Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#31

Příspěvek od Prazan »

Astro-3 (paralaktická m.) není AZ-3 (azimutální m.).
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#32

Příspěvek od Vabra »

Glugo napsal: No snáď by som sa mohol aj ja vyjadriť  ;D . Všetky fotky o ktoré som uverejnil tu na astrofóre boli robené na montáži Astro-3 od lidlskopu. K tej som si zaobstaral pohon a začali prvé pokusy  ;) Môžem povedať z vlastnej skúsenosti, že pomocou tejto montáže sa fotiť dá, avšak podmienkou je dobré ustavenie montáže aby neboli potrebné korekcie v DE osi.
Mas muj obdiv rozhodne se ti podarilo z Astro3 vytahnout podstatne vice nez me.

Protoze je to diky akcim Lidlu asi nejrozsirenejsi paralakticka montaz siroko daleko, mozna by stalo za to, ji venovat samostatne vlakno s nejakymi podrobnstmi jak si z ni vytahnul takto excelentni vykon (treba fotky jak resis uchyceni lidlskopu a fotaku na ASTRO3 by asi dost lidi zajimalo)...

Toto tema bylo zalozeno s umyslem diskutovat foceni z PEVNEHO stativu, takze bych pak poprosil moderatora presunout prispevky venovane ASTRO-3 a treba i jinym super levnym ale POHANENYM montazim na toto nove vlakno.

Dekuji.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#33

Příspěvek od Prazan »

V noci 29.12.2008 jsem se vyskytoval v blízkosti Jeseníků a nemaje s sebou jiné výbavy než stativ, EOS350D se setovým objektivem EF-S 18-55 mm vzpomněl jsem si na "poor man astrofoto", nasedl do auta a jal se vystoupat tak vysoko, jak to půjde, protože v údolí se válel opar a kouř z komínů uhlím vytápěných příbytků. Vyjel jsem nad Karlovu Studánku pod Praděd a pořídil tam tento záběr.


Klik na obrázek vede k plnému rozlišení (2,5 MB), kde jde vidět spousta nedostatků jak mých, tak objektivu.

Jedná se o složeninu ze 40x15s snímků, ISO 1600, objektiv EF-S 18-55 (27 mm, f/4). Postup zpracování:
- kalibrace jednotlivých snímků pomocí dark frame a flat field v programu SubRaw
- registrace a složení mediánem v Registaru
- finální úpravy v Adobe Photoshop (ořez, odečtení jasu pozadí, úrovně, křivky, saturace, jas a kontreast, doostření, jemné odšumění v neat image pluginu)

Není to dokonalé (vůbec), ale jsem docela spokojený - vzhledem k tomu, že jsem opět relativně mizerně zaostřil a málem tam zmrznul :-)
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
phobos
Příspěvky: 227
Registrován: 17. 02. 2008, 20:19

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#34

Příspěvek od phobos »

Myslite, ze rozdil mezi tou Vabrovou fotkou Orionu a touto je dan jenom objektivem (Vabra ma o 3 tridy kvalitnejsi) nebo to muze byt jeste v necem jinem?
Triedr 10x50, Skymaster 25x100 :D, Lidlskop
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#35

Příspěvek od Prazan »

Objektivem pochopitelně taky. Není zrovna světelný, takže jsem musel prodloužit i čas a pohyb oblohy už je docela znát. Kvalitu optiky těch objektivů hodnotit nebudu. Jak jsem už řekl, ne zrovna dobře jsem zaostřil (ostření se setovým EF-S není úplně pohodlné a je tam velký prostor ke zkažení takového snažení). Další věc je zpracování - to je umění, které se budu ještě dlouho učit. Docela by mě zajímalo, kolik by z těch mnou nasnímaných dat vytáhl zkušený fotograf. Pokud by měl někdo chuť, poskytnu surový tiff tak jak vypadl z Registaru.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#36

Příspěvek od Roman (Rick) »

Prazan: aj vzhľadom na drobné nedostatky, ktoré popisuješ, je to pre mňa parádny snímok vzhľadom na to, že to boli iba 15s expozície.

Myslím, že je to veľká inšpirácia pre majiteľov kompaktov :D.

edit:

ešte som to prehnal cez PS a podrobnosti ma neprestávajú udivovať - rozeta, krásne viditeľné tmavé trhlinky v mliečnej dráhe, dokonca barnardov oblúk... paráda :o
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#37

Příspěvek od Vabra »

Prazan napsal: V noci 29.12.2008 jsem se vyskytoval v blízkosti Jeseníků a nemaje s sebou jiné výbavy než stativ, EOS350D se setovým objektivem EF-S 18-55 mm vzpomněl jsem si na "poor man astrofoto", nasedl do auta a jal se vystoupat tak vysoko, jak to půjde...
Konecne se nekdo pochlapil vlastnim pokusem, uz jsem se bal ze tu zustanu sam ;)

Myslim ze je to skoda vyrezavat, ta celkova kompozice s je mnohem pusobivejsi. Pri 1:1 uz je videt ze tech 15s uz bylo moc dlouhe a asi by byl lepsi vysledek vicekrat s kratsi expozici. Pri zpracovani bych zkusil jeste trochu vice ztmavit pozadi...

Jinak ale velmi pekny pokus, gratuluji.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#38

Příspěvek od Prazan »

Děkuji za názory. Světlejší pozadí bych tipoval na monitor. Ani jeden, co mám doma mi nezobrazuje příliš kvalitně a kalibrace nezabírá. Už jsou to zkrátka starší pánové, ale jsem rád, že mám alespoň je Výřez jsem provedl jen za účelem "návnady" na snímek bez ořezu. Čas jsem zkracovat nechtěl - bylo mi jasné, že ostření se mi klasicky nepovede na 100%, takže v 1:1 to stejně úplně koukatelné nebude. Volil jsem raději více fotonů na snímači :-)
Vabra: Posílám ještě SZ.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#39

Příspěvek od Vejr »

Vabra: Sam nezustanes, urcite to take zkusim. Docela mne to nalakalo. Jina kresba, ostrost atp. chapu. Ale zarazi mne rozdil v barevnosti. Tvoje je uzasna v tom, ze je tam krasna cervena, fialova... Ale fotka Prazana je takova bez barev (takovou mivam i ja). Cim to?
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#40

Příspěvek od MilAN »

Prazan napsal: Čas jsem zkracovat nechtěl - bylo mi jasné, že ostření se mi klasicky nepovede na 100%, takže v 1:1 to stejně úplně koukatelné nebude. Volil jsem raději více fotonů na snímači :-)
Jenže pokud se místo bodů dělají čárky, tak to nemá vůbec žádný význam
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#41

Příspěvek od Vabra »

Prazan napsal: ...Světlejší pozadí bych tipoval na monitor. ...
Vabra: Posílám ještě SZ.
Monitor sice take nemam profesionalne zkalibrovany, ale prece jen je to relativne kvalitni PVA panel.

Moji predstavu o dotahani krivek a urovni v PS mas tady:

Obvykle bych pozadi ztmavil jeste vice, ale u tveho snimku se mi to nejvice zamlouvalo takto...

Malinko jsem ti to take orizl. Bohuzel jsem to musel udelat z tveho JPEGu, nebot ten tiff, na ktery odkazujes ve sve SZ je nejaky poskozeny...

Mas tam toho opravdu dost, zrejme na tom Pradedu byla velmi kvalitni tma.

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#42

Příspěvek od Prazan »

to Vabra: Mrzí mě, že upload se nepovedl a že TIFF nejde použít. Velice rád bych si takový snímek prohlédl ve větším rozlišení. Je zjevné, že v post processingu (nejen v něm) mám obrovské mezery. Snad se mi na nějakém astrosrazu podaří uhnat nějakého astrofotografa k praktické ukázce Do té doby se budu u Photoshopu potit sám Ještě jednou díky.

edit: Tma v té oblasti byla docela kvalitní. Ještě by stálo za námahu trefit místo, kde budou méně rušit osvětlené sjezdovky na Malé Morávce a Bruntál. Jel jsem víceméně naslepo, takže jsem rád, že jsem trefil alespoň takto kvalitní místo. Strašpytel nejsem, ale být sám ve tmě mezi stromy v ševelícím mrazivém vánku a snažit se nepřemýšlet nad existencí medvědů a vlků v Jeseníkách (jakkoli absurdní ta myšlenka je) ... patří to k tomu a doma v teple se na to hezky vzpomíná :-)
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#43

Příspěvek od Prazan »

Tak už se mi podařilo pokročit a "tahal jsem za křivky" trošku lépe, takže jsem ze snímku nakonec vytáhnul to, co ukázal Vabra. Ukazovat to už nebudu - je to plus minus to samé a koukatelné je to max v 50% rozlišení. Ovšem rád se podívám pod ruce zkušenějšího - třeba v Hodkovicích 2009, když bude čas a chuť :-)
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
moonulka
Příspěvky: 154
Registrován: 14. 01. 2007, 03:39

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#44

Příspěvek od moonulka »

Hihi, konečně téma aj pro mě Na Vánoce jsem si naježila 1000D ale bohužel eště nebyla moc příležitost to nějak vyzkoušet v noci. Udělala jsem sice pár expozic, konkrétně 10x10sec, bohužel jsem ale nějak pozapoměla na darky a Orion tehdá nebyl zrovna na dobrém místě, přímo nad městem S těma snímkama jsem si docela pohrála, ale moc to nepomohlo.

to Prazan: Na ruky zkušenějšího možem v Hodkovicách kukat spolu, já bych se taky docela ráda přiučila :)

to Vabra: Snímky jsou parádní, třeba se ti někdy za spoooooustu let aspoň trochu přiblížím ;)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#45

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem pred par hodinami pristal ve Phoenixu (Arizone), kde jsem na tydeni sluzebni ceste.

Vzhledem k duvodu cesty a zrejme velmi omezene moznosti vyjet za mesto za hvezdami jsem sebou netahal ani astrotrack, takze predpokladam, ze bych mohl prihodit par snimku do tohohle vlakna nekdy koncem ledna. DSLR, casovac, pevnou 50tku a 150tku i stativ mam.

V planu je Mlecna draha jizne od Orionu a pokud se povede i nejaka z aktualne viditelnych komet...

PS: Pokud nekdo vite kam z Phoenixu co nejblize za tmavou oblohou auto mam, prosim SZ (at to vlakno moc nezasvinime).
Pavel Vabrousek
Odpovědět