Newton 150 a nastaveni optiky, poradte prosím...

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
martincz
Příspěvky: 90
Registrován: 10. 06. 2004, 17:47
Bydliště: Opava / Jeseník
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Newton 150 a nastaveni optiky, poradte prosím...

#1

Příspěvek od martincz »

Lidicky, ted jsem oprasil sveho newtona 150/890mm, ktereho jsem si pred deseti lety udelal na hvezdarne v Rokycanech Prave mi prisel novy 4mm okular, takze mam poradne zvetseni, ale je mi na houby, potrebuju poradit, mam to nejak rozstelovane a uz si nepamatuju co s tim presne... (bylo mi 14 roku ... uz sem pozapominal )

Zakladni info:
a) Okularovy vytah i kriz pro sek. zrc. je amaterina a neni uplne presne upevneny. Kriz myslim neni az tak uplne uprostred (odhadem +-2mm) a je tam bohuzel napevno. Vytah nemam taky uplne presne kolmo, resp vypada to ze kolmo je, ale je tam mala vule pri utahovani sroubku, taxe o nejaky ten 1 - 2 mm pohne...
b) Zrcadlo je uchyceno v objimce udelane v rokycanech a objimka je kvalitni a tak jak ma byt.
c) Zrcadlo je skrable uprostred (4 cm) ale neodrazi a zdanlive nerozptyluje a trochu je za ty roky zaprasene, ale vcelku pouzitelne...
d) Sek. zrcatko je obitej hranol, ktery nepojme cele zorne pole. Odstepku na okrajich jsem se provizorne zbavil matnou paskou, takze hranol nerozptyluje.
CO JSEM PROVEDL:
e) Mam zatim zkolimovano podle oka. A to tak, ze jsem strcil do vytahu krabicku od 35mm filmu s dirkou uprostred abych mel pohled presne od stredu a seridil hranol i zrcatko.
f) vytah je na hovno, mam jen hruby posun, zadny extra jemny pohyb tam nemam :-(

Ja vim je toho hodne, ale snazim se popsat maximlani mnozstvi informaci.
-----------------------------------------

A co je problem?
- Mam pocit nedoostrenosti. Na objekty proste nedoostrim uplne. Muze to byt absenci jemnejsiho ostreni okularoveho vytahu?
- Staci takovehle popsane zkolimovani soustavy okem, nebo mam shanet kolim. okular anebo stavet laser kolimator? Je to presnejsi?
- Na hvezdach mam pocit jednak nedoostreni. Hvezdy jsou jakoby "rozbite", a taky mam pocit nezkolimovanosti. Pri preostrovani prechazi hvezda z lehce vlaknite rozbite elipsy na druhou elipsu s poloosou kolmo k puvodni.
- Vnitrek tubusu mam sice matny cerny, ale neco odrazu svetla pozoruju. I od krize. Muze to mit vliv na rozbiti obrazu?
- Kdyz sem tehdy davno zrcadlo dobrousil a dolestil bylo sice ok, ale zadna slava. Nechal jsem se tehdy u jednoho chlapika co v praze stavel dalekohledy ukecat, abych si to u neho i znovu nechal prebrousit a prelestit, ze to bude presnejsi (puvodne jsem chtel jen pokovovat). Muze byt spatne zrcadlo, podle popsanych problemu?
- Maji ne uplne presne instalovane komponenty (kriz a vytah) podle toho jak pisu takovy vliv?

----

- Kacek moc neni, tak nechci utracet za ronchi, kolimacni okulary a dalsi vecicky. Casu taky malo, ale zkusim foucoulta postavit jen nevim kdy a nechci to delat zbytecne. Ale presto, kdyby nekdo umel poradit uz tedka, treba je to neco typickeho nebo se s tim uz nekdo setkal...

Diky vsem moc, halvne tem co to docetli az sem :-)

(prosim jen neradte - koupit novy dalekohled - je to proste vzpominka na detstvi a chci ho dat aspon zhruba na amaterskou oblohu dokupy..)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17679
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Newton 150 a nastaveni optiky, poradte prosím...

#2

Příspěvek od MMys »

Nechci te strasit, ale rekl bych, ze zvetseni 223x na 150mm zrcadlo, navic vyrobene tebou je moc. To by bylo na hranici i pro profesiobalne vyrobene zrcadlo, ktere bude urcite lepsi nez tvoje (mimochodem, je parabolicke ???) Tim te nechci vubec podcenovat, ale pochybuji, ze bys svoje prvni (pokud to bylo prvni) a rovnou 150mm parabolicke zrcadlo vybrousil bezvadne. Doporucuji nejprve kontrolu plochy zrcadla, treba se Ti nabidne nekdo, kdo na to ma vybaveni.

Pokud bude zrcadlo OK, muze byt na vine ten hranol. Zaprve nepojme cely svazek, jak pises, takze ve skutecnosti pouzivas to zvetseni vlastne jeste na mensim prumeru. Otazkou je i presnost toho hranolu. Z ceho je ?

No a nakonec ta kolimace. I kdyz tak jak to popisujes by to melo stacit, presnost neni zase tak spatna a pri svetelnosti f/6 to zase neni az tak moc kriticke.

Nezkolimovanim to podle mne proste neni. I u me 210-ky f/4.8 to je celkem vphode pri nestrefene kolimaci o 1.5cm !!! (myslena odchylka vraceneho paprsku laseroveho kolimatoru) V takovem pripade se da pozorovat se 4mm okularem (zv. 250x) pouze mala koma, a ta vypada trochu jinak nez to popisujes.

To jestli je na vine zrcadlo nebo hranol poznas takhle: zkus v objimce zrcadlo pootocit treba o 45 stupnu (mej zamerenu porad stejnou hvezdu) a zkoumej, jestli se smer te elipsy otaci s otacenim zrcadla. Pokud ano, muze za to zrcadlo. Pokud ne, tak to bude delat hranol. Zkus ho vymenit za jiny, nebo radeji za zrcatko.

Takyu jste muzes mit moc utazene a deformovane zrcadlo. Jak je tluste ? Na kolika bodech ulozene ? I kdyz u 150mm musi stacit 3 body.

No uvidíš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
prukajda
Příspěvky: 76
Registrován: 16. 01. 2004, 15:16

Newton 150 a nastaveni optiky, poradte prosím...

#3

Příspěvek od prukajda »

Zrcadlo lze nechat proměřit u Vývojových optických dílen Turnov www.optikavod.cz. Informativní kontrola je cca 400 Kč, o výsledku je informace zaslána emailem. Oficiální certifikát je za 800 Kč pro 150 mm průměr. Sám tam hodlám 150tku na proměření poslat.
P
martincz
Příspěvky: 90
Registrován: 10. 06. 2004, 17:47
Bydliště: Opava / Jeseník
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Newton 150 a nastaveni optiky, poradte prosím...

#4

Příspěvek od martincz »

MMys napsal: Nechci te strasit, ale rekl bych, ze zvetseni 223x na 150mm zrcadlo, navic vyrobene tebou je moc. To by bylo na hranici i pro profesiobalne vyrobene zrcadlo, ktere bude urcite lepsi nez tvoje (mimochodem, je parabolicke ???) Tim te nechci vubec podcenovat, ale pochybuji, ze bys svoje prvni (pokud to bylo prvni) a rovnou 150mm parabolicke zrcadlo vybrousil bezvadne. Doporucuji nejprve kontrolu plochy zrcadla, treba se Ti nabidne nekdo, kdo na to ma vybaveni.

Pokud bude zrcadlo OK, muze byt na vine ten hranol. Zaprve nepojme cely svazek, jak pises, takze ve skutecnosti pouzivas to zvetseni vlastne jeste na mensim prumeru. Otazkou je i presnost toho hranolu. Z ceho je ?

No a nakonec ta kolimace. I kdyz tak jak to popisujes by to melo stacit, presnost neni zase tak spatna a pri svetelnosti f/6 to zase neni az tak moc kriticke.

Nezkolimovanim to podle mne proste neni. I u me 210-ky f/4.8 to je celkem vphode pri nestrefene kolimaci o 1.5cm !!! (myslena odchylka vraceneho paprsku laseroveho kolimatoru) V takovem pripade se da pozorovat se 4mm okularem (zv. 250x) pouze mala koma, a ta vypada trochu jinak nez to popisujes.

To jestli je na vine zrcadlo nebo hranol poznas takhle: zkus v objimce zrcadlo pootocit treba o 45 stupnu (mej zamerenu porad stejnou hvezdu) a zkoumej, jestli se smer te elipsy otaci s otacenim zrcadla. Pokud ano, muze za to zrcadlo. Pokud ne, tak to bude delat hranol. Zkus ho vymenit za jiny, nebo radeji za zrcatko.

Takyu jste muzes mit moc utazene a deformovane zrcadlo. Jak je tluste ? Na kolika bodech ulozene ? I kdyz u 150mm musi stacit 3 body.

No uvidíš.
Sice mi bylo 14 roku, ale ze je parabolicke si pamatuju, makal jsem na tom jak kun a merili jsme to na ronchi. Nebylo to perfektni, ale bylo to pry dostatecne. Ale jak rikam prebrusoval mi to ten clovek v praze (ale taky to udelal parabolicke, pokov je Al+SiO2)

Hranol je ze streho ruskeho vojenskeho pristroje. Zadnej sunt, ale je obitej na okrajich.

Ze zorneho pole mi chybi diky malemu hranolu jen tak 5%... ale proste kousek chybi.

S tim pootocenim zrcadla to zkusim, dik...

Zrcadlo je utazene tremi sroubky ktere jsou podlozene 5mm tlustou pevnou kuzi, pres kterou neprolezou. Utahle jsou jen rukou, ani moc ani malo. Rukou. Zrcadlo ma asi 3 cm tloustku.

Zrcatko samozrejme v nejblizsi dobe koupim... :-)

Diky moc za reakci :-)
martincz
Příspěvky: 90
Registrován: 10. 06. 2004, 17:47
Bydliště: Opava / Jeseník
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Newton 150 a nastaveni optiky, poradte prosím...

#5

Příspěvek od martincz »

prukajda napsal: Zrcadlo lze nechat proměřit u Vývojových optických dílen Turnov www.optikavod.cz. Informativní kontrola je cca 400 Kč, o výsledku je informace zaslána emailem. Oficiální certifikát je za 800 Kč pro 150 mm průměr. Sám tam hodlám 150tku na proměření poslat.
P
Diky, to je moc dobra a uzitecna rada. Vim o tom, ze to delaj, ale nevedel jsem, kolik to stoji a jak na to. Takze asi brnknu, domluvim se, poslu a necham zmerit, good idea, pane, dekuju!!! :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Newton 150 a nastaveni optiky, poradte prosím...

#6

Příspěvek od MilAN »

Podle toho ,jak uvádíš že se chová obraz v okolí ohniska, se jedná evidentně o astigmatismus. Může být způsobený optikou ( primárem, sekundárem) nebo kolimací. Začal bych kolimací, ověřil si Tvojí metodou ještě jednou nastavení sekundáru a při pozorování jasné hvězdy uprostřed pole bych se pokusil seřídit primár tak, abych dosáhl symetrických kruhových obrazů. Pokud by nebyl výsledek uspokojující, opakoval bych to s malou změnou sekundáru. Pokud ani potom ne, je problém v optice a pak postupuj podle návodu MMyse.Problematickým členem bývá hranol na místě sekundáru. O zvětšení bych musel opakovat MMyse - spokojil bych se u tohoto přístroje se zv.100-120x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
martincz
Příspěvky: 90
Registrován: 10. 06. 2004, 17:47
Bydliště: Opava / Jeseník
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Newton 150 a nastaveni optiky, poradte prosím...

#7

Příspěvek od martincz »

Diky, udelam to tak...



MilAN napsal: Podle toho ,jak uvádíš že se chová obraz v okolí ohniska, se jedná evidentně o astigmatismus. Může být způsobený optikou ( primárem, sekundárem) nebo kolimací. Začal bych kolimací, ověřil si Tvojí metodou ještě jednou nastavení sekundáru a při pozorování jasné hvězdy uprostřed pole bych se pokusil  seřídit primár tak, abych dosáhl symetrických kruhových  obrazů. Pokud by nebyl výsledek uspokojující, opakoval bych to s malou změnou sekundáru. Pokud ani potom ne, je problém v optice a pak postupuj podle návodu MMyse.Problematickým členem bývá hranol na místě sekundáru. O zvětšení bych musel opakovat MMyse - spokojil bych se u tohoto přístroje se zv.100-120x
Odpovědět