Green laser

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Duchykk
Příspěvky: 1
Registrován: 20. 09. 2022, 23:00

Re: Green laser

#91

Příspěvek od Duchykk »

Zdravím
Koupil jsem si
https://www.skitt.cz/laserove-ukazovatk ... -4800-mah/
teda asi pěkný čínský šmejd , každopádně jsem to zkoušel ale hlupák sem svítil s kuchyně do obýváku na stěnu a nevšiml jsi že tam jsou skleněné dvířka , laser se odrazil a asi sekunda na pravé oko hned jsem uhnul oko zavřel Jeto už 6 hodin ,oko nepali,neslzi,,, vidím pořád normal,zkoušel test se mřížkou a v pohodě, akorát unave únavene od PC,,četl jsem že to může poškodit sítnici , poznal bych to? Zítra asi půjdu na oční ať to zkontroluje, jinak laser asi vyhodím ani ke i uvedeno jaká to je klasifikace...,,,
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Green laser

#92

Příspěvek od MilAN »

Myslím, že není potřeba chodit k očnímu. Tenhle typ ukazovátka, (303) je u jiných prodejců uváděn s výkonem pod 5mW, ale u jiných s naprosto nesmyslnými údaji a hodnotami. Takže si vyber :). Oko instinktivně uhne, takže dojde jen k intenzívnímu oslnění
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Green laser

#93

Příspěvek od astar »

Tabulové sklo odráží cca 4% světla. Odraz od desky je cca 8%, protože k odrazu dojde i na té zadní straně. Po odrazu je ta intenzita zeslabena a jak je vidět, tak jsi žádnou újmu na zraku nezaznamenal. Tím nechci říci, že je to bezpečné.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Green laser

#94

Příspěvek od MaG »

Tato ukazovátka jsou třídy tři a většinou mají kolem 5-15 mW a nebezpečná jsou (jde o třídu 3) až při zásahu přímým paprskem. Klíčová je zde doba expozice, vzdálenost a intenzota. Tady nešlo o přímý paprsek a poškození bys asi poznal hned, takže ponaučen a příště bacha. Jinak o víkendu jsme taková ukazovátka měřili (s novými baterkami až 15 mW) a ještě mnohem horší zvěrstva (600 a 1000 mW v modré barvě). Opravdu bych zvážil, zda takové používám tak, aby mě neoslnilo ani rozptýlené světlo třeba od blízké zdi nebo mlhy. Hodně štěstí a bacha.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
futislav
Příspěvky: 20
Registrován: 26. 06. 2017, 17:03

Re: Green laser

#95

Příspěvek od futislav »

MaG píše: 21. 09. 2022, 23:00 Tato ukazovátka jsou třídy tři a většinou mají kolem 5-15 mW a nebezpečná jsou (jde o třídu 3) až při zásahu přímým paprskem. Klíčová je zde doba expozice, vzdálenost a intenzota. Tady nešlo o přímý paprsek a poškození bys asi poznal hned, takže ponaučen a příště bacha. Jinak o víkendu jsme taková ukazovátka měřili (s novými baterkami až 15 mW) a ještě mnohem horší zvěrstva (600 a 1000 mW v modré barvě). Opravdu bych zvážil, zda takové používám tak, aby mě neoslnilo ani rozptýlené světlo třeba od blízké zdi nebo mlhy. Hodně štěstí a bacha.
Mám laserové "ukazovátko" 5W modré barvy (kupované k jiným, než astronomickým účelům) a když ztratím zapalovač, pohodlně si s ním připálím cigaretu. Jen jednou jsem s ním někomu něco ukazoval na obloze a podle tvrzení kamaráda, který šel za námi do kopce, byl vidět paprsek při bočním pohledu na 3 km zcela zřetelně a podle něj nás tam také našel. Pak mi došlo, že jsem mohl oslnit nějakého pilota a od té doby to k těmto účelům nepoužívám.
RC 254/2000 na EQ6, SCT 8"/2000, refra 100/1400 , refra 80/320 ED, 3PT 457 , 70mm
Odpovědět