Red dot

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Red dot

#16

Příspěvek od caribic10 »

To KDan: Oboustraná lepící páska si myslím že asi nebude vhodná. Pokud nebudu ten red dot převážet už rovnou na tubusu (což nebudu).

To SKLP: Chemopem extrém není sice špatný, ale teďka jsem ho dovezl z OBI a nějak mi moc nechce lepit :( A to jsem plochy očistil a nechal lepidlo v klidu pod tlakem přes noc zaschnout...

Dobrý by bylo asi nějaké lepidlo přímo na kov a tu rybinu tam přilepit. Z jakého materiálu je vůbec vyrobená? Kov nebo plast?


Kuba
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Red dot

#17

Příspěvek od caribic10 »

Nebo mě ještě napadlo: Přilepit to suchým zipem na vršek upínacích kruhů. Sice se člověk bude muset malinko více ohnout aby do hledáčku viděl, ale to by se vydržet dalo.
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Red dot

#18

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Suchy zip podle me neni nejvhodnejsi. Hledacek nebude tuhy. Z lepidel by mohl zafungovat nejaky epoxid. Predpokladam ciste a odmastene plochy, mozna i lehce zdrsnene.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
KoMar
Příspěvky: 605
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Red dot

#19

Příspěvek od KoMar »

caribic10 napsal:
To SKLP: Chemopem extrém není sice špatný, ale teďka jsem ho dovezl z OBI a nějak mi moc nechce lepit :( A to jsem plochy očistil a nechal lepidlo v klidu pod tlakem přes noc zaschnout...

Většinou je potřeba nanést Chemopren na obě plochy a nechat jej trochu na povrchu zaschnout (aby započala reakce). Pak teprve oba díly spojit k sobě.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Red dot

#20

Příspěvek od MilAN »

Zatím jsem nepochopil, který držák tam vlatně chceš montovat. To, co se dodává s tím RD, jsou plasty, ten druhý je kov. Rozumné lepení je šroubek s matičkou . Vždycky půjde seřídit, vždycky bude držet. a půjde i oddělat. ;D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Red dot

#21

Příspěvek od vla »

caribic10 napsal: To KDan: Oboustraná lepící páska si myslím že asi nebude vhodná. Pokud nebudu ten red dot převážet už rovnou na tubusu (což nebudu).

To SKLP: Chemopem extrém není sice špatný, ale teďka jsem ho dovezl z OBI a nějak mi moc nechce lepit :( A to jsem plochy očistil a nechal lepidlo v klidu pod tlakem přes noc zaschnout...

Dobrý by bylo asi nějaké lepidlo přímo na kov a tu rybinu tam přilepit. Z jakého materiálu je vůbec vyrobená? Kov nebo plast?


Kuba Chemoprén se vyrábí v různém provedení dle nasákavosti lepených materiálů a je třeba dodržet postup lepení. Osobně bych vyvrtal do tubusu dvě dirky na šrouby, než si tubus zapatlat bůhví jakými lepy. Hlavně bude zajímavé čistění od lepidla při případné demontáži. Šroubky mi přijdou jako čisté elagantní řešení.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Red dot

#22

Příspěvek od Martin Vyskočil »

OT: zbytky chemoprenu jdou dobre umyt technickym benzinem.
Jinak souhlasim, ze sroubovy spoj bude asi lepsi.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Red dot

#23

Příspěvek od MMys »

Já bych byl jednoznačně pro šroubky. Stejně ten red-dot tam zůstane už navždy. A pokud bys snad tubus prodával bez něj, zašroubuješ do otvorů dva samotné hezké nerezové šroubky a bude to vypadat hezky u bez red-dotu, a díry třeba nový majitel použije k témuž.

Druhé asi jediné funkční řešení může být KVALITNÍ oboustranná páska, ale bude to chtít dostatečnou plochu spoje. A teplo, pozor, na chladný povrch nelepí. Po slepení už zima nevadí. V menší ploše bude trošku pružit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Red dot

#24

Příspěvek od Lukina »

Osobne moc nerozumim proc se tolik bojite toho vrtani.

Jak psal Hamr: dam tubus hlavou dolu a vrtam. Vezmu si treba i vysavac, kterym odsavam spony a to same pri uhlazeni direk pri pilovani jemnym pilnickem. Na sekunder nasadim sacek nebo neco, abych odstranil ty posledni mozna rizika.

Suchy zip ani lepici pasku bych ani nezkousel...ten chemopren taky nemusi byt spatne reseni, ale uz to nebude holt k sundani.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Red dot

#25

Příspěvek od hamr »

Pro Stana,
dovažovat nemusím, on ten hledáček je docela lehký (novodur) a kruhy mám z překližky. Akorát, když pověsím za okulár foťák, trochu se to převažuje, ale třecí spoje to udrží!! Jinak tu někdo (tuším Aqarius??) dovažuje magnetem. Jak říkám, zatím jsem ale nepotřeboval!!
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Red dot

#26

Příspěvek od cocky »

Vlastním podobný, možná stejný red-dot, který jsem se rozhodl připojit k Dobsonu, abych měl druhý hledáček k rychlému nastavení. Koupil jsem v GM 2 šestihranné distanční sloupky výšky 50 mm se závitem M4 (jsou mosazné poniklované) a opatřil jsem si krátký kovový pásek s délkou a šířkou odpovídající rybině na red dot. V těch sloupcích jsou hotové závity z obou stran. Dále to snad již nemusím popisovat. Když red dot připevníš přímo na tubus, tak se k němu nedostaneš dobře hlavou.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Red dot

#27

Příspěvek od stana »

To Hamr: Dík! Ještě poslední věc, ať nejsem moc off-topic..Sundáváš to odšroubováním těch dvou šroubů na té lyžině, předpokládám..
P.S. Asi bych ten RED DOT taky přišrouboval..Ono třeba bych ho nalepil někam, kde pak zjistím že je potřeba ho dát kousek vedle a jak to pak odtrhnout, že..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Red dot

#28

Příspěvek od caribic10 »

Tak jste mě ukecali Ale varuji Vás jestli něco poničím máte to nasvědomí a budete to mít na talíři... ;D ;D ;D

Díky za rady!!! Kuba
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 410
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Red dot

#29

Příspěvek od Mates »

Pokud k tomu máš nějakou tu nožičku, mám na to vytvořenou rybinu z eprosinu (to je takový epoxid), kterou mám přilepenou na dalekohled oboustrannou páskou (respektive na dva dalekohledy) a několik let to funguje zcela bez problémů. Ale je potřeba ta nožička. Kdyžtak Ti pošlu fotku na e-mail.
Uživatelský avatar
steven
Příspěvky: 15
Registrován: 21. 12. 2005, 02:19

Red dot

#30

Příspěvek od steven »

Nevím jestli nepíšu už pozdě, možná už je v tubusu díra :D
Já jsem použil lepidlo MAMUT GLUE od firmy DEN BRAVEN (byl jsem přímo u nich a podělil jsem se s nimi o problém a spíše než oboustrannou pásku mi doporučili MAMUTa). Red dot drží už třičtvrtě roku k plné spokojenosti.
Odpovědět