Diapozitiv do el.podoby

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Diapozitiv do el.podoby

#46

Příspěvek od Duk »

No něco na tom bude . Pamatuji si že když jsem vzal na český Foma film DDR vývojku orwo r09( nebo tak nějak) tak sice byl negativ tochu šedivější ( musel jsem brát tvrdé papíry ) ale měl menší zrno.

Bylo mi 12 -14 let a zkoušel jsem fotit Meoptou Microma. Tam už to zvětšení bylo znát.

Jo a jak si pamatuju, v létě byl problém s teplotou vývojky. Neb měla mít 20° a z kohoutku tekla tak o 5° teplejší a to už bylo taky znát.
Jestli si ještě dobře pamatuji (Rodinal ? ), zrno se nechalo ovlivnit dobou materiálu ve vývojce.
Samozřejmě to vše ovlivňovala i teplota, jak jsi hore uvedl.
Navíc, pokud si i dobře vzpomínám, že se mi vlivem vyšší teploty v lázni začala loupat emulze.
Ovšem dnes už stoprocentně nepotvrdím, zda-li to skutečně byla ta hlavní příčina.
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Diapozitiv do el.podoby

#47

Příspěvek od voko »

Duk napsal:
Jestli si ještě dobře pamatuji (Rodinal ? ), zrno se nechalo ovlivnit dobou materiálu ve vývojce.
Samozřejmě to vše ovlivňovala i teplota, jak jsi hore uvedl.
Dobou ponechání ve vývojce se reguloval vliv teploty vývojky. Zrno se u Rodinalu (p-fenyléndiamin) ovlivňovalo koncentrací vývojky. 1:10 dávala větší zrno, 1:40 vyvolávala jemnozrnně (s patřičným prodloužením doby vyvolávání, pokud jsi to nemyslel takto).
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Diapozitiv do el.podoby

#48

Příspěvek od Duk »

voko napsal:
Dobou ponechání ve vývojce se reguloval vliv teploty vývojky. Zrno se u Rodinalu (p-fenyléndiamin) ovlivňovalo koncentrací vývojky. 1:10 dávala větší zrno, 1:40 vyvolávala jemnozrnně (s patřičným prodloužením doby vyvolávání, pokud jsi to nemyslel takto).
Je to tak, jak píšeš, dávno tomu, co jsem tuto činnost provozoval a ta pamět........
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Diapozitiv do el.podoby

#49

Příspěvek od MP »

voko napsal: Zrno se u Rodinalu (p-fenyléndiamin) ovlivňovalo koncentrací vývojky. 1:10 dávala větší zrno, 1:40 vyvolávala jemnozrnně (s patřičným prodloužením doby vyvolávání, pokud jsi to nemyslel takto).Jo, v Rodinalu se dalo vyvolavat i pri redeni 1:80. Kdyz se udrzela teplota pod 20°C a film se nechal ve vyvojce aspon 20 minut, tak sice trochu klesl kontrast, ale z mene citliveho kinofilmu ( ma oblibena ORWO 15 ) se dalo zvetsovat na format 50x60cm, aniz by zrno rusilo i pri pohledu zblizka :)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět