Jaký koupit okulár?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1098
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Jaký koupit okulár?

#1786

Příspěvek od mike »

Zenitové zrcátko jsem vyměnil asi před měsícem, ale ne kvůli obrazu, hlavní důvod byl, že jsem potřeboval 2" místo 1.25". Pocitově bych řekl, že to trochu lepší je, hlavně jsou ostřejší a trochu zřetelnější hodně slabé hvězdy, což se pak projeví i na otevřených a kulových hvězdokupách. Ale nedělal jsem nějaké důkladné srovnání za stejných podmínek, takže je docela dobře možné, že tam ten rozdíl jen chci vidět.

V čem je rozdíl naprosto zásadní, je mechanické provedení, to nové zrcátko je mnohem bytelnější. U setového se mi dokonce jednou podařilo zavadit kolenem o okulár a vylomit výstupní tubusek, přičemž jsem zjistil, že je celý plastový včetně závitu; to na druhou stranu mělo výhodu, že se mu nic nestalo, stačilo ho očistit a našroubovat zpátky. Taky byl ten tubusek dost krátký, takže po našroubování filtru už se tam okulár nevešel až na doraz a bylo potřeba výrazně přeostřit. Příjemné je i uchycení dotahované otočením objímky (podobné jako Baader Clicklock), to je moc praktická věc.

Jediná potenciální nepříjemnost je, že jak je zrcátko větší, má i výrazně delší optickou délku, takže zatímco původně jsem musel použít 37.5mm prodlužovací mezikus, abych vůbec dokázal zaostřit, teď mám naopak i bez jakéhokoli prodloužení s 1.25" Omegony rezervu jen asi 4mm na druhé straně.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
dejva.1
Příspěvky: 7
Registrován: 20. 01. 2022, 09:53

Hledám radu

#1787

Příspěvek od dejva.1 »

Dobrý den
Chtěl bych poradit jaké koupit okuláry na dobsona 10. Kterým je na lepší přiblížení planet a nějaký na deep sky objekty.
Díky za radu
PS:A všem přeji oblohu bez mraků.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1098
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Hledám radu

#1788

Příspěvek od mike »

Pokud to, co už tam je, nestačí, bude k dotazu potřeba uvést ještě aspoň ohniskovou vzdálenost (objektivu). A raději i upřesnit, jestli ta desítka v "dobson 10" znamená 10 centimetrů nebo deset palců.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jaký koupit okulár?

#1789

Příspěvek od hades »

Přesunul jsem poslední dva příspěvky (dejva.1 a mike) z nově založeného tématu sem
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
han-shan
Příspěvky: 404
Registrován: 08. 12. 2021, 09:12
Bydliště: Trenčin
Věk: 49

Re: Jaký koupit okulár?

#1790

Příspěvek od han-shan »

mike píše: 23. 05. 2022, 21:36 Zenitové zrcátko jsem vyměnil asi před měsícem, ale ne kvůli obrazu, hlavní důvod byl, že jsem potřeboval 2" místo 1.25". Pocitově bych řekl, že to trochu lepší je, hlavně jsou ostřejší a trochu zřetelnější hodně slabé hvězdy, což se pak projeví i na otevřených a kulových hvězdokupách. Ale nedělal jsem nějaké důkladné srovnání za stejných podmínek, takže je docela dobře možné, že tam ten rozdíl jen chci vidět.

V čem je rozdíl naprosto zásadní, je mechanické provedení, to nové zrcátko je mnohem bytelnější. U setového se mi dokonce jednou podařilo zavadit kolenem o okulár a vylomit výstupní tubusek, přičemž jsem zjistil, že je celý plastový včetně závitu; to na druhou stranu mělo výhodu, že se mu nic nestalo, stačilo ho očistit a našroubovat zpátky. Taky byl ten tubusek dost krátký, takže po našroubování filtru už se tam okulár nevešel až na doraz a bylo potřeba výrazně přeostřit. Příjemné je i uchycení dotahované otočením objímky (podobné jako Baader Clicklock), to je moc praktická věc.

Jediná potenciální nepříjemnost je, že jak je zrcátko větší, má i výrazně delší optickou délku, takže zatímco původně jsem musel použít 37.5mm prodlužovací mezikus, abych vůbec dokázal zaostřit, teď mám naopak i bez jakéhokoli prodloužení s 1.25" Omegony rezervu jen asi 4mm na druhé straně.

Nazdar ,

po vymene za explore scientific 2" mam podobne skúsenisti , rozdiel som na tých zmienenych gulovkach zaznamenal , je tie zrniečka o niečo málo lepšie vidieť :)
SkyWatcher Evostar ED 150/1200
Milgorn
Příspěvky: 20
Registrován: 15. 06. 2021, 19:29

Re: Jaký koupit okulár?

#1791

Příspěvek od Milgorn »

Dobrý den/ahoj,

nedavno jsem k malokukovi pořídil dobsona od firmy GSO 300/1500.

Přemýšlím jak ještě rozšířit okulárovou řadu (dokud jsou peníze/je co nakupovat).

V tuto chvíli mám: 6mm William Optics, 7mm Omegon Cronus WA 60°, 9mm a 10mm plossl, 13mm TV nagler type 6, 25mm plossl a dvoupalcový GSO 30mm.

Říkal jsem si, že ideálem by bylo 9mm a konkrétně si říkám, jestli TV Nagler a nebo Delite. S pořízením tolik opěvovaného Naglera jsem totiž zjistil, že mi jednak moc nesedí vzdálenost výstupní pupily 12mm, docela si šolíchám řasy o sklo a široké zorné pole mi přijde také poněkud nepohodlné, neb to člověka nutí v okuláru mžourat do stran a dostat se do okraje zorného pole dá v té výstupní čočce docela zabrat. U okulárů s menším zorným polem okolo 60° dokonce i s těmi plossly co byly k dalekohledu se mi snad kouká i pohodlněji, než s naglerem, ale dám mu ještě šanci, možná je to o zvyku. Proto mi padl do oka právě ten Delite, zorné pole 62°, výstupní pupila 20mm.. píšou u něj, že je to dobrý okulár na sledování planet, k čemuž ho asi předurčuje/omezuje právě to zorné pole, ale asi není nic proti ničemu s ním koukat na DSO nebo se pletu? Případně doporučte o co byste okulárovou řadu rozšířili Vy a proč.

Druhá otázka bez zabíhání do detailů, už je to off-topic:
Komakorektor - má význam ho k mému dobsonu pořídit na vizuální pozorování? Nic o tom nevím jen jsem tu četl v jiné diskuzi, že je s ním lepší kontrast.


Rád si přečtu rady zkušenějších. Díky
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#1792

Příspěvek od dvader »

Jo, dle mého dává smysl pořídit nějaký dobrý okulár 9 nebo 10mm. Bude to celkem často používané zvětšení a do plosselů této ohniskové vzdálenosti se již pohodlně nekouká…
Nicméně tohle zvětšení bude kromě planet a Měsíce velmi vhodné i na DSO a tam by se hodil i nějaký více širokoúhlý - chce si to vyzkoušet různé okuláry, jak budou vyhovovat.

No a pokud jsou peníze a je touha využít vzácného špičkového seeingu, tak doporučuji zauvažovat i o Nagleru Zoom 6-3 mm. 8-)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#1793

Příspěvek od dvader »

Komakorektor:
Opět subjektivní věc - někomu koma vadí a nedá bez něj ránu, někdo to neřeší. Zase doporučuji vypůjčit si a vyzkoušet rozdíl při různých zvětšeních na různých objektech.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#1794

Příspěvek od Artaban »

Milgorn: To je právě to, doporučit okuláry a to i ty drahé, protože jsou prostě dobrý ještě neznamená že ti sednou. Okulárů máš dost, ale je to takové nevyvážené. To časem ale zjistíš sám co stačí a co ne. Jen od oka můžu říct, že já bych bral ještě tedy Nagler 13mm což bych měl jako jeden z hlavních okulárů na DSO.
Jako základní zvětšení na planety ( když nechceš Nagler ) do průměrného seeingu třeba právě ten DeLite 9mm zv. 167x.
Jsou to skvělé okuláry. Mám jich několik do binohlavy právě na planetární pozorování, ale nemám 300mm Dobson, ale 172mm refrák. Na větší zvětšení pak 7mm DeLite zv. 214x. Ale asi bych nespěchal a postupoval pomalu. Přeci jen nejsou levné a je dobré nejdříve zjistit co a jak.
Komakorektor k refráku nemám :) a jistě někdo řekne víc. Co vím, tak pomůže v krajích zor. pole, ale střed zor. pole který potřebuješ na planety trochu naopak zhorší.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Jaký koupit okulár?

#1795

Příspěvek od armichael »

Cele sa to môže ešte vyvíjať. Napr ja som kedysi začal s 82st okularom, ten som celkom rýchlo predal lebo sa mi zdal moc široký. Ale po čase som to široké pole skúsil znovu a na dso mi veľmi vyhovuje. S kómou to môže byt podobne aj keď mne vadila od začiatku. A odkedy používam korektor tak bez jeho už pozorovať nechcem. Inak sám mám dobson 300mm ale planéty i Mesiac mám radšej v menšom refráku.

Čo sa okularov týka, tak pokiaľ chceš ušetriť, tak za pokus by stáli ešte rada APM flatfield alebo TS ED, resp. NED. 60st zorné pole pohodlný pohľad a máš 2 či 3 za cenu DeLitu
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Jaký koupit okulár?

#1796

Příspěvek od PetrŠ »

Fakt to chce zkusit. Mě se třeba zrovna do Naglerů 82°nekouká moc dobře a naopak ES 82° mi dokonale vyhovuje, což je divné, protože jsou to velmi podobné okuláry.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Fire Fox
Příspěvky: 49
Registrován: 08. 02. 2021, 15:51
Bydliště: Holubice
Věk: 42

Re: Jaký koupit okulár?

#1797

Příspěvek od Fire Fox »

Za mě nejpoužívanější okulár ES 82° 8,8 mm pro dobson 200/1200. Slušná kvalita, použitelné zvětšení, velké zorné pole, ale hlavně velmi příjemná výstupní pupila 15,6 mm.
Fox
duri_jk
Příspěvky: 183
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Jaký koupit okulár?

#1798

Příspěvek od duri_jk »

Milgorn: Ja mam 250/1200 a najcastejsie vyuzivam 9mm okular (133x) a ten je zvycajne na hranici seeingu. Neviem ci u teba tych 9mm nebude uz moc.
Ja som zakotvil pri rade Morpheus, 6.5, 9, 17.5 a na velke objekty mam APM UFF 30mm.
Morpheusy mozem rozhodne odporucat, podla mna je to excelentna rada okularov. Jednu noc som porovnaval Morpheus 9mm, Pentax XW 10mm a ES 8.5mm LER.
Zvitazil Morpheus, potom Pentax a za nim ES. Ale rozdiely bol velmi male. Ak by slo o peniaze, tak ES je za tie peniaze skvely okular.
Myslim, ze tych 13mm na je 1500mm ohnisko tak akurat. Ak sa ti zle pozera do Naglera, mozes skusit Morpheus 12,5mm alebo APM Hi-fw 12,5mm.
Morpheusy maju vybornu opticku kvalitu (ostrost, transmisiu, korigovane pole), velku vzdialenost vystupnej pupily su medzi sebou parfokalne (okrem 17,5mm), 76 st. pole je pocitovo velke, ale bez problemov viditelne a hlavne kvoli dobrej korekcii je cele vyuzitelne.

J.
Milgorn
Příspěvky: 20
Registrován: 15. 06. 2021, 19:29

Re: Jaký koupit okulár?

#1799

Příspěvek od Milgorn »

Děkuji za Vaše postřehy.

Docela jsem to tu prolustroval a zjistil jsem, že s komfortem u Naglera tu mělo problém víc uživatelů a často ti samí měli naopak lepší zkušenost s okuláry Explore scientific.. ty teď bohužel nikde moc nejsou, tak jsem pohledal kde se dalo a objednal jsem ES 8,8mm a 14mm.

ES 14mm a Nagler 13mm budu chvíli srovnávat, ale pravděpodobně se tu nagler brzy objeví v sekci bazar.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Jaký koupit okulár?

#1800

Příspěvek od MiniMistr »

Jenomže takto se to nedá paušalizovat.
To, že se do některých okulárů kouká hůře neznamená, že jsou špatné.
U těch opravdu špičkových to tak prostě většinou je že nejsou na první pohled tak komfortní pro tvoje oči jako ty "levnější".
Okuláry ES nejsou lepší protože se do nich lépe kouká než Naglery, jsou horší. Jen si na to musíš zvyknout že jsou Naglery "jiné",
časem ti to už ani nepřijde, chce to čas.....
Já si taky např. na Morpheusy musel zvykat, nedívalo se mi do nich ze začátku moc dobře. A že to byl sakra rozdíl oproti Hyperionům.
Teď už na ně však nedám dopustit. Kouká se mi do nich skvěle, zkrátka jsem si zvykl a mám špičkové okuláry. Stejné je to i s Naglery.
Jen musíš mít trpělivost, nemůžeš chtít všechno hned, tak to prostě je.
Ještě jeden příklad, třeba širokoúhlý okulár, který tu většinou taky pozorovatelé řeší - rukama i mojí peněženkou prošel:
Baader Hyperion 31mm / 36mm, ES 34mm, GSO 30mm, Panoptic 35mm, Pentax 40mm. Víš do kterého se dívá nejhůře? Do Panopticu.
Víš který jsem si nakonec nechal a který používám? Panoptic 35mm. A proč? Protože ukazuje ze všech nejlépe, žádný jiný se mu nevyrovná.
Takže tak.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Odpovědět