long eye relief (od Skywatcheru)

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hibiki
Příspěvky: 69
Registrován: 26. 03. 2004, 20:12

long eye relief (od Skywatcheru)

#1

Příspěvek od hibiki »

Nemate nekdo zkusenosti s temito ? Zajimala by me hlavne barevna vada, ve schematu bylo ze je z 5 clenu (ta puvodni verze, nevim jestli je to tahle) a ma vestaveny barlow....z toho usuzuji ze je to vlastne barlow+kellner (2+3 cleny), nebo se mylim ? ???
A taky, v rade je 2 mm verze, je vubec jeste pouzitelna k pozorovani ? (na refraktoru)
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

long eye relief (od Skywatcheru)

#2

Příspěvek od zdenek »

Barevna vada je cca dvojnasobna oproti Vixenu, takze je slabe zretelna. Jinak Barl. je zde opravdu integrovan do OS. Nelze to vsak zjednodusit a rici Barlow+kepler. Polni cocka okularu je proste navrzena se zapor. ohn. vzdalenosti, ale je soucasne navrzena pro navazujici opt. cleny (podili se na korekci opt. vlastnosti).
Pouzitelnost 2mm verze samozrejme zavisi na tom, k jakemu dalekohledu ji pripojis (plati ona zlata poucka o max. vyuzitelnem zvetseni pristroje rovnemu hodnote nekde kolem 2D, v praxi ale oneco mene).

Z.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

long eye relief (od Skywatcheru)

#3

Příspěvek od zdenek »

Jeste jen strucna charakteristika SW LE tak, jak jsem si ji kdysi pri mereni poznamenal:

Okulár vhodný spíše jen pro vizuální pozorování.V okrajích zorného pole je patrné na první pohled poměrně vysoké zkreslení. Vysoká vzdálenost výstupní pupily umožňuje pohodlné pozorování a to i s brýlemi. Je vhodný zejména jako okulár pro pozorování menších deep-sky objektů (tj. pro vyšší zvětšení), popř. po doplnění vhodných filtrů i planet. Je vhodný pro světelné soustavy do cca f/5. U jasnějších objektů však může mít občas problémy s falešnými odrazy (má naneseny pouze levnější antireflexní vrstvy).

Zaver: + velmi zajimava cena
+ prijatelne opt. vlastnosti
- slabe antirefl. vrstvy
- v okrajich zkresleni
Uživatelský avatar
hibiki
Příspěvky: 69
Registrován: 26. 03. 2004, 20:12

long eye relief (od Skywatcheru)

#4

Příspěvek od hibiki »

Diky moc :hi: tohle je presne to co jsem chtel slyset :nod:
bude se nakupovat ;D
a k tomu 2 mm: da se pouzit jen dalekohledum se svetelnosti f/4 a vetsi, refraktor se takovy snad ani nevyrabi, a reflektor s f/4 sem videl akorat u GSO (203/800)....proc to vyrabi, kdyz to skoro nikdo nemuze pouzit ? ???
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

long eye relief (od Skywatcheru)

#5

Příspěvek od zdenek »

hibiki napsal:
a k tomu 2 mm: da se pouzit jen dalekohledum se svetelnosti f/4 a vetsi, refraktor se takovy snad ani nevyrabi, a reflektor s f/4 sem videl akorat u GSO (203/800)....proc to vyrabi, kdyz to skoro nikdo nemuze pouzit  ? ???
Hlavnim duvodem je moznost plne vyuzit zvetseni u kratkoohniskovych refraktoru. Jinak velke vyuziti maji kratke okulary pri kolimaci Newtona na hvezdu (tam proste potrebujes opravdu velka zvetseni).

Jinak:
Napr. 250mm, f=1250mm -> svetelnost f/5.
Max teoret zvetseni 2D = 500x (V praxi to bude ovsem o neco, u kvalitnich refraktoru se nekdy ale uvadi az 3D)
Cemuz odpovida okular: 1250/500 = 2.5mm, coz od tech 2 neni zas az tak daleko (rozdil ve zvetseni 500x ci 625x je pomerne maly).

Uživatelský avatar
hibiki
Příspěvky: 69
Registrován: 26. 03. 2004, 20:12

long eye relief (od Skywatcheru)

#6

Příspěvek od hibiki »

To me privadi k myslence: upravuju ted svuj teleobjektiv (Tair 300/4,5) na maly dalekohled (uprava spociva ve vyrobeni jedne redukce M42-1,25") a abych vedel jak velke zvetseni si muzu dovolit, pujcil jsem si okular SR 4 mm r=24,5mm (super ramsden), takze jak vidno nic moc, nicmene pri f=300 to davalo zvetseni 75x a barevna vada nebyla tak tragicka (mesic mel modrozeleny lem ale nic strasneho), tudiz jsem si overil ze s tim LE 5 mm, budu mit kvalitni obraz, ale ted zacinam uvazovat i o tom 2 mm, zvladne to co mam (d=66mm, f/4,5) 150x zvetseni (aby se na to dalo koukat)? pripadne, neni to uz mimo rozlisovaci schopnost ? ???
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: long eye relief (od Skywatcheru)

#7

Příspěvek od Janek »

Trochu si přihřeju polívčičku. Včera jsem zasunul do binokulární hlavy 2x SKyWatcher [glb]Ultra Wide 20mm[/glb] Sice už mám velmi dobré reference na tyto okuláry, ale to, co jsem viděl, mě opravdu překvapilo. Dobrá kresba, široké pole a stereo pohled (zvětšení 72x). Musím se přiznat, že od pohledu na Měsíc jsem se nemohl odlelpit (a nebylo to pokročilou hodinou). Pokračování příště s kratšími ohnisky ...
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Re: long eye relief (od Skywatcheru)

#8

Příspěvek od MP »

ale ted zacinam uvazovat i o tom 2 mm, zvladne to co mam (d=66mm, f/4,5) 150x zvetseni (aby se na to dalo koukat)? pripadne, neni to uz mimo rozlisovaci schopnost ?  ???
Mam obavu, ze na ten Tair uz je to moc. Neuvidis o nic vic, nez pri 75x, jen to bude vetsi a tmavsi. Spis bych se snazil vyuzit slusnou svetelnost objektivu a overil si, jestli ji pouzite okulary nesnizuji. To je spis na Zdenka - ten by mohl mit svetelnost tech okularu zmerenou. Zhruba to jde overit vizualne zaclonenim objektivu - zjistit, jestli treba pri f/5.6 je obraz skutecne tmavsi, nez pri f/4.5.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
hibiki
Příspěvky: 69
Registrován: 26. 03. 2004, 20:12

Re: long eye relief (od Skywatcheru)

#9

Příspěvek od hibiki »

Mam obavu, ze na ten Tair uz je to moc. Neuvidis o nic vic, nez pri 75x, jen to bude vetsi a tmavsi. Spis bych se snazil vyuzit slusnou svetelnost objektivu a overil si, jestli ji pouzite okulary nesnizuji. To je spis na Zdenka - ten by mohl mit svetelnost tech okularu zmerenou. Zhruba to jde overit vizualne zaclonenim objektivu - zjistit, jestli treba pri f/5.6 je obraz skutecne tmavsi, nez pri f/4.5.
Ja jsem myslel na maximum 3-4 mm, ale bohuzel maji jenom ty 2mm a 5mm .....takze asi zustanu u toho 5mm
A tu svetelnost zkusim  :nod:
Diky  :hi:
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

long eye relief (od Skywatcheru)

#10

Příspěvek od vla »

Při mých pokusech s tímto objektivem jsem měl nejlepší výsledky s 2x barlow GS a okulár Zeiss O 10, v této konfiguraci byla nejmenší barevná vada a zároveň bylo možno použít bez problémů zenitový hranol. Zkoušel jsem vizuálně pozorovat Jupiter. Tato konfigurace dávala lepší obraz než UW SkyWatcher, které díky velkému zornému poli perfektně zobrazovaly při menších zvětšeních.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

long eye relief (od Skywatcheru)

#11

Příspěvek od MilAN »

MP napsal:

- ten by mohl mit svetelnost tech okularu zmerenou.
Můžeš, prosím, objasnit, co je míněno "světelnost okuláru" ? Nikdy jsem se s tím nesetkal.
Dík. Milan
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

long eye relief (od Skywatcheru)

#12

Příspěvek od zdenek »

MilAN napsal:
Můžeš, prosím, objasnit, co je míněno "světelnost okuláru" ? Nikdy jsem se s tím nesetkal.
Dík. Milan
On se ten pojem opravdu takto pouziva, i kdyz neni uplne presny. V podstate jde o max. svetelnost objektivu, pro ktery je okular navrzen (tj. splnuje i pro sikme paprsky a prislusne sklenuti pole jeste udavane parametry).
  Prakticky u vsech v soucasnosti prodavanych trosku slusnych okularu je tato mezni svetelnost zpravidla lepsi nez f/4.5  (coz samozrejme plati i pro okulary SW), velmi casto i lepsi nez f/4.0 (napr. Vixen, ale i nektere konstrukce SW, ...). Proto u obvyklych soustav o svetelnosti kolem f/5 a mene se tim nema prilis cenu zabyvat.
Z.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

long eye relief (od Skywatcheru)

#13

Příspěvek od MilAN »

OK, v tomhle významu , t.j.pro jakou světelnost objektivu je vhodný kvůli kresbě, tomu rozumím. Už jsem se lekl, že okulár má svoji světelnost, a že mě to dlouhá léta uniká.
Díky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

long eye relief (od Skywatcheru)

#14

Příspěvek od MP »

MilAN napsal: Už jsem se lekl, že okulár má svoji světelnost, a že mě to dlouhá léta uniká.

Omlouvam se za nesmyslnou terminologii, i kdyz ...
Myslim, ze kazda cocka ma svoji svetelnost ( d/f ), i polni cocka okularu i okular jako celek. Se svym Newtonem s f/4 uz jsem nasel i kombinace Barlow/okular, kdy je velikost vystupni pupily pri danem zvetseni ( a tedy svetelnost cele sestavy ) omezena tim okularem a ne prumerem dalekohledu. Ale vetsina okularu ma dneska kolem f/3, tohle se tyka jen nekterych Kellneru a hlavne Huygensu apod. Pozor na Barlow ( i integrovany v okularu ) - za tou rozptylkou by mela byt vetsi polni cocka ( viz treba Vixen LV ), aby to pochytalo vsechno svetlo z objektivu.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

long eye relief (od Skywatcheru)

#15

Příspěvek od zdenek »

MP napsal:
Myslim, ze kazda cocka ma svoji svetelnost ( d/f ), i polni cocka okularu i okular jako celek. Se svym Newtonem s f/4 S tim samozrejme souhlasim. Z tohoto pohledu ma samozrejme i okular coby spojna soustava svoji svetelnost (danou obvykle svoji ohn. vzdalenosti a prumery opt. clenu/popr. i clon uvnitr okularku). Tato "fyzicka svetelnost" je ale opravdu u dnesnich okularu radove kolem f/3, casteji ale i mnohem lepsi. Proto se v praxi uplatnuje spise ona vyse diskutovana "mezni svetelnost" (pokud je nekde zminka o svetelnsti okularu v 90% pripadu je na mysli prave ona). V extremnich pripadech ale samozrejme muze hrat roli i vlastni prumery cocek ... okularku (to uz ale je i otazka rozboru vinetace svazku, ...).

Z.
Odpovědět