Zápisník 64

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
KEnik
Příspěvky: 104
Registrován: 21. 10. 2006, 22:53

Zápisník 64

#1

Příspěvek od KEnik »

Zdravím dostal se mi do ruky časopis zápisník z roku 64.
Nevíte někdo nějaké informace o tomto periodiku?

Díky

PS:časem dodám scany > bezel tam serial kde se ptaly vědců jak si představují rok 2000  ve svém oboru.
Přidávám fotky:

TSC/GSO-200C DOBSON 8” 200/1200mm f/6 CRAYFORD
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Zápisník 64

#2

Příspěvek od Tulen »

KEnik napsal: Zdravím dostal se mi do ruky časopis zápisník z roku 64.
Nevíte někdo nějaké informace o tomto periodiku?

Díky

PS:časem dodám scany > bezel tam serial kde se ptaly vědců jak si představují rok 2000  ve svém oboru.Nebyl to Zápisník vojenských zpravodajů? Ten odebírali svého času povinně všichni odvedení...nebo jenom neodvedení branci? teď nevím, ale taky jsem ho musel odebírat, jo jo...
zdar
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Zápisník 64

#3

Příspěvek od Habl »

Tulen napsal:
Nebyl to Zápisník vojenských zpravodajů? Ten odebírali svého času povinně všichni odvedení...nebo jenom neodvedení branci? teď nevím, ale taky jsem ho musel odebírat, jo jo...
zdar
Petr
Pokud vím "ZÁPISNÍK" vycházel v šedesátých letech, měl formát A5 a pokud se nepletu vydavatelem byla Mladá fronta. Obsahoval články z vědy a techniky a byl poplatný oné době. Sám jsem ho odebíral asi 3 roky, ale již ho nemám.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3425
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Zápisník 64

#4

Příspěvek od hamr »

Taky si matně pamatuju ten malý formát. I jsem ho jako "mlaďoch" občas prohlížel. Bohužel si to moc nepamatuju. Možná si to pletu trochu s "Téčkem", to byl myslím taky magazín takového malého formátu a nebyl snad ani tak špatný?
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Zápisník 64

#5

Příspěvek od Tulen »

Myslím, že mluvím o tom samém časopisu, co vy ostatní. Určitě to byl primárně vojenskej časopis, ale ty úvodní kecy každej normální člověk rychle přeskočil a četl ty články z vědy a techniky.
Moje první otáčivá mapka hvězdné oblohy byla právě ze Zápisníku! Do teď si pamatuju, jak jsem se naučil poznat Kéfea (a že to není zrovna výrazné souhvězdí)...rok to mohl být tak 1980 nebo o něco málo později
zdar
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Beasty
Příspěvky: 353
Registrován: 29. 03. 2007, 22:18

Zápisník 64

#6

Příspěvek od Beasty »

Doma u rodičů máme svázané 3 ročníky tohoto časopisu. tuším že konec 50tých let.
Beasty
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zápisník 64

#7

Příspěvek od MilAN »

Ten zápisník se jmenoval T64 a byl to technický magazín, a pod tímto názvem vycházel ještě v r,1989. Bylo to ono T-éčko
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 412
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 62

Zápisník 64

#8

Příspěvek od Mates »

Abych se taky přidal : Pár čísel budu mít někde doma (z konce 60-tých let). Byl tam ještě název A-Z magazín (+ Zápisník např. 69). Odpovědným redaktorem byl Milan Codr (ten psal i o kosmonautice, tehdy byl hodně známý). Pamatuju se, že jsem tam četl např. článek dr. Jiřího Mrázka o mimozemských civilizacích a mnoho dalších. Byl to myslím na tehdejší dobu docela pěkný časopis. A byly tam dokonce i fotky pěkných holek ;). Já ho objevil tedy až později na půdě. V šedesátých letech jsem tak akorát tahal kačera na provázku.
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3425
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Zápisník 64

#9

Příspěvek od hamr »

Pro Mates,
bylo mi to trapný zmínit, protože si to už tak dobře nepamatuju, ale taky se mi zdá, že tam ty holky byly ;D ;D.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zápisník 64

#10

Příspěvek od MilAN »

Pánové, domnívám se , že pokud by mělo jít o magazín T64 a další ročníky, nemělo to nic společného as dívkam a pod . ani z A-Z magazínem ... Jednalo se o technický magazín a vydávalo ho státní nakladatelství technické literatury. A určitě se v něm nevyskytoval Codr, šéfredaktor Květů , a kdysi rozhlasový publicista o kosmonautice - samozřejmě sovětské.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Zápisník 64

#11

Příspěvek od Habl »

Když už citujeme tehdejší populární časopisy, které se spíše okrajově zabývali též vědou a technikou, připoměl bych časopis "RADAR", který byl zaměřen výhradně na vojenskou raketovou techniku a kosmonautiku.Vydávala ho hlavní politická zpráva ČSLA ve vydavatelství časopisů MNO. Zrovna jako Zápisník 64. Vycházel v letech 1964 až 1970 a jednalo se o odborný časopis. Po normalizaci přestal vycházet.Redakční kruh tvořily např.
Karel Pacner,Ivo Budil, inž. Antonín Vítek, inž.Milan Ledvina. Dr. Josef Dvořák a další. Zde se již i uváděly informace z obou stran železné opony.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 412
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 62

Zápisník 64

#12

Příspěvek od Mates »

MilAN napsal: Pánové, domnívám se , že pokud by mělo jít o magazín T64 a další ročníky, nemělo to nic společného as dívkam a pod . ani z A-Z magazínem ... Jednalo se o technický magazín a vydávalo ho státní nakladatelství technické literatury. A určitě se v něm nevyskytoval Codr, šéfredaktor Květů , a kdysi rozhlasový publicista o kosmonautice - samozřejmě sovětské.
Ne, ne, původní dotaz ve vláknu byl na Zápisník, Technický magazín byl něco jiného. Jen bych upřesnil, že A-Z magazín (Zápisníku) vycházel asi jen jednou ročně a v něm je fakt to co píšu. (jeden mám fyzicky v ruce). Takže výroční Magazín je vážně docela pěkný ale samotný časopis Zápisník se mi asi nedochoval. (a tam nevím kdo byl šéfredaktorem, v tom Magazínu je opravdu uveden Codr).
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3425
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Zápisník 64

#13

Příspěvek od hamr »

Jo,jo byl to asi ten A-Z a byl to ten malý formát. Motá se mi to s tím Téčkem.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Zápisník 64

#14

Příspěvek od Stratus »

Mates napsal:

Ne, ne,  původní dotaz ve vláknu byl na Zápisník, Technický magazín byl něco jiného. Jen bych upřesnil, že A-Z magazín (Zápisníku) vycházel asi jen jednou ročně a v něm je fakt to co píšu. (jeden mám  fyzicky v ruce). Takže výroční Magazín je vážně docela pěkný ale samotný časopis Zápisník se mi asi nedochoval. (a tam nevím kdo byl šéfredaktorem, v tom Magazínu  je opravdu uveden Codr).Ano Zápisník jsem často kupoval, vedle západní vojenské techniky tam vycházely tehdy populární články pro bastlíře tranzistorových rádií. Já jich tehdy (i podle jiných časopisů, např ABC, VTM, aj) postavil několik desítek. Takže si ten Zápisník moc dobře pamatuju.
KEnik
Příspěvky: 104
Registrován: 21. 10. 2006, 22:53

Zápisník 64

#15

Příspěvek od KEnik »

Díky všem za reakce ,informace jsme potřeboval pro přednášku.
PS:
Přidal jsem logo a jeden povedený obrázek.
TSC/GSO-200C DOBSON 8” 200/1200mm f/6 CRAYFORD
Odpovědět