Elektronické ostření

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické ostření

#226

Příspěvek od biker.fm »

Johny12 píše:Myslite ze ma zmysel riesit motorove ostrenie? Nemam pevne pozorovacie miesto a fotim s DSLR na ED80 pomocou backyardeos. Zatial ostrim pomocou bahtinovej masky ale v pixinsight ked analyzujem vysledky v subframe selector tak podla FWHM a eccentricity vidno ze ostrenie by mohlo byt pocas noci aj lepsie.
Preto rozmyslam nad automatizaciou - aby napriklad po kazdej 5 snimke bolo automaticke doostrenie.
Ma niekto skusenost s prepojenim ostrenia s backyardeos, pripadne skusenosti ci to ma vobec zmysel riesit ?
Pouzivat motorove ostreni - fotim doma na zahrade a taky jezdim do Beskyd. Ja si to motorove ostreni nemuzu vynachvalit a je jedno kde prave jsem. To pohodli, kdy sedim jen u notasu, je k nezaplaceni. Kouknu na snimek, na dalku posunu vytah, kouknu na snimek a pak je zaostreno. Kamaradi, co jsou semnou, tak porad pendluji mezi notasem a vytahem do doby nez zaostri.

Automatiace - No, ja nevim. Ty automatizovane systemy nejsou az tak na 100% spolehlive. Pouzivam INDI projekt a tam je pro automatizovane ostreni moznost nastaveni nekolika parametru jak ma vypocitavat zaostreni. Pokazde mi to ale fungovalo na jine nastaveni, pro kontrolu jsem pouzival bahtinovou masku. Ja to resim tak, ze zaostrim pred zacatkem foceni a pak uz na to celou noc nesaham. +- na konci foceni to je porad ok. Mozna to je tim ze mam tubusy z carbonu, nevim.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Elektronické ostření

#227

Příspěvek od vla »

Automatické nemám, jen s ručním ovladačem a doporučuji každému. Při ostření bez doteku dalekohledu se ostří podstatně lépe, tím pádem i rychleji a možná i přesněji.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
drvo
Příspěvky: 176
Registrován: 12. 08. 2019, 08:53
Bydliště: Stupava

Re: Elektronické ostření

#228

Příspěvek od drvo »

Bez kvalitnej montáže, kvalitného výťahu a dobrého el. focusera môže automatické ostrenie skôr uškodiť. Automatické ostrenie môže zlyhať resp. nedosiahne sa ním dostatočne dobré zaostrenie ako pri manuálnom ostrení. Rovnako veľmi časté ostrenie je zbytočné plytvanie časom (trvá cca 3-5 minút). Pri kvalitnom vybavení a rozumnom nastavení to naopak môže byť prínos. Napr. ak sa počas noci fotí niekoľkými filtrami, alebo sa výrazne mení teplota môže to mať význam.
OOUK AG14, TS APO 90/600, Omegon APO72Q, iOptron CEM120EC2, Atik APX60, ScopeDome 3m
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Elektronické ostření

#229

Příspěvek od hades »

plně souhlasím s tím, co napsal biker.fm. Taky jsem si říkal jak si ulehčím ostření použitím automatiky a mnohokrát se mi stalo, že ten automat neumí dobře zaostřit. Tak na to používám ještě masku pro kontrolu. A při posledním focení jsem dosáhl nejlepšího výsledku při použití Carey masky:
https://wikivisually.com/wiki/Carey_mask
Zaostření s ní oproti klasické Bahtinově masce bylo mnohem přesnější.
Jako možné řešení automatizace se mi jeví současné použití masky a automatického algoritmu, jaký má například Bahtinov grabber. To by to ale musel někdo naprogramovat :)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Johny12
Příspěvky: 91
Registrován: 15. 10. 2005, 22:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické ostření

#230

Příspěvek od Johny12 »

Diky za rady. Ja uz som si sluboval krasne plnu automatiku aj medzi seriou snimok ale takto sa radsej tomu vyhnem. Pospekukujem nad tym motorickym ostrenim v spojeni s bahtinovou maskou respektive s carey maskou.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické ostření

#231

Příspěvek od biker.fm »

Ne vse automaticke vede automaticky k pozadovanemu vysledku. Co se tyce ostreni, pokud mas na foceni newton, mas napul vyhrano a mozna ani zadnou masku na ostreni nebudes potrebovat. Vetsinou posle difrakcniho paprsku zaostrim a masku mam jen pro kontrolu (a vim ze je spravne zaostreno).
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické ostření

#232

Příspěvek od DNA »

Na strankach https://sourceforge.net/projects/arduin ... erpro2diy/ je nova verze elektroickeho ostreni s Arduinem, ktera funguje jak pod Windowsem, tak Linuxem.
Pokud by nekdo chtel ovladat ostreni bezdratove tak misto Arduina NANO pouzit ESP https://sourceforge.net/projects/myfocuserpro2-esp32/.
hadak

Re: Elektronické ostření

#233

Příspěvek od hadak »

EAF ZWO----dojmy----jednoduché, rychlé, precizní, nutno přikoupit napájecí kabel, převrtat dírky pro uchycení na výtah dle potřeby, dal jsem delší červíčky pro uchycení na osy, bezproblémů funguje na ASCOM s programy jako ASICAP, Firecapture, BackyardEOS, Sharpcap....vyzkoušeno na ED80 a SCT8"....
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Elektronické ostření

#234

Příspěvek od pedrosanchez »

biker.fm píše: Pouzivat motorove ostreni - fotim doma na zahrade a taky jezdim do Beskyd. Ja si to motorove ostreni nemuzu vynachvalit a je jedno kde prave jsem. To pohodli, kdy sedim jen u notasu, je k nezaplaceni. Kouknu na snimek, na dalku posunu vytah, kouknu na snimek a pak je zaostreno. Kamaradi, co jsou semnou, tak porad pendluji mezi notasem a vytahem do doby nez zaostri.
Ahoj Stando, já mám klasické motorové ostření na baterky, ale ani ho moc nepoužívám, myslím, že umím celkem zaostřit ručně, zkrátka jemným pohybem, používám teda bahtinovu masku. Ty máš nějaké ostření, kde je to napojené na software, jenž sám hlídá zaostření?
Já ani do noťasu nekoukám, nýbrž na liveview DSLR. Nicméně počítám, že když jsem venku celou noc, nějaké teplotní výkyvy budou a mám plechového newtona, takže bych čekal, že budu muset přeostřovat. Proto mě zajímá jak na to. Jestli to mám čas od času zkouknout třeba v APT a ručně případně přeostřit, nebo zdali existuje nějaké motorové ostření, které by mi to hlídlo podle teploty a samo ostřilo? V současnosti to asi nemohu na nic napojit, když tam mám šroub, kterým normálně uzamknu výtah.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické ostření

#235

Příspěvek od biker.fm »

Ahoj, ono jde zaostrit samozrejme i rucne (kdysi to ani jinak nebylo :-)). Ja pouzivam INDI a tam je i ostreni. Naposledy jsem zkousel i automatiku a uz to vypada dobre. Ja ale v prubehu foceni nepreostruji. na zacatku zaostrim automatikou, kouknu jak vypada kriz u jasne hvezdy, pripadne zkontroluji bah.maskou a pak uz na to nesaham po celou noc (pokud nemenim filtr). Jeste ale dodam, mam tubus z carbonu. Ten ma mensi (skoro zadnou) roztaznost, proti plechu. Kdyz jsem otestoval zaostreni treba po ctyrech hodinach foceni, nebylo treba preostrovat.
U nekterych (nebo snad uz u vsech novych?) je implementovano i teplotni cidlo a lze nastavit o kolik se ma posunout vytah pri jake zmene teploty. Nikdy jsem to ale nemel potrebu vyuzit.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Elektronické ostření

#236

Příspěvek od hades »

Aktuálně mám na cestě AF3 fokusér od DeepSkyDad a nechal jsem si k němu přibalit i teplotní čidlo. Počítám že se v blízké době dostanu k testům v terénu. Samého mě to zajímá, zda je u mého dalekohledu nutné přeostřovat - domnívám se ale, že ne. U plechového newtona to ale může být úplně jinak. Taky mám v plánu otestovat implementaci automatického ostření přes Bahtinovu masku, která by měla být v aktuální verzi Ekosu.
Dřív jsem na tu automatiku nadával, ale časy se změnily a nyní už je to spolehlivé.
Pokud si chceš v průběhu focení kontrolovat, zda je potřeba přeostřit, můžeš to udělat přes DSS Live, které ti v reálném čase u každého snímku spočítá FWHM a vykreslí ti hodnoty to do grafu.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Elektronické ostření

#237

Příspěvek od MilAN »

Hodnoty FWHM -nějaké- ukazuje snad každý program na snímání. Problém je , že na to má vliv nejen zaostření, ale i seeing a chod montáže. Je k tomu nutné ještě sledovat graf pointace v PHD2, aby se dalo posoudit, proč se zvětšuje FWHM. V DSS je dobré, že jsou grafy, ale bez té pointace se to těžko posuzuje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Elektronické ostření

#238

Příspěvek od pedrosanchez »

Děkuji za zprávy, tak moudrý z toho opravdu nejsem. Karbon nemám, nýbrž SW newton 200/1000. Nedomníval jsem se, že bych měl přeostřovat, ale mohu mít rezervy a zkrátka rád bych to během focení občas zkoukl.
Takže si mám stáhnout DSS Live? Mám APT, tak zřejmě tedy Milan potvrzuje, že to umí i tato aplikace, ale když se do toho motá seeing, chod montáže, pointace atd., tak nemám tedy šanci zjistit jak na tom jsem se zaostřením? Nebo si mám objednat nějaký ten AF3 fokusér a pořeší to za mě?

Hlavně ani nevím, co tam od DeepskyDaddyho mám objednat, má tam k tomu za příplatek teploměr a dálkový ovladač...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Elektronické ostření

#239

Příspěvek od MilAN »

Na jak dlouhé focení jednoho objektu jsi připraven ?
Pokud byl dalekohled /celá sestava/ před začátkem dobře vytemperovaný, a těsně před začátkem focení zaostřený např. přes Bahltinovu masku ( ručně) , a pokud zrovna nepřechází masívní studená fronta, tak zaostření v průběhu cca 1,5 hodiny nebude asi potřeba měnit. Nakonec, tohle si přeci lze jednoduše zkontrolovat před a po focení, a sám zjistíš, jakou dobu nemá cenu na ostření sahat. A pokud fotíš tak, že během focení nechodíš spát, tak není problém potom přerušit focení, překontrolovat zaostření a pokračovat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

Re: Elektronické ostření

#240

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

Tady jsem měřil závislost zaostření na teplotě pro levný plechový newton.
Odpovědět