak to krásně funguje.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

STAR POINTER

#2

Příspěvek od johnik »

Díky za tip, objednávám ho taky, za ty peníze je to paráda.
Uživatelský avatar
Zdenek F.
Příspěvky: 46
Registrován: 14. 07. 2003, 20:54

STAR POINTER

#3

Příspěvek od Zdenek F. »

Přátelé, ve čtvrtek jsem Starpointer zakoupil a v pátek ho hned vyzkoušel. Je to neuvěřitelné, jak může věc za 395 Kč pozvednout dalekohled za cca 25 tis. Dříve jsem referenční hvězdy pracně HLEDAL, teď na ně prostě NAMÍŘÍM dalekohled a hotovo. Vřele doporučuji všem (no dobře, ti co mají GOTO systémy a pevnou montáž tak to asi tak nutně nepotřebují ;))
Zdeněk F.
Uživatelský avatar
prukajda
Příspěvky: 76
Registrován: 16. 01. 2004, 15:16

STAR POINTER

#4

Příspěvek od prukajda »

Zdarec, a kdeže ho lze koupit?
Díky P
Uživatelský avatar
Zdenek F.
Příspěvky: 46
Registrován: 14. 07. 2003, 20:54

STAR POINTER

#5

Příspěvek od Zdenek F. »

Supra Praha (www.celestron.cz).
Zdeněk F.
Uživatelský avatar
osvold
Příspěvky: 107
Registrován: 22. 12. 2003, 23:44

STAR POINTER

#6

Příspěvek od osvold »

mohu se zeptat, jedna se o puvodne paintballovy kolimator? Jak je vyreseno chyceni k dalekohledu a je regulovatelny jas LED diody?
Uživatelský avatar
prukajda
Příspěvky: 76
Registrován: 16. 01. 2004, 15:16

STAR POINTER

#7

Příspěvek od prukajda »

Díky, našel jsem. Obrázek je na http://www.celestron.cz/intro/spc-nx8.htm
P
Uživatelský avatar
Zdenek F.
Příspěvky: 46
Registrován: 14. 07. 2003, 20:54

STAR POINTER

#8

Příspěvek od Zdenek F. »

Jsou dvě varianty Starpointeru dle způsobu uchycení: buďto pomocí rybiny na příslušný protikus, nebo pomocí dvou šroubů k něčemu (třeba přímo na tubus) - to je můj případ. Do tubusu jsem zasahovat nechtěl, tak jsem to celé přišrouboval k dřevěnému hranolku, který jsem přilepil na tubus mezi okulárový výtah a hledáček, takže mám všechno pěkně pohromadě. Potom už je třeba jen jemně donastavit zamíření starpointeru pomocí korekčních šroubků (nahoru/dolů + vlevo/vpravo). Jo a jas diody JE možno regulovat.
Zdeněk F.
Uživatelský avatar
osvold
Příspěvky: 107
Registrován: 22. 12. 2003, 23:44

STAR POINTER

#9

Příspěvek od osvold »

diky za odpoved, ta regulace je z vyroby?

hmm, jo takze podle obrazku je to opravdu paintballovej kolimator :))
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

STAR POINTER

#10

Příspěvek od JZ »

Ano podobný zaměřovač jsem viděl i na pušce. Na dalekohledu funguje bezvadně mám ho taky. Jen tak teoreticky neví běkdo jak je řešeno to že nezáleží na poloze oka a laserová tečka pořád ukazuje ve směru dalekohledu. To se tečka promítá na kulovou nebo parabolickou plochu?
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

STAR POINTER

#11

Příspěvek od PavelM »

Ledka je umístěná v ohnisku čočky a promítá se skrz ní na normální sklíčko kde se zobrazí obraz ledky. A protože je ledka umístěna v ohnisku čočky tak se zdá být její obraz v nekonečnu. Tak nějak to funguje. Snad to půjde z toho trochu pochopit.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

STAR POINTER

#12

Příspěvek od MP »

JZ napsal: neví běkdo jak je řešeno to že nezáleží na poloze oka a laserová tečka pořád ukazuje ve směru dalekohledu. To se tečka promítá na kulovou nebo parabolickou plochu?
Spis je to tim, jak se obloha i s tou teckou promita tou krivou plochou do oka - LEDku vlastne sledujes v krivem zrcadle ( vrstva na predni plose skla funguje jako propustne zrcadlo ), oblohu vidis skrz to zrcadlo a cele je to jeste dokorigovane zakrivenim zadni plochy skla ( neco jako meniskus ). Ale presto na poloze oka trochu zalezi. Zkus presne zamerit hvezdu a pak se podivej hodne ze strany a uvidis. Proto je tam asi take "muska" v ose paprsku, nad LEDkou.

Jak uz jsem psal v tematu o Maku, je to sikovne, ale nevhodne pro velka zvetseni. Presnost nic moc ( tecka zabira cele zorne pole kamery na Maku ) a plastova konstrukce se hybe, takze se obcas ocitne mimo zorne pole dalekohledu. Ale pro mala zvetseni je to prima.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

STAR POINTER

#13

Příspěvek od johnik »

Ano, tečka zabírá opravdu velký úsek, nicméně když LEDáček dobře seřídíme, tak lze zhruba odhadovat kde je střed tečky a do něj objekt zaměřit.Např na planety je to naprotsto v pohodě i na velká zvěšení.Na nějaké hodně deep objekty je to ale docela nepoužitelné (ale notoricky známé, hlavně eMka jdou vcelku snadno nalézt).Trochu mi vadí, hlavně v úplné tmě, že nelze jas ještě zmírnit, dioda přesvicuje hvězdy na pokraji viditelnosti neozbrojeným okem.Závěrem lze říci, že za ty peníze je to užitečná, nikoliv však nezbytná pomůcka.
Uživatelský avatar
mamol
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 01. 2003, 18:55

Re: STAR POINTER

#14

Příspěvek od mamol »

Mám taktéž star pointer a používám ho k přibližnému vyhledání objektu, pak to doladím optickým hledáčkem. Faktem je, že se hledání slabších objektů značně urychlilo.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

STAR POINTER

#15

Příspěvek od FunTomas »

Na stranku http://atm.zaciatok.sk/ som dal prispevok o domavyrobenom hladaciku pracujucom na podobnom principe ako Telrad eventualne spominany StarPointer.

To Peta: uz je tam aj ten spominany prispevok o klznych materialoch. Tak si uzi. ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět