Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
PetrB
Příspěvky: 9
Registrován: 01. 11. 2008, 05:19

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#1

Příspěvek od PetrB »

Pokusil jsem se dohledat něco k tomuto tématu, ale nikde jsem nenašel nic, co by odpovědělo na moje otázky.

Trpím mírnou krátkozrakostí (cca 1,5 dioptrie, pokud si pamatuji, tak se jednalo pouze o krátkozratost bez dalších vad) a připadá mi poměrně nepohodlné pozorovat s brýlemi (vpodstatě nosím brýle pouze při řízení auta).

Při nedávném pozorování měsíce společně s přítelkyní jsem zjistil, že zatím co ona má měsíc přes celé zorné pole (setový Plossl 25mm na nížeuvedeném dalekohledu), já jsem jej měl cca přes 2/3 zorného pole (nekamenujte mě, je to jen hrubý odhad ).

Rád bych se dotázal, jak ovlivňuje dioptrická vada zvětšení a zorné pole, případně bych ocenil vaše zkušenosti, zda brýle používate, nebo ne.

Děkuji.
SW Dobson 254/1200, EQ-6 Pro SS, SW ED 80, SW rovnač/reduktor, SW 70/500, Canon EOS 10D, BDP UV/IR 2", Astronomik UHC profi 1,25", BDP Hyperion 5mm, Plössl 10mm, 20mm, 25mm, Meopta Astro (Hermes-1) 1,25" 6,5mm, 8mm, 13mm, 20mm, QHY5L-II-M
Uživatelský avatar
Nautikus
Příspěvky: 272
Registrován: 28. 02. 2007, 00:54

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#2

Příspěvek od Nautikus »

Také nosím brýle (do dálky 1 dioptrie). Při pozorování dalekohledem brýle nepoužívám, jednoduše si zaostřím tak, abych dobře viděl. Při použití LPI kamery zaostřuji na monitoru notebooku, to je na blízko, tady brýle nepotřebuji. Při fotografování fotoaparátem mám v hledáčku možnost dioptrické korekce (Nikon), takže po správném nastavení také fotografuji bez brýlí.
Pokud jsem zaostřil dalekohled na Měsíc bez brýlí a potom jsem si je musel nasadit, abych se podíval do dálky a zapomněl je poté sundat, byl Měsíc při opětovném pohledu do dalekohledu rozmazaný, ale nezaznamenal jsem změnu velikosti objektu.
život chápu jako muzikál, pak se dá vydržet...
PetrB
Příspěvky: 9
Registrován: 01. 11. 2008, 05:19

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#3

Příspěvek od PetrB »

Nautikus napsal:
Pokud jsem zaostřil dalekohled na Měsíc bez brýlí a potom jsem si je musel nasadit, abych se podíval do dálky a zapomněl je poté sundat, byl Měsíc při opětovném pohledu do dalekohledu rozmazaný, ale nezaznamenal jsem změnu velikosti objektu.
Je pravda, že s přítelkyní byla trochu těžká domluva, neboť to bylo snad její první pozorování a tak nemohu ani vyloučit, že měla nesprávně zaostřeno (ostřil jsem to já a ona si to "nějakým" způsobem "přeostřila")
SW Dobson 254/1200, EQ-6 Pro SS, SW ED 80, SW rovnač/reduktor, SW 70/500, Canon EOS 10D, BDP UV/IR 2", Astronomik UHC profi 1,25", BDP Hyperion 5mm, Plössl 10mm, 20mm, 25mm, Meopta Astro (Hermes-1) 1,25" 6,5mm, 8mm, 13mm, 20mm, QHY5L-II-M
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#4

Příspěvek od MilAN »

PetrB napsal: Při nedávném pozorování měsíce společně s přítelkyní jsem zjistil, že zatím co ona má měsíc přes celé zorné pole (setový Plossl 25mm na nížeuvedeném dalekohledu), já jsem jej měl cca přes 2/3 zorného pole (nekamenujte mě, je to jen hrubý odhad ).
To, co popisuješ, není v podstatě reálné.  Pokud  je oko krátkozraké o 1,5D, je v případě okuláru o F=25 mm potřeba posunout okulár o cca 0,9 mm blíže k objektivu. Jak změna velikosti ZP , resp. vinětace, tak i změna zvětšení  jsou svojí velikostí  při pozorování prakticky "nezjistitelné"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#5

Příspěvek od stana »

Přes celé zorné pole Měsíc mít nemohla..I ty 2/3 ZP jsou moc..Spíš přes 1/2 ZP by odpovídalo..
Nějaké doostření pro majitele + - několika dioptrií na to nemá až tak vliv..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#6

Příspěvek od Tulen »

Mám dioptrií -10,5 - takže silná krátkozrakost. Bez brýlí se mi pozoruje o trochu lépe, dostanu se s okem blíž k okuláru, navíc ta moje krátkozrakost docela dobře zvětšuje  ;) Oproti koukání s brýlemi musím samozřejmě přeostřovat, ale žádnou změnu velikosti ZP to rozhodně neudělá.
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#7

Příspěvek od MilAN »

Pokud jsi krátkozraký, tak fungují jako spojka - ;D-přidávají optickou mohutnost
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#8

Příspěvek od Tulen »

MilAN napsal: Pokud jsi krátkozraký, tak fungují jako  spojka -  ;D-přidávají optickou mohutnostAno ano, máš pravdu. Když se jejich vada koriguje brýlemi rozptylkami, tak jsou to spojky. A optická mohutnost je převrácená hodnota ohniskové vzdálenosti čočky a měří se v dioptriích. (to jsem se právě teď dočetl)
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#9

Příspěvek od Tulen »

Máš pravdu, Milan to napsal přesně - čočka krátkozrakého oka FUNGUJE jako spojka. Spojka je to v každém případě, promítá obraz na sítnici.
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#10

Příspěvek od stana »

Sorráč...Jsem poněkud společensky unaven...
/Na plech/.. :-[
Shodneme se na tom, že v oku je spojka... ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#11

Příspěvek od Tulen »

Pořídil jsem si po třech letech nové brýle. Parametry zůstaly stejné, jen mám nová skla. Rozdíl je propastný, MHV se zlepšila skoro o 1, a to jsem ji moc dlouho nezkoumal. Vybral jsem si oblast v Andromedě, podíval jsem se, které hvězdičky tam vidím a pak jsem se doma kouknul na CdC, jakou mají magnitudu. Takže ta nejslabší z nich měla 5.87, což teda konečně odpovídá tomu, co bych měl ve svých podmínkách vidět (Bortle 5 - příměstská obloha MHV 5.6-6.0). Dřív jsem viděl stěží 5.02.
zdar
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#12

Příspěvek od Homer »

Čočka každého oka je spojka a ne každá krítkozrakost je způsobena větší optickou mohutností této čočky. Někdy se jedná o odchylku tvaru oční bulvy...
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#13

Příspěvek od Ekolog »

Dovolím si opravit MilAN odpověď #6 - 10.01.09 02:43:20. Doufám, že se na mne za to nebude příliš zlobit:
"Pokud jsi krátkozraký, tak fungují jako spojka - přidávají optickou mohutnost".
Krátkozraké oko zobrazuje před sítnicí z důvodu vyšší mohutnosti oční čočky, nebo z důvodu dlouhé oční bulvy (zpravidla). Proto se pro kompenzaci používá rozptylné čočky, která s oční čočkou sníží optickou mohutnost vzniklé optické soustavy a obraz je ostře zobrazen na sítnici.
Bohužel touto oční vadou, jež mi komplikuje pohled na hvězdnou oblohu, trpím celý život.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#14

Příspěvek od MilAN »

to  Ekolog :

Bez brýlí se mi pozoruje o trochu lépe, dostanu se s okem blíž k okuláru, navíc ta moje krátkozrakost docela dobře zvětšuje  ;)Takže moje odpověď se netýká brýlí ani dívání se s brýlemi, ale mluví o očích . Tulen naštěstí moji velmi stručnou poznámku správně pochopil.
Spojení krátkozrakého oka a okuláru dává vyšší  optickou mohutnost než u oka normálního a ve srovnání s normálním okem  se celá soustava  (oko + okulár) chová  tak, jako kdybychom přidali  k normálnímu oku   spojku o určité  kladné optické mohutnosti. Výsledkem je tedy zvětšený obraz pro člověka, který trpí krátkozrakostí proti člověku s normálním okem.  ( samozřejmě, že stále mluvíme o pozorování bez brýlí, čili tak, jak se  všichni obrýlení - pokud netrpí jinou optickou poruchou oka- zcela běžně dívají dalekohledem.)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#15

Příspěvek od Ekolog »

Omlouvám se, poznámku jsem špatně pochopil. Je to přesně tak jak píše MilAN. Jen ke svým zkušenostem člověka trpícího krátkozrakostí a astigmatismem -1,75.
Měl jsem možnost pozorovat především cas. 250/3700 Gajdušek, J. Hradec. Při pozorování brýle nepoužívám, astigmatismus oka příliš neruší, pozorování je komfortnější. Nejvážnějším problémem, je zkrácení výtahu, u přístrojů s kratkým okulárovým výtahem následně nemožnost zaostření, což přináší řadu problémů při pořizování nového přístroje.
Odpovědět