Časy EXPOZIC

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Časy EXPOZIC

#1

Příspěvek od alda »

Ahoj všichni, jsem uplny začátečník a začal jsem fotit na klasický foťák (ZenitE), ale mám problémy a nejsem si jistý v expozičních časech. na netu jsem sehnal nějaké varianty rovnic a vesmirných objektů s jejich poměrnou jasností, ale moc toho není. nemáte někdo nějaký tip ?
??? ??? ???
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17669
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Časy EXPOZIC

#2

Příspěvek od MMys »

Tak tohle je otázka, na kterou ti nikdo komplexně neodpoví. :( Všechny ty vzorečky jsou podle mých zkušeností prakticky na nic, a časy závisí na podmínkách (stav oblohy), druhu foceného objektu, jeho poloze na obloze, použitém filmu. Celé to může být docela jednoduché třeba v případě focení širokoúhlých záběrů či hvězdokup, nebo docela problém při focení emisních mlhovin, planet... Každý objekt má svá specifika. Napiš blíže co chceš fotit a doporučuji prostudovat moje stránky, jestli ji na ně už nenarazil.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Časy EXPOZIC

#3

Příspěvek od PavelM »

Záleží co chceš fotit. Ale asi nejspíš širokoúhlé fotografie souhvězdí. Tam se expoziční časy pohybují mezi 5-20 minutami. Dost záleží na přesvícení oblohy a cloně. Nejlépší je to odzkoušet s postupným prodlužováním expozice. Když tak napiš něco více o tvých plánech.
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Časy EXPOZIC

#4

Příspěvek od vasek »

Taky je podstatné jestli budeš fotit pointovaně, či pouze napevno na obyč stativu(tam je to pak jednoduché, časy tak do 30s max).
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Časy EXPOZIC

#5

Příspěvek od alda »

No zatím jen ze stativu, protože nemám nádobíčko, tak jsem jen chtěl Měsíc, přes astro solar Slunce a pak zkusit nějaké souhvězdí. Na nic jiného se asi nedá troufnout ze stativu ???

to MMys: Fotky na stránkách jsou super, takové budu dělat snad až v příštím životě.
Luky

Časy EXPOZIC

#6

Příspěvek od Luky »

No na sirokouhle fotografii se Sluncem a Mesicem moc nepochodis.. pokud se teda bavime o zakladnim objektivu 50mm. Ale i s objektivem 135 mm to jeste neni zadna slava... Spis teda ty souhvezdi, mlecnou drahu (pod tmavou oblohou). Taky se daji fotit ruzne prelety druzic, apod.

Hodne zdaru! :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Časy EXPOZIC

#7

Příspěvek od MaG »

Koukám tady bych mohl Aldovi dávat inspiraci tak třeba já. Moje stránky jsou živoucím důkazem, že i ze stativu se vyplatí fotit, ale chce to samozřejmě brát jen jako jeden z kroků k montáži...

Pokud jsem to vydedukoval dobře, chce snad fotit Slunce přes nějaký Astro solar, což vypadá jako dalekohled? To může být obtížné, záleží na jeho stabilitě.

Kloním se k focení družic (Iridium, ISS), souhvězdí - časy 15 - 60 sekund. Může z toho vylézt zajímavé foto, pokud to člověk pojme také jako fotograf. Dobrý začátek. když ti to půjde, zkus za rok přijít na MMysův web, třeba tam najdeš něco, co tě nakopne dál. Když ne, foť další rok atd . :hi:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Časy EXPOZIC

#8

Příspěvek od alda »

to MaG:

No AstroSolar je folie od BAADERu, kterou mam udelanou na fotkai na sveho malinkateho Newtona (76/700). No fotit jsem to chtel bud ze stativu primo fotakem - mam objektiv nejvetsi 135 a pak s odsrubobanym objektivem na stativu za okularem pres dalekohled. Ale ani netusim, jaky cas tam soupnout. No a pak mam jeste klasicky objektiv 58mm a sirokouhly 30mm. A k tomu vsemu velkou chut fotit, ale ty casy me furt trapi.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5419
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Časy EXPOZIC

#9

Příspěvek od vla »

76/700, to bys mohl klidně fotit přímo v primárním ohnisku a časy Slunce s folií kolem 1/100, měsíc v úplňku taky tak, při nízké výšce nad obzorem třeba dosti prodloužit, např. měsíc starý 36 hodin jsem fotil odhadem 4 vteřiny na ISO 400, taky závisí na citlivosti filmu.  Pokud chceš fotit, tak prostě začni, zdá se, že základní vybavení máš. Kup film a udělej si zkušební expozice. Slunce třeba 1/30,  1/60, 1/100 atd, měsíc úplně stejně. Na začátek tím zjistíš jednak správnou expozici, jednak časy, které ti ještě nerozklepou stativ a taky, že to není tak úplně ve stylu řekněte mi čas a budou perfektní fotky, myslím,že expoziční doba je jeden z menších problémů, na které narazíš. Klasické objektivy jsou vhodné v tvém případě na focení souhvězdí, nebo celých úseků oblohy s časy odhadem max. 30 vteřin s nejkratším ohniskem a u 135-tky tak 10 vteřin, záleží jak budeš náročný na bodový tvar hvězd. U této kategorie bych volil co nejcitlivější film.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Časy EXPOZIC

#10

Příspěvek od MaG »

To alda:

Máme podobné vybavení. Na focení bez pohyblivé montáže nebo paralktického stolku je ideální světelný ale také kvalitní objektiv. Ideál je ta padesátka. 135-tka při 10 s už mi háže čárky a není divu.

Expozice přes dalekohled nezbude než zkusit. Ta tabulka co mám u sebe na webu se mi ale na toto osvědčila, takže jednak bych ji zkusil použít na výpočet pravděpodobných časů a pak to samozřejmě musíš vyzkoušet na nějakém levnějším filmu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Časy EXPOZIC

#11

Příspěvek od alda »

Jo ta tabulecka je presne to co jsem zkousel, ale fakt je, ze jsem to flakal pri zatmeni Mesice jeste radsi tak jak rika VLA, jedna clona tri snimky s ruznymi casy. Nevim jestli si troufnout na to foceni v primarnim ohnisku, jestli to dobre chapu tak fotak bez objektivu za okular. Zkousel jsem to, ale mam problem se zaostrenim, zda se mi, ze pokud pak posunuju okularem ve vytahu tak je velky kus, ktery mi pripada ostry. Ono to v tom starem zrcatku ve fotaku vypada dost spatne.
Luky

Časy EXPOZIC

#12

Příspěvek od Luky »

alda napsal: Nevim jestli si troufnout na to foceni v primarnim ohnisku, jestli to dobre chapu tak fotak bez objektivu za okular.
Focenim v primarnim ohnisku se mysli bez objektivu fotaku a bez okularu dalekohledu  ;)
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Časy EXPOZIC

#13

Příspěvek od alda »

Nojo, ale to nezaostrim. Aspon si myslim.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Časy EXPOZIC

#14

Příspěvek od MaG »

V nejhorším si udělej na okulár. výtahu aspoň nějaké značky a zkus podle nich několik fotek. Ta co bude nejostřejší ti označí správnou pozici. Nezapomeň ale na to, že za různé teploty se to bude možná lišit. Nevm nakolik je to znát. Já bych si skoro netroufl přes to fotit :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Časy EXPOZIC

#15

Příspěvek od PavelM »

Pokud nezaostříš v primárním ohnisku potom je nejspíš kratký okulárový výtah. Pomůže např. barlowova čočka která posune ohnisko dál od tubusu. Zkus zjistit v jaké vzdálenosti se ti vykreslí obraz v ohnisku (třeba na papír). V téhle vzdálenosti musí být potom film při focení.

To ostření je dost kritické a jen tak od oka pohledem do hledáčku fotáku to prostě nezaostříš.Takhle to jde dobře jedině pokud je na matnici klínová pomůcka na ostření a ostří se třeba na hranu Měsíce nebo Slunce.
Odpovědět