Stránka 1 z 1

Telekonvektroy na objektivy

Napsal: 05. 11. 2008, 06:00
od kevinnn
Dobry den, jaky mate nazor na pouzivani telekonvektoru v astrofotografii pro prodlouzeni ohniska, mam na mysli jestli je konkretne sigmu 70-200 f2,8 a k tomu urceny telekonvektor stejne znacky s dvojnasobnym zvetsenim ohniska. Zajimalo by me jsetli je srovnatelny s refraktory pouzivanymi pro astrofotografii, treba Skywatcher EQUINOX 80 OTA, i kdyz se jedna o vetsi ohnisko a samozrejme by byla jina svetelnost, pro dobrou kresbu sigmy je f4-f5 tzn. f8-f10. Dekuji.

Telekonvektroy na objektivy

Napsal: 05. 11. 2008, 14:03
od MMys
V žádném případě, mám tu sigmu i ten telekonvertor. Sama o sobě ta sigma není špatná, ale na f/2,8 se na astro provozovat moc nedá, chce to trošku přiclonit (aspoň 3.5, lépe na 4).

S tím telekonvertorem to na plnou díru je trochu neostré i ve dne, tam je třeba clonit minimálně na f/4, aby to bylo dobré, takže s telekonvertorem je z toho pak f/8. A i v této konfiguraci to ostrostí a kontrastem zdaleka nemá na ED80 a podobné dublety (ty ale pro vykreslení APS formátu vyžadují rovnač pole).

Jako nouzovka, když není nic jiného po ruce, se to použít dá, ale k dokonalosti to má dost daleko.