Green laser

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Green laser

#76

Příspěvek od MilAN »

Pořiď si 100x slabší . Na ukazování po obloze to bude stačit, dosah bude stejně 10 km. A když budeš mířit na letadla, ta to neohrozí, ale ohrozí to tebe
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Green laser

#77

Příspěvek od Psion »

Proč chceš pořizovat tak nebezpečnou věc v podstatě zbraň? Stačí klidně 5mW a udělá stejnou službu.
Uživatelský avatar
Nick
Příspěvky: 236
Registrován: 05. 07. 2010, 15:30

Green laser

#78

Příspěvek od Nick »

dekuju , poridim si nejaky slabsi , nejslabsi co jsem v tom obchode videl byl 100mW
moc dekuju
SW Heritage 130/650mm + SW SWA Plossl 4mm + triedr 10x50
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Green laser

#79

Příspěvek od MMys »

V jakém obchodě ? Pokud to není nějaký opravdu specializovaný obchod s laserovou technikou, jsou uváděné výkony velmi často nadhodnocené, klidně i 10x a více.

Pokud je to aukro či různé čínské servery, byl bych opatrný. Vzal bych něco kolem 10-50mW, to většinou funguje dobře.

Jen pro informaci, i takový 100mW zelený laser bude mít čerpací infračervenou diodu s výkonem někde kolem 1W, možná i více. Takže to bude pěkně tlustý váleček. Pokud je to tenké jak pero, tak to téměř jistě není 100mW. Možná tak dvacet.

Jen pro zajímavost, mám k dispozici měřič výkonu laseru, není problém po nákupu přeměřit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Green laser

#80

Příspěvek od alda »

Proč chceš pořizovat tak nebezpečnou věc v podstatě zbraň? Stačí klidně 5mW a udělá stejnou službu.
Přesně tak, mám 5mW a stačí to vpoho.
Uživatelský avatar
visis
Příspěvky: 65
Registrován: 09. 09. 2010, 18:05

Green laser

#81

Příspěvek od visis »

Zdravím, nemáte odkaz na stránky, kde mají kvalitní lasery, a kde napsaný výkon je opravdu skutečmý?
Jde mi o nějaký 5-20mW.
Z toho co tu píšete mě přijde, že skoro všichni prodávají čínu :-)
GSO Dobson 680 200/1200 DeLuxe, 1:10 Crayford
Okuláry: 2" GSO SV 30mm 70°, 1,25" Super Plössl 9mm
TeleVue 2" Powermate 2x
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Green laser

#82

Příspěvek od adam.trhon »

Je to sice staré téma, ale když jsem to procházel, nenašel jsem odkaz na konkrétní výrobek. Takže:

Koupil jsem 7mW laser z astro-shop.cz a funguje výborně (jen jsem zatím neměl příležitost testovat v pořádné zimě). Konkrétně tento: https://laser-shop.cz/laserova-ukazovat ... vatko.html

Měl jsem i 50mW (ze stejného obchodu), ale při jeho použití jsem měl podobné pocity jako při řezání na cirkulárce :lol: Že bych ho dal do ruky někomu jinému jsem si ani nedovedl představit. Je to opravdu zbytečně moc.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Green laser

#83

Příspěvek od rys »

Taky scháním laser na hledáček,zatím jsem nic pohodlnější neměl.Samozřejmě nefungoval v zimě. Chtěl jsem koupit i od Orionu za 2 tis. Ale nevím jestli v zimě funguje. Kdyby prosím někdo měl, a vyzkoušel? Byl bych mu vděčný. Děkuji Tomáš.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Green laser

#84

Příspěvek od vla »

Už to tady bylo mnohokrát, pokud nepozoruješ sám, budou ti ostatní vděčni za svícení do nebe. Pokud si tě všimne nějaký pilot, prakticky čehokoliv, budou tě nahánět policajti. Tuším, že 5 km od letiště se to používat nesmí a jeden by nevěřil co malých letišť v česku máme. Už si na nás svítili i policajti s termovizí, nevím co by dělali, kdyby jsme používali zelený laser. Na svých lokalitách jsem prakticky nenašel vhodné místo, kde bych 5 km podmínku splnil. A tvých mizerných 7 mW dosáhne až do letové hladiny běžných letadel. Taky jsem to před lety zkoušel, ale z výše uvedených důvodů jsem přešel na red dot. Nemám pocit, že by red dot byl méně přesný než zelený laser, spíš naopak. Laser vyjímečně používáme se studenty pedagogické fakulty na terénních praktikách, kde jsme jim ke kamení, trávě a breberkám a ptákologii přidali ještě minimum čučení na hvězdy.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Green laser

#85

Příspěvek od Lisa »

adam.trhon:
.....Pokud si tě všimne nějaký pilot....Nemám pocit, že by red dot byl méně přesný než zelený laser, spíš naopak.
Naprosto souhlasím i se všemi možnými problémy souvisejícími z jeho používání.
Navíc nemusíš řešit fungování reddotu v zimě. Laser mám uložen v kufru jen pro případ, že s námi vyrazí někdo z nováčků "na zkoušku" a je vhodné ho na obloze zorientovat.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Green laser

#86

Příspěvek od rys »

Red dot mám, je přesný, ale pro mě nepohodlný kolem zenitu. Laser jsem chtěl jako doplňkový. Pozoruji na Vysočině pod Javořicí, takže opravdu do 5km žádné letiště není. A taky záleží jak se Laser používá. Když jsem měl ten první, tak jsem se prvně podíval jestli neletí letadlo ve směru pozorovaného objektu,a pokud letělo tak jsem počkal až přeletí. Ale je pravda že je to nebezpečná věc. Hlavně pro děti. Tak na to kašlu. Děkuji Tomáš.
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Green laser

#87

Příspěvek od adam.trhon »

Všechno pravda. Ale já bych to na dalekohled nepřipnul, ani nevytáhl na srazu. Taky doporučuju neukazovat na nic, na co jsem před tím nekoukal dalekohledem. Snad každému se už stalo, že koukal co to tam svítí, a dotyčný objekt třeba po pár minutách začal poblikávat a uhnul. Koukat na to dalekohledem s laserovým zaměřováním by byl průser.

Mám ho čistě pro účely občasného ukázaní něčeho na obloze při schůzce v malé skupince. K nejbližšímu letišti (nalezenému přes https://www.aeroweb.cz/letiste) to mám 7 km.

Byl by zdroj těch 5km? Co jsem našel já, tak každé letiště může definovat ochranné pásmo (https://www.caa.cz/urad-pro-civilni-let ... li-letist/), ale chybí mi i ta mapa ochranných pásem. Tady jsem našel Tuřany: http://www.cisteturany.cz/informace-k-o ... m-letiste/, ale hodila by se někde mapa, kde budou ochranná pásma všechna.

A když už jsme u toho, nedá se na laser nasadit nějaká čočka, která ho lehce rozptýlí a sníží dosah jeho nebezpečnosti třeba na 3 km?
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Green laser

#88

Příspěvek od dvader »

Netušíte někdo, jaká jsou pravidla používání zeleného laseru v Rakousku?
Aby na mě nepřijeli s klepety… :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Green laser

#89

Příspěvek od Cztwerec »

Tak za mě, pokud budeš mít rozumný výstup a nebudeš ohrožovat ostatní, letecký provoz a ekologii, tak ti ten národ arcivševědů nemůže zhola nic. Ale je pravda, že brácha tam shodou okolností byl minulý víkend na horách a dostal málem přes hubu, když tam svítil taktickou baterkou na parkovišti. Takže buď astrosraz, nebo si ho spetli se zlodějem.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Green laser

#90

Příspěvek od nou »

Pozor na to že lacne lasery často žiaria aj v IR oblasti aj keď sa zdá že nesvietia.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Odpovědět