Sluneční filtr

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 828
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční filtr

#106

Příspěvek od midars »

Objevily se velké Altair 240mm D-ERF - není to sice žádná láce Altair 240mm D-ERF - Hα a Altair 240mm D-ERF 230mm TriBand - Hα, Cak CaH
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Petrk1
Příspěvky: 89
Registrován: 30. 12. 2022, 16:29

Slunce objimka folie,

#107

Příspěvek od Petrk1 »

Potrebuji radu,vzal jsem objimku,dve opticka skla,mezi ne sem vlozil folii ,myslim ze se jmenuje Astrifix,to je asi fuk,a to cele na silikon vlepil do objimky,z ruky krasne zluty obraz,po pripevneni na ED refraktor,jen sem ho drzel navecer volne v ruce,nic.Čím to? Odstranit ta skla?Chtel jsem tim docilit napnuti folie.

Dik za radu Petr
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Slunce objimka folie,

#108

Příspěvek od MilAN »

Optická skla to asi nebyla, že ? Tam by byla cena obdobná ceně objektivu
Filtr nechat volně, výsledku to neublíží a hlavně se tím nic nepokazí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Sluneční filtr

#109

Příspěvek od mike »

Nevím jak je to u ostatních, ale třeba Baader v návodech u svých fólií AstroSolar výslovně (a opakovaně) zdůrazňuje, že nemají být napnuté a u hotových filtrů jsou objímky konstruované tak, aby se fólie ani při jejich zahřátí nenapínala.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Slunce objimka folie,

#110

Příspěvek od Stanislavxyz »

Petrk1 píše: 03. 10. 2023, 18:11 Potrebuji radu,vzal jsem objimku,dve opticka skla,mezi ne sem vlozil folii ,myslim ze se jmenuje Astrifix,to je asi fuk,a to cele na silikon vlepil do objimky,z ruky krasne zluty obraz,po pripevneni na ED refraktor,jen sem ho drzel navecer volne v ruce,nic.Čím to? Odstranit ta skla?Chtel jsem tim docilit napnuti folie.

Dik za radu Petr
Já se tedy omlouvám, jako reakce je patrně dostačující Milanova odpověď, ale mě to prostě nedá- jaký je obsah sdělení tohoto Vašeho textu? Četl jsem jej třikrát (!) a není mi to zcela jasné. Jakou radu vlastně potřebujete? Co se stalo po připevnění na ED refraktor? Proč jste ho držel v ruce? Co jsou to "optická skla"? Planparalelní destičky? Proč jste při výrobě filtru nepostupoval podle instrukcí výrobce fólie, kde bude velmi pravděpodobně napsáno, že fólie v objímce může být zvlněná a možná i vysvětlení, proč tomu tak je?
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Sluneční filtr

#111

Příspěvek od mike »

Já to pochopil tak, že když se podíval přes filtr na Slunce, tak ho viděl dobře, ale když ho nasadil na dalekohled, tak přes ten dalekohled neviděl nic. V ruce ho asi držel proto, že si to chtěl jen tak vyzkoušet. Což bude možná ten problém, protože i na montáži to dá trochu práce, trefit Slunce dalekohledem drženým v ruce bude asi docela oříšek - a nic jiného v něm přes ND 5.0 samozřejmě vidět není.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Sluneční filtr

#112

Příspěvek od Stanislavxyz »

Ano, k těmto závěrům jsem se dobral také a patrně budou správné. Pak ovšem nebude problém v použití "optických skel".

Já jsem původně ani nechtěl reagovat, ale mám občas nutkání pokoušet se projev některých pisatelů jaksi kultivovat. Já vím, je to arogantní, sám nejsem žádný mistr pera (a i kdybych byl), ale snažím se, aby mé příspěvky byly co možná nejsrozumitelnější. Milan se otázkou vlastně ani nezabýval, četl "optická skla" a hned napsal, že je to špatně (v čemž má samozřejmě úplnou pravdu- jednak to nebudou planparalelní skla a i kdyby, tak jsou tam zcela zbytečná), nicméně pes je tentokrát zakopaný nejspíš jinde. (Dotaz na zdvojené okraje obrazu Slunce bude následovat až poté, co se ho podaří dostat do ZP dalekohledu.) Mohlo by mi být úplně jedno, jak kdo píše, ale když takovou diskusi pak někdo čte, není z té rozpravy často moc moudrý...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Sluneční filtr

#113

Příspěvek od mike »

Když se to napíše slušně a jde o příspěvek, který je napsaný tak hrozně, že je ho opravdu náročné dešifrovat (což je IMHO tady splněno), tak v tom žádnou aroganci nevidím.

Musím se přiznat, že při prvním přečtení jsem to pochopil přesně naopak, tedy že v dalekohledu Slunce vidí a okem přes filtr ne. A v tom případě by to tím sklem ve skutečnosti být mohlo. Moje zkušenost totiž je, že když se chci podívat přímo přes filtr, tak často Slunce ani nevidím, protože se mi ve filtru odráží něco tak světlého, že to obraz Slunce snadno přebije; je potřeba se buď natočit tak, aby se mi tam nic světlého neodráželo, nebo filtr držet co nejblíž oku. Je docela pravděpodobné, že rovná skleněná plocha bez antireflexních vrstev by tenhle problém ještě zhoršila.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Petrk1
Příspěvky: 89
Registrován: 30. 12. 2022, 16:29

Re: Sluneční filtr

#114

Příspěvek od Petrk1 »

Tak jen pro upresneni,opticka skla mi byla vyrobena kolegou z optiky,ktera pouzivaji nejakym zpusobem pri vyrobě brýlí,cili bylo mysleno to ze nejsou uriznuta z okenni tabule a folie je nový typ SolarixA4, se žlutým zobrazením slunce,kvalitu garantuje Lunt solar system,objimka přesna z 3D tiskarny a upevnenim plastovymi šroubky.Slo o to ze jsem to navecer honem chtel zkusit,nez zapadlo slunce,pro to jen z ruky a nepodarilo se nic jineho nez tma.Ted jsem to zkusil jen na provizornim stativu a je to OK.Psal jsem to ve spechu proto to zrejme nekterí mistní hodnotitele tezko chapali.Tož jen pro osvětlení.
Petr
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční filtr

#115

Příspěvek od MaG »

A kvalita obrazu je dobrá? Nedávno jsem koukal přes nějakou jakoby černou fólii, která dává žlutooranžový obraz Slunce a skvrny byly jakoby za závojem, torchu neostré. Při pohledu přes Baader fólii je vše perfektně ostré.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Petrk1
Příspěvky: 89
Registrován: 30. 12. 2022, 16:29

Re: Sluneční filtr

#116

Příspěvek od Petrk1 »

Zkusil jsem to jen chvilku rano,slunce bylo castecne za mraky,chce to otestovat az bude jasno pak ho dat na montáž,ja ho mel jen na takovym provizornim stojanku
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 705
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Sluneční filtr

#117

Příspěvek od armichael »

Mám podobnú skúsenosť. Nejaký filter z hrubšieho materiálu, žltý obraz akoby cez hmlu. Výhoda baader fólie je práve to aká je tenká. Obraz cez ňu je skôr biely. Na ale to sa teda Petrk1 nepýtal, ale tiež stojí za zváženie v prípade potreby riešenia.

V jeho prípade by som si teraz všímal hlavne vplyvu toho skla čo dal do filtra navyše - môže zanášať nežiadúce reflexy a zdvojovať obraz Slnka. To vo výsledku zníži kontrast jemných štruktúr.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Petrk1
Příspěvky: 89
Registrován: 30. 12. 2022, 16:29

Re: Sluneční filtr

#118

Příspěvek od Petrk1 »

Zminovana folie
Přílohy
20231004_141238.jpg
20231004_141238.jpg (551.4 KiB) Zobrazeno 1079 x
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 705
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Sluneční filtr

#119

Příspěvek od armichael »

Tu sa dajú nájsť informácie o fólii Astrosolar:
https://www.baader-planetarium.com/en/d ... r_film.pdf
Baader Planetarium's AstroSolar® Safety Film 5.0 is a specially manufactured streak- and blister-free film which is
only 0.010 mm thick and attains the optical quality of plane-parallel glass filters.
Ale nechcem sa hádať, len potvrdzujem čo popisuje MaG a čo som sám videl cez nejkú inú fóliu, tiež vyzerala čierna a dávala žltý obraz.

To je teraz jedno, Ide skôr o to, či je tvoje riešenie ok a vyhovuje Ti. Svoje pochybnosti sme tu vyjadrili viacerí, ale možno sa mýlime.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Sluneční filtr

#120

Příspěvek od mike »

Jestli je to folie od Explorer Scientific, tak je dost pravděpodobné, že půjde o stejnou, jakou jsem dostal s dalekohledem (Bresser). V tom případě můžu potvrdit, že se Baader AstroSolar rozhodně vyplatí, rozdíl je dost výrazný. S tou ES jsem neměl úplně ostré skvrny a další objekty ani ve zvětšení 133x, s AstroSolar mám při slušném seeingu obraz krásně ostrý i ve 171x a třeba fakulová pole jsou vidět mnohem lépe. S filtrem Solar Continuum (také Baader) se to pak zlepší ještě víc, ale už to sebere dost světla, takže je dobré si pořádně zastínit okolí okuláru (tmavé triko, případně rovnou specializovaná dečka, která je z jedné strany světlá a z druhé tmavá).
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět