Jaký koupit okulár?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorování planet

#1981

Příspěvek od MilAN »

JaroslavJP píše: 01. 03. 2023, 21:41 Mám na cestě
https://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/p ... 0-8mm-1-25
- tak snad to bude vyhovující…
A proč zrovna tenhle typ ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
JaroslavJP
Příspěvky: 79
Registrován: 18. 02. 2023, 12:55

Re: Pozorování planet

#1982

Příspěvek od JaroslavJP »

Bral jsem v úvahu poměr cena/zorné pole/a relativní spokojenost se značkou… Zda bude dobře fungovat s mým dalekohledem je otázka🤦‍♂️
JaroslavJP
Příspěvky: 79
Registrován: 18. 02. 2023, 12:55

Re: Pozorování planet

#1983

Příspěvek od JaroslavJP »

Samozřejmě je toho více…. Vzdálenost pupily, průměr výstupní čočky… Ale zkušenost s ním nemám. Takže dokud nevyzkouším na svém dalekohledu, tak nedokážu posoudit-).
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Pozorování planet

#1984

Příspěvek od dex »

Fungovat bude dobře. A proti současnému bude obraz planety o polovinu větší.
Jde o to, zda bude vyhovovat subjektivně.

Jen bych se vrátil k tomu, co uváděl mike - ta planeta je pekelně daleko a krom pár drobností - prstence, stín, dělení - na ní patrné detaily nejsou.
Pokud má největší úhlovou velikost 20 vteřin, pak 156x zvětšením to pořád bude 52 minut (necelý jeden stupeň).

Dalekohled má sice malou apreturu a nedovolí větší zvětšení, ale je díky tomu zas méně náchylný na seeing.
A pokud nebude kvůli podmínkám vidět dobře tím 8 mm okulárem, dá se vždy vrátit k těm 12.5.
tbelina29
Příspěvky: 14
Registrován: 10. 02. 2023, 14:48

Re: Jaký koupit okulár?

#1985

Příspěvek od tbelina29 »

Ahoj, pokukuju po nějakém univerzálním okuláru k newtonu 130/650 (dobson) s cílem zkoumat mlhavé obláčky, hvězdokupy, ale i detaily planet. Mé oko spočinulo na UWA okulárech a rovnou 82° a to jednak kvůli delší době objektu v poli tak kvůli prožitku z "nekonečna" vesmíru. Mám několik zvídavých dotazu, na které se mi stále nedaří najít odpověď.

1) Jaký má vliv Barlow na zorné pole? Zachovává zorné pole okuláru?
2) Trpí Barlow chromatickou vadou? Respektive, je znatelná?
3) Pokud jsou okuláry UWA schopny vidět až 100° zorné pole, znamená to, že běžné okuláry se zorným polem 55° nevyužívají celý potenciál teleskopu a část světla přichází vniveč?

Konkrétně se bavíme o těchto kusech

1) https://www.astroshop.eu/eyepieces/expl ... 5-/p,22785
2) https://www.astroshop.eu/eyepieces/skyw ... 5-/p,33199

alternativně s užším polem

3) http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4194.html

Vřele děkuji za vaše případné rady
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1131
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Jaký koupit okulár?

#1986

Příspěvek od mike »

Univerzální okulár těžko půjde najít. Zvětšení potřebné na detaily planet bude na většinu DSO moc velké, takže se buď nevejdou do zorného pole nebo budou moc slabé.

1. Kromě extrémních případů zůstane zachováno zdánlivé zorné pole (AFOV), skutečné zorné pole (TFOV) se odpovídajícím způsobem zmenší.

2. Každý optický člen navíc znamená nějaké optické vady. Jak moc budou zřetelné, to záleží na konkrétní optické soustavě a samozřejmě hlavně na kvalitě provedení toho barlow členu.

3. Ne, světlo vniveč nepřichází, není to tak, že by menší zorné pole využívalo jen část vstupní apertury. U širšího zorného pole se ale využijí i paprsky jdoucí pod většími úhly (vůči ose).

Obecně se dá říct, že okulár s větším zorným polem je náročnější na kvalitu návrhu i provedení, takže dosáhnout stejně kvalitního obrazu je náročnější (a obvykle dražší). Nebo naopak: při srovnatelné ceně bude mít okulár s větším zorným polem obecně horší obraz (najdou se samozřejmě výjimky). Často se, hlavně u těch levnějších, spoléhá na to, že vnější části zorného pole jsou tam spíš pro celkový dojem a horší kresba v okrajových částech tak moc nevadí.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
tbelina29
Příspěvky: 14
Registrován: 10. 02. 2023, 14:48

Re: Jaký koupit okulár?

#1987

Příspěvek od tbelina29 »

Díky moc za radu
JaroslavJP
Příspěvky: 79
Registrován: 18. 02. 2023, 12:55

Re: Pozorování planet

#1988

Příspěvek od JaroslavJP »

Moc děkuji za pro mne důležitou radu! Vážím si jakéhokoliv názoru, ale hlavně toho, že nekritizujete, ale snažíte se pomoct! Mám v plánu koupit ještě jeden další okulár. Je mi jasné, že s tímhle dalekohledem nemůžu moc pomýšlet na jiné pozorování než měsíc , slunce a planety. Nicméně, napadá Vás nějaký okulár, který by eventuálně ještě zlepšil, lépe vykreslil planety? V té 12,5 vidím pouze jakýsi náznak prstence u Saturnu. Rad bych vše ideálně viděl ještě více detailněji, pokud to vůbec můj dalekohled dovoluje-).

Moc děkuju
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorování planet

#1989

Příspěvek od MilAN »

Promiň, ale teď tedy trochu kritiky. Tohle už jsme probírali v jiném vlákně. Nevím tedy , proč jsi založil tohle vlákno ( do kterého tedy výběr okulárů nepatří ) a chceš probírat vše znovu. Zazněly tam návrhy , jaký okulár ( stejně jsi objednal něco, co tam nikdo neuváděl) a bylo tam celkem vysvětleno, že větší zvětšení něž s nějakým 7-8 mm okulárem nedává smysl. Máš 12,5 a teď budeš mít 8 mm. Co tedy chceš? Aby tu někdo napsal třeba 5 mm okulár? Ano, obraz bude určitě větší a určitě z někoho to doporučení vymámíš.:)
Zkus nejdříve pozorovat, pak uvidíš, které rady ano, a které ne
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký koupit okulár?

#1990

Příspěvek od MilAN »

A ještě věc, která tu nezazněla ale která bude u tvého dalekohledu rozhodující.
Je to světelný Newton a obraz v okuláru se širším polem než 50°bude už viditelně rušen komou. U 82°okulárů to bude hodně rušivé. U velkých Newtonů se tohle řeší komakorektorem, u malých vychází ale jeho cena už přes cenu dalekohledu. Proto se to nepřehání s širokoúhlými okuláry.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
JaroslavJP
Příspěvky: 79
Registrován: 18. 02. 2023, 12:55

Re: Pozorování planet

#1991

Příspěvek od JaroslavJP »

Ano, založil jsem další vlákno. Důvod, jednoduchý… Neměl jsem vůbec psát do skupiny zkušených pozorovatelů! A ano, dotázal jsem se konkrétní osoby jen proto, že má s těmito parametry nejspíš zkušenost, a má snahu mi poradit(příště nápíšu SZ). Učím se za pochodu, to se týče i fungování u tohoto fóru. A důvod, proč jsem neobjednal planetary LE, byl jediný. Z několika stran zaznělo, že větší zorné pole mi v tomto případě prý už moc nepomůže. Tak jen hledám ještě eventuálně alternativu, se kterou by mel někdo konkrétní zkušenost na podobném dalekohledu. Je mi jasné, že pak už je jen 7mm, což v mém případě otázka zda, a kdy použiji. Pokud jsem někoho pobouřil, či zbytečně zabral místo ve skupině, tak se omlouvám.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorování planet

#1992

Příspěvek od MilAN »

JaroslavJP píše: 02. 03. 2023, 10:32 A důvod, proč jsem neobjednal planetary LE, byl jediný. Z několika stran zaznělo, že větší zorné pole mi v tomto případě prý už moc nepomůže.
V tom případě ti nerozumím. Protože místo okuláru s 55° polem , jsi objednal s polem 60°.
Opravdu to patří do vlákna o okulárech ne sem a vůbec to nesouvisí s nějakými skupinami . Tady to není tak, že by bylo AF nějak rozděleno pro začátečníky a jiné. Ale nedává smysl zakládat nové vlákno a probírat tam to, co už bylo probíráno tebou jinde. Ve výsledku nemůžeš dostat jinou odpověď.
P.S. doufám, že moderátor přesune tohle vlákno do správného umístění
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jan77
Příspěvky: 162
Registrován: 15. 10. 2015, 19:59
Bydliště: Benešov n.Pl.
Věk: 47

Re: Pozorování planet

#1993

Příspěvek od Jan77 »

JaroslavJP píše: 01. 03. 2023, 21:41 Mám na cestě

https://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/p ... 0-8mm-1-25
[/quote]

Ahoj, mám tento okulár v páru do binohlavy a jsem s nimi spokojený, hezky kreslí až k okraji a co je důležité-pohodlně se mi do něj kouká. Jinak třeba Pentax XF 8mm je ještě kvalitnější, v Supře byl k mání ve výprodeji, ale už bude asi pryč.
Vizualista Dobson ES 12", SW Mak 150/1800, Lunt LS60THa, EQ5
-----------------------------
Ten pohled nahoru se nikdy neomrzí!
JaroslavJP
Příspěvky: 79
Registrován: 18. 02. 2023, 12:55

Re: Pozorování planet

#1994

Příspěvek od JaroslavJP »

Bezva. Vyzkouším tento, a eventuálně se do budoucna poohlédnu po Vámi zmíněným. Předpokládám , že Pentagon je také z úplně jiné cen. kategorie-). Děkuji za informace!
JaroslavJP
Příspěvky: 79
Registrován: 18. 02. 2023, 12:55

Re: Pozorování planet

#1995

Příspěvek od JaroslavJP »

“Pentax”

JaroslavJP píše: 02. 03. 2023, 11:06 Bezva. Vyzkouším tento, a eventuálně se do budoucna poohlédnu po Vámi zmíněným. Předpokládám , že Pentagon je také z úplně jiné cen. kategorie-). Děkuji za informace!
Odpovědět