Pomoc-Celestron NexStar 6

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Michal V.
Příspěvky: 6
Registrován: 23. 01. 2009, 18:58

Pomoc-Celestron NexStar 6

#16

Příspěvek od Michal V. »

Ahoj,
mám stejný přístroj,ale ne GoTo.Vybral sis dobře,taky jsem kdysi řešil dilema co koupit,dostal jsem tu tip na tohle SCT a vůbec nelituji.Je lehce přenosný a opticky mi přijde super.Počkej až koukneš na Saturn a Jupiter,to padneš na zadek :D.S mlžením nemám zas takovej problém,asi záleží na pozorovacím místě,ale prej pomáhá udělat rosnici z karimatky v délce tubusu.Jo a hlavně zbytečně nečisti sklo nějakým hadrem,nech ho prostě usušit,než ho zabalíš do krabice,nebo futrálu,nadělá se tím víc škody,než užitku.Pokuď se ti něco na optice znečistí,tak použij Lenspen(taková rozpláclá fixka se štětečkem). 8-)Na SATURN som minule pozeral (sice v strasnych podmienkach len na balkone aj to som cakal do 2 am, kym dosiel aby mi dom nezavadzal ) a aj ked nebol celkom vytemperovany, tak som ho videl pomerne dobre. A teda tesil som sa A este viac sa tesim ked bude vsetko ako ma byt a nebude sa mi to mihat pred ocami.. , len nech sa tie mracna uz stratia..
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Pomoc-Celestron NexStar 6

#17

Příspěvek od grajda »

Tak vidíš, že je ten dalekohled bezva. Já si dneska vystačím s úplně obyčejným lídlskopem, chytnu ho za žrádlo, do kapsy dám dva plossly a "karkoschku" a půjdu se mrknout, jestli jsou hvězdy na svých místech a vpořádku. Ale nejdřív ho posadím na EQ5, protože ta původní montáž za moc nestojí- vcelku se to po schodech s proklatou zatáčkou ponese blbě, ale... ...ale po dlouhé době si tu malou radost jménem pohled do vesmíru, trochu dál, než při vyhlížení tramvaje, nebo čučení na obrazovku počítače, zasloužím. :D

Jen dávej bacha, aby ta karimatka nezakrývala cestu paprsků k objektivu dalekohledu- už by nebyl tak super. Píši to jen projistotu, nevím, do jaké míry se vyznáš a pod. Celá plocha objektivu sbírá světlo a není (až na výjimky) žádoucí ji zmenšovat, nebo zastiňovat.

PS: Okuláry nečisti příliš často- osobně to řeším tak, že čekám, až k nám do práce přijdou chlapi od carla zeisse čistit mikroskopy. Třeba bys taky našel podobnou alternativu. ::)
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Odpovědět