Jaký koupit okulár?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
han-shan
Příspěvky: 404
Registrován: 08. 12. 2021, 09:12
Bydliště: Trenčin
Věk: 49

Re: Jaký koupit okulár?

#1756

Příspěvek od han-shan »

Ok, tak objednám ts planetary aj keď je cenovo mierne drahší alebo ak tu v ba are nebude dobra ponuka cez víkend, dik
SkyWatcher Evostar ED 150/1200
PedroP
Příspěvky: 66
Registrován: 14. 01. 2022, 15:43
Věk: 56

Televue Panoptic 19 (68) versus Explore Scientific 20 (68)

#1757

Příspěvek od PedroP »

Zdravím,
rád bych se obrátil na zkušené s žádostí o radu který z těchto dvou okulárů 1,25" vybrat. Z hlediska ceny by mě vyšly srovnatelně (starší Pano můžu mít z druhé ruky zhruba za 3.800-) takže řeším co mi líp padne na oba moje současné menší dalekohledy (C5 a Celestron Regal 65 mm) které mám jak pro pozorování zvířat tak i oblohy (časem bych snad šel do nějakého dobsona okolo 10" ale to ještě není aktuální). Na Panoptic jsem slyšel dost chvály ale má kratší "eye relief" což je problém pro obrýlené (já mám asi 1 dipotrii na čtení ale nevím zda se ten problém s brýlemi vztahuje na krátko či dalekozraké?). Někteří ale odkazují na polštářovité zkreslení a astigmatickou vadu u Panoptiku. Explore Scientific 20 (68st) má být takový vyrovnanější a snad korigovanější na různé vady, pustí údajně mírně víc světla, bude nový, trochu delší "eye relief", mírně větší zorné pole díky delšímu ohnisku ale zase je skoro o 70 g těžší než Pano (to by mi tolik nevadilo). Celkově chci jít do něčeho okolo těch 20 neb 30 mm už mám (kromě toho ještě Baader Hyperion zoom 24-8 ale ten má o dost užší zorné pole při menších zvětšeních). Jaká jsou doporučení zkušených?

Zdraví Petr
Celestron C5, Panoptic 24mm 2x, Explore Scientific 68°- 16mm 2x, Binohlava Maxbright II, Baader Morpheus: 12.5; 9.0; 6.5; Reduktor Celestron 0.63; Baader Zoom 8-24, Celestron Regal 65, Bino Oberwerk Ultra 20x70, Nikon EII 8x30,
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Televue Panoptic 19 (68) versus Explore Scientific 20 (68)

#1758

Příspěvek od PetrŠ »

Neměl jsem možnost zkusit přímo tuhle kombinaci, ale měl jsem vedle sebe Panoptic 24 a ES 24/68.
Pokud si správně pamatuju, tak u newtona f/5 bez komakorektoru měl Panoptic o něco lepší kresbu ve vnější polovině zorného pole. Jak to bude u té C5 těžko říct.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Televue Panoptic 19 (68) versus Explore Scientific 20 (68)

#1759

Příspěvek od dvader »

Ahoj,

lepší je pozorovat bez brýlí, pokud člověk nemá nějaký výrazný astigmatismus.

Jinak obecně katadioptry vzhledem ke své ohniskové délce jsou milosrdnější k okulárům, takže u nich mohou působit dobře i okuláry, u kterých obraz třeba v Newtonu tak dobře nevypadá... S tím pozorovákem žádné zkušenosti nemám, ale obecně platí, že nejlepší je osobně vyzkoušet.

A to bych v tomto případě, kdy má okulár sednout ke dvoum různým dalekohledům a navíc ve dne i v noci, jednoznačně doporučoval!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
PedroP
Příspěvky: 66
Registrován: 14. 01. 2022, 15:43
Věk: 56

Re: Televue Panoptic 19 (68) versus Explore Scientific 20 (68)

#1760

Příspěvek od PedroP »

Díky za názory,
asi mám finance na to i oba porovnat a méně vyhovující poslat dál. Jinak přesně jak píše Dvader původní uživatel není s Panoptikem moc spokojený na krátkém spektivu 65 takže delší C5 už by to mohla zvládat líp. Panoptic sice objednávám ze zahraničí, nicméně kdyby neseděl zřejmě se na Astroforu za rozumnou cenu nějaký uživatel najde a ES bych bral ze Supry kde by se dal v případně vyměnit či vrátit. Pár věcí jsem od pana Zhajského koupil a vždy byl ochotný hledat nějaké schůdné řešení.

Díky Petr
Celestron C5, Panoptic 24mm 2x, Explore Scientific 68°- 16mm 2x, Binohlava Maxbright II, Baader Morpheus: 12.5; 9.0; 6.5; Reduktor Celestron 0.63; Baader Zoom 8-24, Celestron Regal 65, Bino Oberwerk Ultra 20x70, Nikon EII 8x30,
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 272
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Jaký koupit okulár?

#1761

Příspěvek od bobek »

Ahoj,

mám oba. Kdyby ses vyskytoval poblíž Brna, není problém se do nich kouknout.
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Jaký koupit okulár?

#1762

Příspěvek od armichael »

Ako píše dvader, lepšie pozorovať bez okuliarov. Sám mám 1.75D a 2.25D a na jedinom oku aj astigmatizmus
Okrem iného som skúmal práve túto ospevovanú vlastnosť mnohých okulárov teda veľkú vzdialenosť výstupnej pupily a z nej vyplývajúcu možnosť pozorovať s okuliarm. Vyšlo mi že je to celkom blbosť a udávané hodnoty spolu s komerčnými popismi vzbudzujú prehnané očakávania.
- z mojich okulárov toto reálne umožňoval len DeLite. A ani to proste nebolo ono. Žiaden iný so širším uhlom.
- väčšinou je oko proste oveľa ďalej ako VVP a nie je možné bez zmeny polohy vidieť celé zorné pole.
- pohľad zďaleka nie je s okuliarmi tak pohodlný, ťažko sa tá výstupná pupila vôbec hľadá.
- zboku vniká veľké množstvo parazitneho svetla inak odtienené očnicou.

Vôbec, tá očnica má väčší vplyv na pozorovanie ako by sa mohlo zdať. Či už ide o tvar, rozmery, vzdialenosť. Odporúčam sa s tými kúskami gumy pohrať a nájsť si svoju kombináciu. Tu sú vo výhode majitelia Hyperionov a Morpehusov, ale ocnice i tie baaderacke sa dajú dokúpiť.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
PedroP
Příspěvky: 66
Registrován: 14. 01. 2022, 15:43
Věk: 56

Re: Jaký koupit okulár?

#1763

Příspěvek od PedroP »

Bobkovi děkuji za nabídku k vyzkoušení obou okulárů a poslal jsem mu SZ neb jsem Brňák.

Díky Petr
Celestron C5, Panoptic 24mm 2x, Explore Scientific 68°- 16mm 2x, Binohlava Maxbright II, Baader Morpheus: 12.5; 9.0; 6.5; Reduktor Celestron 0.63; Baader Zoom 8-24, Celestron Regal 65, Bino Oberwerk Ultra 20x70, Nikon EII 8x30,
milan smutný
Příspěvky: 8
Registrován: 25. 11. 2020, 22:13

Jaký okulár

#1764

Příspěvek od milan smutný »

Zdravím všechny přátele astronomie a prosím o radu.Koupil jsem si teleskop GSO Dobson 200-1200.V základní výbavě je okulár 32mm.+9mm. S 32mm.okulárem je krásná podívaná po .celé hvězdné obloze ale s 9mm. nevidím skoro nic,upřímně nevím na jaké objekty je vhodný.Rád bych pozoroval povrch měsíce ale nevím. jaký okulár koupit,i když rad je mnoho.Děkuji předem Všem za tip i radu a přeji jasné nebe Milan.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Jaký okulár

#1765

Příspěvek od peta62 »

Ten 9mm by Vam mel na Mesici ukazat detaily, koupit byste mel asi neco mezi nimi, nejprve bych ale rozchodil ten 9mm.

Hlavne bych ale precetl tady, kam mel jit i Vas dotaz.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Jaký okulár

#1766

Příspěvek od kuceraz »

9mm dává na tomto dalekohledu zvětšení 133krát. To bude dobré například na kulové hvězdokupy (nyní konkrétně třeba na M3, když se dostane alespoň na nějakých 30 stupňů nad obzor), na malé planetární mlhoviny, obecně na malé objekty.
S 9mm okulárem musí být s 200mm dalekohledem úplně v pohodě vidět. Pokud je s ním vidět špatně, možnosti jsou dvě - dalekohled není vychlazený na teplotu okolí (a proto není možné zaostřit) a nebo je prostě jen špatně zaostřeno.

Osobně bych v první řadě dokoupil něco kolem 13mm, což dá zvětšení cca 90x, čímž vhodně doplní řadu (32mm zde dává 37x) a bude to hodně používaný okulár.
Poté podle potřeby vyměnil setové okuláry za lepší nebo dokoupil něco kolem 6mm na zvětšení cca 200x - ale to až poté, co se něco napozoruje a ukáže se, co je skutečně potřeba.

Co se konkrétního okuláru týče, je to otázka více věcí, především rozpočtu.
Mimo téma, které uvedl peta62 je tu ještě jedno, které stojí za to pročíst a které by mělo pomoci: viewtopic.php?t=10963&start=1170
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Jaký okulár

#1767

Příspěvek od mnauprsk »

Co to znamená, že není skoro nic vidět? To může znamenat, že:

1. v okuláru nic moc nevidíte, protože má proti 32 mm podstatně menší zorné pole, a vy s ním neumíte hledat. Zkuste najít např. M3, Kastor (to je dvojhvězda) nebo ten Měsíc v 32 mm, a pak změnit okulár na 9 mm, a zaostřit.

2. okulár nejde zaostřit, těch 133 krát není zas tak velké zvětšení na tento dalekohled. (To zaostření bude proti 32 mm vyžadovat větší přesnost vysunutí výtahu, ale nemělo to být nic kritického). Pokud nejde zaostřit, bude asi dalekohled špatně zkolimovaný, nebo není vychlazený na teplotu okolí.

3. v okuláru nic moc nevidíte, protože se do něj neumíte koukat. Do tohoto okuláru se kouká hůře než do toho 32 mm, je potřeba dát oko hodně blízko k němu a naučit se do něj koukat. Řešením je také koupit lepší (dražší, a pravděpodobně i rozměrově větší) okulár, hodně dobře se kouká např. do Baader Hyperion okulárů, nebo třeba taky do Televue Delite, ale ty jsou hodně drahé. Z levnějších jsou dobré např. řada Skywatcher nebo TS planetary, jsou to skoro stejné okuláry.
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Jaký okulár

#1768

Příspěvek od PetrŠ »

Nevím jestli je to tento případ, ale často se stává u SW dobsonů. U začátečníku v tom počátečním stavu nadšení se stává, že čím víc tubusků, tím víc dalekohled. Takže do toho 2 palcového tubusku kam dává ten dvoupalcový okulár, při použití 1,25 palce okuláru posadí i tubusek na 1,25. A pak nejde zaostřit, je moc venku z ohniska. Buď se dává jeden, nebo druhý. Vlastní zkušenost kdysi s SW dobsonem, ale zároveň mám pocit že GSO má na 1,25 nízkou redukci která by to dělat neměla..
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
johny723
Příspěvky: 90
Registrován: 07. 03. 2022, 23:57

Re: Jaký koupit okulár?

#1769

Příspěvek od johny723 »

Ahojte. Prosim vas o radu( a zhovievavost so zaciatocnickou otazkou). Mam pozorovaci dalekohlad apm apo 95mm a k nemu adapter na 1,25 palcove astro okulary. Spektiv ma ohniskovu vzdialenost asi 554mm. Chcel by som k nemu okular okolo 5/6 mm na dosiahnutie zvacsenia okolo 100 -+. Vyuzitie bude hlavne na prirodu cez den. Kedze som laik v tychto veciach tak sa prosim pytam skusenejsich aky okular okolo 5-6mm bude na tie ucely vhodny? Precital som mnozstvo recenzii na okulare tu aj na cloudynights. Niektore veci som pochopil ine mi nedochadzaju doeraz a niektore este ani neviem ze nechapem... Kazdopadne vyber som "zuzil" na tieto moznosti:
TS SWA 100° Ultra-Series 5 mm 1.25"
TS-Optics 1.25" ED eyepiece 5 mm
Baader Morpheus 4.5-mm alebo 6,5mm
Explore Scientific 82° Ar Okular - 4,7 mm alebo 6,7mm
Takahashi LE 5 mm
Skywatcher Nirvana-ES UWA 82° 4 mm
Omegon Flatfield ED 5mm
Omegon LE 5mm
Vixen SSW 5 mm 83°
a na zaver TeleVue DeLite 5mm len ta cena...

Doteraz som vyuzival hlavne Meostar 7x42 a Docter 8x56 ED OH a Meopta TGA 75 ale z nej som pri zvacseniach nad 45x sklamany. Rozhodne vsak kazdy z nich ma nieco do seba ale su to uplne ine dalekohlady ako ten APM 95mm spektiv. Cielom je "pohodlne" pozorovanie prirody cez den. Okuliare nemam. Mensie rozmery okularu by boli s vyhodou. Najviac sa mi pozdava Omegon LE 5mm a Vixen SSW 5mm a Takahashi LE 5mm. Ale ako som povedal nevyznam sa...

Budem vdacny za kazdu dobru radu a aj pripadnu kritiku.
Dakujem
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký koupit okulár?

#1770

Příspěvek od MilAN »

Pro denní pozorování bych byl s tím zvětšením dost opatrný. Nad terénem může být i daleko menší zvětšení už moc. Záleží na terénu a teplotě a proudění vzduchu . Před koupí drahého okuláru bych doporučoval to zkusit s nějakým laciným okulárem za teplého dne, aby byla představa, jaké zvětšení je v terénu použitelné. To zvětšení u té Meopty by mělo být varováním - optika to je totiž hodně dobrá.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět