První dalekohled - Dobson

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: První dalekohled - Dobson

#571

Příspěvek od MilAN »

To je takové zrádné uvažování. Ten 10 mm okulár bude nakonec první, který budeš měnit, Takže koupíš Barlow, vyměníš 10 = koupíš 2 doplňky. Když koupíš 5 mm, a nahradíš 10, koupíš také 2 . S Barlowem 2x uděláš z 25 12,5 mm, to je hodně podobné té 10. Takže získáš sice jedno zvětšení navíc, ale velmi podobné. Šel bych koupí kvalitnějších okulárů než k setovýn kupovat Barlow.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1471
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: První dalekohled - Dobson

#572

Příspěvek od Yarkho »

Je lepšie vybaviť sa kvalitnými (širokoúhlymi) okulármi, z ktorých najmä u kratších ohnísk väčšina má Smythov člen ("Barlow") na vstupe. Minimálne pre ne platí, že ďalší Barlow, najmä nižšej kvality, nemá zmysel.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
SHaitan80a
Příspěvky: 30
Registrován: 02. 06. 2016, 16:39

Re: První dalekohled - Dobson

#573

Příspěvek od SHaitan80a »

Tak po letech, kdy přišly děti a nebyl čas na nic, jsem stále bez dalekohledu a zpět zde.

Vybral jsem (snad nevadí link):
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... irror.html
Zastínění 25%, křemenné sklo, které by mělo být lepší volbou než Pyrex a ocelový tubus.
Nemá jej někdo?
Původně jsem koukal po Bresserech, kvůli skvělé dobsonově kolébce, ale zastínění je tam s ohledem na sekundár větší.

Buď se pokusím udělat si dobsonovu bedýnku (netuším však, jak přichytit kolébku k tubusu), nebo jsem uvažoval o azimutální montáži. Dalekohled má dle parametrů 10 kg.
Unesla by jej tato montáž?
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... tment.html

Píší nosnost 13 kg, ale z diskuze zde vím, že ty nosnosti jsou většinou už na hraně. Ještě je třeba počítat s okuláry a hledáčkem.
Případně jakou jinou zvolit? V montážích se vůbec neorientuji.
dex
Příspěvky: 337
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: První dalekohled - Dobson

#574

Příspěvek od dex »

Bedničky od Orionu to mají dělané takhle:
https://www.astroshop.eu/alt-azimuth-wi ... ng/p,66806
Jako inspirace snad stačí.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: První dalekohled - Dobson

#575

Příspěvek od MilAN »

Většina Dobsonů 200/1200 má stejné centrální stínění 47-50 mm, takže pokud vybíráš dle toho, tak nemáš žádný rozdíl.
Za cenu bedýnky od OO-UK máš celý Dobson se zrcadlem BK7 nebo Pyrex
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
dex
Příspěvky: 337
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: První dalekohled - Dobson

#576

Příspěvek od dex »

Drahé jak voda na Sahaře. Proto jsem psal inspirace, myšleno jak se to dá udělat, ne kupovat.
Dvoustovka od Bressera uvádí průměr sekundáru 57 mm, to asi odrazovalo.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: První dalekohled - Dobson

#577

Příspěvek od MilAN »

Je pravda, že toto jsem od OO neměl v ruce. Ale cokoliv jiného, mechanického od nich, co mi prošlo rukama, stálo za nutnou úpravu. Osobně bych si z tohohle řešení radši inspiraci moc nebral. Na obyčejné bedýnce není co zkazit, tady stačí malinko poddimenzovat a je to na vyhození.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SHaitan80a
Příspěvky: 30
Registrován: 02. 06. 2016, 16:39

Re: První dalekohled - Dobson

#578

Příspěvek od SHaitan80a »

MilAN píše:Většina Dobsonů 200/1200 má stejné centrální stínění 47-50 mm, takže pokud vybíráš dle toho, tak nemáš žádný rozdíl.
Za cenu bedýnky od OO-UK máš celý Dobson se zrcadlem BK7 nebo Pyrex
Jak padlo níže, koukal jsem původně na Bresser, protože se mi líbila ta velká kolébka dobsonovy montáže. Odradilo mě nakonec zastínění nějakých 57mm tedy 28% (dle Newt), které tu bylo několikrát zmiňováno oproti třeba SW či GSO. Navíc není dlouhodobě dostupný. U TS se mi líbilo použité sklo, ale popravdě nepodařilo se mi najít jasný článek o tom, že by bylo lepší než Pyrex, jak uvádějí na stránkách výrobku. U TS píší 19mm 100% osvícené plochy okuláru. U jiných dalekohledů jsem tento údaj nenašel. U Bresseru mi vyšlo výrazně méně, ale pravda, že některé hodnoty jsem musel odhadovat, takže to nemusí být pravda.

Pravda, že součet ceny dalekohledu a montáže už je docela masakr a možná raději skončím u klasiky GSO 8" Deluxe a ušetřené peníze investuji do okulárů. Ten stativ jsem bral spíš jako investici do budoucna a možnost použít jej třeba i pro bino.

Ten Bresser tu náhodou někdo nemá?
https://www.bresser.de/en/Astronomy/Tel ... onian.html
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1748
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: První dalekohled - Dobson

#579

Příspěvek od nou »

Tak zrkadlo z kremenného skla by malo mať koeficient rozťažnosti 0,59 oproti 3,3 pyrex alebo 8,5 pri obyčajnom skle. https://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_expansion
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: První dalekohled - Dobson

#580

Příspěvek od g »

větší sekundár znamená obvykle menší vinětaci.. pro vizuál jsou všechny nabízené dobsony SW, DSO, LightBridge, TS, GSO... s vizuálně nerozeznatelným poklesem osvětlení ke kraji pole. Určitě bych volil SW dobson plnotubus 8" F6..
A k roztažnosti, což o to, ano, ale stejně je potřeba temperovat celý tubus. Ten rozdíl oproti Wi-ki není tak velký, někde jsem k tomu zde dodával měřená fakta..
Výhodou křemenných zrcadel GSO byla výborná hladkost, ale mnoho jich prošlo výběrem, chtěl bych ty s certifikátem
editováno: http://www.rfroyce.com/pyrex.htm
ty nejlepší křemenná zrcadla mají 5,4^-7 K - (99,99% čistota oxidu křemičitého), GSO myslím 6,5^-7 K, ale ruku do ohně za to nedám (nedohledal jsem), výhodou je tvrdost a možnost dosáhnout teoreticky hladší plochy..
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: První dalekohled - Dobson

#581

Příspěvek od kuceraz »

SHaitan80a píše: Odradilo mě nakonec zastínění nějakých 57mm tedy 28% (dle Newt), které tu bylo několikrát zmiňováno oproti třeba SW či GSO.
Pokud řešíš procentuální zastínění primáru, nebylo by nejjednodušší místo samotného 8" tubusu za 15 tisíc prostě koupit kompletní 10" za cca stejnou cenu?
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
SHaitan80a
Příspěvky: 30
Registrován: 02. 06. 2016, 16:39

Re: První dalekohled - Dobson

#582

Příspěvek od SHaitan80a »

Tak 8" dobson byl zvolena s ohledem na snadnou přenositelnost. Porovnávám jednotlivé dalekohledy v této kategorii mezi sebou.
Když koukám třeba na Bresser 10", tak tam je zastínění sekundárem ještě vyšší 29%. Program Newt doporučuje držet se kolem 20%, což jsem nenašel ani u GSO či SW, kde je to 25%.
Jako laik nedokážu odhadnout, jak velkou míru zhoršení kontrastu vyšší zastínění způsobí.
Možná to jen zbytečně moc řeším :lol:
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: První dalekohled - Dobson

#583

Příspěvek od dvader »

No jsi asi po dlouhé době první, kdo tohle řeší.
Většina zájemců o dobsona řeší cenu a velikost a koupí si ten největší průměr, který může. No a v dnešní době se k tomu bohužel přidává i dostupnost, co je na skladě...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
SHaitan80a
Příspěvky: 30
Registrován: 02. 06. 2016, 16:39

Re: První dalekohled - Dobson

#584

Příspěvek od SHaitan80a »

Jj asi je to tak. Vím, že chci dobsona na vizuální pozorování, takže otázka jaký druh dalekohledu s typickou odpovědí dobson odpadá.

Doufal jsem, že se dozvím víc o vlivu právě zastínění (zhoršení kontrastu?) a případně vlivu velikosti 100% osvícené plochy okuláru na pozorování (tak nějak tuším, že to bude mít vliv asi na vinětaci). Proto nad těmi parametry dalekohledů přemýšlím. Ale jak jsem psal, možná nad tím přemýšlím až moc. Nevadí mi dát víc peněz za stejnou velikost zrcadla, pokud si to odůvodním lepšími parametry.
Třeba u toho TS jsem koukal na video a vypadá to, že pro zaostření vizuálně (nikoliv při focení), se musí vložit prodlužovací tubusek do okuláru. Zase nevím, jaký celkový vliv má tohle velké vytažení ohniska.

Případně jsem čekal, že někdo ať už toho Bressera nebo TS má a podělí se o zkušenosti. U Bressera vím, že byl problém s přilepením sekundáru a uživatelé si to přelepovali sami a narazil jsem i na pár dalších výhrad. Ale to je asi obecně věc dobsonů, že si spoustu věcí člověk postupně doma dodělá sám.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: První dalekohled - Dobson

#585

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Když jsem před pár lety začínal s dobsonem 300/1500 od GSO - nic jsem nemusel dodělávat.
Na některé okuláry jsem musel ( a musím i teď v 350-ce ) přidávat prodlužovací tubusek a ničemu to nevadí.
Podle mě řešíš nesmysly.
Kup si osvědčený dobson od SW nebo GSO a budeš spokojený.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Odpovědět