EV Ori

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

EV Ori

#16

Příspěvek od johnna »

Nazdar johnna,
ja mam EV Ori tiez rad a rad ju pozorujem, ani neviem preco, paci sa mi to meno plus, ze je malo sledovana. Tak som sa pri mojom comebacku po 4 rocnej pauze na nu vrhol (okrem inych smaozrejme Dufam, ze tu krivku zaplnime, a je mi jedno ci to ma vyznam alebo nema, bavilo ma to v case velkej slavy "vizualnej" MEDUZY, bavit ma to bude aj teraz.. :)
Takze pozoruj aj dalej a mozme sa navzajom kontrolovat.

P. Fidler (FI)


čau FI,

EV Ori je super, byla to první proměnná co mě fakt zaujmula, když jsem v prosinci defacto začínal s pozorováním.

Jinak kompletní křivku z poslední doby co děláme najdeš v databázi AAVSO.

Honza Konášek (KON,KJK)

PS: zajímají mě i jiné málo pozorované proměnky. No a pak taky ty co nepozoruje vůbec nikdo(zatím ZZ Leo, T Crt, TZ Cnc), pro ty si dělám vlastní mapky a volím srovnávačky, jestli správně, tak to ještě moc netuším. Teď přemýšlím i o tom, že dodělám B-V indexy, ale moc mě to netlačí, protože je stejně nepoužívám, zatím...
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
P. Fidler
Příspěvky: 36
Registrován: 14. 04. 2009, 10:29

EV Ori

#17

Příspěvek od P. Fidler »

Pokud děláš vizuální odhad, tak musíš především určit mezi které srovnávací hvězdy jasnost proměnné právě vychází. Při tom je základní pravidlo, že musíš použív VŽDY dvě JASNOSTNĚ NEJBLIŽŠÍ srovnávačky.
Čili ne D a J, ale D a E, E a F, F a G, ... atd. Tím podstatně zmenšíš chybu svého od hadu.
Mezi D a J je v případě EV Ori 1,74 mag. Pokud vezmem chybu odhadu jako +/- 1 odhadní stupeň, tak chyba Tvého odhadu vychází +/- 0,58 mag.
Pokud bys přitom určil jasnost proměnné mezi např. D a E (i kdyby nejtěsnějším rozdílem D1V1E), tak chyba Tvého odhadu bude +/- 0,18 mag.  
Ano ano, ale co vtedy ked realita byva niekedy taka (dufam ze nie som sam s takym problemom :)) ze premenna sa mi javi slabsia ako F napriklad, ale pri druhom pohlade sa mi javi  jasnejsia ako E? Stava sa to samozrejme vtedy ak su jasnostou tieto srovnavacky blizko (alebo kedy su ich jasnosti urcene naprosto chybne, ale to uz je iny pribeh :)) a najma ked su nestabilne atmosfericke podmienky a vselijako to tam blikoce na oblohe.

Ja som si s tymto neduhom vypracoval takyto postup. Snazim sa najst srovnavacku ktora je jednoznacne slabsia ako premenna (spravidla to byva tak o 0.5-1.0 mag, zavisi od toho, aku ponuku na mapke mam) a zaroven aj jednu ktora je jednoznacne jasnejsia a potom postupujem smerom k mojej premennej. Ak naozaj sedi medzi dvoma jasnostou najblizsimi porovnavacimi, a pri kazdom pohlade sa javi rovnako vzhladom na ne, skonci moje usilie zvolanim "F3V1G" a idem na dalsiu hviezdu.
Ak som si nie isty (vid vyssie) tak urobim 2 az 4 odhady kde kombinujem rozne porovnavacie hviezdy, pricom mam limit, ze nesmie rozdiel v ich jasnosti byt vacsi ako 1 mag - cize suhlasim s tvojou vyhradou ze 1.76mag je naozaj vela. Moze to potom pri jednej hviezde vyzerat tak, ze c4v1f, c2v2e, d1v5f, alebo co je horsie c3v1d, d1v3e :)... a podobne kombinacie. Nerobil som ziadne narocne vypocty, ale akosi citim ze viac odhadov a ich aritmeticky priemer bude presnejsi ako rozhodovanie sa "ex offo" ze aky odhad danej hviezde prisudim, ked su porovnavacie jasnostou blizko pri sebe a bud subjektivne nepohodlie (unava, poloha blizko zenitu a nepohodlie pri pozorovani) alebo objektivne priciny sposobuju moju neistotu.
Pozornejsi citatel si mozno vsimol, ze ani tento postup neriesi problem, ze sa premenna hviezda javi raz slabsia ako F, raz jasnejsia ako E. Ano je to tak, vtedy robim odhad tak, ze danej hviezde venujem niekolko (az do 10) pohladov a snazim sa co najrychlejsie prebiehat medzi porovnavackami a premennou a stanovim si statistiku..povedzme...pozeral som sa na nu 7 krat a 3 krat bola jasnejsia, 2 razy...tazko povedat zhruba rovnaka a 2 krat slabsia -> je jasnejsia o ten 1 odhadny stupnik. Ale ak sa da, radsej vzdy pouzijem inu, trosku slabsiu porovnavaciu hviezdu, kde ta statistika je trochu jednoznacnejsia.
Cela tato tortura trochu spomaluje pozorovanie a ani zdaleka sa nepriblizujem cislam, ktore som produkoval pred 7-8 rokmi, ale snad aj v MEDUZE plati ze radsej kvalita na ukor trochu mensej kvantity  8-) A ked si na to clovek zvykne, tak to ani nie je take strasne. Idem asi tak polovicnou rychlostou (za 4 hodiny v noci urobim 50 odhadov, inokedy aj vyse 80).
Tymto tu nechcem samozrejme nikoho poucovat ani nikomu zacinajucemu vnucovat svoje postupy... je to kazdeho osobna vec ako sa vysporiada s roznymi aspektmi vizualneho pozorovania, problemami, o ktorych sa nikde nedocita a vyriesi ich az s plynucim casom a rastucimi skusenostami. A stale dufam, ze pocet nas vizualnych zacne narastat, po tom, co vsetci zdrhli k CCD kamere a zabudli na vlastne oci :P

A co sa tyka toho vypadu na katalog MEKA, tak ani ja nerozumiem o co mu ide. Myslim, ze je to vyborne, ze existuje, najma bodovanie a ta posledna revizia. Pozorovanie premennych hviezd nie je o nahanani senzacii ("sleduj trpaslicie novy a nahanaj sa v tom, ci budes prvy kto oznami vzplanutie, inak nebudes svetoznamym pozorovatelom") ale o niecom inom. To uz ale musi pochopit kazdy sam.
Peter Fidler
Leonardo
Příspěvky: 23
Registrován: 10. 10. 2006, 00:28

EV Ori

#18

Příspěvek od Leonardo »

Zdravím, pánové. Podle světelné křivky na var.astro.cz vidím, že máte E Ori opravdu pod kontrolou! Je důležité ji pozorovat až do posledního možného dnu, kdy je ještě Orion nad obzorem. Jedná se o sezónní hvězdu, takže v datech bude mezera, dokud se zase Orion neobjeví někdy v srpnu na ranní obloze. Takže platí, teď pozorovat hned večer a koncem léta se donutit vstát ráno (to bývá těžké) :-)

Jinak souhlasím s tím, že je třeba hledat srovnávací hvězdy nejbližší svou jasností. Proto jsou na mapkách MEDÚZY seřazeny podle abecedy.

Chtěl bych také varovat před vybíráním jiných srovnávacích hvězd. Velká výhoda databáze MEDÚZY je v tom, že do ní přijímáme a skladujeme samotné odhady. Takže pak kdokoli může ze zápisu třeba A2V1B výslednou jasnost vypočítat. To jiné databáze světa nemají! Světelnou křivku pak půjde znovu sestavit podle přesnějších hodnot jasností srovnávacích hvězd kdykoli v budoucnu.

Srovnávací hvězdy pro EV Ori jsou z katalogu družice Hippacos, takže dost spolehlivé. Doporučuji jiné nepoužívat.
Petr Sobotka
Uživatelský avatar
P. Fidler
Příspěvky: 36
Registrován: 14. 04. 2009, 10:29

EV Ori

#19

Příspěvek od P. Fidler »

No neviem ako u vas na zapade ale ja som nebol schopny ju vecer po zapade Slnka uz vidiet, 24. a 25. aprila...u vas ak sa nemylim dubna takze predpokladam ze az niekedy v auguste nadranom... (?)
Peter Fidler
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

EV Ori

#20

Příspěvek od johnna »

Ano ano, ale co vtedy ked realita byva niekedy taka (dufam ze nie som sam s takym problemom Smiley) ze premenna sa mi javi slabsia ako F napriklad, ale pri druhom pohlade sa mi javijasnejsia ako E? Wink Stava sa to samozrejme vtedy ak su jasnostou tieto srovnavacky blizko (alebo kedy su ich jasnosti urcene naprosto chybne, ale to uz je iny pribeh Smiley) a najma ked su nestabilne atmosfericke podmienky a vselijako to tam blikoce na oblohe.

to nejsi sám, mě se to taky stává....
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

EV Ori

#21

Příspěvek od johnna »

takze predpokladam ze az niekedy v auguste nadranom.
spíš teoreticky od 10. srpna už by to šlo, ale je tam ještě moc světla...
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Leonardo
Příspěvky: 23
Registrován: 10. 10. 2006, 00:28

EV Ori

#22

Příspěvek od Leonardo »

no ano, ale co vtedy ked realita byva niekedy taka (dufam ze nie som sam s takym problemom Smiley) ze premenna sa mi javi slabsia ako F napriklad, ale pri druhom pohlade sa mi javijasnejsia ako E? Wink Stava sa to samozrejme vtedy ak su jasnostou tieto srovnavacky blizko (alebo kedy su ich jasnosti urcene naprosto chybne, ale to uz je iny pribeh Smiley) a najma ked su nestabilne atmosfericke podmienky a vselijako to tam blikoce na oblohe.

Ano, to se obcas stane. V takovem pripade se proste jedna vynecha, takze odhad bude treba B4V1D.
Petr Sobotka
Uživatelský avatar
P. Fidler
Příspěvky: 36
Registrován: 14. 04. 2009, 10:29

EV Ori

#23

Příspěvek od P. Fidler »

Nazdar johnna, pozeram ze EV Ori si uz odchytil..ani by som neveril ze to tak zavcasu (myslim v roku) pojde. Pockam si na nu aj ja dnes rano, ak sa nezamraci... ;)
Peter Fidler
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

EV Ori

#24

Příspěvek od johnna »

Cau, EV Ori uz jde delat bez problemu. Chtel jsem ji odpozorovat uz kolem 8. srpna, ale nebylo pocasi.
Bohuzel muj odhad neni asi uplne dobrej, protoze jsem ji delal az po 4. hodine, takze unava hrala dost velkou roli.
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
P. Fidler
Příspěvky: 36
Registrován: 14. 04. 2009, 10:29

EV Ori

#25

Příspěvek od P. Fidler »

No uz sa aj mne podarilo odchytit ev ori, ale ledva som ju tam nedaleko Mesiaca a pri svitani zazrel, tusim zaciname sezonu v nejakom hlbokom minime :o
Peter Fidler
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

EV Ori

#26

Příspěvek od johnna »

Ahoj Peter,

jo mas pravdu EV jde ted az dost hluboko, viz. http://www.aavso.org/cgi-bin/lcg.pl?aui ... lease+Wait...

V GCVS ma jako minimum jasnosti urceno 11.1 mag, coz uz je ted jasne videt, ze nebude asi tak uplne pravda. Docela se tesim az bude krivka trochu plnejsi, coz by mohlo byt uz nekdy na jare. Skoda, ze neni vic pozorovatelu na doplneni dat. Ja jsem ji chtel odpozorovat vcera, ale bohuzel jsem nevydrzel, protoze u me je to porad zalezitost tak te pul treti rano. Ze zimnich PH mam jenom BG Tau, ale byl tam nejaky opar, takze jednoduchy to zrovna nebylo....schvalne na ni priste koukni, jestli chces... Jinak priste uz budu zase delat i AB Aur a konecne taky GS Aur, ktere zacinaji byt dosti pristupne.

PS>Ted se docela zajimam o CVs, nebavilo by te je take pozorovat? V ramci casu se snazim pripravit nejaky program, ale ted posledni tyden to dost pokulhava...
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
P. Fidler
Příspěvky: 36
Registrován: 14. 04. 2009, 10:29

EV Ori

#27

Příspěvek od P. Fidler »

Dnes rano som na tu EV Ori zase cumel s dalekohladom z ktoreho dostanem aj 12 mag, snazil som sa presvedcit sam seba ze tam ta EV Ori blika...a nic... Samozrejme, podmienky boli otrasne, oroseny objektiv, burlive ovzdusie, hviezdy len tak poskakovali, najma nizko nad obzorom kde bol cely orion. Urcite je hlbsie ako 11.2 mag vo VIZ, viac neviem povedat.

BG Tau som sledoval vcera tiez a tiez to bolo tak na hrane telskopu, oka a vonkajsich podmienok. Posledne pozorovania este namem v databaze, diskutujem s Lubosom par otazok ohladne fotometrie porovnavacic hviezd a cakam na odpoved :)

Ale mam pocit ze globalne prislo nejake obodbie minim, vcera bolo viac tych hviezd ktore som nevidel (BB Aur, VW Aur atd)... alebo uz mam vlciu tmu, neviem.

CVs...? asi som uz z toho vypadol, pripomen mi co to je :)
Peter Fidler
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

EV Ori

#28

Příspěvek od Cassi »



CVs...? asi som uz z toho vypadol, pripomen mi co to je :)
Cataclysmic variables - http://en.wikipedia.org/wiki/Cataclysmic_variable_star
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

EV Ori

#29

Příspěvek od johnna »


JO, EV Ori i BG tau jsou nekde na 11.6 mag. Jestli to dneska pujde zkusim si privstat na EV.
Diskuze o fotometrii srovnavaček by me taky zajimala, jestli chces prenes to sem na forum....

Jo, CVs uz vis....
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
P. Fidler
Příspěvky: 36
Registrován: 14. 04. 2009, 10:29

EV Ori

#30

Příspěvek od P. Fidler »

No uz som zacal s najvacsim kolom v oku, porovnavacimmi hviezdami u v 351 ori ;)
Peter Fidler
Odpovědět