Sluneční radioteleskop

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Sluneční radioteleskop

#1

Příspěvek od johnna »

Tak jsem se rozhodl po dlouhé době trochu oživit tuto sekci AF. Tímto tedy zdravím všechny radioastronomy co se tu alespoň občas pohybují.

Chtěl bych v nějaké budoucnosti postavit radioteleskop. Neříkám, že začnu hned zítra. Právě proto bych si tu nejprve rád trochu zasondoval, jakou bych popř. mohl mít podporu od lídí, kterí se RA zabývají.

Tak tedy jde mi o radioteleskop, který bude sloužit jenom k sbírání slunečního šumu, popř. dalších měření týkajících se Slunce.
Jediné co jsem kdy přečetl je asi před 2-3 měsíci, článek pana Polívky v Elektusu 2006, kde popisuje radioteleskop vyrobený ze sat. přijímače a sat. antény. Myslím si, že tento by mohl být pro mojí činnost vhodný.

Zajímalo by mě co by se všechno dalo tímto teleskopem zjišťovat, v článku se psalo např. o povrchové teplotě. Jak je to se slunečním větrem atd.?

Dále bych potřeboval určitě technickou konzultaci a podporu, při stavbě. Protože jsou věci které jsem v článku nepochopil a bude toho určitě víc...

Jinak bych asi ještě měl dopsat, že s elektronikou jsem tak na střední úrovni, rozhodně ne začátečník.

No a to by bylo prozatím vše. Kdyby mi někdo chtěl pomoci určitě pište, díky!
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
Jiri_Polivka
Příspěvky: 45
Registrován: 19. 12. 2006, 02:16

Sluneční radioteleskop

#2

Příspěvek od Jiri_Polivka »

Mily pane Johnna,

dovolil bych si doporucit Vam trochu studia. Slunecni radioastronomie je dosti dobre popsana jak v ucebnicich (J.D.Kraus a dalsi), publikaci je take dost.
V mem clanku jsem popsal, ze v pasmu 11 GHz, kde pracuje "muj" radioteleskop, se Slunce chova jako horke teleso. Neni zde bezne detekovatelna aktivita Slunce. Ve Finsku provozuji podobny radioteleskop a za rok detekovali jen asi deset projevu aktivity.
Loni jsem postavil doplnek k detekci polarizace slunecniho sumu a zaznamenal nekolik projevu aktivity. Ted cekam na vetsi skvrny, abych mohl s pokusy pokracovat.
K detekci slunecni aktivity je vhodnejsi pasmo 4 GHz a nizsi kmitocty, tam ovsem je beznejsi ruseni. V Praze v Dablicich se obcas v nedeli odpoledne predvadi maly radioteleskop na 4 GHz, ktery jsem tam kdysi venoval.
V mem clanku v Elektusu jsem take zminil, ze lze registrovat ruzne typy slunecnich bouri v pasmu pod 1 GHz. Opet vadi ruseni, mozna nasi kolegove zkuseni s pocitacovou analyzou budou znat reseni. Mne se nepodarilo v pasmu UHF zaznamenat slunecni sum; slysim Slunce, ale ruseni znemoznuje zaznam. Mozna bude sance, az budou skvrny.
Muj navod mel byt povzbuzeni pro vsechny, kteri chteji "neco" zacit. Vyvoj amaterskeho radioteleskopu nebyva snadny a zalezi na tom, co chcete pozorovat. Mne se "nejvic" podarilo zaznamenas sum Mesice na 11 GHz, na pozorovani planet je nutna vetsi antena a na tu nemam prostredky.
Samozrejme Vam i dalsim zajemcum rad odpovim na Vase dotazy.

S pozdravem Vas Jiri Polivka
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Sluneční radioteleskop

#3

Příspěvek od johnna »

Jiri_Polivka napsal: Mily pane Johnna,

dovolil bych si doporucit Vam trochu studia. Slunecni radioastronomie je dosti dobre popsana jak v ucebnicich (J.D.Kraus a dalsi), publikaci je take dost.

Vyvoj amaterskeho radioteleskopu nebyva snadny a zalezi na tom, co chcete pozorovat.  Mne se "nejvic" podarilo zaznamenas sum Mesice na 11 GHz, na  pozorovani planet je nutna vetsi antena a na tu nemam prostredky.


Děkuji za odpověď pane Polívka,

No samozdřejmě bych si o RA něco víc rád nastudoval. Mohl byste mi doporučit nějaké knihy v češtině? Na angličtinu, která bude v takto odborných knihách použita bych asi neměl.

Jinak jediné co chci s radioteleskopem pozorovat je Slunce, nic víc...
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
Jiri_Polivka
Příspěvky: 45
Registrován: 19. 12. 2006, 02:16

Sluneční radioteleskop

#4

Příspěvek od Jiri_Polivka »

Mily pane Johnna,

bez anglictiny, rustiny, nemciny ci francouzstiny pujde Vase studium tezko. Proto jsem napsal clanek do Elektusu. Kdysi cesky vyslo: Plavec,Plavcova: Radiova astronomie, myslim v CSAV . Krome toho nejspis nic cesky.
Sam mam knihu JDKrause v rustine, ta je dnes neoblibena a nove knizky se sotva v Cesku sezenou..
Zkuste na Internetu ceskou Wikipedii, ale moc neslibuji. Doporucuji Statni Technickou Knihovnu v Praze, neco se muze najit i v mestskych knihovnach.
Nabizim mou adresu:"jpolivka@spaceklabs.com", rad odpovim na Vase dotazy. V mem clanku v Elektusu jsem se pokusil napsat "vsechno dulezite", mozna prece jen jeste neco chybi.

Zdravi Vas Jiri Polivka
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Sluneční radioteleskop

#5

Příspěvek od johnna »

poslal jsem SZ
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Sluneční radioteleskop

#6

Příspěvek od Rudy »

Zacal si velmi zaujimavu temu! Uz podla samotneho nazvu ale aj podla Tvojho popisu ide o konkretny projekt. Slnecny radioteleskop je aj moj ciel, takze vsetko, co tu bude napisane bude zaujimat aj mna.
Od sameho zaciatku stavby, mojho radioteleskopu, som uvazoval o tom, ze pocas dna bude automaticky sledovat Slnko a v noci budem pozorovat radiove zdroje, pulzary atd. Pri jeho konstrukcii som ale podcenil velmi dolezitu cast radioteleskopu a tou je jeho montaz.
Pokial to myslis zo Slnecnym radioteleskopom vazne, montaz je prave ta cast s ktorou by si mal zacat. V pripade radioteleskopu, teda apon zo zaciatku je uplne jedno, ci bude azimutalna alebo paralakticka. Montaz musi byt masivna, radsej trochu predimenzovana a s minimalnou vuolou v loziskach. Presnost pohybu a nastavenia musi byt lepsia ako 0.05°, v oboch osiach. Z vlastnych skusenosti a nielen z mojich mozem povedat,ze ked tieto podmienky podcenis, zazijes sklamanie. Viem o com hovorim!
Dolezite su samozrejme aj ostatne konstrukcne diely radioteleskopu, elektronicke casti ale aj samotny prijimac. To uz bude zalezat na tom, co budes prave pozorovat a na akej vlnovej dlzke.
K tomu sa este urcite dostaneme. ;)
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Sluneční radioteleskop

#7

Příspěvek od johnna »

Ahoj Rudy,

můj hlavní dlouhodobý zájem je:

1. Vizuální pozorování PH(později snad i CCD).
2. Vizuální pozorování Slunce k čemuž bych chtěl přidat i sledování radioteleskopem.


K tomu radioteleskopu: zatím jsem ve fázi, kdy jsem se zkontaktoval s panem Polívkou, ohledně stavby RT, který on sám vyvinul a jeho popis zveřejnil v Elektusu 06. Na jeho sestrojení chci, ale začít pracovat v rámci času až příští měsíc. Jako anténu použiji "něco" do průměru 1 m. Vidím to jako dobrou volbu do začátku a lecos bych se na tom mohl naučit.
Pokud by si mi chtěl dát nějaké dobré rady apod., můžeš mě kontaktovat přes SZ, či ještě lépe na můj email. Taktéž česky psané literatury je zoufale málo... :-/

Jinak jak už jsem psal, chci se soustředit výhradně na sledování Slunce(nejen kvůli omezeným financím).Ty už jsi asi dál a jak koukám v popisce, vlastníš dokonce parabolu o průměru 3,2m
. No docela by mě zajímalo, kde si jí sehnal a asi musela být dost drahá a to nepočítám ještě potřebné další vybavení k ní.


Díky za odpověď, Honza
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Sluneční radioteleskop

#8

Příspěvek od Rudy »

johnna napsal: Ahoj Rudy,


Ty už jsi asi dál a jak koukám v popisce, vlastníš dokonce parabolu o průměru 3,2m
. No docela by mě zajímalo, kde si jí sehnal a asi musela být dost drahá a to nepočítám ještě potřebné další vybavení k ní.


Díky za odpověď, HonzaTo, ze mam parabolu 3.2m este neznamena, ze som v RA nejako velmi daleko. Kludne ma mozes dobehnut a nielen mna. Aspon si bude s kym vymienat informacie ;)
Parabolu, ktora je na obrazku v mojom profile, som si vyrobil sam, doma na kolene. Uz som tu o tom pisal.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Sluneční radioteleskop

#9

Příspěvek od johnna »

jj :)

ještě budu muset hodně číst a pokusovat, abych vůbec věděl co se s RT dá všechno dělat...ale jdu do toho s trpělivostí ;)

Škoda jen, že den nemá alespoň 48h , za těch 24 se toho moc stihnout nedá :-/ :'(
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
Jiri_Polivka
Příspěvky: 45
Registrován: 19. 12. 2006, 02:16

Sluneční radioteleskop

#10

Příspěvek od Jiri_Polivka »

Vazeni pratele radioastronomove,

s radosti Vam oznamuji: prave jsem dostal zpravu, ze v Prakticke Radioelektronice, v cislech 8 a 9 , 2010, vyjde na pokracovani muj clanek o tom, jak zlepsit jednoduche radioteleskopy. Popisuji, jak jsem postavil Dickeho radiometr a zaznamenal s nim a antenou 30 cm v prumeru sum Slunce i Mesice.
Take , jak jsem postavil podobne veliky polarimetr; kdyz byvaly na slunci skvrny, prekvapive jsem zaznamenal odezvu polarimetrem. Zatim nevim, zda slo o magneticke boure, cekam na poradne skvrny. OK1HH slibuje, ze neco prijde v cervenci.
Zdravi Jiri Polivka
Uživatelský avatar
franta8512
Příspěvky: 1
Registrován: 02. 07. 2014, 21:30

Sluneční radioteleskop

#11

Příspěvek od franta8512 »

Dobrý den, máte někdo Elektusu 06? Nikde ho nemůžu sehnat.
Uživatelský avatar
J.Polivka
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 07. 2014, 11:24

Sluneční radioteleskop

#12

Příspěvek od J.Polivka »

Vazen pratele,

po dlouhe dobe se mi povedlo se opet prihlasit do Astro-Fora. Jsem pripraven odpovidat na Vase dotazy o tom, jak postavit slunecni radioteleskop. Hlavne na dotazy tech, kdo si precetli me clanky v Elektusu.
Stale pouzivam puvodni radioteleskop s satelitnimi LNB na 11-12 GHz a parabolkou 30 cm v prumeru. Nedavno jsem vyzkousel take LNB na 20 GHz, dostupny v Irsku.
Kdo se zajima o SID, podarilo se mi provozovat jednoduchy gyratorovy prijimac s ramovou antenou na 23,8 kHz a prubezne sleduji SIDy doma. Pro kontrolu pouzivam web stanice ve Francii (www.sidstation.loudet), jejiz zaznam je pri SIDu obraceny (muj klesa, jejich stoupa). Zajimave pozorov :)ani!
Uživatelský avatar
J.Polivka
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 07. 2014, 11:24

Sluneční radioteleskop

#13

Příspěvek od J.Polivka »

A zrovna kdyz mi muj SDI RX denne ukazuje pekne udery slunecni hmoty do zemske ionosfery, zacal se pred tydnem hroutit vysilac na 23,4 kHz. Dnes se uz zda, ze ho opravili. Vcera doslo ke trem peknym SIDum!
Pokousim se take detekovat slunecni sum v pasmu UHF, ale porad nic kvuli silnemu ruseni TV a mobilnich vysilacu Ma s tim nekdo pozitivni zkusenost?
Odpovědět