Stránka 1 z 1

Témata k prezentaci

Napsal: 08. 12. 2008, 19:45
od phobos
Coz o to - ja bych treba nemel problem vytahnout 1.1. Lidlskop, nasadit na nej slunecni folii a nechat nahodne kolemjdouci, at se kouknou - ale zda se mi to trochu malo. S nejakym vykladem z me strany by to bylo asi slabsi. Nevim, jestli to bylo mysleno tak, ze by se udelo obrovske mnozstvi mensich akci (jako mnou popisovana) nebo radeji mene, ale zase trochu na urovni.

Mozna kdyby se sepsal nejaky textik, ktery by se dal rozdavat (letacek velikosti A5) pripadne kratke povidani (musel by nekdo fundovany sepsat), ktere by "demonstratori" na takovych "pidiakcickach" cetli...

No, asi to nebude zrovna to ono... Nebo jo? ???

Témata k prezentaci

Napsal: 08. 12. 2008, 19:52
od dvader
Ale ano, klidně i malé akce...
Právě ty propagační materiály bychom měli mít od organizačního výboru. Dám sem na to link až budou k dispozici... Dále mohou být inspirací i jednotlivé texty na www.astronomie2009.cz.
Ale povídání o pozorovaných objektech si bude muset připravit každý sám :-)
Pokud si nejsi povídáním před veřejností jistý, tak se pro začátek k někomu připoj...

Témata k prezentaci

Napsal: 08. 12. 2008, 20:33
od dvader
Povídat něco veřejnosti není rozhodně lehký chlebíček, jak mohu potvrdit i z vlastní zkušenosti na Petřínské hvězdárně (a to mám za sebou zkušenosti s prezentacemi a vedením kurzů v rámci své práce)...
Ale na druhou stranu se není potřeba toho bát.  :)

Základem je si dopředu připravit, co asi budu povídat a něco o tom vědět. Jedním ze zlatých pravidel je "pokud něco nevím, tak si nevymýšlím a řeknu, že nevím" - je to pořád lepší než vykládat nesmysly... Nic vám nebrání nabídnout zájemci, že mu požadované informace pošlete mailem.

Ohledně pozorovaných objektů to snad nebude problém, o tom obvykle víme dost nebo lze najít dostatek informací na Internetu.
Mimo to bude dobré mít vytištěno a vyvěšeno logo Mezinárodního roku astronomie a umět o tom něco povídat - myslím, že informace na webu jsou dostatečné, např.:
Úvodní slovo - http://astronomie2009.cz/
Prezentace - http://astronomie2009.cz/cz/zakladni-in ... menty.html
Dalším tématem může být světelné znečištění:
http://www.astro.cz/znecisteni/
http://www.astro.cz/znecisteni/informace/propagace/
Zde je potřeba být opatrný a veřejnost nestrašit! Nejde o to přestat svítit ale svítit rozumně...
Další vemi zajímavý článek k tomuto tématu byl v National Geographic 11/2008:
http://www.national-geographic.cz/casop ... 2008-2911/

Témata k prezentaci

Napsal: 08. 12. 2008, 21:51
od Ota
phobos napsal: ... a nechat nahodne kolemjdouci, at se kouknou - ale zda se mi to trochu malo. S nejakym vykladem z me strany by to bylo asi slabsi. Nevim, jestli to bylo mysleno tak, ze by se udelo obrovske mnozstvi mensich akci (jako mnou popisovana) nebo radeji mene, ale zase trochu na urovni.Také jsem se zúčastnil nedělního setkání, takže se pokusím zprostředkovat slova dr. Grygara. Nechal se inspirovat větou "počítač do každé rodiny", v astronomii tedy "dalekohled do každé rodiny" a z toho vzniklo "ať nás (astronomy) lidé vidí na každém rohu". Proto je ideální zapojit astronomy amatéry, kteří skutečně mohou být téměř na každé ulici.

Mozna kdyby se sepsal nejaky textik, ktery by se dal rozdavat (letacek velikosti A5) pripadne kratke povidani (musel by nekdo fundovany sepsat), ktere by "demonstratori" na takovych "pidiakcickach" cetli...Povídání je na každém z nás (těžko někdo bude vytvářet text ke čtení), rozhodně by to nevypadalo pěkně, pokud by cituji "demonstrátoři na takových pidiakcičkách četli". Podklady si samozřejmě může vytvořit každý a mít je při sobě, ale přímo text ke čtení by se mi moc nelíbil.

Témata k prezentaci

Napsal: 09. 12. 2008, 18:13
od re
U nás jsem začal s přípravami na Mezinárodní rok astronomie před více než dvěma týdny.
Hlavní pozornost chci zaměřit na pozorování na hvězdárně, chtěl bych udělat dopředu avizované pozorování cca 1-2x měsíčně, po dohodě s případnými zájemci kdykoliv. Kromě pozorování na hvězdárně je možné pozorování uskutečňovat pomocí převozného Dobsona. Z vlastní zkušenosti vím, že během roku se nechá najít spousta objektů pro laické pozorovatele.
Kromě praktického pozorovaní plánuji uskutečnit zhruba tři přednášky (besedy) zaměřené samozřejmě hlavně na astronomii, ale také na problematiku světelného znečištění. Vedle těchto přednášek pro veřejnost bych rád uskutečnil povídání pro místní školy, pokud možno doplněné praktickým pozorováním.
V druhé polovině roku bude probíhat výstava astrofotografií ve vestibulu místní knihovny, jejíž ředitel mi vyšel ochotně vstříc. Rovněž tak místní IC mi pomáhá s propagací připravovaných akcí.
Takové mám plány pro uskutečnění akcí zaměřených na Mezinárodní rok astronomie u nás v Poličce. Je mi jasné, že plány jsou jedna věc, skutečnost věc druhá, ale doufám, že případné změny budou pouze k lepšímu.

Témata k prezentaci

Napsal: 12. 12. 2008, 17:26
od Lukina
Zdravim,

tak me tak napadlo, ze bych prinesl tuto myslenku na nasi geografickou katedru u nas na FP,TUL.

Konkretne osveta o svetelnem znecisteni mi pripada jako dobry napad, ktery by se dal prezentovat verejnosti.

Znam se blize s nasim prodekanem a u vedouciho katedry zase pisu diplomku, takze by z toho neco snad slo vytriskat.

Mame treba akci GIS DAY, ktera je dozajiste nejvetsi v Evrope a kdovi, jeslti takto rozsahlou delaji vubec za tou velkou louzi...

Bohuzel nevim, kdo by se toho ujal z katedry jako koordinator (me na to penize nikdo neda). Mgr. Ing. Hendrych uz u nas pracuje jen na polovicni uvazek - sel delat do nemocnice, ale i jeho bych se mohl pozeptat.

Co se tyce pripadneho pozorovaciho vybaveni bych klidne dal vse co mam (200/1200, Lidlak (ten bude v pondeli) a 102/500 a myslim, ze by se jeste neco dalo sehnat.

Jeste me napada, ze bych se mohl zeptat kluku z katedry fyziky, protoze tam by byla zajimava pomoc.

Témata k prezentaci

Napsal: 14. 12. 2008, 17:45
od kubala
Seriál o exoplanetách (po celý rok):
http://www.astro.cz/gliese/serial/ ...

kdyby někdo měl možnost ho vydat třeba jako brožurku (ČOV to odmítl)...bude to mít ale dohromady cca 100 stran A4, v případě chuti to vydat, bych to zkrátil.

Dále nabízím přednášku o exoplanetách, přijedu kamkoliv po předchozí domluvě:

http://www.astro.cz/gliese/serial/prednaska/

Re: Témata k prezentaci

Napsal: 14. 06. 2020, 22:42
od Stratus
Máme rok 2020. Opravdu tu musí ještě být samostatně Mezinárodní rok astronomie 2009?

Re: Témata k prezentaci

Napsal: 14. 06. 2020, 22:54
od MilAN
Zvlášť, když letos máme Mezinárodní rok zdraví rostlin :)

asi to zaujme veřejnost stejně. A asi zrovna tak, jako loňský Mezinárodní rok periodické tabulky chemických prvků ....

Re: Témata k prezentaci

Napsal: 14. 06. 2020, 23:01
od MMys
A musí tu být téma přechod Venuše, a téma o expedici za zatměním slunce do Turecka ? A tak bychom mohli pokračovat.

Jednou ty akce nebo úkazy prostě byly. Tak ať to zůstane jako připomínka, ne ? Ne že by to mělo nějaký extra význam, já zrovna nejsem příznivcem takovýchto umele vyhlašovaných akcí, ale lidé, co se toho účastnili a třeba to organizovali, na to mohou mít úplně jiný názor. Sám občas hledám nějaké věci v těchto historických tématech (venuše, zatmění), a nějak mi není jasné, proč bychom to měli mazat. Kvůli diskové kapacitě určitě ne, a na konci stránky fóra to podle mě ničemu nevadí.

To mi tu daleko víc vadí jiné věci, ale na jejich nápravu bych potřeboval, aby měl den 48 hodin. ;)