Rád bych si koupil dalekohled kolem 6000Kč. Líbí se mi TSC/SKY REFRAKTOR 90/900mm EQ-2. Pište prosím co si o něm myslíte, případně jaký jiný doporučujete. Převážně budu pozorovat planety a Měsíc, takže Dobson nechci (kdo by se s tím tahal
Dalekohled pro (skoro)začátečníka
Dalekohled pro (skoro)začátečníka
Ahoj všichni.
Rád bych si koupil dalekohled kolem 6000Kč. Líbí se mi TSC/SKY REFRAKTOR 90/900mm EQ-2. Pište prosím co si o něm myslíte, případně jaký jiný doporučujete. Převážně budu pozorovat planety a Měsíc, takže Dobson nechci (kdo by se s tím tahal
) Chtěl bych refraktor okolo 100mm. Už jsem měl Newton 70mm a také MEADE ETX70AT s GO-TO a potřeboval bych možná o trochu větší.
Rád bych si koupil dalekohled kolem 6000Kč. Líbí se mi TSC/SKY REFRAKTOR 90/900mm EQ-2. Pište prosím co si o něm myslíte, případně jaký jiný doporučujete. Převážně budu pozorovat planety a Měsíc, takže Dobson nechci (kdo by se s tím tahal
Dalekohled pro (skoro)začátečníka
Za 6000 se dá pořídit 150mm dobson, s ním by šlo vidět víc a o moc větší než ten refraktor by asi nebyl :-/
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Dalekohled pro (skoro)začátečníka
Podle popisku si vybiral dalekohled na SUPRE. Konkretne tento typ je ale na http://www.binox.cz/90mm-refraktory-coc ... -sk909eq2/ za necelé 4000 kč.
Je to ale pomerne dlouha trubka, tak nevim, jak by se chovala ta EQ-2.
Jinak za 6000 se da sehnat i 150mm kratke zrcadlo na EQ 3-2, ale taky jde o chovani te montaze...pri tehle volbe uz nebudes odkazan na planety a tu nasi Lunu a par objektu za hranici nasi Slunecni soustavy.
Je to ale pomerne dlouha trubka, tak nevim, jak by se chovala ta EQ-2.
Jinak za 6000 se da sehnat i 150mm kratke zrcadlo na EQ 3-2, ale taky jde o chovani te montaze...pri tehle volbe uz nebudes odkazan na planety a tu nasi Lunu a par objektu za hranici nasi Slunecni soustavy.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Dalekohled pro (skoro)začátečníka
Jinak za 6000 se da sehnat i 150mm kratke zrcadlo na EQ 3-2, ale nevim, jak by tato montaz se s timto pristrojem chovala..
150 na EQ-3-2 mám, na vizuální pozorování se chová dobře, je ješte docela snadno přenosná, dá se doplnit o pohony. Při focení je znát, jak není dostatečně tuhá a jak se klepe, ale při trošce boje se dá zvládnout
.
150 na EQ-3-2 mám, na vizuální pozorování se chová dobře, je ješte docela snadno přenosná, dá se doplnit o pohony. Při focení je znát, jak není dostatečně tuhá a jak se klepe, ale při trošce boje se dá zvládnout
Kreativec a VJ v Planetáriu Praha (Planetum)
Newton 150/750, Seestar S50 na zajíce, Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, Lunt LS35THa, GoPro Hero 3, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
https://tomaja.cz
Newton 150/750, Seestar S50 na zajíce, Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, Lunt LS35THa, GoPro Hero 3, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
https://tomaja.cz
Dalekohled pro (skoro)začátečníka
150 na EQ-3-2 mám, na vizuální pozorování se chová dobře, je ješte docela snadno přenosná, dá se doplnit o pohony. Při focení je znát, jak není dostatečně tuhá a jak se klepe, ale při trošce boje se dá zvládnout
Neni nad osobni zkusenosti
Ale dotycny chce radeji cocku, tak bych usetril ty 2000 a koupil v binoxu toho SW.
100mm pokud nechces krakteho jako mam treba ja, bude teda s ohniskem okolo 1000 mm a tam uz je potreba tak EQ5 a to jsme mimo fin. limit.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Dalekohled pro (skoro)začátečníka
No já mám celestron powerseeker 80/900, f/11. Musím říct, že tenhle dalekohled mě docela mile překvapil. Možná, že jsem měl jenom štěstí na povedenější kousek. Při světelnosti f/11 je pěkně ztmavené pozadí(naproti dobsonovi 200/1200 s f/4,7 docela rozdíl). Ve výsledku nakonec při pozorování třeba M42 vidím při stejném zvětšení téměř to samé, samozdřejmě dobson byl o trochu lepší. Jinak při pozemském pozorování se mi povedlo zaostřit i při zvětšení 625x ! Pozorovat měsíc jsem s ním zkoušel při zvětšení max. 225x. Jinak nejvíce používám zvětšení 30x - 90x a dalekohled si vždy vede slušně.
Jeho slabinou je zejména montáž EQ1, která je ve větším větru nepoužitelná, taktéž každé dotknutí se tubusu je znát.
Nakonec bych ještě dodal, že mezi objektivem 80 a 90 mm nebude valný rozdíl....
Cena 80tky je v supře 3500kč
Jeho slabinou je zejména montáž EQ1, která je ve větším větru nepoužitelná, taktéž každé dotknutí se tubusu je znát.
Nakonec bych ještě dodal, že mezi objektivem 80 a 90 mm nebude valný rozdíl....
Cena 80tky je v supře 3500kč
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Dalekohled pro (skoro)začátečníka
Cena 80tky je v supře 3500kč
A cena 90 na EQ2 je v binoxu 3900 kč.
Za AZ3 pri stejnem objektivu da dotycny 3700 kč.
Ono tak stejne uz ani nebude moc rozdil mezi 70, kterou dotycny ma a 80 mm...
EDIT: Ono vubec bud Binox nedela revize na strankach a nebo narozdil od Supry (resp. nekterych produktu u ni) nezdrazuje. Asi bude mit vetsi skladove zasoby nebo nevim co je toho pricinou.
A cena 90 na EQ2 je v binoxu 3900 kč.
Za AZ3 pri stejnem objektivu da dotycny 3700 kč.
Ono tak stejne uz ani nebude moc rozdil mezi 70, kterou dotycny ma a 80 mm...
EDIT: Ono vubec bud Binox nedela revize na strankach a nebo narozdil od Supry (resp. nekterych produktu u ni) nezdrazuje. Asi bude mit vetsi skladove zasoby nebo nevim co je toho pricinou.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Dalekohled pro (skoro)začátečníka
Moc děkuju za vaše rady. Mohl by napsat ještě někdo jiný svůj názor?
Dalekohled pro (skoro)začátečníka
No - momentálně mám 70/900 a jediný problém mám taky s tou EQ1. Jinak používám okuláry 25mm a 10mm a na planety myslím O.K. Neumím to porovnat s 90-kou. Asi určitě tam nějaký rozdíl bude.
Pro ty co čtou v inzerci, že ho prodávám - neprodávám ho proto, že bych byl nespokojený s optikou, ale je pro moje účely moc velký. Chci něco menšího s podobnými parametry jako přenosný - tolik jenom pro upřesnění ;o)
Pro ty co čtou v inzerci, že ho prodávám - neprodávám ho proto, že bych byl nespokojený s optikou, ale je pro moje účely moc velký. Chci něco menšího s podobnými parametry jako přenosný - tolik jenom pro upřesnění ;o)
Triedr 10x50
Dalekohled pro (skoro)začátečníka
Ahoj všichni.
Rád bych si koupil dalekohled kolem 6000Kč. Líbí se mi TSC/SKY REFRAKTOR 90/900mm EQ-2. Pište prosím co si o něm myslíte, případně jaký jiný doporučujete. Převážně budu pozorovat planety a Měsíc, takže Dobson nechci (kdo by se s tím tahal :)) Chtěl bych refraktor okolo 100mm. Už jsem měl Newton 70mm a také MEADE ETX70AT s GO-TO a potřeboval bych možná o trochu větší.
Ahoj,
vycházím z toho, co se Ti, jak píšeš líbí. Takže achromát 1:10 - OK.
Ale ta montáž Ti nedovolí bez třesu ani střední zvětšení, možná ani malá zvětšení. Je to subtilní "montážičička", kterou až uvidíš co Ti dělá obraz, budeš chtít rozštípat. Na takový refraktor určitě EQ5-ku ale to je mimo limit, takže je to na Tobě.
S pozdravem mkcz
Rád bych si koupil dalekohled kolem 6000Kč. Líbí se mi TSC/SKY REFRAKTOR 90/900mm EQ-2. Pište prosím co si o něm myslíte, případně jaký jiný doporučujete. Převážně budu pozorovat planety a Měsíc, takže Dobson nechci (kdo by se s tím tahal :)) Chtěl bych refraktor okolo 100mm. Už jsem měl Newton 70mm a také MEADE ETX70AT s GO-TO a potřeboval bych možná o trochu větší.
Ahoj,
vycházím z toho, co se Ti, jak píšeš líbí. Takže achromát 1:10 - OK.
Ale ta montáž Ti nedovolí bez třesu ani střední zvětšení, možná ani malá zvětšení. Je to subtilní "montážičička", kterou až uvidíš co Ti dělá obraz, budeš chtít rozštípat. Na takový refraktor určitě EQ5-ku ale to je mimo limit, takže je to na Tobě.
S pozdravem mkcz
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Dalekohled pro (skoro)začátečníka
TSC/SKY REFRAKTOR 102/1000mm EQ-3-2 9.590 Kč
vč. DPH
- to je můj tip, ale je trochu nad cenový limit..
TSC/SKY REFRAKTOR 90/900mm EQ-2 5.790 Kč
vč. DPH
Teda když refra...Tady souhlasím s kolegou výše, že to bude třesák na té montáži...
Ten krátký refra TSC/SKY REFRAKTOR 102/500mm OTA vč. hledáčku 3.990 Kč
vč. DPH je sympatic, ale asi není vhodný na planetární pozorování z titulu větší barevné vady...
Ohledně "vláčení" se s Dobsonem...Nějaká 150-ka Dobson se bude líp nosit, než ty výše uvedené...
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm, Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm, fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400, triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Dalekohled pro (skoro)začátečníka
Ahoj. Skoro všechny z těch uvedených dalekohledů na lehkých montážích považuju za špatnou volbu, kromě toho prvního, co uvedl stana. Pokud za každou cenu trváš na refraktoru, tak za dobrý stroj považuju tohle:
http://www.binox.cz/120mm-refraktory-co ... sk1201eq5/
Kompromisem by mohlo být to, co uvedl stana. Ovšem v binoxu je cena úplně jinde (7600)!
http://www.binox.cz/102mm-refraktory-co ... 1021eq3-2/
Pokud chceš dalekohled pořídit ještě levněji, poptej se na http://www.atc-astro.cz/
Přenosností nebude oplývat žádný z těchto dalekohledů, ale např. za cca 2000 koupíš u nás něco takovýho: http://www.sky-watcher.net/swtinc/produ ... class2=107
Není to o nic horší "hračka", než to, co Ti tady někteří doporučují, jen není zbytečně drahá. A k tomuto malokuku by se dal koupit i vyšší stativ.
Zato tohle:
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... 5075eq3-2/
nebo tohle:
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... ob-6-quot/
Předčí ty ostatní uvedený dalekohledy v mnoha ohledech.
PS: EQ2 jsem kdysi měl a pro dlouhý trubky je prakticky nepoužitelná. Už při dost nízkých zvětšeních se obraz katastofálně klepe, nejde tam dát ani polární hledáček, aretace špatně drží, o flexibilní hřídele pro jemný pohyb stačí zavadit a rozklepe se celá montáž... Tohle všechno nejsou nectnosti EQ3-2, použité na přístroje rozumné velikosti. Takže vol něco na EQ3-2, nebo azimutální montáži (ale o těch toho moc napsat neumím).
Závěr: Buď přišetřit a koupit slušný refraktor na slušné montáži (první, co jsem uvedl), nebo investovat do newtona. Všechny dalekohledy Sky Watcher by pravděpodobně mělo jít pořídit nejlevněji u ATC Přerov. Tečka.
http://www.binox.cz/120mm-refraktory-co ... sk1201eq5/
Kompromisem by mohlo být to, co uvedl stana. Ovšem v binoxu je cena úplně jinde (7600)!
http://www.binox.cz/102mm-refraktory-co ... 1021eq3-2/
Pokud chceš dalekohled pořídit ještě levněji, poptej se na http://www.atc-astro.cz/
Přenosností nebude oplývat žádný z těchto dalekohledů, ale např. za cca 2000 koupíš u nás něco takovýho: http://www.sky-watcher.net/swtinc/produ ... class2=107
Není to o nic horší "hračka", než to, co Ti tady někteří doporučují, jen není zbytečně drahá. A k tomuto malokuku by se dal koupit i vyšší stativ.
Zato tohle:
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... 5075eq3-2/
nebo tohle:
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... ob-6-quot/
Předčí ty ostatní uvedený dalekohledy v mnoha ohledech.
PS: EQ2 jsem kdysi měl a pro dlouhý trubky je prakticky nepoužitelná. Už při dost nízkých zvětšeních se obraz katastofálně klepe, nejde tam dát ani polární hledáček, aretace špatně drží, o flexibilní hřídele pro jemný pohyb stačí zavadit a rozklepe se celá montáž... Tohle všechno nejsou nectnosti EQ3-2, použité na přístroje rozumné velikosti. Takže vol něco na EQ3-2, nebo azimutální montáži (ale o těch toho moc napsat neumím).
Závěr: Buď přišetřit a koupit slušný refraktor na slušné montáži (první, co jsem uvedl), nebo investovat do newtona. Všechny dalekohledy Sky Watcher by pravděpodobně mělo jít pořídit nejlevněji u ATC Přerov. Tečka.
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Dalekohled pro (skoro)začátečníka
Prostě tvůj rozpočet je příliš nízký na to, abys koupil něco v refraktorech a viděl tím strojem trochu víc než jen nepatrně víc oproti těm tvým původním 70 mm dalekohledům. Kupovat nějakou 80-90 mm Refra si moc nepolepšíš...Teda můj názor..
Tákže plň prasátko!
Koupi nějakého refra pod 100 mm a bez nějaké solidnější montáže bych považoval za vyhození peněz..
Snad s vyjímkou ED 80...Ale ta je taky nad finanční limit..
Osobně bych bral radši Newtona 150 co je na tom linku od Grajdy..Přeci jen, průměr je průměr a na planety je Newton dost dobrý a hlavně! Bez barevné vady!
Houk a Tečka!
Tákže plň prasátko!
Koupi nějakého refra pod 100 mm a bez nějaké solidnější montáže bych považoval za vyhození peněz..
Snad s vyjímkou ED 80...Ale ta je taky nad finanční limit..
Osobně bych bral radši Newtona 150 co je na tom linku od Grajdy..Přeci jen, průměr je průměr a na planety je Newton dost dobrý a hlavně! Bez barevné vady!
Houk a Tečka!
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm, Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm, fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400, triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Dalekohled pro (skoro)začátečníka
Když je tak tady zmínka o EDčku, ještě by to chtělo připsat, že klasický refraktor- achromát- má pro pozorování planet taky omezení v barevné vadě. Nad určitým zvětšením kvalita padá, a to i u těch dalekohledů, co jsem doporučil. Takže zase zůstává otázkou, zdalipak si takovým refraktorem vůbec polepšíš... A vynikající ED100, vhodný i pro pozorování planet na úrovni stojí cca 20000 i s montáží...
Tohle:
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... 5075eq3-2/
snese vysoká zvětšení bez zhoršení obrazu, je to na použitelné montáži a je to newton. Tvůj problém je, pokud někde neuděláš kompromis, neřešitelný.
Tohle:
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... 5075eq3-2/
snese vysoká zvětšení bez zhoršení obrazu, je to na použitelné montáži a je to newton. Tvůj problém je, pokud někde neuděláš kompromis, neřešitelný.
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Dalekohled pro (skoro)začátečníka
Já to nepotřebuju jako další dalekohled k tomu 70mm Newtonu, ale spíš jako náhradu. Už ho mám hodně dlouho a ta jeho montáž není taky moc stabilní. Každopádně vám všem děkuju a začnu šetřit 