Stránka 1 z 8

Mars 2007

Napsal: 29. 05. 2007, 04:11
od ceres
Tentoraz to nebude bohvieco, ale i tak sa Mars stal "fotitelny":



Pre nadsencov planetarnej astronomie pripominam, ze tentoraz sa k Zemi priblizi najviac na Stedry vecer do vzdialenosti necelych 89 milionov kilometrov. To bude mat priemer "len" necelych 16", jasnost -1,6 mag a bude v Blizencoch... Pikoskou tejto opozicie je, ze prave toho 24. 12. pred svitanim ho zakryje Mesiac kratko pred splnom... Tych zaujimavych ukazov ale Mars v najblizsej buducnosti absolvuje ovela viac :D

Pre zaujimavost som urobil animaciu "priblizovania" a "vzdalovania" planety v priebehu nasledujuceho roka (jednotlive framy su v odstupe 10 dni):


Mars 2007

Napsal: 29. 05. 2007, 14:05
od Pavuk_
Roman, pekna animacia!

Rad by som prihodil linku priatela z Tenerife, ktory ma nafoteny Mars v najlepsich podmienkach t.j. v case minimalneho seeingu.
http://www.skyinsight.net/DeepSkyImager ... 26Rxv3PceT
http://www.skyinsight.net/DeepSkyImager ... rs41UMPN2T

Tu je galeria: http://www.skyinsight.net/DeepSkyImager/gallery/Gaby2

Mars 2007

Napsal: 29. 05. 2007, 15:22
od FunTomas
Porovnateľný prístroj v strede európy...
http://panther-observatory.com/gallery/ ... 730C11.JPG

alebo

http://legault.club.fr/mars.html

Máme sa na čo tešiť, len dovtedy zohnať nejaký dlhoohniskový prístroj.

Mars 2007

Napsal: 18. 07. 2007, 15:49
od SKLP
Mars je již pěkně viditelný na ranní obloze. V dalekohledu sice ještě nebude nijak výjmečný, ale okem je moc pěkný. Pěkně zdobí ranní oblohu a je poměrně jasný. Dnes jsem se něj koukl okem.

Mars 2007

Napsal: 18. 07. 2007, 16:04
od honza.ho
Jaké je na něho potřeba zvětšení aby byl vidět náznak planety? Pozoroval jsem ho před 3 dny s 8" Dobsonem/10 mm okulárem a jako planeta se moc netvářil. Možná to bylo jeho polohou ale seeing špatný nebyl.

Mars 2007

Napsal: 18. 07. 2007, 16:23
od vaclav1
To honza.ho:
Například Uran,který má kotouček o průměru 3.5"
vyžaduje zvětšení 300 aby se jevil jako planeta ne hvězda.
Mars s průměrem kotoučku 8" vyžaduje zvětšení od 150 do 200 aspoň.
Newton s 200mm zrcadlem umožňuje jít až na zvětšení 400x pokud je slušný seeing.
Doporučuji vyzkoušet 200-300 zvětšení.
Chce to kvalitní Powermate 2.5x od Tele Vue a 10mm okulár Plossl nebo Radian.

Mars 2007

Napsal: 18. 07. 2007, 16:39
od Kubajz
Řekl bych že Mars by měl být rozeznatelný jako kotouček i při předpokládám 120* zvětšení.Ostatně Venuše(úhlově zhruba 6*větší)je jako srpek velmi dobře pozorovatelná i při osminásobném zvětšení(jak jsem si včera ověřil s hledáčkem 8*50 od dobsona)...
Takže vystačí bez problémů i zvětšení 100* (ačkoli více není na škodu)i s obyčejnými okuláry a barlowy(není-li člověk milionář aby měl vše Televue ),stačí dobře zaostřit a podívat se pozorněji ;)

Mars 2007

Napsal: 18. 07. 2007, 16:54
od vaclav1
To Kubajz:
Máš pravdu,Venuše je krásná jako srpeček při zvětšení 25x v refraktoru 102mm/1000 Celestron :)

Powermate 2.5x je dobrá investice pro jakýkoliv dalekohled pro pozorování planet.Má 4 čočky a je lépe opticky korigovaný než klasický Barlow.Zorné pole má rovinné.U Newtona lépe koriguje šikmé svazky paprsků než klasický Barlow.
Potom stačí kvalitní okulár 16-10mm Plossl.

Mars 2007

Napsal: 18. 07. 2007, 16:57
od vaclav1
To Kubajz:
Powermate 5x s okulárem 12.5mm Plossl by pokryl max. zvětšení Newtona s f/5.

Mars 2007

Napsal: 18. 07. 2007, 17:34
od SKLP
Já myslím: na to aby jsi rozeznal kotouček v současné době (uhl. průměr: 6.8") by mohlo stačit zvětšení 80x - 100x. Za dobrých podmínek. A hlavně průměr objektivu. (i když u Tebe není probém (200mm))


Mars 2007

Napsal: 18. 07. 2007, 17:52
od Kami
V sobotu 14.7. jsem na Mars koukal s N170. Chvění poměrně velké,ale na malinkatém puntíku byly už náznaky detailů.

Mars 2007

Napsal: 18. 07. 2007, 17:56
od SKLP
Kami to by šlo!!! A co polární čepka, byla tam?
Jinak všeobecně se tvrdí, že pokud Mars dosáhne průměru 10", jsou detaily viditelné v pohodě dalekohledem 10cm. Mohu potvrdit.

-- bavíme se o výrazných albedových útvarech (pro upřesnění) --

Mars 2007

Napsal: 18. 07. 2007, 18:09
od Kami
SKLP napsal: Kami to by šlo!!! A co polární čepka, byla tam?
Jinak všeobecně se tvrdí, že pokud Mars dosáhne průměru 10", jsou detaily viditelné v pohodě dalekohledem 10cm. Mohu potvrdit.

-- bavíme se o výrazných albedových útvarech (pro upřesnění) --
Abych pravdu řekl,na Mars jsem jukl při balení optiky o půl 4 ráno (15.7.) Hodně se to chvělo,tak jsem ani nevytahoval filtry.Postřehl jsem pár hnědých flíčků,čepička tam možná byla taky.Moc jsem se ,ale při tom letmém pohlédnutí na detaily nezaměřoval. Chce to ještě tak měsíc počkat.  :-/

Mars 2007

Napsal: 18. 07. 2007, 19:19
od honza.ho
Prima, díky za rady. Násobič nemám ale momentálně očekávám dodávku 6 mm okuláru. Pokud vyjde počasí přes víkend, zkusím to ještě s ním.

Mars 2007

Napsal: 18. 07. 2007, 23:04
od Habl
vaclav1 napsal:

Powermate 2.5x je dobrá investice pro jakýkoliv dalekohled pro pozorování planet.Má 4 čočky a je lépe opticky korigovaný než klasický Barlow.Zorné pole má rovinné.U Newtona lépe koriguje šikmé svazky paprsků než klasický Barlow.
Potom stačí kvalitní okulár 16-10mm Plossl.
Tak trochu by jsem s tím výrokem nesouhlasil jsou totiž dalekohledy pro planetární astronomii s f/15 až f/30 a zde se jistě nemusí používat jakýkoliv prodlužovací člen a pohodlně stačí kvalitní okulár třeba ten Radian od TV.

Habl