Filtry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#601

Příspěvek od MMys »

Na temné a reflexní mlhoviny nic, maximálně nějaký měkký multi-bandpass filtr proti světelnému znečištění, např. typu IDAS LPS P2, Optolong L-Pro.
V nouzi to CLS-ko, ale už to hodně poškodí barevné podání, všechno to bude v odstínech červená + modrozelená, takový hodně studený snímek. Ztratí se typicky nahnědlý odstín temných mlhovin, molekulárních oblaků. To už je snad lepší to světelné znečištění přeprat hrubou silou - časem.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 426
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: Filtry

#602

Příspěvek od MartinT »

Díky, uvažoval jsem o Optolongu L-Pro který by se mi hodil i na galaxie.. Budou to horší než ten IDAS LPS P2 ? Vypadá to, že má podobně širokou proustnost v červeené (širší než LPS D1) a P2 nějak nikde nevidím v prodeji na skladě..
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#603

Příspěvek od MMys »

Podobný je ještě IDAS LPS D1, a všechno to bude podobné vzájemně. Blokuje to nejintenzivnější peaky spektra od umělého osvětlení. Ale zázraky si od toho neslibuj.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 426
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: Filtry

#604

Příspěvek od MartinT »

jasný, "zázrak" od těch měkčích filtrů nečekám, ale lepší než drátem do oka..

PS. Na tu verzi IDAS LPS D1 trochu nadávají kvůli uříznutí té červené.. viz https://www.cloudynights.com/topic/4440 ... us-lps-d1/
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Filtry

#605

Příspěvek od kuceraz »

Odpovím sám sobě na dotaz ohledně výběru OIII filtru z předchozí stránky, třeba to někomu v budoucnu pomůže.

Výběr OIII filtru hezky shrnuje příspěvek z roku 2019 od uživatele Starman1 na CloudyNights:
Primary Recommended: TeleVue BandMate II O-III, Astronomik O-III, Lumicon Gen.3 O-III.

Secondary recommendation: ICS, Sky-Watcher, Orion, DGM--not quite the equal of the above, but close.

Not recommended: Baader O-III, Celestron O-III, Thousand Oaks O-III, Chroma, Custom Scientific--all too narrow for visual use--they exclude one of the two O-III spectral lines.

Not recommended: AS Research, Explore Scientific, Omegon, Optolong, Star Guy, Telescope Service, Castell--all too wide for good contrast of O-III targets. A few of these are good comet filters because they extend upward in their spectra to pick up the C2 lines, but you'd have to look at the individual spectra.
Připomínám ale rovněž příspěvek uživatele MiniMistr, ze kterého je vidět, že ty rozdíly asi nebudou až tak dramatické.
MiniMistr píše:Na vizuál jsem měl nejdříve OIII od Badera, později jsem ho nahradil filtrem od Astronomicu - oba ukazovali vpodstatě stejně.
Ten od Baadera možná o chloupek lépe.
Petr
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#606

Příspěvek od MilAN »

Kdyby jsi sem dal odkaz, bylo by to srozumitelnější. Takhle nikdo neví z čeho dotyčný ve svém příspěvku (nebo hodnocení) vychází. Jde o zkušenosti z pozorování ( a jakým přístrojem) , nebo posuzování grafů, nebo to je kompilace z různých příspěvků jiných uživatelů ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Filtry

#607

Příspěvek od Nicholas »

Nicholas píše:Máte jednoznačný názor, který filtr by byl lepší pro EAA pozorování mlhovin s barevnou kamerou? Zatím uvažuji mezi Optolong L-Enhance a IDAS LPS-V4. U obou píšou, že jsou optimalizované pro OSC kamery, vypadají na papíře hodně podobně. IDAS má i filtr EAO1, který vypadá podobně jako LPS-V4, ale prodej zatím asi jen z Číny.
Po přečtení hromady názorů a porovnání fotek s L-eNhance a L-eXtreme (EAA, 40x 30s expozice na stejné sestavě jako mám já, link) jsem se rozhodl zkusit pro emisní mlhoviny rovnou filtr Optolong L-eXtreme.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Filtry

#608

Příspěvek od kuceraz »

MilAN píše:Kdyby jsi sem dal odkaz, bylo by to srozumitelnější. Takhle nikdo neví z čeho dotyčný ve svém příspěvku (nebo hodnocení) vychází. Jde o zkušenosti z pozorování ( a jakým přístrojem) , nebo posuzování grafů, nebo to je kompilace z různých příspěvků jiných uživatelů ...
Odkaz je zde
https://www.cloudynights.com/topic/7023 ... ry10117198
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#609

Příspěvek od MilAN »

Díky za odkaz. Ty 2 příspěvky od Starmana jsou naprosto vyčerpávající a jasně z nich vyplývá to, že na jednoduchou otázku (který filtr) neexistuje vůbec jednoduchá a jednoznačná obecná odpověď. Záleží na dalekohledu, zvětšení, obloze a objektu. Jediné obecnější pravidlo je, že by filtr měl být pro danou ( dané) čáry co nejužší, aby propouště co nejméně nepatřičných světel.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Filtry

#610

Příspěvek od Dansemacabre »

Nicholas píše:
Nicholas píše: Po přečtení hromady názorů a porovnání fotek s L-eNhance a L-eXtreme (EAA, 40x 30s expozice na stejné sestavě jako mám já, link) jsem se rozhodl zkusit pro emisní mlhoviny rovnou filtr Optolong L-eXtreme.
Vybral jsi dobře! Pořídil jsem si ho taky a včera poprvé testoval. Tohle vylezlo z nemodifikovaného starého fujifilmu (x-t100) přes Samyang 135/2 za 45 minut z Prahy. Spadla mi čelist, když jsem to ráno složil. :) (není to astrofotka v pravém slova smyslu, fakt jsem jenom zkoušel, co vyleze za extrémně krátký čas přes obyčejný foťák)
Zléí jazyky tvrdí, že Optolong L-extreme pro nefunguje na rychlejších sestavách a až do f5,6 žere H-alfu. Mno, úspěšně to tímhle vyvracím.
Přílohy
Lextreme45min.jpg
Lextreme45min.jpg (750.29 KiB) Zobrazeno 3111 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
mkl33
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 09. 2019, 14:50
Bydliště: Libavské Údolí
Věk: 47

Re: Filtry

#611

Příspěvek od mkl33 »

Zdravím, měl bych dotaz. Kam umisťujete filtr? Já když, ho namontuji před rovnač, tak na fotkách mám protáhlé odlesky hvězd. Ale když použít ji CLS přímo ve foťáku, tak tam ty duchy nemám. Co s tím?
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Filtry

#612

Příspěvek od Dansemacabre »

Záleží, co je to za filtry, a taky na kombinaci snímače a filtru. Obecně platí, že filtry by měly být co nejblíž ke snímači, ale třeba IDAS LPS2 jsem měl měl ještě před rovnačem a filtr kolo až za ním. Filtry se špatně provedenými antireflexy, nebo čipy bez IR vrstvy zase potřebují být od sebe trochu dál, aby se rozptýlily prasátka či násobné reflexy a nerušily tolik. Pokud jsou filtr i snímač ok a mají dobré antireflexy i IR vrstvu, pak by umístění mělo být (teoreticky) jedno.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2187
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Filtry

#613

Příspěvek od astar »

S tím umístěním filtrů co nejblíže je nesprávná úvaha. Právě odrazy na čipu a filtru mohou dělat neplechu a to právě závislou na vzájemné vzdálenosti. Víc ale vadí reflexy uvnitř filtru, kde je vzdálenost ploch jen cca 1-3mm podle typu. To jsou mnohem větší problémy, se kterými právě Baader zápasí a vlastně všichni výrobci. Největší problém bývá u O3. Právě o něm jsem psal ve vláknu Baader Ultra Highspeed SHO.

Ten filtr bude asi trochu jinak posunut vůči Ha čáře. Musel by se spektrálně proměřit jakou má propustnost právě pro tu světelnost 2.
Vlastně má pološířku kolem 7nm, tak to se tam klidně může vejít i ta světelnost 2.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#614

Příspěvek od MilAN »

Dansemacabre píše: Zléí jazyky tvrdí, že Optolong L-extreme pro nefunguje na rychlejších sestavách a až do f5,6 žere H-alfu. Mno, úspěšně to tímhle vyvracím.
Já bych o tom tak přesvědčen nebyl. I kdyby ten filtr propustil v Ha-alfa jen 20% záření ( a ostatní požral), tak vzhledem k tomu, že ostatního záření odřeže 95%, tak ve výsledku to bude vždy lepší, než bez něho. Ale to, jestli nějaké světlo z H-lafa nepustí, se zjistí jen proměřením nebo přímým srovnáním a proměřením s filtrem, který ho opravdu propouští třeba 90%.
Baader kdysi u filtrů pro RASA uváděl, že jejich 7nm filtr propustí z H-alfa cca 45-50% při F/2-3
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2187
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Filtry

#615

Příspěvek od astar »

Hodně záleží jak byl ten filtr navržen a hlavně vyroben. Jak je položen střed dané čáry vůči propustnosti filtru.Taky se mohou lišit i jednotlivé várky výroby. Tady klidně mohl být střed někde na 655 nm , tím se pak ta světelnost 2 tam lépe vejde. Nevím a nehledal jsem, že při změnách teploty dojde posunům propustnosti. Pokud vyšší teplota (která je v této době obvyklá- pořízení snímku ) způsobí posun k nižším délkám, tak je to pro tu světelnost 2 přínos. To jsou jen spekulace, jak jsem napsal ,nejdůležitější by bylo proměření a bude vše jasné .

Já nemám ten extréme, ale ten L-eNhance, ten má pološířku Ha 10nm, tam to je úplně v pohodě -Samyang 135 f2.
Přílohy
Amerika.jpg
Amerika.jpg (1.11 MiB) Zobrazeno 2742 x
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Odpovědět