Flat field box

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Flat field box

#31

Příspěvek od MMys »

pozor, jedna věc je vinětace odečtená z lineárně prezentovaných RAW dat, něco jiného je vinětace v JPG, kterou foťák prožene processingem, aplikuje gamma korekci atd... Vinětaci je nutné odečíst z RAW snímku, a to až po kalibraci minimálně o offset (bias).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Flat field box

#32

Příspěvek od Vabra »

Martine,

snimky mam samozrejme i v RAW, bias neni problem dofotit (nejsem si jist jak moc bude teplotne zavisly).

Muzes mi poradit jak "linearne kalibrovat" RAW snimek a odecist z nej vinetaci?

diky,
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Flat field box

#33

Příspěvek od MMys »

Otevřeš ten RAW v nějakém SW co nezlikviduje bayer masku (IRIS, MaxIm...) a odečteš bias. To je nutné, protože offset změní poměr jasu mezi okraji a středem snímku, tím více, čím jsou úrovně ve snímku nižší. Pokud to máš proexponované někde k půlce dynamického rozsahu, tak můžeš ten bias možná i vynechat, není asi zas tak velký, aby moc zkreslil vyhodnocení. Teplotně je ten bias závislý minimálně. Rozhodně méně, než aby to vadilo.

Pak bude nejlépe, když uděláš SW binning 2x2 (tím zlikviduješ bayerovu masku) a změříš signál na ose a v rohu. V těch SW na to jsou nějaké nástroje, které ukážou střední hodnotu a rozptyl signálu ve snímku.

Dál už je to snad jasné, prostě dáš ty střední hodnoty do poměru a je to.

Hlavně to nesmíš otvírat v žádném RAW konvertoru a podobných SW pro fotografy. Tím je rázem po linearitě. 
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Flat field box

#34

Příspěvek od MilAN »


PS: myslim ze 95% objektivu ma na plnou diru podstatne vetsi vinetaci nez indikuje MilAn. I na APS chipu jsou extremni kraje tmavsi az o jednu EV...


Dovedl bych si představit  tuto hodnotu u některých zoomů. U slušných pevných skel  do 30%. S větší  ohniskovou dálkou se ty hopdnoty většinou  dost zmenšují, pokud nejde o exotiské  krátké teleobjektivy.  U širokáčů  bych se  50% vinětaci vůbec nebránil.  Zkus  někdy vyfotit FLAT  s tím 100 -vým objektivem   přes  soumrakovou oblohu a dej ho sem  bez  úprav.
Potom si ji porovnej s obyčejným ED-kem , jaký je to velký rozdíl proti fotoobjektivům.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Flat field box

#35

Příspěvek od vla »

Pokud použijeme na APS-C FF objektiv dostaneme se s vinětací u těch lepších na 0.5-0.6 EV, na FF, pro který jsou určeny to je mnohdy zase i u těch lepších téměř 2EV. Pokud použijeme na APS-C EFs objektiv je to klidně i 2EV. Viz odkaz http://www.photozone.de/Reviews/index.php
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Flat field box

#36

Příspěvek od Vabra »

Nemam maxim ani IRIS, ale predpokladam ze Nebulosity2 je v tomto ohledu take pouzitelny.

Bez dofocovani BIASU, jsem otevrel jeden nahodny RAW, zbinoval jej 2x2 average a orizlul z kazde strany 5px (bez toho to moc nefungovalo).

Statistika obrazku potom tvrdi:
- Mean 5990
- Min 5724
- Max 6348

Tj rozdil nejsvetlejsiho pixelu od nejtmavsiho je: Max/Min 90% nebo -4.5% +6% od stredni hodnoty...

Myslim ze pro polni faltfield je to sice pouzitelne, ale uz premyslim nad verzi 2. Ktera bude vyuzivat maly EL panel na 3V.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Flat field box

#37

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem spachal druhou verzi FFBoxu s pouzitim levneho EL panelu (cca 35 EURO) a plastoveho kuchynskeho prkenka, navic jsem jste spachal par Flat fieldu na zamracene obloze...

Vysledek je prakticky stejny (jen u FF z oblohy byly podstatne kratsi expozice a pri extremnim stretchnuti bylo podstatne mene sumu nez u delsich expozic z FFBoxu).

Flat fieldy z kvetinace ci EL panelu i oblohy jsou prakticky totozne, vylezou smitka na chipu i prakticky shodne ztmaveni rohu.

Jeste mne napadla kacirska myslenka (zatim jsem ji experimentalne neoveroval), zda je vubec treba si s rovnomersnosti ovetleni delat tak velke starosti.
Vzhledem k tomu ze pri zaostreni objektivu do nekonecna a vzdalenosti FFBoxu v centimetrech od nej, jsou vsechny bodove detaily stejne rozostrene na velikost prakticky celeho snimace...


Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Flat field box

#38

Příspěvek od Karell »

Ahoj Pavle, se zájmem pozoruji Tvoji práci na FF boxu, teď mně tady ale chybí odkaz, kde jsi koupil ten EL panel. Děkuji za doplnění.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Flat field box

#39

Příspěvek od MilAN »


Jeste mne napadla kacirska myslenka (zatim jsem ji experimentalne neoveroval), zda je vubec  treba si s rovnomersnosti ovetleni delat tak velke starosti.
Vzhledem k tomu ze pri zaostreni objektivu do nekonecna a vzdalenosti FFBoxu v centimetrech od nej, jsou vsechny bodove detaily stejne rozostrene na velikost prakticky celeho snimace...  :DNejde o nějaké drobné  ("bodové")  detaily, ale o rovnoměrné nasvícení celé plochy. Zrovna jako  mírný gradient oblohy, nebo nerovnoměrně průsvitná deska ( papír), kterou se tlumí jas, podobně tak z Tvého květináče, nevychází  celá vstupní  apertura dalekohledu  rovnoměrně osvětlená.  A tím je vlastně celý FF  znehodnocen, i když na  části oblohy  vychází při apikaci dobře.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Flat field box

#40

Příspěvek od Vabra »

Ahoj Pavle, se zájmem pozoruji Tvoji práci na FF boxu, teď mně tady ale chybí odkaz, kde jsi koupil ten EL panel. Děkuji za doplnění.
http://www.gerdneumann.net/v2/english/e ... _foil.html

Umistil jsem to do ctvercoveho plastikoveho boxu na potraviny do lednice a priklopil difuzerem z plastoveho kuchynskeho prkenka...

Az se ve ctvrtek vratim ze sluzebky muzu to nafotit..

Ten 10x 10cm na 3V; coz je tak akorat na objektivy a male refraktory. Ted ma v ceniku 19.90 Euro, tak se zda ze jsem si to pamatoval spatne (mozna tech zbyajicich 15 Eur bylo postovne)...

Pekne na nem je, ze ma uz zabudovany maly 3V inverter na 2x AA clanek. Svetlo je mirne namodrale...

Pro vetsi prumery bych z cenovch duvodu dal prednost tem bilym LEDkam...pouzitym v kvetinaco boxu ( jen bych je dal mimo hlavni svetelnou cestu, aby se nemusely clonit...)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Flat field box

#41

Příspěvek od mich1 »

Doufam ze toto je konec trapeni s flatfieldem, say hello to my new lightbox, vicemene z papiru, vaha asi 0.5 kg, na 30 cm newtona. vyrobeno z krabice a peny od primarniho zrcadla, ctvrtek , pauzaku a led.
http://www.youtube.com/watch?v=YIgDxp0_2Ng
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Flat field box

#42

Příspěvek od mich1 »

po vyprchani vina vyzkouseno jeste primo na dalekohledu, zde jiz samotny flat : http://mich1111.rajce.idnes.cz/nastenka/#flattest.jpg
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Flat field box

#43

Příspěvek od Prazan »

Pěkné ... více bych ale uvítal nějaká technicko/taktická data Jako třeba fotky z fází konstrukce, výkres nebo návod, jaké osvětlení bylo použito atd.
Každopádně - ať slouží!
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Flat field box

#44

Příspěvek od mich1 »

zatim to je stale ve fazi prototypu, ale myslim ze to bude pouzitelne nejaky popis a fotky vytvorim a dodam.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Flat field box

#45

Příspěvek od ogami »

Prazan: Petre ja bych ti doporucil tuto el-folii. A4/A5 se da poridit jeste za rozumny peniz, na toho 30cm macka by se to uz asi pekne prodrazilo. Muzes to objednat primo s adapterem pro napajeni 12v. Jen si musis pripajet nejaky konektor (cinch, autozapalovac). Mohl jsem ti ji pujcit na otestovani i s ha filtrem, ale to me tenkrat nenapadlo Jsem s ni maximalne spokojen, predtim jsem vzdy s flatama bojoval doma u monitoru a ted si je nacvakam na miste behem minutky.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Odpovědět