První dalekohled - Dobson

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: První dalekohled - Dobson

#631

Příspěvek od peta62 »

Filtr se da takto na konec okularu ( fotka ), zrcatka, barlowa atd. Okular se potom normalne zasune jako bez nej. Na fotce je videt ze je uzsi, jak uz bylo vyse uvedeno.
Nemyslim si, ze by se fiktr pouzival jako spojnice, coz by v miste cervene a zelene sipky musel.

Omlouvam se za kvalitu fotky mobilem, na ilustraci snad staci a fotak uz ted vytahovat nechci.
Přílohy
filtr.jpg
filtr.jpg (961.43 KiB) Zobrazeno 2371 x
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Herflik
Příspěvky: 3
Registrován: 17. 02. 2021, 14:49

Re: První dalekohled - Dobson

#632

Příspěvek od Herflik »

Ahoj vespolek, jsem zde nový a mám v hledáčku pořízení prvního dalekohledu zde z bazaru Dobson 200/1200. Teď jsou dvě možnosti a chci se zeptat, zda je rozdíl mezi Sky-Watcher 200/1200 a GSO 203/1200 Dobsonem? Našel jsem si návod a oba ho mají společný. Takže předpokládám, že i výrobce je stejný. Ten GSO má v sadě i kolimátor viz. viewtopic.php?t=30600
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: První dalekohled - Dobson

#633

Příspěvek od g »

výrobci se různí (GSO <> SW), SW bývá obvykle opticky lepší
Ale pokud kupuješ starší lze si prohlédnout, vyzkoušet - pak chybu neuděláš. Verze GSO deluxe je mechanicky obstojná (i ona má však mouchy, určitě řekne majitel)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
MartinVebr
Příspěvky: 20
Registrován: 30. 05. 2021, 19:35
Bydliště: Slapy nad Vltavou
Věk: 33

LEVENHUK RA 300N DOBSON

#634

Příspěvek od MartinVebr »

Ahoj.
Uvažují o koupi tohoto dalekohledu.
Mate s nim někdo zkušenost ?
Cena výkon mě přijde slušná.
Jsem začátečník, tak budu rad za každý názor .
Odkaz zde https://www.digi-eshop.cz/dalekohledy-t ... loQAvD_BwE

Díky Martin
MartinVebr
Příspěvky: 20
Registrován: 30. 05. 2021, 19:35
Bydliště: Slapy nad Vltavou
Věk: 33

Re: LEVENHUK RA 300N DOBSON

#635

Příspěvek od MartinVebr »

Nebo by byla lepší volba tento LEVENHUK SKYMATIC 127 GT MAK GOTO
https://www.digi-eshop.cz/dalekohledy-t ... -mak-goto/

Mockrát děkuji za rady.
Martin
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: LEVENHUK RA 300N DOBSON

#636

Příspěvek od Yarkho »

Vidno, že ste si ujasnil rozpočet, ale nie to, čo a ako chcete pozorovať. Záleží Vám viac na tom, aby to bolo GoTo, alebo na dosahu? (Ďalekohľad s priemerom apertúry 300mm získa 5,6x viac svetla oproti 127mm.)
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: LEVENHUK RA 300N DOBSON

#637

Příspěvek od dex »

Ano, na co to má být?
První je ručně strkaný dobson s dost velkou aperturou, druhý naváděný mak s aperturou poměrně malou a menším zorným polem. První univerzální i na DSO a přehlídky oblohy, druhý spíš jen na planety a Měsíc v menších (co se planet týče) zvětšeních, spíš vhodný jako cestovní.

Vyplatí se sáhnout po zavedeném vÿrobci/ značce, protože použije lepší materiàly a vybere si lepší kvalitu. Levenhuk je spíš "přeprodejce, co ví, kam GSO vyhazuje zmetky".
Volba setových okulárů je taky pozoruhodná, 30 mm "super" (kellner?) a 9 mm plössl?
MartinVebr
Příspěvky: 20
Registrován: 30. 05. 2021, 19:35
Bydliště: Slapy nad Vltavou
Věk: 33

Re: LEVENHUK RA 300N DOBSON

#638

Příspěvek od MartinVebr »

Děkuji moc za názor.
Samozřejmě mě to víc táhne k tomu 300 Dobsonu.
Ten menší dalekohled mě spis zaujal díky go-to navádění a to pro mě jako začátečníka je také velké +. Ale jak říkáte aby v tom dalekohledu pak bylo vůbec něco krom měsíce a maličkých planet pozorovatelného.
Ten Levenhuk mě pravé zaujal cenou. Za stejnou cenu ostatní výrobci mají průměr 250. Ale bojím se jak to bude s kvalitou.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: LEVENHUK RA 300N DOBSON

#639

Příspěvek od biker.fm »

Kdyz to koupis pres eShop, mas 2 tydny na vyzkouseni. Uz jsi byl nekdy na nejakem srazu a podival ses nejakymi dalekohledy (a idealne dobsonsm) ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
MartinVebr
Příspěvky: 20
Registrován: 30. 05. 2021, 19:35
Bydliště: Slapy nad Vltavou
Věk: 33

Re: LEVENHUK RA 300N DOBSON

#640

Příspěvek od MartinVebr »

Mel jsme Bresser 203-1200 na ekvatoriální montáži .
Ta mi ale příliš na pozorování nevyhovovala, rada se klepala ,tak jsem ho prodal. všude na fóru chválí dobsony, tak bych ho chtěl také vyzkoušet. Jsem stále v zacatkach, tak mi to přijde jak ideální cesta .
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: LEVENHUK RA 300N DOBSON

#641

Příspěvek od Yarkho »

Ešte upozorním, u toho 300mm dobsona píšu, že má "prepravnú hmotnosť 49 kg". Inými slovami, pre niekoho je to už dvoj-osobový ďalekohľad.

Nebál by som sa kúpiť 250mm dobson od renomovanejšieho výrobcu.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: LEVENHUK RA 300N DOBSON

#642

Příspěvek od vla »

Ten průměr 200 mm ti stačil a vadilo ti jen že se klepal, nebo jsi měl i potřebu většího průměru? Pokud i větší průměr a máš na třístovku, kup ji. Nakonec se naučíš spoustu objektů najít sám, bez GO-To a mě to přijde docela důležité. Před pár lety se říkalo, že od 300 mm začínají dalekohledy, které otvírají noční oblohu. Dnes možná bych dal 400 +, ale přesto je třístovka hodně dobrý základ. Ä ta hmotnost jak píše kolga, dobson má zpravidla dva základní díly, takže když uneseš polovinu, neměl by být problém. A pak jsou různé skládací, protože při větší hmotnosti je i rozměr pro přenos důležitý a nakonec UL, které složíš za pár minut až před pozorováním.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: LEVENHUK RA 300N DOBSON

#643

Příspěvek od FrantaB »

Mak 127 určitě není dalekohled pro někoho kdo se chce podívat na oblohu a zjistit, čím se může kochat a jestli ho to bude bavit.
Má úzké zorné pole (kolem 1° podle okuláru), ohniskovou délku kolem 1600 a proto potřebuje opravdu bytelnou montáž, pokud člověka nemá zlobit pohybová neostrost imrvére furt. Ta levenhukovská splńuje předpoklady hlavně na to vztekání. Od Levenhuku jsem zatím viděl jen levnější refráky (do parodie na Celestron Ultima) a je to stejná bída jako cokoliv jiného levného-na 100m je díra v terči vidět i flaškou od piva, na 200 m levnými dalekohledy občas a pak je to úplně zbytečné.

Dobson 250 je největší malý dalekohled, který odvezeš i v malém autě a odneseš naráz, pokud bude třeba.
300 je nejmenší velký dalekohled-fyzicky, přepravně i opticky. A jak píše vla, dnes stojí za to pouvažovat nad 400. Oproti 300 to u skládacích konstrukcí není takový přepravní rozdíl, ale opticky je to dost citelné a proti 250 opravdu hodně.
O kvalitě ti něco řeknou jiní, já těmhle "skoro totéž za půlku" v optice (a pár dalších oborech) nevěřím, protože fyzikální limity při výrobě prostě odrbat nejdou.
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: LEVENHUK RA 300N DOBSON

#644

Příspěvek od Alamrob »

Prosim vás, ten Levenhuk Ra 300 N je výrobek firmy GSO, tedy dobson GSO 300/1500 jen v jiném zbarvení. Je stejný jako TS 300/1500 Deluxe, Omegon ProDob N 304/1500 DOB II a spousta dalších značek, kterým GSO tyto dalekohledy dodává, aby je mohli prodávat pod svou značkou. Je jen otázka, jak (jinými slovy) psal dex, jestli firma GSO kontroluje kvalitu zrcadel před tím, než dalekohled smontuje a jestli firma jako Levenhuk odebere a přeprodává levně jen ty, které neprojdou kontrolou kvality. Osobně si nemyslím, že by to tak fungovalo a Levenhuk prodával horší kvalitu (teď mluvím o tomto konkrétním dalekohledu) než ostatní firmy, které si tyto dalekohledy nechávají vyrábět se svým logem. Je to však jen doměnka stejně jako je doměnka, že to tak funguje.

Ze stránek firmy Levenhuk skutečně čiší, že tu firmu nevedou lidé, kteří rozumí dalekohledům, ale že je to jen obchodní záležitost a stejně jako dalekohledy by mohli prodávat oblečení nebo hračky nebo cokoliv, jen si zvolili, že budou prodávat dalekohledy. Ale to neznamená, že prodávají šunt, který neprošel kontrolou kvality. (Ale ani to neznamená, že ten šunt neprodávají). Myslím, že v tomto nikdo nedokáže poradit. Leda nějaký insider (a ten tu nejspíš na českém fóru není) nebo někdo, kdo se z dlouhé chvíle věnuje měření optiky sériově vyráběných dalekohledů (a ten tady taky není).

Takže na obecnou otázku kvality tohoto konrétního dalekohledu pod značkou Levenhuk neodpoví asi nikdo. Pak už jen záleží na kupujícím, jestli zvolí "riziko" a koupí ten dalekohled od firmy Levenhuk o pár tisíc levněji nebo koupí (nebo nekoupí, protože není a další dodávka bude na jaře příštího roku :-)) ten stejný dalekohled od jiné firmy (TS, Omegon, ...) s tím, že má snad větší (ale ničím nepodloženou) naději, že nebude mít nekvalitní optiku.

Jinak z vlastní zkušenosti vím, že u tohoto typu dalekohledu (tedy dobsonu plnotubus nebo i ten Skywatcherovský vysunovací "polotubus") je průměr 300 mm maximum pro to, aby s tím jeden člověk mohl jezdit za tmou. Dost se s nakládáním do auta a vykládáním zapotí, ale dá se to zvládnout :-).
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: LEVENHUK RA 300N DOBSON

#645

Příspěvek od nou »

Ja vozím svoj SW Flex 300 tubus na zadnom sedadle a montáž v kufri bežného auta. Je to maximum čo sa tam vmestí. SW Flex 350 a vyššie už jedine v rozloženom stave takže tam by som už išiel len do ultra light konštrukcie.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Odpovědět