Jaký koupit okulár?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#1861

Příspěvek od dvader »

Pěkné…
Eudiascopic je prostě základ!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
vpadysak
Příspěvky: 580
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Jaký koupit okulár?

#1862

Příspěvek od vpadysak »

Yarkho: Ahoj, mohol by si mi prosím povedať, prečo nemáš rád okuláry Plossl od TV v binohlave? Do ďalekého budúcna som práve TV Plossl 15mm a 25mm plánoval kúpiť do bina, ako finálne riešenie.
TS-Optics 125/975 SD APO, Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy17,5mm, 12,5mm, 9mm, 6,5mm, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1479
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Jaký koupit okulár?

#1863

Příspěvek od Yarkho »

Zrejme je to očnicou, ktorá je OK na bežné použitie. Ale na balkóne s lampami naokolo sa mi v okulári vytvárajú samé odlesky a to i pri relatívne krátkej vzdialenosti výstupnej pupily (u kratších Plosslov). Inak sú to okuláre kvalitné.

Na porovnanie Baader Classic Ortho majú vhodnú očnicu, viz foto.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Jaký koupit okulár?

#1864

Příspěvek od g »

Mám stejné zkušenosti s Plőssly f=20-11-8mm při monokulárním pozorování. Zář z oka se odráží od oční čočky, navíc je horní povrch okuláru kolem oční čočky lesklý (objímky jsem musel vyčernit). Jde o vynikající okuláry ostrostí i kontrastem a to nad většinou ortho, ale do světelně znečištěných míst nejsou podle mne ideální (stínící kapuce mnohdy nepomůže).
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 578
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký koupit okulár?

#1865

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj vybírám okuláry jeden širokoúhlý okulár ke svému Apo refraktoru 102/714 aby se mi vešli Plejády do zorného pole a měl zorné pole asi 2,5stupnů a kreslil ostře až ke kraji , přeci jen při f 7 nevím jak se bude chovat Explore Scientific 24 mm 82? Nebo vybrat 22 mm Nagler, jde o malé zvětšení . Ještě potřebuji aspoň dva okuláry jeden na Jupiter a to váhám mezi 4,5mm Planetary od Teleskop -Austria zvětšení 159 nebo 5 mm Delite zvětšení 142 to se mi zdá málo ? Na Mars a Měsíc to bude chtít asi větší zvětšení 178 - 4 mm okulár do ortho se mi nechce je ti klíčová dírka nebo možná 8 mm Plossl Tele Vue a barlow 2* Tele Vue . Díky
vpadysak
Příspěvky: 580
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Jaký koupit okulár?

#1866

Příspěvek od vpadysak »

Yarkho, g: ďakujem za odpovede. BCO 18mm v binohlave mám a tie ich očnice sú na pozorovanie vaľmi príjemné.
Ja tiež často pozorujem z balkóna a tiež sú okolo lampy. Mám aj Plossly Celestron Omni 15mm a očnica z BCO na tie Omni pasuje. Nepasovala by náhodou aj na TV plossly?
TS-Optics 125/975 SD APO, Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy17,5mm, 12,5mm, 9mm, 6,5mm, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#1867

Příspěvek od Artaban »

Alnitak: Malé zvětšení moc neporadím nemám tak krátký refraktor :) . Asi bych ale nechtěl moc velký a hmotný dvoupalec. Možná bych se spokojil např s ES 24mm / 68° 1.25”
Co bych ale chtěl v co nejlepší kvalitě je planetární okulár na Jupiter a zvětšení nad 150x abych viděl detaily. Prostě Delite 4mm je jasná volba.
Ono bys potřeboval taky ještě větší zvětšení třeba na Mars, ale krom dobrého, ale drahého okuláru Pentax XW 3,5mm neznám jiný solidní za dobrou cenu.
U tak velkých zvětšení je obraz stejně zatížen často špatným seeingem a tak kvalitu drahého okuláru stejně nevyužiješ. Jedině snad na dvojhvězdy a Mars mít okulár TS HR 3,2mm. Je to už nad zvětšení 2D, ale taky na dvojhvězdy používám někdy hodně velká zvětšení a funguje to.
TV Plossl 8mm jsem měl a i když je kvalitní, tak už dost nekomfortní.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Jaký koupit okulár?

#1868

Příspěvek od g »

Ad Alnitak - oční vzálenost TV plőslu f=8mm není nejlepší, mně nevadí, ale většině ano. S barlow dojde ke zlepšení (ne však výraznému).
TV Barlow + TV Plőssl má podobnou pořizovací cenu jako DeLite f=4mm. Manipulace okulár + barlow je vždy otravnější než se samostatným okulárem. Ptáš se na 2" okuláry a sháníš 1.25" zrcátko. Na Plejády v širokém kvalitním poli bude nejlepší triedr Helios Lightquest HR 16x70 - ten pohled za to stojí. Doublet 102/714 již bude mít zklenutí zorného pole a v kraji budeš muset přeostřit oproti středu. Uvažoval jsi i nad použitím binohlavy - tam budeš používat barlow - k tomu je dobré předem volit okuláry resp. promyslet si.
(měl jsem už připraveno, Artaban byl rychlejší..)
Naposledy upravil(a) g dne 18. 09. 2022, 11:01, celkem upraveno 1 x.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Jaký koupit okulár?

#1869

Příspěvek od vla »

Tak tohle by se mělo nekam vytesat: "U tak velkých zvětšení je obraz stejně zatížen často špatným seeingem a tak kvalitu drahého okuláru stejně nevyužiješ." I průměrný okulár ukáže za perfektního seingu kvalitnější obraz, než drahý za horšího. Z denního pozorování jsem zjistil, že opravdu špičková optika dává i za letního dne mírně lepší obraz než jen špičková optika. Porovnávány tenkrát byly v maďarské pustě, za pravého slunečného poledne,spektivy Kowa, Zeiss a Celestron a Kowa byla viditelně lepší než ostatní dva. Nakonec mě to u bina dovedlo k dání přednosti ergonomii, než špičkovější optice. Řešil jsem to skoro tři roky a nakonec jsem skončil TV pouze v jednom páru okulárů a to možná i proto, že už jsem je měl. Ostatní jsou spíše střední třída, která mi ergonomií vyhovuje, ale nějak mám pocit, že mám vyváženou sestavu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 578
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký koupit okulár?

#1870

Příspěvek od Alnitak »

Díky všem za info , koupil jsem prodlužovací tubusek 80 mm na pozorování bez hranolu, čekám až mi v týdnu přijde . Na malé zvětšení ještě přesně nevím který to bude okulár snad něco mezi 18 mm a 24 mm aby nebyla v něm moc světlá obloha , chtělo by to vyzkoušet na nějakém srazu např. v Konojedech, na Az 5 bych to ještě mohl vzít sebou .Binohlava kterou chci není teď dostupná bude až na jaře. Na velké zvětšení 178 * na Jupiter a Mars pořídím Delite 4 mm , ostatně u Newtonu 150/1200 jsem často používal 7 mm Delite na Měsíc, Jupiter a Mars . Mám ještě okulár Sky Planetary 7 mm a barlow achromat , před 2 dny jsem při zvětšení 204 pozoroval Dvojhvězdy a bylo to moc pěkné i s tímto okulárem
vrenn
Příspěvky: 53
Registrován: 24. 08. 2022, 19:56

Re: Jaký koupit okulár?

#1871

Příspěvek od vrenn »

Měl jsem možnost vzít Pentax XW-R 40mm a nakonec to zatím nechal být (možná to zkusím ještě časem, až si někde prohlédnu úplně nový), protože když jsem ho měl v ruce, viděl jsem uvnitř vrstvu prachu mezi čočkami, které si nešlo nevšimnout a dost mě to překvapilo. V této cenové relaci něco pro mě neakceptovatelného. Vypadá to, že ho při výrobě skládali v prostředí, které rozhodně nebylo dust-free a rovnoměrnost té vrstvy tomu celkem odpovídá, není to žádný nahodilý nepořádek, co by se tam dostal časem. Může mi někdo z majitelů XWček říct, jak vypadají v tomto směru ty jejich? Rád bych 40mm a tento krom tohoto problému přesně splňuje co chci, 41mm panoptic je už moc velká kráva a 35mm je moc blízko k 27mm který už mám, takže jsem tak nějak bez možností :? Mimochodem panoptic je uvnitř křišťálově čistý a přitom televue žádnou vzducho-pracho-vodotěsnost nemá, nebo spíš negarantuje.
dust3.jpg
dust3.jpg (171.43 KiB) Zobrazeno 1744 x
Vixen VMC260L, SD115S, SD81SII
Uživatelský avatar
Jan77
Příspěvky: 162
Registrován: 15. 10. 2015, 19:59
Bydliště: Benešov n.Pl.
Věk: 47

Re: Jaký koupit okulár?

#1872

Příspěvek od Jan77 »

Ahoj, mám jen Pentax XW-R 20mm, kupoval jsem ho nový, pravidelně jej používám a naprosto bez problémů, žádný prach nikde.
Vizualista Dobson ES 12", SW Mak 150/1800, Lunt LS60THa, EQ5
-----------------------------
Ten pohled nahoru se nikdy neomrzí!
vrenn
Příspěvky: 53
Registrován: 24. 08. 2022, 19:56

Re: Jaký koupit okulár?

#1873

Příspěvek od vrenn »

Tak to rád slyším, asi jsem měl smůlu na prodejce.. Rozprodává relativně novou celou sadu a když jsem ho upozornil, tak zjistil, že zbytek je na tom podobně a moc veselý z toho tedy nebyl, navíc tento prý použil jen párkrát... Ono to opticky asi vadit nebude, ale tohle člověk u top okuláru prostě nechce. Časem asi dojedu do supry a kouknu na nový předem osobně, díky.
Vixen VMC260L, SD115S, SD81SII
Uživatelský avatar
Tomáš Lehocký
Příspěvky: 152
Registrován: 17. 08. 2011, 22:36
Bydliště: Bratislava

Re: Jaký koupit okulár?

#1874

Příspěvek od Tomáš Lehocký »

Ahojte

Nedávno som sa tu pýtal na 100st okuláre:

viewtopic.php?p=486351#p486351

(+ďalšie následné komentáre a rady)

Odkaz smerujúci na vlákno na Cloudy Nights o 100st okulároch:

https://www.cloudynights.com/topic/7665 ... eyepieces/

Riešil som hlavne Eye relief a pozorovanie s okuliarmi.

Mal som možnosť vyskúšať sadu 12st okulárov v rozsahu 76-100st. Všetky okuláre a ďalekohlady uvedené nižšie sme mali s kamošom k dispozícii 3 jasné noci po sebe. Boli sme pod priemerne kvalitnou oblohou mimo velkomesta.

Pokúsim sa zhrnúť môj subjektývny dojem.

Niesom astronomický gurmán, niesom zaťažený na bodové hviezdy až po okraj pola za každú cenu....


Prečo chcem, pozorovať s okuliarmi:

Vidím zle do dialky, mám cca 5 diaptrie. Nieje to síce to najhoršie - existujú aj ludia s 8D, takže som natom vlastne dobre :-). Operáciu zatial neplánujem.

Zorné pole mám nerovnomerne ostré čo mi okuliare korigujú. Najväčší rozdiel mám cca na 13 hodine.

Čiže v ďalekhľade neviem zaostriť tak aby som mal pocit že obraz je všade ostrý. Tento problém mám samozrejme aj pri dennom pozorovaní prírody.

Bez okuliarov si "nevidím pod nohy" (v noci tobôž nie). Keď si dám okuliare dole tak sa sítim divne. Netočí sa mi síce hlava ale napríklad strácam odhad vzdialeností pred tvárou. Čiže často ťukám tvárou do okuláru. Prípadne ťuknem hlavou do kapoty auta a podobné drobné nehody. Ihneď po dokukaní si ich musím nasadiť lebo realne zakopnem o nohu statývu alebo nevidím dobre kde mám položené okuláre, krytky a podobne. V chlade keď mám čiapku tak sa okuliare blbo strkajú za uši. Ďalším problémom je že keď si ich v chlade dám dole a potom nazad na tvár tak sa začnú rosiť. Proste kopa praktyckých komplikácii.


Na pozorovanie nočnej oblohy (mliečna cesta, súhvezdia, meteority) som si dal spraviť zvlášť okuliare. Majú všetky hodnoty posunuté o 0.25-0.5D nahor. Je to super. Mliečna cesta sa mi zrazu rozbyje na viac hviezdičiek, registrujem ostrejšie ohraničenia jednotlivých častí/útvarov/"mračien". DSO viditelné volným okom sú také "ohraničenejšie" alebo "identifikovatelnejšie (neviem ako to povedať). Hviezdičky sú bodovejšie. Tieto okuliare samozrejme nemôžem nosiť počas dňa. Keď som si v minulosti dával robiť sklá na moje bežné okuliare tak to bolo tak že mi sedeli dioptricky "presne". Problém je to že oko sa postupom času (kludne pár mesiacov) mení a aj prispôsobí okuliarom. Zrak sa jemne zhorší, respektýve po čase sa efekt "nových dioptrii" tak trocha vytráca. Napriklad počas môjho 2 ročného cyklu menenia skiel sa mi zrak v minulosti zhoršoval pravidelne cca o 0.25D a niekedy to bolo aj o 0.5D v niektorom parametre. Niekedy sa mi aj inde zlepšil (napr na jednom oku). Čiže sa kludne mohlo stať že po pol roku-roku mi už boli okuliare slabé v priemere o 0.25D (mozog si zvykne a nedokonalosť koriguje). V bežnom živote to vidno nieje ale na nočnej oblohe (mliečna cesta) to už je poznať. Hlavne keď som si dal sprviť sylnejšie nočné okuliare a prvý raz som si ich nasadil na pozrovaní tak to bol fakt výrazný rozdiel. Ten rozdiel tam stále vnímam. Vždy dojdem na pozorovanie s normálnimi okuliarmi. Postavím ďalekohlad a adaptujem sa. Potom si ich vymením a rozdiel je fakt značný.

Všimol som si jednu komplikáciu pri pozorovaní s okuliarmi v ďalekohlade. Dnes je trend dávať si stenšené sklá. Majú vyžší index lomu. Žiaľ majú aj väčší prejav "deformácii obrazu" než tie nestenšené. Dal som si naschvál v jednom čase spraviť "menej stenšené sklá" Hlavne farebná chyba a deformácia rovných hrán smerom ku kraju zorného pola skiel okuliarov. Preto pri pozorovaní treba mať okuliare pred okulárom rovno a pozerať cez sklá priamo cez stred. Preto moje nočné okuliare nesú tak velmi stenšnené. Toto som si otestoval pri pozorovaní mesiaca a planét cez bino aj cez Newton. Keď sa pohnem s okuliarmi mimo stred skiel a pozerám sa okom na jupiter "zošikma" na okrajoch narastá farebná chyba. Rovnako keď pozorujem Mesiac. Je tam ostré rozhranie svetla a tmy. Keď potočím okuliare tak sa kvalita obrazu zhorší. Smerom ku kraju pola okulairov to potom narastá. Pravdepodobne to bude závysieť aj od kvality (a ceny) skiel. Čiže sa snažím kukať do optiky vždy "napriamo" na stred skiel. Toto je problém napríklad pri bine na nedostatočne vysokom statýve. Alebo na ďalekohľade čo má iba 45st zalomenie okulárov.
--
Tomáš Lehocký
Uživatelský avatar
Tomáš Lehocký
Příspěvky: 152
Registrován: 17. 08. 2011, 22:36
Bydliště: Bratislava

Re: Jaký koupit okulár?

#1875

Příspěvek od Tomáš Lehocký »

pokračovanie:

Mnou používané ďalekohlady pri tetovaní:

Newton 150/750 AZ tripod

Newton 200/1000 EQ

Newton 250/1250 dobson


Zoznam okulárov:

Cielom zostavy okulárov bolo aby sa okuláre daly kúpiť v realzovatelnej cene. Nové teda do 350 Eur. S tým že plánujem kúpiť cez bazár v cenách do 300 Eur. Okulár ES LER 2", 12mm, 92° je v tomto prípade mimo toto kritérium ale zahrnul som ho sem lebo bol k dispozícii.

APM Eyepiece XWA HDC 20mm 100° 2" / Eye relief 15 mm
https://www.astroshop.eu/eyepieces/apm- ... 2-/p,56996

APM Eyepiece XWA HDC 7mm 100° 2"/1.25" / Eye relief 13 mm
https://www.astroshop.eu/eyepieces/apm- ... 5-/p,70777

Explore Scientific LER 2", 12mm, 92° / Eye relief 20 mm
https://www.astroshop.eu/eyepieces/expl ... ce/p,50277

APM Eyepiece HI-FW 12.5mm 84° 1.25" / 2" / Eye relief 23 mm
https://www.astroshop.eu/eyepieces/apm- ... 5-/p,70033

TeleVue Nagler Type 4 82° 1.25"/2" 12mm / Eye relief 17 mm
https://www.astroshop.eu/eyepieces/tele ... ce/p,14222

Baader Morpheus 76° 12.5mm 1.25" / 2" / Eye relief 20 mm
https://www.astroshop.eu/eyepieces/baad ... ce/p,47757

2" 2x barlov

2" komakorektor


Moje kritérium konfortu pozorovania:
V ideálnom prípade sa nechcem okuliarmi dotýkať okuláru. Lebo to hlavne pri väčších zväčšeniach rozochveje ďalekohľad. Samozrejme som chcel konfortne obsiahnuť ponúkané zorné pole.

Ešte je dôležité ako ďaleko od očí nosíte okuliare. Ja mám "štandardný nos" a okuliare len kúsok pred mihalnicami (tesne sa nedotýkam skla). Sú ludia čo majú výrazný nos a okuliare hodne predsadené pred očami. Toto je podla mňa dôležitý faktor. Lebo v tedy aj Eye relief 23 mm teoreticky nemusí stačiť. Toto som ale nevedel otestovať.

Všetky okuláre som kombinoval aj s 2x (1.5x) barlovom.



Výsledok:

Zhrnutie subjektývnych dojmov.

APM XWA sú fakt nepoužitelné. Okuliare som musel položiť na gumený lem čo ostal po sklopenej očnici a ešte si okuliare aj pritlačiť k tváry aby som tam rozumne videl. Aj bez okuliarov to bolo LTT a mal som trochu problém rozkukať sa po celom poli. Na základe tejto skúsenosti môžem potvrdiť rady skúsenejších tu ná fóre aj na CN :-). Mal som pocit že 20mm verzia bola natom lepšie ako tá 7mm. Pri nej som sa okuliarmi dotýkal gumového lemu ale nemusel ich tlačiť k očiam. Dnes sa už sklá na okuliaroch robia v predu "rovnejšie" takže kontakt so sklom okuláru nehrozil.


Explore Scientific LER 2", 12mm, 92° / Eye relief 20 mm

Toto bola radosť pozerať. Okuliarmi som sa nedotýkal okulára. Ďalekohlad bol v klude. Pole bolo hodne široké. Vedel som ho konfortne prezerať zlava do prava, z hora dole. Čiže som nemusel pohnúť ďalekohladom aby som si dal na stred napríklad okraj objektu alebo susedný objekt pri hlavnom objekte. Myslím si že som nevedel jedným pohladom vidieť naraz celú šírku pola. Neviem ako by som to presnejšie opísal. Ale nevadilo mi to. Väčšinu pola som videl a rozkukal som sa. Mal som radosť hlavne tam kde je viac objektov pokope alebo pri rozsiahlich objektoch. (Andromeda + jej kamoši, Riasy, Plejády, M81+82 - taká klasika čo ukazujeme aj na verejných pozorovaniach) Hviezdy boli ostré a bodové až ku kraju pola. Nevýhodou tohto okuláru je že váži 1kg. To už je brutal. Všetky ďalekohaldy mali dobré statývy. 250/1250 je dobson. Takže sa to ešte dalo. S barlovom to už bola riadna rúra a páka na chvenie. Teno okulár by som odporučil iba pre väčie zostavy s masývnejším statývom. Na dobsone treba mať nainštalované brzdy alebo protizávažie. Problémom je aj samotná manipulácia s okulárom. Je dlhý a preto sa nedá "len tak" zastrčiť do nejakej dierky na okuláre na nejakom pelchu na statýve.


APM Eyepiece HI-FW 12.5mm 84° 1.25" / 2" / Eye relief 23 mm

Musím povedať že tento okulár ma zaujal a oslovil najviac. Je podstatne menší ako predošlé tri. Je lahší ako ES 92st. Váži "iba" pol kila. Má najväčší Eye relief zo všetkých. Pozeralo sa mi doňho fakt dobre. Okuliare som mal dostatočne ďaleko od okuláru (presne to zmerať neviem). Pole 84st je už hodne ďaleko od pôvodnej 100st ambície. Zistil som však že je stále dostatočné nato aby boli populárne objekty v zornom poli. Zálží to aj na výslednom zväčšení v kombinácii s konkrétnym ďalekiohladom a reálnom zornom poli. V priemere som bol ale stále spokojný. Niektoré veci sa už nachádzali na samotnom okraji pola. Tento okulár považujem funkčne, kvalitatývne za velmi unyverzálny. Žiaľ za polednú dobu dosť zdražel.


TeleVue Nagler Type 4 82° 1.25"/2" 12mm / Eye relief 17 mm

Vysuvná kovová "očnica" ma nenadchla ani bez okuliarov. Menší Eye relief je už poznať. Vzhladom na cenu (nový kus, prípadnme ekvivalentná cen ana bazáre) ma už tak nenadchol ako predošlí APM. Inak sa mi zdal použitelný s okuliarmi ale moc ma ergonomicky nezaujal.


Baader Morpheus 76° 12.5mm 1.25" / 2" / Eye relief 20 mm
Do tohto sa mi pozeralo príjemne. Taký akurátny kompromis ceny a vlastností. Je docela lahký a skladný. tu som si povedal že 76st je už privelmi mimo pôvodného zámeru. Pozorovanie s okuliami bolo OK. Okuláru som sa sklami nedotýkal. Kvalita obrazu je velmi dobrá


Všetky spom poskúšal aj s 2x barlovkou. 100st APM vytvorili podla mna neakceptovatelne dlhú rúru. APM HI-FI a Morpheus boli super aj s barlovkou.


Záver:

Po tomto teste som sa rozhodol že 80st pole okuláru je pre mňa priatelná spodná hranica na širokouhlejší okulár. Eye relief 20 mm považujem pre mňa za rozumne minimum. Z hladiska potencionálnej bazárovej kúpi sa mi javý ako pre mna najlepšia volba "APM Eyepiece HI-FW 12.5mm 84°". Tento okulár sa mi dobre používal na všetkých troch ďalekohľadoch. Je to síce trochu divné ale na akcii si často okuláre požičiavame takže je fajn keď je aspoň niektorý okulár dostatočne "univerzálny". ES je kanón a patrý na velký krížnik. Ak by som mal kupovať nový okulár za plnú cenu tak sa rozhodujem medzi APM Eyepiece HI-FW a Morpheusom. Cenový rozdiel je tam po zdražení už väčší.


Kamoš Bohuš testoval somnou takže možno sem napíše svoje dojmi.
--
Tomáš Lehocký
Odpovědět