Kvalitní a levné okuláry ?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Ila
Příspěvky: 76
Registrován: 06. 03. 2003, 18:55

Kvalitní a levné okuláry ?

#16

Příspěvek od Ila »

... vpohodě.
Včera jsem to "kutilsky" přeměřil a má to ohnisko cca 45mm (nevím přesně kde je optický střed), takže ta hloubka je přeci jen logická oproti klamným předpokladům.
draza

Re: Kvalitní a levné okuláry ?

#17

Příspěvek od draza »

Ten velký rozsah ostření je způsoben cloněním. Je to jako u foťáku, dáš clonu 22 a máš to ostrý od 2 m do nekonečna....
Uživatelský avatar
Ila
Příspěvky: 76
Registrován: 06. 03. 2003, 18:55

Kvalitní a levné okuláry ?

#18

Příspěvek od Ila »

draza napsal: Ten velký rozsah ostření je způsoben cloněním. Je to jako u foťáku, dáš clonu 22 a máš to ostrý od 2 m do nekonečna....

Ale jo, tomu rozumím, ale jak jsem dříve uvedl, byl jsem zaskočen obrovským rozdílem (považoval jsem "nový okulár", za cca f30mm, takže poté co vím, že má 45mm je to jasnější).
Uživatelský avatar
Petr D
Příspěvky: 33
Registrován: 19. 03. 2004, 22:56

Kvalitní a levné okuláry ?

#19

Příspěvek od Petr D »

Není těch 45 mm už moc? Neprojevují se v obrazu držáky zrcátka? Já nad tím taky přemýšlím, že bych nějakou tu 45 mm vyrobil.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Kvalitní a levné okuláry ?

#20

Příspěvek od MP »

Pro Mak 127/1500 to neni moc ( zvetseni 33.3x ). Zrcatko nema drzaky - je na menisku. A pri prumeru 127mm je zvetseni 33x docela rozumne ( vystupni pupila 3.8mm ). Svetelnost Maku je tak jako tak mala, takze ji okular nezmensi. Problem mozna bude se zornym polem a zkreslenim v okrajich - pole 1.5 stupne ( pri zdanlivem zornem poli okularu 50 stupnu ) je na ten Mak asi dost.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Ila
Příspěvky: 76
Registrován: 06. 03. 2003, 18:55

Kvalitní a levné okuláry ?

#21

Příspěvek od Ila »

Myslím, že optimální "dlouhé oko" pro tuhle konstrukci je tak 30mm.
Jak už jsem uvedl, okulár má mnohem větší zorné pole než umožňuje samotný tubus, takže musím nad ním oko "usadit" do osy, při nesprávně zvolené vzdálenosti oka od čočky se objevuje ve středu zorného pole velmi mírné ztmavení (sekendární zrcátko), když zvolím optimální odstup, efekt se ztrácí.
Tahle varianta kolem 40mm a více je vhodná spíš pro dlouhá a velká zrcadla, nebo nějaký ten refraktorek.
Uživatelský avatar
mamol
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 01. 2003, 18:55

Kvalitní a levné okuláry ?

#22

Příspěvek od mamol »

Včera jsem byl u pana Holubce v ATC Přerov. Chtěl jsem taktéž vidět levnou sadu okulárů "14 za cenu jednoho". Bohužel, sady měl již vyprodány, viděl jsem pouze okulár 6,5mm ale myslím že to byla fakt dobrá nabídka (žádné plasty, skleněné čočky). Antireflexní vrstva jednoduchá, zkrátka kvalita 100% odpovídá popisu na stránkách ATC.
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Kvalitní a levné okuláry ?

#23

Příspěvek od Listy3 »

Měl bych dotaž, jak se dá doma změřit ohnisková vzdálenost okuláru který je vykuchaný z nějakého jiného optického zařízení?
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kvalitní a levné okuláry ?

#24

Příspěvek od MilAN »

Orientačně Ti stačí změřit průměr výstupní pupily dalekohledu a potom platí :

Ddal /dvýst.pupily = Fdal / fokuláru= zvětšení dal.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Kvalitní a levné okuláry ?

#25

Příspěvek od Achernar »

Takhle jsem jednou vzkuchal teleobjektiv 400mm, nejaky bezejmenny japonec, tusim, ze se to jmenovalo PRINZ GALAXY. Kdyz jsem vymontoval predni clen a ignoroval zbytek, vysel mi z toho velmi slusny achromat 65/+-350, doplnil jsem to sirokouhlym okularem s vlastnim ostrenim z nemeckeho triedru, spolecne se strechovym hranolem jsem to zabudoval do slusiveho papiroveho tubusu a vzniknul uplne paradni dalekohled pro zacatecniky. Ukaze spolehlive lecjakou mlhovinu, to nejpodstatnejsi na planetach i na mesici no a jako hledacek by to byl velikej luxus. Udelal jsem ho pro syna sve zname, ktery se zacal zajimat o astronomii. Obcas bych se s tim ale rad koukal i sam:-(
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Kvalitní a levné okuláry ?

#26

Příspěvek od Achernar »

...a zapomnel jsem dulezitou informaci - ten objektiv jsem sehnal za 300 korun ceskych, triedr ze soukromych syslatu a tubus bratku za 30kc. Hranol jsem jeste jako kluk zcizil ve skolnim kabinete.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Odpovědět