Arogancia na astro fóre

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Arogancia na astro fóre

#16

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

To Homer: pokud se má něco zlepšit, je třeba aby ti, jichž se to týká, zapřemýšleli nad svým jednáním a tím, jak působí jejich vystupování na nově příchozí zájemce...pokud shrnu některé odpovědi, být začátečník, jdu jinam nebo se budu věnovat samostudiu...já nejsem ten, který vyjíždí jako první, ale zároveň také nejsem ten, který si nechá vše líbit...navíc, necítím se být odborníkem na všechna témata zde v AF, ba dokonce se necítím být odborníkem ani na samotné meteory, neboť stále je co zlepšovat, ale mám dojem, že tato sebereflexe pár lidem chybí a mají nutně potřebu se ke všemu a vždycky vyjadřovat...pro někoho to může být velmi trpká zkušenost, mě osobně je to jedno, psi také štěkají na Měsíc a dál víme jak to je.... ;D Pokud něčí dotaz není úplně správný, jeho myšlenkové pochody nespějí ke správnému konci, neboť je začátečníkem, lze mu to vysvětlit naprosto normálně a věcně, bez invektiv a urážek...a v tom myslím je právě ten nick, jenž je nejvýše vzpomínám, "odborníkem"...zavzpomínal bych si, ale v jeho věku jsem vzhlížel k autoritám u nás v kroužku poněkud jiným způsobem a oni to také v přístupu k nám, začátečníkům, dělali také jiným způsobem.... ;)
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Arogancia na astro fóre

#17

Příspěvek od KDan »

Jediný způsob jak se vyhnout aroganci je nebýt sarkastický ani arogantní a na sarkasmus či aroganci druhých nereagovat. A hlavně se držet původního odborného tématu.
Jsme postiženi ješitností, a tak se to někdy na chvíli tematicky zvrtne, přičemž se chvíli mlátí prázdná sláma - jenže většinou až tehdy, když dojdou odborné argumenty. Vždyť tohle je ale normální, neboť většina z nás si zase potom nasype popel na hlavu a ti silnější svoje ujetí i přiznají a omluví se.
Mně osobně sarkasmus ani ironie příliš nevadí, naopak ho rád ocením, ovšem pokud je na místě a pokud sedí.

Kdo tohle ale posoudí ví jen sám čert.  ;)

Každopádně, když se lidé znají jen z odborných diskuzí a jinak jejich povahy zůstávají utajeny, je velice riskantní radit či odpovídat ironicky, natož sarkasticky. Někomu dokonce vadí i pacal s bačou a ovečkami.



Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

Arogancia na astro fóre

#18

Příspěvek od karel.mokry »

Ahoj, zakladni informace k porizeni dalekohledu najdete treba na http://www.astro.cz/rady/vybaveni/dalekohled/. Neuvadi se konktretni typy dalekohledu, ale jedna se o obecne rady. Konkretni typ lze uz najit v nabidce prodejcu.

Budete-li mit pripominky k textu, dejte mi vedet soukromou zpravou. urcite je co vylepsovat.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Arogancia na astro fóre

#19

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

To KDan: domnívám se, že rada či pomoc by neměla být v ŽÁDNÉM případě sarkastická či ironická, neboť ten, kterému je podána rada, se může celkem oprávněně domnívat, že pisatel si o něm myslí, že je blbé jak pumpa na saně...
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Arogancia na astro fóre

#20

Příspěvek od MaG »

Páni, tady se zas dějí věci.. to by snad nebylo ani to naše fórum, že?

Proč se tu vyjadřujete negativně vůči některým členům fóra? Jsou jiní a zvykli jsme si tu na ně, většinou ani neškodí, leckdy je jejich názor přínosem. Vy co je přímo kritizujete porušujete nejen zásady fóra, ale i slušného jednání. Jste-li rozhořčeni, napište to jim a přímo, mám zkušenost, že reagují a dá se s nima i domluvit.

Proboha proč bych měl moderovat diskuze jako je tato? Já se v tomto tématu veřejně vzdávám moderování, protože je mimo mísu už od prvního příspěvku.

Vážím si toho, že se nebojíte vyslovit svůj názor a poukázat na to, že i tzv. zkušení mají z vašeho pohledu jiný názor, ale je to názor většinový, je to názor, který by neměl zaznět? Většinou, jakkoli se mi některé názory zdály extrémní, musel jsem později na jejich základě korigovat své vlastní názory a o tom to mělo být. Prostě někteří lidé se vyjadřují unáhleně a nám to přijde nevhodné, jiní zase příliš narovinu řeknou, jak se věci mají a řadě z nás to vadí, protože spíše chodíme kolem horké kaše než abysme přijmuli pravdu.

Opakuji, nebudu moderovat takto extremisticky vedenou diskuzi a odmítám tu podobné věci číst. Ptáte-li se, kdo to tu dá do kupy, pak vězte, že to můžete být jen vy sami. Stačí být tolerantní, vyjadřovat se po zralé úvaze a ne hned něco v afektu poslat a především, řešit problémy pomocí soukromé komunikace, nebo osobní schůzky. Divili byste se, jak to pomůže.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Arogancia na astro fóre

#21

Příspěvek od Homer »

To Algol77:
Prvním krokem by mělo být pro nás všechny zamyslet se SÁM nad sebou a nikoliv to čekat od těch druhých :).
Jak říká klasik : viděl smítko v oku jiného, ale břevno v oku svém ne...
Buď si zde budeme slušně vyměňovat názory, nebo se permanentně okopávat ve Švejkově stylu "Zabili jste nám Ferdinanda, tak tady máte přes držku" :-)...
Homer
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Arogancia na astro fóre

#22

Příspěvek od KaoS »

Homer napsal: To Algol77:
Prvním krokem by mělo být pro nás všechny zamyslet se SÁM nad sebou a nikoliv to čekat od těch druhých :).
Jak říká klasik : viděl smítko v oku jiného, ale břevno v oku svém ne...
Buď si zde budeme slušně vyměňovat názory, nebo se permanentně okopávat ve Švejkově stylu "Zabili jste nám Ferdinanda, tak tady máte přes držku" :-)...
Homer
Zní to poeticky, aby se každý zamyslel sám nad sebou a nebyl bych proti, jenže každé uskupení lidí má vždy své černé ovce a tak je potřeba nějaké "asociální" chování regulovat.

Já bych nebyl například proti tomu, kdyby se zavedly nějaká pravidla, že při osobním útoku dostane dotyčný několikadení ban.

nemyslím že je to dobrá reklama fóru pro nově příchozí, když dostanou vynadáno za to že je někdo napadl a oni si ještě dovolují stěžovat.
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Arogancia na astro fóre

#23

Příspěvek od KDan »

No jo, jenže kdo bude posuzovat co už slovní útok je a co ještě není...

Měl jsem profesora matematiky sarkastického až hrůza. Byl ale sympaticky a laskavě sarkastický, což člověk poznal až po delší době z jeho osobního jednání. Naučil mě matematiku CHÁPAT... Nikoho s nikým nesrovnávám, ale zkrátka jakmile se začne brát na lidi metr, je to škoda.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Arogancia na astro fóre

#24

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

To Homer: hmmm, myslím, že svůj náhled na věc jsem specifikoval výše, myslím, že mé zamyšlení sama nad sebou rezultuje v např. to, že se necpu se svými názory na diskuze, o kterých mám okrajovou znalost... ;D A to, že budeme dělat mrtvé brouky a tolerovat urážení začátečníků tímto způsobem, jak bylo popsáno výše, je v pořádku?
To MaG: nechci se pasovat do role většiny, je to můj názor a je to názor vyplývající ze zkušenosti..kolik lidí bych mohl mít ve skupině, kterou vedu, kdybych jim takto vysvětloval jejich dotazy? A pokud považuješ za přímý útok to, že poukážu na nevhodný přístup vybraných jedinců (zásada kolektivní viny by v tomto případě šla jaksi mimo) pak se vzdávám a budu v tichosti dělat dál mrtvého brouka, což je zde jaksi zvykem.... ::)
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Arogancia na astro fóre

#25

Příspěvek od KaoS »

KDan napsal: No jo, jenže kdo bude posuzovat co už slovní útok je a co ještě není...

Měl jsem profesora matematiky sarkastického až hrůza. Byl ale sympaticky a laskavě sarkastický, což člověk poznal až po delší době z jeho osobního jednání. Naučil mě matematiku CHÁPAT... Nikoho s nikým nesrovnávám, ale zkrátka jakmile se začne brát na lidi metr, je to škoda.

Osobní urážlivý text nesouvisející s tématem? viděl bych maximálně problém v tom rozeznat to urážlivý, jsme astronomové, hledáme empirické důkazy, ale upřímě, co má za úkol napadnout a urazit by měl rozeznat každý z nás
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

Arogancia na astro fóre

#26

Příspěvek od vaclav1 »

Založme pro začátečníky zvláštní přístrojovou sekci kde se dozví co je vhodné pro vizuální pozorování, astrofotografii za rozumný peníz.Uvedly by se tam přístroje a ccd technika odzkoušená včetně fotek DSO ccd kamerami různých značek.Pak by odpadly některé pro zkušené astronomy "blbé" otázky nováčků. ;)
Mě v rozhodování co si pořídit pomohlo osahání si techniky při pozorování v noci ve Zhořci s Josef II.Zkusil jsem si ustavit paralaktiku na Polárku a 3 hvězdy,seznámil se s GOTO a ccd online kamerou Watec 120N.To jsou neocenitelné služby pro nováčka od zkušeného pozorovatele.
Navrhuji kdo může (je z okolí Prahy) má zájem jet pozorovat se mnou nebo s vla na Tobolku u Berouna je vítán.Může si osahat techniku na místě a s názornou praktickou ukázkou jak se ustavuje montáž,používá GOTO a ccd kamera ATIK-16 při astrofoto, včetně pointace. ;)
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Arogancia na astro fóre

#27

Příspěvek od Homer »

To Algol77: Že se "necpete" do témat, o kterých máte okrajovou znalost Vás ctí :). Ještě se tak naučit faktu, že pokud někdo nepřispívá pravidelně do určité rubriky, neznamená to, že "v něm má okrajové znalosti" . To se pak hned vylepší zdejší komunikační schema...Homer
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Arogancia na astro fóre

#28

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Tak tedy udělejme sekci pro nováčky ohledně všeho, pokud někomu vadí "blbé" dotazy...budou pěkně vydělení, v ghettu, alespoň se nebudou nám zkušeným astronomům motat do cesty při osvěžujících debatách...ein kessel buntes.... ::) Akorát zbývá ustanovit pravdidla na to, kdy nováček bude moct přispívat do fóra mezi profíky, chce to nějaké postupové testy.... ;D
Proboha uvědomte si, že jste taky začínali a taky nevěděli nic, stejně jako netroubíte na autoškolu, netrubte ani na nováčky zde na AF!
To Homer: tož když jsem tak u teho učení, není špatné se naučit tomu, že není vhodné vkládat někomu do úst něco, co neřekl.... Totok sem nikdy nenapsal, ani jsem si to nemyslel.... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
eastman
Příspěvky: 422
Registrován: 30. 08. 2006, 00:29

Arogancia na astro fóre

#29

Příspěvek od eastman »

Myslím, že by nováčci měli mít možnost ptát se jak chtějí. Akorát vypsat rady pro začátek a info o dalekohledech by jim mohlo pomoci. Měli by to vše ucelené v jednom tématu a nemuseli by prohledávat celou sekci. Myslím, že by to pro ně mohl být přínos.
Martin, eastman(at)centrum.cz, tel.:608515309
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

Arogancia na astro fóre

#30

Příspěvek od vaclav1 »

To Algol77:
Nemyslím tím blbé otázky jako blbé,ale někdy se tady omílají dokola stále ty samé věci.Nováčci mají přispívat například - viděl jsem to a to ,je pravda,že tento okulár kreslí až do kraje perfektně.Myslím,že pokud se někomu z nováčků podaří snímek DSO nebo vidět vizuálně velmi slabé DSO určitým dalekohledem mohl by to tady uvést na foru.
Rubrika s astrotechnikou pro nové členy astronomy pozorovatele by byla vhodná.Kolikrát se neorientuje v nabídce astrotechniky ani zkušenější astronom.Dnes je velice široká nabídka dalekohledů a příslušenství.Osobně nabízím seznámení se s astrotechnikou novým členům z okolí Prahy.Občas chybí člověk při pozorování který má podobné zájmy jako já.V noci je lepší pozorovat ve dvojici - může se povídat a střídat u dalekohledu.
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
Odpovědět