Elektronické ostření

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické ostření

#271

Příspěvek od midars »

Dorazilo mi ostření AF3, ale omylem nepřibalili řemenici AF3. Omluvili se mi a slíbili, že mi ji pošlou. Byl jsem tak zvědavý, že jsem si ji vytiskl.
Obrázek
Červík drží v závitové vložce. Tady jsou vzory obě ozubená kola. Teď čekám na ozubený řemen správné délky.

Kdyby to někdo potřeboval upravit - velké kolo stačí změřit (nejlépe šuplerou) vnější průměr zpřevodovaného kola a nastavit počet zubů kola (nejlíp se to spočítá na fotce ). Limitem je průměr "točítka 1:10" 35mm a počet zubů 60 - víc ten objekt neumí.

P.S.
Líbí se mi, že s namontovaným AF3 lze ostřit i ručně - mechanicky (bez zapnutého napájení).
Naposledy upravil(a) midars dne 24. 03. 2023, 11:03, celkem upraveno 3 x.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Elektronické ostření

#272

Příspěvek od hades »

Mám jich pár v šuplíku, řemen i s řemeničkou
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické ostření

#273

Příspěvek od midars »

Protože při snímání Slunce se dalekohled zahřeje a při záznamu protuberancí pro animaci nelze snímání přerušit a přeostřit (jak je doporučeno v návodu). Hledal jsem něco co by dokázalo potřebné přeostření vypočítat za změny teploty teleskopu a provést opravu, leč marně (ale možná špatně).
Napadlo mě využít jen snímání teploty teleskopu z AF3 a ručně provést korekci v pauze mezi sériemi ( 30s či 60s) o vypočtenou velikost prodloužení dalekohledu Obrázek.
Vycházím z toho, že můj refraktor má tubus a většinu dílů z hliníkové slitiny s koeficientem tepelné expanze λ = 23,5 µm/(m∙°K). Prodloužení Δl=ΔT *λ*L vypočítám z přírustku teploty ΔT, L vzdálenosti mezi objektivem a chipem kamerky (není to jen f dalekohledu neb tam je i telecentr, etalon...).
Potřebný počet impulzů pro doostření fucuseru vypočítám Steps = Δl/Bk.
Zjisti jsem, že velikost kroku na impulz Bk ( Bulharská konstanta) mi vychází pro In 2,19µm resp. Out 2,40µm. Měřil jsem to z počtu impulzů potřebných pro přeostření o 40mm zatíženého focuseru. Trochu mě překvapilo, že to není symetrické.
Při snímání se mi např. dalekohled ohřál o 15°C ( za cca1hodinu snímání) což odpovídá dle mého výpočtu korekci 166 implzů. Vím že to není přesné, ale lepší než nic (viz rozostření viditelné při animaci protubernace)
Zjednodušeně to u mě vychází na 11 kroků na 1°C.

A teď otázky na zkušenější :
1. Je tahle metoda použitelná nebo znáte lepší řešení ?
2. Kde a jak nejlépe umístit ten teplotní senzor ?
Naposledy upravil(a) midars dne 13. 08. 2023, 19:42, celkem upraveno 1 x.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Elektronické ostření

#274

Příspěvek od hades »

Ekos by tohle měl umět, podívej se sem: https://docs.kde.org/trunk5/en/kstars/k ... ekos-focus a hledej slovní spojení "Adaptive Focus"
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické ostření

#275

Příspěvek od midars »

Kostra scriptu pro AF3 a SharpCap je napsána. Teď už zbývá jen vyřešit optimální upevnění teplotního čidla na refrák.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické ostření

#276

Příspěvek od midars »

Čidlo které potřebuju upevnit k refraktoru, aby mělo co nejlepší přenos teploty z tubusu. Jak na to ?
DSC_0882-čidloB6.JPG
DSC_0882-čidloB6.JPG (31.13 KiB) Zobrazeno 1919 x
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Elektronické ostření

#277

Příspěvek od juh »

Takto veľké čidlo nebude nikdy ukazovať presnú teplotu tubusu. Lenže, focuser bude nakalibrovaný na teplotu, ktorú ukazuje čidlo. V takom prípade stačí zabezpečiť len to, aby dochádzalo k výmene tepla len medzi tubusom a čidlom. Takže ho stačí priložiť k tubusu a z vonkajšej strany ho odizolovať od vonkajšieho prostredia nejakou tepelne izolačnou hmotou. Pri zohrievaní, alebo chladení tubusu bude vykazovať vždy približne rovnaký rozdiel. Jediný problém bude pri zmene trendu, keď sa bude prechádzať z ohrevu na chladenie a naopak. Ten problém tam bude pri takto veľkom čidle vždy (pretože tepelnú zotrvačnosť má nielen čidlo, ale aj kábel). To či sa vloží medzi tubus a čidlo aj nejaká tepelne vodivá hmota, je asi jedno. Tá rýchlosť zmeny teploty tubusu zrejme nebude nejaká extra veľká.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Elektronické ostření

#278

Příspěvek od hades »

Já bych ho tam prostě přilepil elektrikářskou páskou :)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Elektronické ostření

#279

Příspěvek od juh »

Ešte tam bude aj iný problém, ktorý sa volá hysteréza. Ak bude napríklad ukazovať čidlo pri poklese teploty o 0.5 °C viac, alebo pri náraste teploty o 0.5 °C menej, tak bude čidlo namiesto 20 °C ukazovať 20.5 °C resp 19.5 °C. To sa dá potom vyriešiť jedine tak, že sa skorigujú získané namerané hodnoty priamo v riadiacom softe, alebo sa spraví jedna kalibrácia focuseru pre pokles teploty a druhá pre nárast teploty.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické ostření

#280

Příspěvek od midars »

Zatím jsem čidlo dal na tubus dalekohledu pod Losmandy lištu a přitlačil ho k tubusu kouskem molitanu - ten má dvojí funkci - přítlak a izolaci od okolí.
Hystereze bych se nebál neb změna teploty ze stoupání na pokles ( v mém případě) u snímání Slunce asi nehrozí Obrázek.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické ostření

#281

Příspěvek od midars »

nosuh píše: 06. 06. 2020, 19:26 Pokud se nic takového nevyrabi, co je lepsi vyrianta - nechat tam ten 2mm pitch a ono se to nejak popere a nebo by byl lepsi nejaky napr 3mm pitch, kdy zapadne každý cca druhy zub..
Pokud někdo pouziva tenhle focuser a DSD mu funguje, jake oznaceni reminku mate?
Asi už to máš dávno vyřešené. Já jsem původně vytiskl kolo, které jsem nasadil na původní točítko viz - bylo to pracné a na více pokusů.
Teď postupuju tak, že sundám to originál točítko 1/10 ( u mě he vždycky držel červík) a dám tam nové vytištěné se stejnou roztečí jakou má řemenice na AF3. Musím vždycky jen upravit průměr tištěné hřídelky dle 1/10. Tohle je nový model - pokud mi pošleš průměr Tvé hřídelky vytisknu Ti to kolečko i s vložkou a červíkem. Kolečko je ze dvou dílů, aby se snadněji vlisovala závitová vložka. Pokud jedeš na MHV můžu Ti ho dovézt.
DSC_1243-240.JPG
DSC_1243-240.JPG (26.72 KiB) Zobrazeno 1288 x
Naposledy upravil(a) midars dne 24. 09. 2023, 16:50, celkem upraveno 1 x.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Odpovědět