Stránka 1 z 8

Slunce 2005

Napsal: 12. 05. 2005, 14:20
od SKLP
Podívejte se na dnešní snímek. Po delší době můžeme spatřit ve fotosféře několik skupin najednou. Velice pěkně vypadá NOAA 759.

http://www.astronomie.cz/apo/Slunce_full.html

Slunce 2005

Napsal: 12. 05. 2005, 19:59
od sandor
Mohu to potvrdit vlastním sledováním - jsou skvostné. Kdo se ještě nepodíval (třeba projekcí za dalekohled), přichází o pěknou podívanou.

Slunce 2005

Napsal: 14. 05. 2005, 03:45
od MaG
Pozor pozor!

NOAA (10)759 je nejen krásná (stejně jako i další skvrny) ale právě nám kolem ní pěkně bouchlo.

Máme tu M8 + CME a zdá se z prvních snímků, že bude typu "halo-CME" - míří tedy k Zemi.

Nečekám již silnou polární záři viditelnou od nás, ale počátek května bývá ještě polárním zářím nakloněn, tak radši pozor.

http://spaceweather.com/
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/rea ... mages.html
http://www.orion-drustvo.si/MBKTeam/auroramon.html

Slunce 2005

Napsal: 19. 05. 2005, 18:25
od SKLP
NOAA759 zapadá za okraj a na Sluníčku nemáme žádnou skvrnku!!!
http://www.astronomie.cz/apo/Slunce_full.html

Slunce 2005

Napsal: 06. 06. 2005, 23:40
od SKLP
na Slunci je viditelných několik skupin!!!!!!!!!!!
http://www.astronomie.cz/apo/Slunce_full.html

Slunce 2005

Napsal: 10. 06. 2005, 20:27
od sandor
Stojí za to se na ně podívat. Opravdu, jsou pěkné. Doporučuji!

Slunce 2005

Napsal: 03. 07. 2005, 16:53
od Tomkk
Jen tak preventivně jsem se dnes koukl na Slunce a je tam hned několik větších skvrn. ;)
Stojí za podívání.

Slunce 2005

Napsal: 03. 07. 2005, 18:33
od MaG
Nevěřil jsem svým očím ;)


Slunce 2005

Napsal: 05. 07. 2005, 01:28
od Cassi
MaG napsal: Nevěřil jsem svým očím  ;)

Já taky ne, toto jsem nakreslil :-)


Podrobnosti ke kresbě:
Pozoroval jsem na balkoně panelového domu v Liberci - Rochlice
Pozoroval jsem od 10:00 SEČ do 11:02SEČ, polojasno, bezvětří-vánek 25°C,
Refraktor 70/700mm, Baader folie, zvětšení 35x, 58x, 116x. Chvění 1-2,

Slunce 2005

Napsal: 05. 07. 2005, 03:20
od voko
Moc hezká kresba! Kdybys to tam neuvedl, tak bych to na první pohled ani nepoznal!
Jinak můžu potvrdit - docela dost (a hezkých) skvrn. Zrovna včera jsem si ze zbytku fólie vyráběl sluneční filtr a pochopitelně ho i testoval.

Slunce 2005

Napsal: 06. 07. 2005, 21:25
od Psion
Jednu z nádherných skvrn jsem dnes zachytil. SW ED80, EOS 300D, afokálně 6mm Orth., ISO200, 1/60s.


Slunce 2005

Napsal: 25. 07. 2005, 01:51
od MaG
Přichystejte nádobíčko, aktivní oblasti na druhé straně Slunce vyvrhují silné erupce. Ta poslední CME vypadá tak po erupci M/X.

Tady si to skoukněte, animace mám připraveny pro článek zde:

http://www.ian.cz/redsys/upload/584_601_m.gif (53 kB)
http://www.ian.cz/redsys/upload/584_601.gif (334 kB)



Celý článek zde

Slunce 2005

Napsal: 25. 07. 2005, 01:55
od SKYMASTER
Dovolujeme si všem našim přátelům oznámit, že se nám dnes narodily další dva dalekohledy:

* SkyWatcher 80ED pro pozorování Slunce, Měsíce, planet, kulových hvězdokup a dvojhvězd

* TS 100/800 na HEQ-5 montáží pro pozorování Slunce v H-alfa vybavený 110mm ERF filtrem a teplotně stabilizovaným filtrem Advanced Solar Observer Filter na 0,65A

Takže nyní jsme vybaveni i na profesionální pozorování té nejbližší proměnné hvězdy J našeho Slunce. Případní zájemci o pozorování Slunce v H alfa jsou vítáni.

Dneska jsme ho zkouseli ja, PSION, Honza Zahájský a pár dalších a nový dalekohled pro H-alfa ukazuje opravdu velmi velmi dobře. Čtyři velké protuberance na okraji a jedna proti nám. Moc hezký pohled.



Slunce 2005

Napsal: 25. 07. 2005, 18:55
od Aja
Ahojda odbornici, reknete: da se amatersky slunce pozorovat tak, jak vypada ten cerveny snimek o 2 prispevky vys? Jde mi o to zakryti slunecniho kotouce..

Slunce 2005

Napsal: 25. 07. 2005, 19:06
od MaG
Tak jako výše ne. To je snímek z vesmíru (sonda SOHO je 1,5 mil. km od Země směrem ke Slunci). Jinak na Zemi na vysoko položených observatořích se používají podobné korónografy, ale obraz koróny není tak úchvatný, protože tam stále nějaká ta atmosféra zbývá. Ideální je zatmění Slunce :-)

Jinak vyrobí se to tak, že se do ohniska dalekohledu dá malý terčík, který zakryje sluneční disk.

SOHO - další snímky viz. http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/rea ... mages.html

Korónograf mají i např. na Lomnickém štítě (Slovensko, 2638m?). Moc jich po světě nebude..

Příklad ze Země - Mauna Loa