Názor na dobsona od pana Drbohlava

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Názor na dobsona od pana Drbohlava

#16

Příspěvek od Radous »

Nevíš prosím o někom kdo ho tady má? špekuluju o koupení samostatné montáže a OTA kolem těch 250-350mm. chtěl bych se vejít do 80 000,- za obojí... Můj typ je teď právě tubus Orion 300/1200 a montáž EQ6.

vla napsal: Ano, OTA 300/1200 váží asi 11 kg, ale je to za cenu velmi slabého zrcadla, tuším, že průměry 300 a 350 mm mají silné je 27 mm, takže by bylo zajímavé vědět, jak mají tato zrcadla uložená, z literatury mi připadá i 9 bodů málo.
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Názor na dobsona od pana Drbohlava

#17

Příspěvek od Radous »

Chápu to dobře že tenčí zrcadlo více pracuje, proto musí být lépe uchycené?

vla napsal: Ano, OTA 300/1200 váží asi 11 kg, ale je to za cenu velmi slabého zrcadla, tuším, že průměry 300 a 350 mm mají silné je 27 mm, takže by bylo zajímavé vědět, jak mají tato zrcadla uložená, z literatury mi připadá i 9 bodů málo.
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Názor na dobsona od pana Drbohlava

#18

Příspěvek od vla »

Neřekl bych uchycené, ale lépe podložené, aby se neprohýbalo a tím nedeformovala optická plocha. Pokud se toto zvládne bude se slabé zrcadlo lépe a hlavně rychleji tepelně vyrovnávat. Na konkrétní možnosti dovozu zkus zkontaktovat prodejce astrooptiky myslím, že v Praze a okolí to bez problému zvládnou.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Názor na dobsona od pana Drbohlava

#19

Příspěvek od Radous »

vozí to sem p. Reichmann.. dostal jsem od něj nějaké specs, ale fakt bych se na to asi radši před koupí podíval... zkusím se s ním domluvit, jestli nemá kontakt na nějakého majitele... .-)
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Názor na dobsona od pana Drbohlava

#20

Příspěvek od MP »

Milla napsal: Máte pravdu, je to produkt z Ameriky, ale myslel jsem si, že přece jen mají s Orion Optics něco společného..
Jen upresneni : ty firmy nic spolecneho nemaji, Orion Optics na to na svych strankach upozornuje ( nebo upozornoval, v posledni dobe jsem je nestudoval ). Orion USA je v podstate jen distributor, vetsina sortimentu pochazi od Synty a GSO. Orion Optics UK vyrabi vlastni dalekohledy a pokud prodava cizi vyrobky ( hlavne Vixen ), tak to u nich take uvadi.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
ROBIN
Příspěvky: 51
Registrován: 14. 08. 2003, 02:56

Názor na dobsona od pana Drbohlava

#21

Příspěvek od ROBIN »

Radous napsal: Nevíš prosím o někom kdo ho tady má? špekuluju o koupení samostatné montáže a OTA kolem těch 250-350mm. chtěl bych se vejít do 80 000,- za obojí... Můj typ je teď právě tubus Orion 300/1200 a montáž EQ6.


Neviem, či ti to pomôže, ale jeden šťastný majiteľ Orionu je aj na týchto stránkach http://www.pk3.org/Astro/index.htm
Tuším ale,že je z východného Slovenska, takže na pozretie to asi nebude.
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Názor na dobsona od pana Drbohlava

#22

Příspěvek od Radous »

Díky... mrknu se na to... :hi:
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Názor na dobsona od pana Drbohlava

#23

Příspěvek od Psion »

Já bych řekl, že kvalita dalekohledů Orion je stejná jako u Celestronu nebo GSO, ale cena je mnohem vyšší. :hi:
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Názor na dobsona od pana Drbohlava

#24

Příspěvek od Radous »

Psion napsal: Já bych řekl, že kvalita dalekohledů Orion je stejná jako u Celestronu nebo GSO, ale cena je mnohem vyšší.  :hi:Ahoj, máš na mysli OrionOptics? Měls možnost to někde vyzkoušet? Poraď kde prosíím... fakt bych to rád viděl...
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Názor na dobsona od pana Drbohlava

#25

Příspěvek od Psion »

Radous napsal:
Ahoj, máš na mysli OrionOptics? Měls možnost to někde vyzkoušet? Poraď kde prosíím... fakt bych to rád viděl...
Nene myslím Orion.
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Názor na dobsona od pana Drbohlava

#26

Příspěvek od Radous »

Aha... škoda... furt nemůžu sehnat někoho z okolí kdo by něco od nich měl... Ten Orion z USA bude asi fakt stejnej jako třeba Celestron nebo GSO... Ale zajímalo by mně hlavně jestli je ten Hilux (nějaká jejich technologie pokovení zrcadel?) opravdu znát (třeba jako XLT od Celestronu)...
Psion napsal:

Nene myslím Orion.
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Názor na dobsona od pana Drbohlava

#27

Příspěvek od vla »

Odrazivost je asi 96% a myslím ,že je o trochu užší rozsah vlnových délek, které jsou odráženy oproti klasickému pokovení. Podobné vrstvy nanáší i p. Holubec, nebo p. Melich. Vrstvy mají vyšší mechanickou odolnost.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět