SIMS

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

SIMS

#16

Příspěvek od Duk »

Ahoj,
dík za info.
Používám k pointaci kameru G1-0300
Myslím, že by to mělo být OK.
Chci to o víkendu vyzkoušet, tak dám kdyžtak vědět.
L.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4138
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

SIMS

#17

Příspěvek od biker.fm »

Podarilo se uz nekomu rozchodit G1-0300 pod Linuxem ? SIMS jsem spustil pres Wine, jen nevim jak zprovoznit ccd kamerku a jen kvuli teto kamerce nechci instalovat na NB Windows. Jde mi hlavne o moznost pointace pod Linuxem s touto kamerkou.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4138
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

SIMS

#18

Příspěvek od biker.fm »

Pro moderatora, nemelo by byt toto vlakno spis v sekci Astrotechnika ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

SIMS

#19

Příspěvek od robert »

Zdá se,že s kamerami G1,G2 a SIMSem pod Linuxem nemá nikdo zkušenosti.Pokud se podaří něco odzkoušet, prosím dejte sem vědět.

Mám dotaz zda někdo testoval ovládání montáže pomocí SIMS obecně.A specielně by mně zajímalo navedení montáže(tedy VAR ve snímaném poli) vždy na jeden konkrétní pixel. Abych to vysvětlil - vím,že např Petr Svoboda a možná i Luboš používají CCDSoft a tam tato fce existuje.Používá se to, pokud vím, především při snímání fázových křivek, aby se data dala po složení co nejpřesněji interpretovat.Čtu si návod SIMSu a tam asi nic podobného není?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SIMS

#20

Příspěvek od MMys »

Navedení proměnné hvězdy na konkrétní místo přeci není otázka SIMSu, ale obecně otázka pointace montáže. A je jedno, co k tomu použji. Pointovat lze libovolným SW (některým více některým méně komfortně) ale pokud je pointace funkční, proměnná hvězda zůstává na místě.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

SIMS

#21

Příspěvek od robert »

No jasně,já jsem Petra pochopil tak, že CCDSoft má přímo fci, která nastaví při dalším měření var na stejnou pozici ,určenou souřadnicemi x,y.
V podstatě mi bude stačit, když bude chodit řízení montáže ze SIMSu, poznamenám si souřadnice x,y a vždy znovu si na ně najedu jemnými pohyby.Zítra vyzkouším zda SIMS bude komunikovat s mou upgradovanou EQ6.Když chodí go-to z CdC mělo by to fungovat(pokud nějak nezmotám ten přenosovej protokol na seriovém portu).
Na této montáži pointuji Tvým TVG.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SIMS

#22

Příspěvek od MMys »

SW ji tam dejme tomu nastaví, nebo ji tam nastavíš ty ručně, ale ona tam pak ještě musí zůstat, a zde nastupuje pointace. Postup musí být takový, že nejprve vycentruješ hvězdu na požadovaný bod (pixel) a pak teprve nastavíš (v tvém případě pohybem kříže v TVguideru nebo jemnými pohyby pointačního dalekohledu nebo křížového pozicionéru pointační kamery) polohu pointační hvězdy tak, aby snímaná hvězda zůstala tam kde má být.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

SIMS

#23

Příspěvek od brat »

Ahoj, Robert má na mysli jednu pomůcku, co je v CCD Softu. Je tam možnost vycentrovat zvolenou hvězdu na naváděcím čipu přímo na střed naváděcího čipu. To hodně ulehčí práci právě s opakovaným ustavováním "přesně na pixel" a hodně to zpřesní fotometrii.

Pokud jsem si všiml, tak tato funkce v SIMSu není a neviděl jsem ji ani v připravované nové verzi. Ale věřím, že by to neměl být problém - napiš Pavlovi Cagašovi svůj "feedback" a přání do další verze

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SIMS

#24

Příspěvek od MMys »

Aha, čili jedná se o vystředění pointační hvězdy. To ale bohužel nezajistí, že se snímaná proměnná bude vyskytovat pokaždé na stejném pixelu, když použiji pokaždé stejnou pointační hvězdu, protože:

1) jedná-li se o kameru s pointačním senzorem, musí tato zůstat mezi jednotlivými seancemi nepootočená na dalekohledu (to je velká šance, že se podaří)

2) montáž musí být naprosto precizně ustavena, jinak stáčení pole zajistí, že při snímání v různých částech oblohy se bude snímaná hvězda (při stálé poloze té pointační) promítat maličko jinam

3) při použití pointačního dalekohledu a druhé pointační kamery se nesmí mezi jednotlivými seancemi hnout nikde nic ani o kousek.

Tedy pokud mám předpokládat, že Robert měl na mysli opakované měření hvězdy v různých nocích na stejném pixelu, může to být docela oříšek takto naladit. Jaké s tím máš zkušenosti ? Pokud používáš vnitřní pointační čip kamery, tak bych věřil tomu, že to jde dobře. V jiných případech mám pochybnosti o opakovatelnosti takového postupu.    
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

SIMS

#25

Příspěvek od robert »

Ano Luboš to popsal exaktně, ne to moje blábolení.Jak jsem si všiml, Luboš má také problémy se stáčením pole a tedy pohybem po čipu.
Já mám trochu výhodu,že na této montáži dělám fotometrii hvězd do max 9 mag,takže bych teoreticky mohl pointovat na var.Nevýhodu mám,že s TVG a WAT si nemohu snadno nasnímat pointační pole a ujistit se kam koukám.
Dle mně by byl ideální stav centrovat, resp. obecně ustavovat na x,y souřadnice, přímo var na poli z měřící kamery!Samozřejmě musí být stejně velmi dobře ustavená montáž,ale na poloze pointační kamery a na kterou hvězdu pointuješ už je jedno.
Díval jsem se do SIMSu a x,y souřadnice se dají určit třeba v položce Image profile a ještě přesněji v položce Astrometrie.
Jdu zkoušet ovládání montáže ze SIMSu :P
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

SIMS

#26

Příspěvek od pesvo »

No, já bych to trochu upřesnil. Nejedná se ani tak o umístění pointační hvězdy na střed pointačního čipu jak psal Luboš (i když to jinak vystihl naprosto přesně), ale v podstatě obecně někam na pointační čip, ale tak, aby kompozice pole na hlavním čipu byla optimální - což obvykle znamená, že je typicky těžiště všech měřených hvězd přibližně uprostřed hlavního čipu a nebo že střed spojnice VAR a COMP je v centru tohoto čipu. Tímto způsobem se mohu také obecně vyhnout vadným nebo podezřelým pixelům a sloupcům hlavního čipu, na které kdyby dopadla některá z měřených hvězd, tak bych dostával vadné hodnoty a celé měření by šlo do kytek. Pak si poznamenám souřadnice zvolené pointační hvězdy na pointačním čipu a při každém dalším měření najedu zhruba přes Go-To na pole (příp. to ještě "došolichám" ručně), tím dostanu tuto pointační hvězdu na pointační čip a v CCDSoftu jen zadám polohu, kam má tato pointační hvězda najet, což CCDSoft udělá pomocí rychlých pointačních příkazů během řekněme minuty a pak ji už jen udržuje na zvolených souřadnicích.

Sice jsem neprováděl nějaká přesná měření, ale při velikosti pixelu hl. čipu 9x9 um a ohnisku okolo 1m není ani v různých místech oblohy odchylka odchylka poloh hvězd větší než několik málo pixelů (řekněme max. 5), což při FWHM okolo třeba 3 a více pixelů bohatě dostačuje. Berte v úvahu, že mi fotometristi si spíš libujeme v "knedlích" než aby nám šlo o co nejpřesnější zaostření a tím pádem i nějaký malý drift srovnatelný s FWHM v podstatě nehraje roli (drift v rámci několika hodin ne protažené hvězdy v jednom směru). Spíš tato "metoda" zaručí vcelku dobré měření z titulu kompenzace ne dost dobrého MasterFlatu, který pořídit s dostatečnou přesností je fakt problém. A to, že se nesmí hejbnout s kamerou během různých nocí je zcela samozřejmé, protože pokud s ní pohnu, musím zcela automaticky dělat novou sérii Flatů (nebo bych teda aspoň měl).

A co se ještě týká přesnosti ustavení montáže ve vztahu k driftu pole na hlavním čipu, tak já osobně jsem si s ustavováním nikdy moc nehrál, protože jsem měl většinou "mobilní" sestavy, takže jsem skončil jen u nastavení Polárky v polárním hledáčku (u EQ-6) a nebo jen velmi hrubá driftová metoda u CPCček. Ale z dřívějších zkušeností mám pocit, že tomu driftu i při dost nedokonale ustavené montáži nejvíc pomohl ten druhý poitační čip v kameře vůči variantě s externím pointérem a samostatnou pointační kamerou. Možná proto to más SBIG patentovaný a jiní výrobci to nesmějí dělat ???
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

SIMS

#27

Příspěvek od robert »

Takže obecně-kdybychom poprosili Pavla Cagaše o doplnění SW o tuto funkci: na rozdíl od SBIGu nemáme pointační čip v snímací kameře.Nebylo by tedy vhodnější tuto funkci dělat přímo na snímaném poli na měřené hvězdě?Tedy navedení měřené hvězdy na x,y souřadnice v poli určené jak jsem psal třeba v položce SIMSu Image profile?Samozřejmě předem třeba pomocí go-to na pole najet.
Ze zkušenosti vím,že pak nemám problém na pointační kameře vybrat jakoukoliv hvězdu na pointování (s G1 -0300 rovnou a s WAT a TVG pomocí pozicionéru).
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

SIMS

#28

Příspěvek od Duk »

Podarilo se uz nekomu rozchodit G1-0300 pod Linuxem ? SIMS jsem spustil pres Wine, jen nevim jak zprovoznit ccd kamerku a jen kvuli teto kamerce nechci instalovat na NB Windows. Jde mi hlavne o moznost pointace pod Linuxem s touto kamerkou.

Bohužel, alespoň co já vím tak ne. Mluvil jsem o tom už i s Pavlem Cagašem, ale aby kamery byly schopny chodit pod Linuxama, není jejich prioritou.
vzhledem k tomu, že k mému plně robotickému dalekohledu jsou Linuxy nutné, řešil jsem problém ovladačů.
Takže dobrá správa je, že mi kolega napíše dle specifikace kamer G1 ovladače pro Linux, tak aby vše fungovalo jako pod WIN.
Až to bude hotové a odzkoušené, dám vědět.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4138
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

SIMS

#29

Příspěvek od biker.fm »

Takže dobrá správa je, že mi kolega napíše dle specifikace kamer G1 ovladače pro Linux, tak aby vše fungovalo jako pod WIN.
Až to bude hotové a odzkoušené, dám vědět.  To je dobra zprava, takze pockam si na dalsi info. Mas nejaky predpoklad kdy by to asi mohlo byt ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

SIMS

#30

Příspěvek od Duk »


To je dobra zprava, takze pockam si na dalsi info. Mas nejaky predpoklad kdy by to asi mohlo byt ?

V těchto věcech je poměrně akční, tento týden na něho nechci tlačit, neboď odlétá na Zéland, myslím však, ře s odzkoušením a krátkým testem by to do měsíce mohlo dopadnout.
Určitě budu informovat, jak jsem zjistil, tak potenciálních zájemců bude více.
Odpovědět