Sh2-129 a Ou4

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Sh2-129

#47

Příspěvek od MilAN »

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#48

Příspěvek od Konihlav »

ad filtr: kluci, ted prave vyuziji moznosti nevypovidat. Vsak si to pak povime pokud tedy nezjistim, ze objektiv kresli na prd, to by slo vse do kytek aniz by zacalo. Nicmene ja si myslim sve, vim sve, mam to overene a zalezi mi jen na objektivu a jeho kvalite (tu proverenou CCD kamerou zatim nemam).

Nekdy se zde i velke osobnosti dokazi osklive splest (ci napr. neveri tomu, ze pri delsim ohnisku - treba metr a pul - je ve snimku porizenem na mobilni, ustavene kazdy vecer, montazi EQ-6 drift montaze signifikantnim faktorem zpusobujici sisatost hvezd (staceni pole) i pri pointaci a ze to cele se projevi jiz za par minut - takze chtit fotit 10min pointovane ohniskem vice jak metr a pul je mimo kopuli nesmysl - pruhyb sestavy a mechanicky pohyb je minoritnim faktorem. Navic 6.45um pixely versus 15.6um jsou rozdil. Konec OT). Toz, trochu jsem odbocil... omlouvam se ;-)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#49

Příspěvek od Sasa3 »

16.7. jsem dofotil poslední pole. Celkem jsem nasbíral 17.2 hodiny dat, ale mám pocit, že při zpracování jsem strávil snad ještě mnohem víc. Musel jsem si dopsat i kus nějakého toho softwaru, aby to slaďování políček bylo alespoň trochu efektivní. Na klik větší snímek:


Není to tak dokonalé jako od Honzy - zbytky přechodu mezi jednotlivými políčky mozaiky jsou ještě trochu patrné (hlavně na tom zmenšeném náhledu, kde jsem ještě trochu víc zatahal za křivky). Kvalita je holt jaká je a odpovídá použité technice. S tím, co mám by bylo třeba nastřádat ještě mnohem víc dat, víc času tomuhle objektu už ale nemíním věnovat. Holt to není objekt pro 12mm CCD kameru... I tak jsem spokojen, jak to celé dopadlo.

Simeis 147 je podobně velká a vleze se na 9 políček 300mm objektivu. Jsem zvědavý, jak si bude se 7nm Ha filtrem rozumet Canon 200/2.8 FD. To by mi pak stačila jen políčka čtyři a tedy mnohem jednodušší práce při skládání mozaiky.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#50

Příspěvek od Konihlav »

Jak jsem slibil, tak cinim. Pustil jsem se cvicne (pokus) do snimku Sh2-129 objektivem o ohniskove vzdalenosti 50mm a CCD kamerou. Vysledek zde:
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 867541.jpg

chtel bych timto podekovat Davidu Kraftovi, ze byl po pulnoci pripraven na mobilu a poradil mi, jaky je ten trik pro nastaveni clony na objektivu na tele DSLR tak, aby po vyjmuti tam ta clona drzela. Takze diky, zas jsem se neco naucil :-)

Jinak musim rict, ze na F/1.4 dokazi zaostrit s 5nm H-alfa filtrem, ale ma to jednu vadu - kolem hvezd je takove mensi halo (jako Eskymak). Signal ale prochazi (testoval jsem NGC7000 a byla evidentni). Po vyreseni tohoto problemu jsem dostal strach a radeji misto na 2.8 zaclonil na 3.2 - pro jistotu.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Sh2-129

#51

Příspěvek od Vabra »

Koni:
Na tom malym chipu to kresli moc pekne, i kdyz priste vezmi clonu alespon 2,0. Pekny cvicny pokus!
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#52

Příspěvek od MaG »

To jsou přesně ty snímky, co by mně donutily si koupit kameru, i kdybych byl skeptickej. Naneštěstí nebo naštěstí to zatím nepůjde, ale je to nádhera.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#53

Příspěvek od Konihlav »

Vabra: no ono by to melo, podle Ladi Kamarada, fakt dat tak 24x24mm hezke pole pri F/2.8. Me tedy momentalne staci 11mm uhlopricky a pozdeji mozna APS-C s malym orezem.

Tady ten snimek neni jeste tak uplne 100% (co se tyka hvezd dole v rozich), protoze ten debilni Canon bajonet je uplne na pip pip pip.

Kluci, co mate pri foceni tu debilitu zvanou bajonet v opticke ceste, jak to resite, aby se objektiv nevaklal??? Nejak vycpat, vypodlozit, je nejaka osvedcena snadna technika???

Kdyz jsem pozdeji fotil OIII, tak jsem si dal na krivost/nekolmost objektivu vetsi pozor a tam mam uz hvezdicky 100% uplne vsude v poli.

MaG: diky, jsem rad, ze se libi :-)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Sh2-129

#54

Příspěvek od MP »

Kluci, co mate pri foceni tu debilitu zvanou bajonet v opticke ceste, jak to resite, aby se objektiv nevaklal??? Nejak vycpat, vypodlozit, je nejaka osvedcena snadna technika???Prvni pomoc je nalepit neco tenkeho tuzsiho (treba 3 kousky hlinikove samolepky) mezi T-krouzek a objektiv, aby to bylo vic "na fest". Ja jsem si dalsi T-krouzky nechal vyrobit v servisu u Skody (potreboval jsem nestandardni delky kvuli reduktoru a tvary kvuli "utopeni" komakorektoru ve vytahu) a svete, div se - neviklaji se, jsou uplne presne.

Ty ale vlastne potrebujes "inverzni" T-krouzek, z objektivu na T-2. S tim nemam zkusenosti, ale to podlozeni by melo fungovat take.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#55

Příspěvek od Konihlav »

MP: diky, ale T2 vynech z uvah. Mam DSLR objektiv s Canon bajonetem (to je jedna strana) a na druhe mam ten samy bajonet co ma telo DSLR. A vikla se to v tom - takze bezny problem kazdeho zrcadlovkare...

jako da se s tim zit, kdyz na to dam pozor a spravne to nastavim, ale je to opruz.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#56

Příspěvek od Sasa3 »

to Konihlav: vypada to zajimave. Ty me nakonec namotivujes k tomu, abych tu 50tku k ty CCD kamere taky zapojil. Mas nekde ty testovaci snimky NGC7000? Rad bych si je promeril a kouknul se, do ktereho clonoveho cisla ma s Ha filtrem smysl s timhle objektivem fotit. Ten signal tam bude pri f/2 vzdycky, je ale otazka, jestli ho bude 4x tolik nez pri f/4.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#57

Příspěvek od Psion »

Pavle, nic se u Canonu neviklá, takže problém je u Tebe. Jedine co se viklá jsou čínské redukce na T závit. Měl jsem 2 Canony několik objektivů a vše OK.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#58

Příspěvek od Konihlav »

Sasa3: mam v hlave "velky plan" na mereni propustnosti/resp. posunu maxima propustnosti uzkopasmoveho filtru pri F1,2,3,4, ale NEMAM ČAS :'( ho nekdy zrealizovat. Mozna bych sem mohl do patricneho vlakna nastinit metodiku a overit, abych na nic nezapomnel ci nepodcenil nejaky faktor. Momentalne se mi do toho uz nechce proto, ze velky Ha filtr mam ted v kamere a maly taky, takze bych to musel rozmontovat a to se mi tuze nechce...

v podstate bych si vyrobil umele H-alfa zareni a to pak meril pri konstantnim nastaveni s pouhou zmenou svetelnosti. Jako referenci toho, jak se to ma ci nema chovat bych pouzil stejne mereni pres L filtr (resp. si nameril data pri foceni pres L a ruznou clonu...).

Urcite by z toho mohl byt zajimavy "elaborat" ;-)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#59

Příspěvek od Konihlav »

Psion: diky za upozorneni, zkontroluji extra telo DSLR a tu moji redukci (Hutech) a dva objektivy co mam, jak to presne je. Nicmene i na DSLR si jsem jist, ze kdyz tam zacvaknes objektiv, tak s nim lze jeste o pul milimetru pohnout sem a tam (rotacne)...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#60

Příspěvek od Sasa3 »

Sasa3: mam v hlave "velky plan" na mereni propustnosti/resp. posunu maxima propustnosti uzkopasmoveho filtru pri F1,2,3,4, ale NEMAM ČAS  

Neni treba nic tak sloziteho (navic by ti takove znalosti byly k nicemu - da se relativne jednoduse spocitat, jak se meni posun Ha s uhlem dopadu - viz. prislusne vlakno tady na foru, tady neni nad cim spekulovat, je to jednoducha fyzika). Problem je, kde je hranice vyuzitelnosti daneho konkretniho objektiv. A tady neni nic jednodussiho nez cvaknout jeden relativne jasny Ha zdroj (treba tu NGC7000), s prislusne zaclonenim objektivem a zmerit z obrazku, jestli intenzita objektu roste s plochou objektivu. Od urcite clony se rust zacne spomalovat. Takze jestli mas nekde ty snimky NGC7000 (staci v radu minut, objekt je dost jasny) pres ruzne clony nekde ulozene, tak to bude dostatecny material, aby se dalo rict, do ktereho clonoveho cisla ma smysl s timhle 5nm filtrem a timhle objektivem fotit.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět