údržba montáže GS

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
PaF
Příspěvky: 61
Registrován: 16. 03. 2004, 15:03

údržba montáže GS

#1

Příspěvek od PaF »

Čauky,

tak jsem na rady na astroforu pořídil paral. montáž GS. Z druhé, no spíš už z třetí ruky...

Měla trochu vůli v obou osách což se po rozebrání a vyčištění podstatně zlepšilo, ale stejně si myslím že by to mohlo být lepší :nod: .
Seřídil jsem ustavení šneků a lehce promazal převody - jak jsem zjistil při pozorování VT tak vazelína při 8°C docela ztuhla :-/ , takže to musím ještě odmastit a znova namazat něčím lepším.

Takže mám na Vás zkušenější pár otázek.
Čím to namazat aby to nedrhlo ani v chladu?

A další otázka: U montáže byla upadlá RA stupnice, tu jsem nakonec slepil a upravil i její uchycení, ale zaboha nevím jak má být natočená (upevněná na RA osu) aby mi ukazovala správně ??? Hledal jsem různě na internetu, ale z žádné fotky jsem to nepoznal :(

Zatím díky všem za pomoc.. já si ještě na něco vzpomenu ;D :hi:
PaF - kousek za Prahou
SW MAK 127 na montáži GSO s pohonem RA, Oberwerk 11x70
optik

údržba montáže GS

#2

Příspěvek od optik »

Co sa tyka toho mazania, uz som to tu raz pisal.
Vynikajuci je tuk Metabond - pracovna teplota od -40 do +300 stupnov Celzia, skladovacia doba neobmedzena. Inac dalsie informacie na www.metabond.com. 8) :hi:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

údržba montáže GS

#3

Příspěvek od MMys »

Tu stupnici si musíš pokaždé zkalibrovat, tzn. namířit na objekt, jehož RA znáš, a tu tam nastavit. Pak ji můžeš používat pro přibližné vyhledávání jiných objektů. Montáž musí být ale dobře ustavená, jinak to nefunguje. Ale to asi víš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Re: údržba montáže GS

#4

Příspěvek od T.o.m »

Pro doplnění - ona ta stupnice tam není na pevno - to by ses uhledal k smrti :hanged: ;D - lze s ní otáčet, takže se kalibruje jak píše MMys.
Tom :hi:
Uživatelský avatar
PaF
Příspěvky: 61
Registrován: 16. 03. 2004, 15:03

údržba montáže GS

#5

Příspěvek od PaF »

ahááá ;D a já si furt říkal jak to má bejt natočený, že mi to nedává smysl :rotflmao:
Zkusím to tam nějak přidělat aby s tím šlo hnout a zároveň to nepadalo.

K tomu mazání: mám tu teflonovou vazelínu do -170°C, to by mohlo stačit.... snad to nebude drhnout
PaF - kousek za Prahou
SW MAK 127 na montáži GSO s pohonem RA, Oberwerk 11x70
Al

údržba montáže GS

#6

Příspěvek od Al »

Shodou okolností mám taky montáž GS, kterou jsem ale ještě nemazal, zaujala mne ale ta teflonová vazelína. Již delší dobu hledám vhodný tuk na promazání starších fotoobjektivů, které už se stěží, nebo vůbec nehýbou. Zkoušel jsem ledacos - klasické lithiové vazelíny od pumpy, silikonovou z elektroobchodu, Superlube, ale pořád mi připadá, že to ještě není to pravé (stále to nemá ten kýžený jemně sametový chod).
Můžeš prosím tu svoji teflonovou vazelínu nějak přiblížit, případně poradit, odkud ji máš? Udělal bych další pokus ...
samozřejmě přivítám i jiné zkušenosti
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

údržba montáže GS

#7

Příspěvek od vla »

[quote author=Al link=board=dalekohled;num=1086771906;start=0#5 date=06/10/04 - 14:57:56]Shodou okolností mám taky montáž GS, kterou jsem ale ještě nemazal, zaujala mne ale ta teflonová vazelína. Již delší dobu hledám vhodný tuk na promazání starších fotoobjektivů, které už se stěží, nebo vůbec n ehýbou. Já bych je odnesl k Pazderovi a nechal si je vyčistit a promazat, taky se můžeš u něj zeptat, čím nejlépe namazat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
PaF
Příspěvky: 61
Registrován: 16. 03. 2004, 15:03

údržba montáže GS

#8

Příspěvek od PaF »

Al napsal: Shodou okolností mám taky montáž GS, kterou jsem ale ještě nemazal, zaujala mne ale ta teflonová vazelína. Již delší dobu hledám vhodný tuk na promazání starších fotoobjektivů, které už se stěží, nebo vůbec nehýbou. Zkoušel jsem ledacos - klasické lithiové vazelíny od pumpy, silikonovou z elektroobchodu, Superlube, ale pořád mi připadá, že to ještě není to pravé (stále to nemá ten kýžený jemně sametový chod).
Můžeš prosím tu svoji teflonovou vazelínu nějak přiblížit, případně poradit, odkud ji máš? Udělal bych další pokus ...
samozřejmě přivítám i jiné zkušenosti
Tak co o té vazelíně vím je, že se používá na mazaní kyslíkových ventilů a vůbec všeho co přijde do styku s kyslíkem a je lehce hořlavé. Je taková bílá, lehká a teplotně stálá (co mám vyzkoušeno). Prej snese -170°C až cca 200°C. Používal jsem jí na mazání převodů cd-rom mechanik a tiskáren. Jo a nedá se vyprat - taky vyzkoušeno :banghead:
Mám to v nějaký jiný pixle tak nevím co přesně to je za značku :-/

:hi:
PaF - kousek za Prahou
SW MAK 127 na montáži GSO s pohonem RA, Oberwerk 11x70
Uživatelský avatar
PaF
Příspěvky: 61
Registrován: 16. 03. 2004, 15:03

údržba montáže GS

#9

Příspěvek od PaF »

Další otázka: je nějakej fígl jak se dá otáčet podle osy polární hledáček? Nebo to lze jen v jeho závitu?? ???
PaF - kousek za Prahou
SW MAK 127 na montáži GSO s pohonem RA, Oberwerk 11x70
Al

údržba montáže GS

#10

Příspěvek od Al »

Dík za info, u Pazdery bych se mohl zeptat. Mám pár starších foťáků, jejichž čištění a údržba je pro mne zajímavou a příjemnou zábavou, proto se o to snažím vlastnoručně.
Al

údržba montáže GS

#11

Příspěvek od Al »

Pokud si pamatuji, tak asi jen v jeho závitu.
Uživatelský avatar
PaF
Příspěvky: 61
Registrován: 16. 03. 2004, 15:03

údržba montáže GS

#12

Příspěvek od PaF »

Al napsal: Dík za info, u Pazdery bych se mohl zeptat. Mám pár starších foťáků, jejichž čištění a údržba je pro mne zajímavou a příjemnou zábavou, proto se o to snažím vlastnoručně.
Jak mi přítelkyně sdělila, tak teflonová vazelína se používá i k mazání jízních kol. Zkuste se zeptat v prodejnách sportu. Jestli je to ovšem stejná vazelína jako mám netuším ???

:hi:
PaF - kousek za Prahou
SW MAK 127 na montáži GSO s pohonem RA, Oberwerk 11x70
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Re: údržba montáže GS

#13

Příspěvek od T.o.m »

U GSky to jde jen v závitu, ale mě to stačí ;)
Tom :hi:
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

údržba montáže GS

#14

Příspěvek od Hynek2 »

Teflonová vazelína se myslím dá koupit v malém balení, v obchodě "rybářské potřeby". Používá se snad k mazání vlasce? nebo navijáku.
Al

údržba montáže GS

#15

Příspěvek od Al »

Moc dík za všechny tipy na teflonovou vazelínu. V rybářských potřebách mají silikonovou, to už vím :)
Ve sportu jsem se ještě neptal, zkusím to.
Odpovědět