Upozornění: GS Aur

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Upozornění: GS Aur

#1

Příspěvek od johnna »

Můj kamarád proměnář mě upozornil na určité nejasnosti ohledně pozice GS Aur.

Zde je tedy závěr, ke kterému jsme víceméně zatím došli:

Jako směrodatný jsme vzali v úvahu program Guide8. Předpokládáme tedy, že v něm je pozice GS Aur udána správně.

=>

1. Na serveru Medúzy jsou dvě vyhledávací mapky. Ta s označením ID 012 je špatná. ID 158 je správná.
2. Guide7 udává špatnou pozici hvězdy(stejně jako ID 012)
3. Snímek z Aladina(http://aladin.u-strasbg.fr) je taktéž špatný.

Zde je link kde jsem porovnal mapky ID 012,158 a výstup z Guide7. : http://kunzak-observatory.info/download ... roblem.pdf

Předem díky za připomínky k tomuto tématu. Honza
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Upozornění: GS Aur

#2

Příspěvek od MilAN »

Podle čeho jste určili, že v Guide 8 je zrovna poloha správná., pokud máte 3 různé výstupy ?
Starší  vydání katalogu  GCVS  udává polohu jako Guide 7.  Nehledal jsem, jsou- li nová /opravená data.

V projektu Meduza jsou dvojí polohy této proměnné, dokonce od obou existují pozorování
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 710
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Upozornění: GS Aur

#3

Příspěvek od janek950 »

Můj kamarád proměnář mě upozornil na určité nejasnosti ohledně pozice GS Aur......Není to žádná záhada. Guide 7 má interní databází, která obsahuje polohu hvězdy podle tehdejšího stavu dostupných databází. Poloha byla bez ověření převzata i na první mapku Medůzy. V posledních letech tým GCVS a řada jednotlivců prováděli komplexní revizi poloh proměnných, které se promítly (částečně) i do interních databází Guide 8. Revidovaná (a správná) je druhá mapka Medůzy s vyšším ID i poloha v interní databázi Guide 8.

Pokud chcete pokud možno co nejlepší identifikaci, použijte databáze aktuálního GCVS. Dostanete se k němu např. těmito dvěma odkazy :
1) >>brána Var.astro<<
2) >>brána GCVS<<

Pokud chcete dostat aktuální data GCVS do Guide 7 či 8, použijte postup podle stránek >>GUIDE<< s pomocí TDF souboru a stažením příslušných dat k lokálnímu použití.

Databáze GCVS je aktualizovaná poměrně často a tak než začnete shánět originální literaturu, prověřte si, zda používate aktuální data.

mn
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Upozornění: GS Aur

#4

Příspěvek od johnna »

Děkuji,

shrnul bych to asi takto:

a. Dávat si pozor při stahování mapky z Medúzy, správná verze je ID 158 (já osobně bych ID 012 ze serveru vymazal...)

b. Při použití Guide 7 bez update, je poloha hvězdy také špatně

c. snímek z aladina je zastaralý, tzn. nepoužívat

Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Upozornění: GS Aur

#5

Příspěvek od brat »

Ahoj Honzo,

podařilo se Ti najít menšího "kostlivce ve skříni" Ano, když jsme dělali v 90. letech mapky MEDÚZY, tak byla pro GS Aur v kataloyích udána špatná poloha. V domění, že se jedná o nepřesnost v určení polohy jsme GS Aur při tvorbě mapky přisoudili GS Aur nejbližší hvězdě, která byla u udávané polohy.

Po nějaké době jsme přišli na chybu a byla vydána nová mapka (ID 158). Tu starou (ID 012) jsme ponechali k dispozici čistě z historických důvodů. Ale asi by bylo teď po letech lepší tu starou mapku vymazat. Souhlas.

Myslím ale, že všechna pozorování v databázi MEDÚZY od GS Aur jsou už podle správné mapky.

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Odpovědět