EQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ-5

#316

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Pro ustavení Star Adventureru používám Polar Clock. Co si pamatuju, tak EQ5 jsem ustavoval jen pomocí hledáčku a v něm vyobrazených souhvězdích.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ-5

#317

Příspěvek od MilAN »

Kdysi jsem zkoušel v EQ5 nastavit Polárku doprostřed hledáčku a nastavil na objekt v nejnepříznivější poloze. Za 10 minut se posunula hvězda o cca 100" . Takže bych osbně neřešil změnu v pozici Polárky o 1hod. Chybí mi odpověď od autora, proč jsou na uveřejněné fotce ostré hvězdy a stopa se skládá ze 3 bodů, když bylo foceno 10 snímků. Kde je ostatních 7. a jakým způsobem vznikl výsledný snímek ? Tam bych hledal odpověď , co se vlastně stalo.
P.S. A pak nevím, jak vznikla ta mlhavá stopa vlevo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1098
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: EQ-5

#318

Příspěvek od mike »

To odpovídá, stačí si to představit na sféře. Při ustavení o 40' vedle je to nejhorší, co se může stát, že montáž bude otáčet ve směru svírajícím úhel 40' se správným. Z hlavy je 40' je asi tak 1/90 radiánu (pro π=3 :-) ), za 10 minut se montáž otočí o 2.5° = 9000" a skončí o asi o 9000" / 90 = 100" jinde než měla. Při Polárce otočené o hodinu je chyba ustavení asi čtvrtinová, takže asi čtvrtinová bude i výsledná odchylka (pro rozumně dlouhé časy).
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: EQ-5

#319

Příspěvek od astar »

To je transformace souřadnic a pro malé úhly se dá přibližně položit sin(odchylky)= sin(odklonu)* sin(času ) tedy odklon 40´= 0.66° , 10min to je 2.5° pak sin 0.66*sin 2.5 = 0.000502 = 103.5".
Jinak lehce zapamatovatelné, já tomu říkám 3 jedničky 1° a 1° je cca 1´odchylka.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Jojo6996
Příspěvky: 11
Registrován: 07. 04. 2022, 11:46
Bydliště: Ivanka pri Nitre
Věk: 32

Re: EQ-5

#320

Příspěvek od Jojo6996 »

Tak som dnes ustavil montaz presne a ozaj to bolo presne lebo bez problemov udrzala 15s expozicie cez 10mm okular. Prikladam aj foto Vegy zlozenej z 5x15s expozicii. Dakujem vsetkym za rady. Skoda len ze sa dnes zatiahlo.

Edit:
Tie tri hviezdy na predoslom obrazku asi vznikli tak, ze sice som dal do DSS 10 foto ale zlozilo len tri. Dnes som si to vsimol ako pri skladani ukazuje kolko fotiek "vyberie". A ta cmuha bude nejaky odlesk od okularu. Problem bol ale v ustaveni momtaze a podla vsetkeho som bol asi o 3° vertikalne mimo.
Přílohy
5x15s skladane v DSS
5x15s skladane v DSS
received_393132109392428.jpeg (66.32 KiB) Zobrazeno 3150 x
SW 150/750P, SW EQ-5 + SW Enhanced Dual-Axis Motor Drive ST4 autoguider, Setovy okular 10mm a 25mm + 2x barlow
romcek
Příspěvky: 127
Registrován: 24. 06. 2019, 07:04

Re: EQ-5

#321

Příspěvek od romcek »

MilAN píše: 30. 10. 2014, 14:50 Pánové, ještě jednou : pochopte, že jak se vám to pohybuje rukou, tak to vůbec nesouvisí s tím, jak se to pohybuje, pokud je šnek v záběru do šnekového kola (ať ručně nebo motoricky). Při uvolnění ustanovky se to totiž otáčí , resp. tře mezi hřídelí a šnekovým kolem - tam je nějaká vazelina a aretace - ustanovka, která při pohybu je potom utažená . Když ji zde vyměníte, nic špatného se nestane. Na šneku/šnekovém kole to nechte, jak to je. Jen pokud nejste technicky vybavení, dá se tomu i neodborně ublížit

Ahoj,

Ve vláknu se několikrát zmiňuje výměna maziva v EQ-5. Řeším teď, jestli do toho jít nebo ne kvůli tomu že nejsem schopen vyvážit dalekohled najemno, pouze velmi nahrubo, pak uz mi to nedovolí zmiňované tření při uvolněných ustanovkách. Jde to pak hodně poznat na tom jak zabírají motorky.

Zkoušel to tedy někdo? Pomohlo to? :)

Díky
SW 200/1000 PDS
EQ5 (dual axis motor)
SW Planetary (4-6-9 mm), LET 28
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: EQ-5

#322

Příspěvek od vla »

A to je dobře, pokud ho vyvážíš úplně přesně, bude ti při pointaci neustále přejíždět přes vůle v montáži, kterých se stejně v této kategorii nezbavíš. Takže pokud nemáš nějaký vážný důvod měnit mazivo, tak ho neměň. Sice s tím mnozí nebudou souhlasit, ale výrobce určitě ví proč tam dává právě toto mazivo. Za život jsem vystřídal celou řadu montáží a nikdy jsem mazivo v montážích neměnil a nikdy jsem s původním neměl problém.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
romcek
Příspěvky: 127
Registrován: 24. 06. 2019, 07:04

Re: EQ-5

#323

Příspěvek od romcek »

S těmi vůlemi je mi to jasné, i to, že bych montáž mírně rozvážit kvůli stálému kontaktu ozubených kol. Ale montáž používám čistě na vizuál, tedy žádná pointace. Jen mě štve, když ty motorky nejdou na obě strany stejně a myslím, že z technického hlediska to ani není správně. :ugeek:
SW 200/1000 PDS
EQ5 (dual axis motor)
SW Planetary (4-6-9 mm), LET 28
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: EQ-5

#324

Příspěvek od vla »

Pakliže je montáž na jednu stranu rozvážena, tak holt motorky na jednu stranu brzdí a na druhou jsou v zátěži, takže s tím spojený zvukový projev bych neřešil, pokud je motor krokový a nepřeskakuje je vše v pořádku. Pokud DC a utáhne, tak taky. Nakonec pokud na vizuál na planety, nebo detaily na Měsíci používáš korekce či přesun na jinou oblast reaguje ti rozvážený dalekohled okamžitě, protože pohyb je realizován vždy na jednom boku ozubení kdežto perfektně vyvážený musí nejprve přejet vůli v převodu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ-5

#325

Příspěvek od MilAN »

Aby šly motory na obě strany stejně, musela by být montáž dobře vyvážená. A hlavně ve všech polohách- což u Newtona s jeho vyoseným okulárovým výtahem a další nesymetrickou zátěží v podobě hledáčku není prakticky možné. Navíc, ten dalekohled je na tuhle montáž s malým šnekovým kolem až přespříliš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: EQ-5

#326

Příspěvek od mordy »

Jestli motory na montáži nespokojeně kvílejí, zkus zkontrolovat seřízení vůle šnekových převodů. Při změně směru motor má jiný zvuk, ale pokud je vše ok, nemělo by to budit chuť brát do ruky vercajk. Vazelínu bych neřešil. Do cca -10 stupňů jsem nepozoroval, že by narozdíl ode mě tuhla :)

Tření při povolených ustanovkách jde nastavit na EQ5 minimální, nevyvážený dalekohled padá jako kámen. To se mi vlastní blbostí parkrát povedlo a řešil, že se to netře. Zkus sundat páčky ustanovek a nasadit je na čtyřhrany o 90° po směru hodinových ručiček, tím půjdou spojky nastavit do větší vůle. Radost z pěkného seřízení můžou zkazit dvě chybičky:
1) Páčka není pro změnu schopná dostatečně brzdit spojku v zamčeném stavu (neměla by jít přetlačit až na doraz ke krytu motoru). Dostatečnost zkoušet s nasazeným dalekohledem!
2) Zamčená páčka koliduje s krytem motoru (#$%"!), když otočíš s RA nebo DEC osou montáže +/- 180°.
Jsou na výběr 2 - 3 polohy páčky, které jakž takž fungují a je potřeba vybrat nejlepší kompromis.

Konstruktérům nedošlo, že dodatečně dolepené kryty motorů můžou kolidovat s páčkami ustanovek. Ve výrobně je namontují tak, aby to do sebe nevráželo a v závislosti na vnitřním seřízení buď spojka nemá dostatečný přítlak v krajní poloze "zamčeno" nebo má příliš velký přítlak v poloze "odemčeno". Pokud má páčka správný přítlak v obou pozicích, vráží do krytu motoru. Stav "ok" u této montáže není implementován :) Tření při povolených páčkách je nejmenší zlo, takže to montují takhle.

Pokud by ani jedna z možností (vůle šneku, seřízení spojek) nevedla k řešení, je tu možnost rozborky, ale nemá nic společného s vazelínou (šlo by to bez problému mazat Herou, ložisko nepřenáší žádné výkony, žádné rychlosti). Osy montáže jsou dotažené v ložiscích speciální kruhovou maticí (RA má valivé ložisko, DEC kluznožádné). Pokud ji utahoval svalovec, dotáhl ložisko tak, že má moc velký odpor při otáčení. Pak by bylo třeba matici povolit (speciální čepový klíč na kruhové matice) a dotáhnout zpět na požadovaný odpor při otáčení. Mezi matkou a ložiskem by měla být plastová kluzná podložka, pokud ji tam svalovec nezapomněl dát :) U některých montáží má osa naopak mírný vakl. Mezi matku a ložisko se dají vložit vymezovací podložky, které se prodávají v různých sílách po 0,1mm (např DIN 988 PS 42x52x0,1). V popisu můžou být nějaké nepřesnosti, rozebíral jsem EQ3, EQ5 i EQ6 a jsou tam drobné rozdíly nejen ve velikostech. Přesné návody se potulují po internetu.
Odpovědět