Dobson 10" Flextube - jaké příslušenství?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dobson 10" Flextube - jaké příslušenství?

#61

Příspěvek od Artaban »

Stefle: Není důvod měnit dalekohled. Ta asi 5cm dirka se používá na pozorování Slunce. Celý průměr objektivu je spíš zbytečný. Samozřejmě nekoukat bez Baader sluneční fólie.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson 10" Flextube - jaké příslušenství?

#62

Příspěvek od MilAN »

Tak tohle bych snad ani neradil. Vždyť si snížíš rozlišovací schopnost dalekohledu 4x. Netvrdím, že tu teoretickou schopnost dalekohledu využiješ na Slunci, ale 5 cm průměr je opravdu málo a zcela zaručeně s ním neuvidíš granulaci a detaily ve skvrnách. Je škoda si takhle znehodnotit možné pozorování. Baader sluneční fólii na celý průměr ( nebo alespoň na průměr, který ten prodávaný formát fólie dá).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Dobson 10" Flextube - jaké příslušenství?

#63

Příspěvek od armichael »

Na newtonovom kryte bude ten otvor zrejme mimo osu. Aspoň ja to mám takto a otvory sú dva. V tom prípade by mohla byť rozlišovacia schopnosť úmerná vzdialenosti otvorov od stredu. Prosím o korekciu ak sa mýlim.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Stefle
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2020, 10:16
Bydliště: Bakov nad Jizerou
Věk: 43

Re: Dobson 10" Flextube - jaké příslušenství?

#64

Příspěvek od Stefle »

Červnové zatmění Slunce jsem pozoroval s folií přes celý průměr. Opravdu mě nenapadá, uplatnění malé krytky.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dobson 10" Flextube - jaké příslušenství?

#65

Příspěvek od dvader »

MilAN píše:Tak tohle bych snad ani neradil. Vždyť si snížíš rozlišovací schopnost dalekohledu 4x. Netvrdím, že tu teoretickou schopnost dalekohledu využiješ na Slunci, ale 5 cm průměr je opravdu málo a zcela zaručeně s ním neuvidíš granulaci a detaily ve skvrnách. Je škoda si takhle znehodnotit možné pozorování. Baader sluneční fólii na celý průměr ( nebo alespoň na průměr, který ten prodávaný formát fólie dá).
Na kdysi své 10“ jsem to koukání přes tento otvor zkoušel - dostal se ke mě malý kousek Baader fólie, tak jsem si vyrobil malý filtr.
Posléze jsem si udělal velký filtr z A4 fólie a při dobrém seeingu bylo porovnání zcela dle fyziky... přes malý filtr jasná ztráta detailů.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson 10" Flextube - jaké příslušenství?

#66

Příspěvek od Karell »

Stefle píše:... je k něčemu malé odnímatelné víčko v hlavním vrchním víku tubusu? Nikde jsem to nedohledal.
Primárně je to určené na pozorování Měsíce.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson 10" Flextube - jaké příslušenství?

#67

Příspěvek od MilAN »

To je ještě horší než na to Slunce.
Zatím co na Slunce, díky seeingu a turbulencím vzduchu nelze použít maximální zvětšení, u Měsíce to jde. A pak je zásadním hlediskem toho, co uvidíme, právě rozlišení dalekohledu. A to je přes tu dírku čtvrtinové. Nebo snad existuje důvod, proč by to pozorování přes tu dírku bylo vhodné na Měsíc ?
Takže použití na pozorování Měsíce lze doporučit pouze s tímhle smajlíkem :D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
hronik
Příspěvky: 28
Registrován: 12. 04. 2021, 12:41
Bydliště: Osek u Rokycan
Věk: 43

Re: Dobson 10" Flextube - jaké příslušenství?

#68

Příspěvek od hronik »

Zdravim
já si myslím, že je to určeno primárně k pozorování jasných hvězd, kdy se eliminují paprsky od pavouka. Na měsíc to asi nebude to pravé a celkem zbytečné
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dobson 10" Flextube - jaké příslušenství?

#69

Příspěvek od Artaban »

hronik píše:já si myslím, že je to určeno primárně k pozorování jasných hvězd, kdy se eliminují paprsky od pavouka
Ne, k tomu slouží refraktor :) . Je to taky na odvětrání tubusu po zarosení, aby se tam moc neprášilo ;).
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dobson 10" Flextube - jaké příslušenství?

#70

Příspěvek od dvader »

Já si myslím, změny to tam je hlavně kvůli tomu, aby to potrápilo mozky diskutujících a uživatelů. :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson 10" Flextube - jaké příslušenství?

#71

Příspěvek od Karell »

MilAN píše: Takže použití na pozorování Měsíce lze doporučit pouze s tímhle smajlíkem :D
Smajlíků si můžeš dávat kolik chceš, už se o tom tady v dávné minulosti diskutovalo, pravdou ale je, že se dočteš, že to bylo doporučené používat na dalekohledech s vysokou světelností pro pozorování Měsíce v úplňku. Samozřejmě žádný další filtr není potřeba používat. Na rozdíl pozorování Slunce. O vhodnosti či nevhodnosti nepíšu nic, pouze o tom, jak to zamýšlel přímo výrobce.
EDIT: a vzpomněl jsem si, že existoval i názor, že ta menší díra je tam pouze z toho důvodu, že po odkrytí bylo možné dovnitř zasunout prsty a kryt šel snadněji sundat celý. :)
Odpovědět