První dalekohled - Dobson

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: První dalekohled - Dobson

#586

Příspěvek od michal.b »

Je pravda, že některé běžné dalekohledy mají ohnisko vytažené ven absurdně moc (např. můj 10" F/4.7 SW nebo 6" F/4 GSO), klidně by to mohli o 5cm zkrátit aniž by to čemukoliv ublížilo a zlepšil by se zástin nebo velikost osvětleného pole (případně by se ušetřilo na menším zrcátku). Nehledě na to, že když člověk používá třeba komakorektor a ještě má velký těžký okulár, tak dostává výtah docela zabrat. Bohužel to je věc, kterou řeší jenom delší tubus, což není úplně "dodělávka" kterou by člověk u nového dalekohledu chtěl hned řešit :lol:

Mimochodem ten 10" SW má 58mm zrcátko, takže zástin 22%. S vinětací je to na hraně, plně osvětlené pole má tak 1mm, ale na vizuál to zas až tak moc nevadí.
Uživatelský avatar
SHaitan80a
Příspěvky: 30
Registrován: 02. 06. 2016, 16:39

Re: První dalekohled - Dobson

#587

Příspěvek od SHaitan80a »

Děkuju michal.b za techničtější odpověď.
Mohl bych se ještě zeptat: Jaký je vztah mezi osvícenou plochou, mm okuláru a velikostí výstupní pupily? Dle Newt by se měl člověk vyvarovat příliš malé osvětlené plochy, ale netuším proč. Zajímá mě to právě z technického pohledu - rád bych tomu porozuměl.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: První dalekohled - Dobson

#588

Příspěvek od michal.b »

Velikost plně osvětleného pole nezávisí na okuláru, je to dané čistě geometrií dalekohledu. Samozřejmě okulár s delším ohniskem vykreslí větší skutečné zorné pole, takže se v něm více projeví případná vinětace. Jako akceptovatelný pro vizuální pozorování se bere pokles osvětlenosti na 70% na kraji nejširšího zorného pole které člověk plánuje používat. Velikost plně osvětleného pole je důležitá spíš pro focení, oko se lecčemu přizpůsobí (resp. si toho nevšimne), ale na fotkách je případná vinětace vidět a musí se korigovat. Samozřejmě, dalekohled by měl plně vykreslit alespoň nějaké pole, jinak ztrácí smysl mít velký průměr když ho pak nevyužiješ celý...

Jednoduchý rychlý nástroj na výpočet velikosti sekundáru je tady: http://www2.arnes.si/~gljsentvid10/diagonal.htm
Trocha teorie o vlivu centrálního zastínění: https://www.telescope-optics.net/obstruction.htm
jiri.newo
Příspěvky: 21
Registrován: 23. 11. 2021, 18:38
Bydliště: Mor. Budějovice

Sky Watcher Dobson 8" identifikace příslušenství

#589

Příspěvek od jiri.newo »

Dobrý den,
koupil jsem si jako začátečník Sky Watcher Dobson 8" 200/1200.
V balení byla i tato věc (z jedné strany vnitřní závit)
Neruším na co to je. Ale pokud to namontuji na výtah, kam to pasuje, vidím v okuláru jakoby malé primární zrcadlo.

Pozn. jaké doporučíte další okuláry či vybavení - pro začátečníka?

Děkuji
Přílohy
IMG_1807.jpg
IMG_1807.jpg (589.95 KiB) Zobrazeno 1919 x
IMG_1806.jpg
IMG_1806.jpg (683.16 KiB) Zobrazeno 1919 x
IMG_1805.jpg
IMG_1805.jpg (595.33 KiB) Zobrazeno 1919 x
IMG_1804.jpg
IMG_1804.jpg (630.46 KiB) Zobrazeno 1919 x
Sky-Watcher Dobson 8" 200/1200 Newton
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Sky Watcher Dobson 8" identifikace příslušenství

#590

Příspěvek od PetrŠ »

To máš tubusky na okuláry. Do toho na jedné straně užšího patří okuláry průměru 1,25 palce, to je ten co máš na prvním snímku. Ten širší je na okuláry dvoupalcové. Nepatří tam oba současně tak jak to máš na prvním snímku. Pak NEJDE zaostřit.
Zatím pozoruj těmi okuláry cos dostal k dalekohledu, do začátku jsou v pohodě.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
jiri.newo
Příspěvky: 21
Registrován: 23. 11. 2021, 18:38
Bydliště: Mor. Budějovice

Re: Sky Watcher Dobson 8" identifikace příslušenství

#591

Příspěvek od jiri.newo »

Aha, asi rozumím. ale raději to shrnu:
- ten zúžený/redukovaný je tedy na 1,25" pro 2" výtah (nahoře na 1. fotce)
- ten široký je jen 2" do výtahu 2" (čili 2" okulár musí mít ještě toto prodloužení?)
(pozn. na co je ale uvnitř ten závit - pokud je to strana do výtahu?)

Já ne že bych chtěl hned od začátku utrácet na okuláry atd, zvláště když s tím neumím, ale nastavil jsem na Polárku, zkusil oba okuláry co mám 25 a 10 mm a po pravdě jsem čekal větší detaily než jen tečku na zrcadle.

Existují reálné fotky co sériovým vybavením a Dobsonem 200/1200 je vidět? Jak vypadá třeba Měsíc?

Moc děkuji
Sky-Watcher Dobson 8" 200/1200 Newton
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Sky Watcher Dobson 8" identifikace příslušenství

#592

Příspěvek od Artaban »

Myslíš, že uvidíš detaily na hvězdách? :D
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Sky Watcher Dobson 8" identifikace příslušenství

#593

Příspěvek od PetrŠ »

Chápeš to správně, jinak ten závit je na filtry. Většina okulárů má ten závit také, ale je pohodlnější ho našroubovat na ten tubusek když střídáš více okulárů.
A jak to jen říct. Polárka.... Jakékoliv hvězdy uvidíš jen a pouze jako body. Pokud jsi po zaostření viděl kotouček, bylo to těma dvěma tubusky za sebou. Detaily uvídíš na Měsíci, něco na planetách. Uvidíš otevřené a kulové hvězdokupy, planetární mlhoviny a galaxie. Většinu z toho ( s výjimkou těch hvězdokup) jako slabé mlhavé obláčky.
Zdá se, že máš poněkud zkreslenou představu. Ten dobson je do začátku perfektní, ale barevný vesmír po vzoru HST opravdu nečekej.
Jinak doporučuji třeba na Měsíc a planety další okulár, klidně třeba SW nebo TS Planetary tak kolem 5-6mm.
Měsíc je úžasný a zaujme prakticky každého.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Sky Watcher Dobson 8" identifikace příslušenství

#594

Příspěvek od PetrŠ »

Tady máš Měsíc přes tvůj dalekohled
https://www.youtube.com/watch?v=iMApXYMk2uc
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
jiri.newo
Příspěvky: 21
Registrován: 23. 11. 2021, 18:38
Bydliště: Mor. Budějovice

Re: Sky Watcher Dobson 8" identifikace příslušenství

#595

Příspěvek od jiri.newo »

Děkuji, pokud se mi toto poštěstí, budu spokojen, ale on měl 5mm. Uvidím co ukáže 10mm co mám.
Tak iluze jsem asi měl. Barevný vesmír ani nečekal, ale přecejen doufal v něco "víc". Ikdyž vzhledem k ceně....

Díky
Sky-Watcher Dobson 8" 200/1200 Newton
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Sky Watcher Dobson 8" identifikace příslušenství

#596

Příspěvek od Artaban »

Právě že vzhledem k ceně uvidíš max. co je jen možné. Oproti pouhému oku to je sakra hodně. To časem pochopíš, až budeš zkušenější. Pohled na vlastní oči, je trochu něco jiného a i s 10mm okulárem je vidět hodně.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
jiri.newo
Příspěvky: 21
Registrován: 23. 11. 2021, 18:38
Bydliště: Mor. Budějovice

Re: Sky Watcher Dobson 8" identifikace příslušenství

#597

Příspěvek od jiri.newo »

Ok dobře.

Ještě jedna dementní otázka: na co je v předním krytu tubusu ještě malá krytka (jedna je zaslepená, druhá jde sundat a vznikne malý otvor)?

viz kolega zde
viewtopic.php?start=285&t=6774&sid=9ff2 ... 448da608a3
download/file.php?id=129

Děkuji
Sky-Watcher Dobson 8" 200/1200 Newton
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Sky Watcher Dobson 8" identifikace příslušenství

#598

Příspěvek od Artaban »

No někdo to používá na pozorování slunečních skvrn. Aby se ušetřilo za velký kus Baader folie http://www.supra-dalekohledy.cz/slunce/ ... ve-filtry/ na pozorování Slunce přes celý objekiv. Pak stačí koupit menší, ale to bych asi nedělal příjdeš o rozlišení menších detailů.
No a já bych tím odvětral vlhko v tubusu po pozorování ;)
Když skočí pozorování, tak zadekluješ dalekohled ( i tu malou díru) a odneseš třeba do vyhřáté místnosti a necháš delší dobu zadeklovaný, jinak se zrcadlo hodně zamlží. Po nějaké době ( hodině a v zimě trochu déle) sundáš tu malou krytku a zbytek vlhka může ven. Menším otvorem se tolik nepráší na zrcadlo. Až bude odvetráno, tak zakryješ i tu malou. Lepší je skladovat dalekohled v nevytápěné místnosti.
Taky to je šikovný při temperaci. Před pozorováním je třeba dalekohled nechat temperovat na okolní teplotu. Aby se nezarosil, tak necháš odkrytou jen tu malou díru.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
jiri.newo
Příspěvky: 21
Registrován: 23. 11. 2021, 18:38
Bydliště: Mor. Budějovice

Re: První dalekohled - Dobson

#599

Příspěvek od jiri.newo »

Děkuji

Jaký je vhodný další okulár pro 200/1200? SW Planetary průměr ? mm pro optimální zvětšení, co jde ještě pozorovat? Ideálně z nabídky SUPRA.
Mám setové 10 a 25 mm.

Dále ideální měsíční filtr?
Sky-Watcher Dobson 8" 200/1200 Newton
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: První dalekohled - Dobson

#600

Příspěvek od kuceraz »

Šel bych do 7mm.
Mám téměř stejné ohnisko dalekohledu (mě i tobě dává 7mm téměř identické zvětšení) a je to často používaný okulár.
Zároveň zvětšení, které dává, není tak háklé na stav atmosféry - ta ho dovolí téměř vždy.
Nějaké menší ohnisko, například 5mm už moc nepoužívám - většinou je atmosféra proti.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Odpovědět