Vratenska hora

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Vratenska hora

#16

Příspěvek od Konihlav »

honza42: vsak ja vim, ze jedna noc misto nedela... treba to zas nekdy zkusim (az budu pres tyden v Praze, takhle z Plzne to je fakt z ruky).

MaG: no me stacily ty 2 hodiny jizdy, uz jsem dal jet ani nechtel... cislo na Tebe mam, ale chtelo by to spis poslat mi souradnice pres mail a ja bych to doma v klidu rozmyslel a pak by se videlo (muzes mi je poslat? diky).

MMys: Ha mam zrovna 5nm, SII taky 5nm a OIII 3nm, to jen tak pro poradek jinak ty podminky fakt byly takove, ze pokud je mam doma, tak skoro ani nejdu fotit (v lete, kdy si to muzu dovolit, jednu noc vynechat). Ono se to na snimku projevi, proste je treba exponovat mnohem vice dat a vice z nich lovit, nez kdyz Ti fotony litaji do objektivu uplne samy (a bez premlouvani)...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Vratenska hora

#17

Příspěvek od MaG »

No Konihlave, měl ses hlavně nejdřív podívat na družicové snímky z noci a pak sem psát soudy o Vrátence, narozdíl od jižního Jablonecka tam totiž bylo hrozně. Fotil jsem asi 4 hodiny na balkóně a noc se postupně zlepšovala, ale vliv nedaleké oblačnosti tam byl stále, natož na Vrátence, kde snad ten zákal ani nezmizel.

Taky mně napadlo, že jsem ti měl napsat i pár míst, holt neudělal jsem to. Příště až budeš v Praze, zvaž je, když vidím, že 100 km pro tebe není problém jet, potom stojí za to jet buď na Šumavu nebo do Jizerek a to podle toho, kde bude jaké počasí. Máš dobrý akční rádius, který se ti vyplatí pro RGB snímky. Kvůli h-alfě moc neblbni, na to ti stačí být téměř kdekoliv. A Vrátenka je na h-alfu spíš nadprůměrně dobrá lokalita :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Vratenska hora

#18

Příspěvek od Sasa3 »

Nemyslím si, že focení přes Ha filtr na kvalitní obloze je principiálně něco špatného. Pokud fotíš v režimu, kdy dominuje fotonový šum pozadí, což u kamery Atik314L+ není nereálné, tak pořád platí, že na obloze s 2x menším pozadím ti stačí 2x menší expoziční doba na zachycení slabých detailů. Tj. ten benefit tam bude obdobný jako u LRGB fotografie. U kamery s čipem KAI-4022, kde určitě bude dominovat vyčítací šum kamery, to valný smysl mít nebude. Chci tím říct, že se to nedá paušalizovat a závisí to na použité sestavě.

Mě osobně by toho času pod kvalitní oblohou bylo taky líto. Když už se mi podaří někam vycestovat, tak se snažím fotit v LRGB. Právě proto, že Ha jde fotit i z města přímo od baráku. Tam není problém natáhnout expoziční čas, jednak je takových nocí víc a navíc ušetřím čas věnovaný přejezdu a balení. Dovedu si ale představit, že pokud nemáš stabilní pozorovací místo v místě bydliště, tak stejně musíš vyjet a pak má smysl fotit Ha i na tmavé obloze.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Vratenska hora

#19

Příspěvek od Konihlav »

oops, prokoukli jste me moje uchylka (domena, cil zajmu) je uzkopasmova fotografie pod kvalitni oblohou verim, ze kdyz se to udela poradne s tim spravnym vybavenim, tak to muze prinest ovoce :D

nicmene kolem novu se take snazim fotit barvu (ted mam napriklad uz pres 2 mesice v kole LRGB filtry (a Ha, pochopitelne :-))), a po posledni zkusenosti z celonocniho foceni barvy na Sumave vim, ze i tak ma smysl pouzit LPS filtr (pri opravdu extremnim zpracovani tam gradienty vylezou - otazka pak zni, co je lepsi, zda fotit s LPS filtrem a minimalizovat gradienty (ale i uzitecny signal), nebo proste tolik netlacit na pilu...).
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Vratenska hora

#20

Příspěvek od Vabra »

Abych se Vratenky zastal:

Ano je to asi nejtmavsi a relativne nejvyse polozena lokalita do 50km na sever od Prahy. Pro mne jako Melnicaka je to super misto. Stejne tak bude jeste dobre pro lidi ze severniho konce Prahy az po Mladou Boleslav na SV a Litomerice na SZ. Asi bych to srovnal jako hodne podobne s vetsinou mist kam se jezdi na "pozorovani u Prahy"... Snad jen ze je Praha trochu dale, ale zato z horsiho - Jizniho - smeru...

Urcite jsou mnohem lepsi mista dale na sever (Jizerky) na zapad (Doupov), na jih (jizni Brdy, Sumava) i vychod (Vysocina)...

Nejvetsi nevyhodou je 50km vzdalena Praha jiznim smerem a cca 20 km vzdalena Mlada Boleslav smerem Vychodnim. V trachitovem lomu pod rozhlednou jsou oba tyto smery slusne oblokovany (lom je prohluben pod vrcholem kopce) takze obloha je rusena jen cervenym svetlem od vlastni rozhledny. Velkou vyhodou lomu je to ze je v nem prakticky porad bezvetri i kdyz na okolnich nechranenych kopcich fici slusny vitr. Cenou za to je ze se prakticky neda nic fotit co neni alespon 20-25stupnu nad obzorem (s vyjimkou zapadu kde lze jit nize a severu ktery je zase blokovan vice podle presne polohy v lomu)

Za dobre noci tam lze cvaknout i takove duchariny jako je Hlava carodejnice s DSLR... Ale za noci s MHV 3.0mag bych uz musel mit hoodne velky abstak abych se na Vratenku vubec vypravil byt to mam 20 km/minut z domu...

S ohlededem na Prahu a MB se kazde zhorseni podminek (vysoka oblacnost) projevi vice nez u lokalit dale od vetsich mest. :-/

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Vratenska hora

#21

Příspěvek od Konihlav »

tak co dnes? Me se abych pravdu rekl tech 168km jednim smerem kvuli 2, mozna 3 hodinam prilis nechce :-/ byt jasno celou noc tak jedu.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Vratenska hora

#22

Příspěvek od Vabra »

Dnes 6/4 to vidim na Vratenku (21.00-2.00), parkoviste pod rozhlednou.
Prida se nekdo?
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Vratenska hora

#23

Příspěvek od Prazan »

Rád bych, ale nemůžu - ladím techniku a není teď provozuschopná :-/
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Vratenska hora

#24

Příspěvek od ogami »

take bych rad, ale to pocasi je jak naschval ... dnes mam jako kazde utery trenink a nemuzu si dovolit vynechat tak snad zitra to vyjde.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Vratenska hora

#25

Příspěvek od Kojaro »

Aladin OK, Medard něco oblačnosti avízuje tak ještě uvidím, mám už absťák,ale to vstávání ráno do rachoty :-/
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Vratenska hora

#26

Příspěvek od Vabra »

Stav oblacnosti a aktualni predpovedi okolo 20.00 rozhodnou. Rani predpovedi byly optimistictejsi nez ty z poledne... bohuzel...

Chtel bych zkusit nejakou mensi galaxii ohniskem 2000mm a na Astrotracu zkusim asi kometku 81p/Wild 200-300 ohniskem...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Vratenska hora

#27

Příspěvek od Vabra »

Takze se to pekne vycistilo, deti ulozeny, a ja jdu pakovat do auta.
Prijezd na Vratenku vidim nekde po devate k pul desate...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Vratenska hora

#28

Příspěvek od Vabra »

Vcerejsi obloha patrila mezi ty nejlepsi co si na Vratence pamatuji. SQM/L stabilne 21.30, mimo 0-30 st. jizniho obzoru, kde je Praha. Skoda pozdniho prijezdu a dlouheho nastavovani.

Galaxie na 2000mm bude zrejme neupointovana kvuli vetru, slabe montazi a provizornimu uchyceni pointacnio dalekohledu gumicukem (kdyz se vybere 50% snimku a zmensi se to na 25% velikost, bude to mozna prezentovatelne ;-).

Ale vice radosti mi urcite udelaji sirokouhle fotky z astrotracu (Kometa 81PWild, Granatova hvezda)...

Uvidime zda neco dneska dospim a vyrazim zas, nebo zustanu fotit pobliz postele...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Vratenska hora

#29

Příspěvek od alien5 »

Zdarec dneska razim na vratenku na celou noc , pro info cusik :)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Vratenska hora

#30

Příspěvek od Vabra »

Tak vcera v noci Vratenka potvrdila sve kvality:

1. dostupnost ze severni casti strednich cech/Prahy
2. prijemna spolecnost: LKamarad, Alien5
3. vynikajici obloha se stabilnim seeingem, bez kondenazacnich stop, bez mracku, se zenitovym SQM-L pres 21.4 prakticky celou noc...
4. prakticke bezvetri

Nicmene pokusy o pointaci 2m ohniska malym dalekohledem (f=430mm) na Losmandy GM8 dopadly katastrofalne >:(
Vysledkem byl prechod na kvantitu 15s nepointavanych expozic... uvidime, kdy se to povede vytridit (odpad cca 50%) a zpracovat...
Pavel Vabrousek
Odpovědět